şizofreni hastası olduğumu öğrendim

rokivulovic

Kayıtlı Üye
merhabalar uzun süredir yaklaşık 2.5 sene belirli semptomlar gösteriyordum fakat hepsinin depresyonun bir parçası olduğunu düşündüm. 1 hafta önce tekrardan psikiyatriye gitmeye karar verdiğimde paranoid şizofreni tanısı kondu. şaşırdım hala inanamıyorum, kabullenemiyorum ama sanırsam bununla yaşamayı öğrenmeliyim. bir sürü ilaç kullanmaya başladım bile kendimi pek iyi hissetmiyorum. neler tavsiye edersiniz merak ediyorum nasıl daha iyi atlatabilirim bu dönemi

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Merhabalar ne gibi durumlar sonucunda bu kanıya vardılar? Şikayetleriniz nelerdi?
Bir arkadaşımın babası şizofrendi. O hasta olduğunu kabul etmeyecek seviyedeymiş. Çevresine şiddet uygulayan ve sürekli birilerinin ona kötülük yapacağını düşünen bir insanmış. Kızı çok titizdi. Çok çektiklerinden bahsederdi. Keşke kabul etse ilaçlarını kullansa derdi. Alevlenme dönemlerinde işler zorlaşıyormuş.
Bu konu hakkında tavsiye veremem. Haddime değil çünkü. Cidden bu durum psikiyatristlerin işi. Belki bilimsel kitaplar okumanız size iyi gelebilir. Ama bu durumu buraya yazabiliyorsanız hastalığı da atlatabilirsiniz gibi geldi.

cathrine

Kayıtlı Üye
@rokivulovic Hastalığınızı öğrenmeniz iyi bir gelişme,çünkü yarayı ancak tespit edildiğinde iyileştirebilirsiniz.Eğer bilmeseydiniz hala hiç bir duygunuzun sebebini bilemeyecek ve kendinize şifa bulamayacaktınız.Kabullenmeniz bile çok büyük bir adım olmuş.Hastalığınızı buraya rahatça yazabilmeniz kendinizi aştığınızı gösteriyor.İyileşmeye devam....Tavsiyem:İlaçlarınzı almaya devam etmeniz ve gerektiği zamanlar psikiyatriste danışmaya devam etmeniz...sevgiler:)

cathrine

Kayıtlı Üye
@rokivulovic Bu arada merakımı bağışlarsanız bir soru sorabilir miyim?Bu hastalığı bilmediğim için belirtilerini,ne gibi semptomları olduğunu da yazabilir misiniz?25 yıldır sizi rahatsız eden duygularınızı,düşüncelerinizi ve hayat kalitenizi olumsuz etkilediyse şimdiye kadar bunlarla nasıl başa çıktığınızı bizlerle paylaşırsanız kendiniz için büyük bir adım daha atmış olursunuz.Diğer paylaşımlarımda da çok bahsettim,yazmak en büyük şifadır.Paylaşmak ve içinizi dökmek ,birilerinin onu okuyup sizleri anlamaya çalışması psikolojinizi çok olumlu yönde etkiler.Duyguları sesli olarak ya da yazılı olarak ifade etmek bilinci boşaltıp rahatlatıyor.Eğer bizimle paylaşamak istemezseniz bir deftere hissettiklerinizi,yaşadıklarınızı kendinize engel koymadan yazmanızı tavsiye ederim ve sonra saklamak istemezseniz yırtıp atarsınız..Bir felsefe hocam şöyle demişti:''Sakın normal olmaya çalışmayın,hepimizin arızaları var''O kadar doğru ki....Biz sadece sizin gibi cesur olup öğrenmeye çalışmıyoruz belki de...Bazı hastalıkları faydaya çevirebilen insanlar vardır...Yaşadıklarınızı senaryoya çevirebilirsiniz,kitap yazabilirsiniz,çizerek ya da şarkı besteleyerek bunu yaratıcı bir sürece çevirebilirsiniz.Limondan limonata yapmayı başarabilirsiniz...Biz buradayız,istediğiniz zamanlarda kendi adıma ben sizinle dertleşebilirim,sevgiler:)

fako

Kayıtlı Üye
merhabalar uzun süredir yaklaşık 2.5 sene belirli semptomlar gösteriyordum fakat hepsinin depresyonun bir parçası olduğunu düşündüm. 1 hafta önce tekrardan psikiyatriye gitmeye karar verdiğimde paranoid şizofreni tanısı kondu. şaşırdım hala inanamıyorum, kabullenemiyorum ama sanırsam bununla yaşamayı öğrenmeliyim. bir sürü ilaç kullanmaya başladım bile kendimi pek iyi hissetmiyorum. neler tavsiye edersiniz merak ediyorum nasıl daha iyi atlatabilirim bu dönemi
Bu teşhise şaşırdığınız halde, şizofreni hastası olduğumu öğrendim demeniz ve konuyu açmanız. Öncelikle tebrik ediyorum sizi. Böyle bir bilinç ile hastalığınızla daha kolay baş edebilirsiniz. Aynı hastalıktan müzdarip akrabam var. Kendisi de çok şaşırmıştı ancak "tıp öyle diyorsa öyledir" demiş sonrasında yaşadıklarını, gördüklerini başka insanlara anlatınca onların, bu dediklerin gerçek olamaz demelerinden sonra kendini sorgulamıştı. Sonuç olarak gayet yıllardır kendi kontrolünde hayatını yaşıyor. Durumu dönem dönem ağırlaşıyor. Ağırlaştığı dönemlerinde "Sanırım dutluk mevsimim geliyor" der ve önemli kararlar almadan önce ailesine danışır. İlaç kullanmıyor 10 yıldır düzgün yaşıyor. Farkındalık bu hastalıkta çok önemli. Tabi ki sen ilaçlarını kullanmalısın. O hastalıkla ilgili bir sürü kitap okumuş ve doktorlarla sohbet etmiş biri. Sende aynısını yapabilirsin. İlaçlarla birlikte kontrolünü artıracaktır.

Aisling

Kayıtlı Üye
birincisi pek yalnız kalmaın derim çevrenizde insan bulunsun,
bazı alevlenme dönemleriniz olacak çünkü, artı kendinizi bir şeylerle meşgul edin, kitap okuyun, bir şeyler izleyin, dışarı çıkın, alışveriş yapın bir kursa yazılın....
aklınızı meşgul tutun ki olur olmadık yerlere sapmasın düşünceleriniz
kendimde antipsikotik tedavisi gördüğümden biliyorum, bunlar ben de işe yarıyor umarım sizde de işe yarar, tabi bir de içinizde biriktirmek yerine birilerine açılın mutlaka bazı konularda