Sizce ne yapmalıyım

Mistedover

Kayıtlı Üye
Benim şuan tüm derslerin sıfır özellikle matematiğim. Şenol hocanın temel geliştirme kitabı olan alıştırmalarla matematik kitabını aldım.
Önlisans mezunuyum ve işsizim.
Yks ye yeniden girmekle kpss ye girmek arasında kaldım eğer yks düşünürsem mühendislik yada tıp gibi bölümler hedeflemek istiyorum kpss yi seçersemde Matematik yapmadan yüksek puan hedeflemek istiyorum. (Bu arada mat yapmadan atanılır mı sizce ? ) Kpss seçeneğide benim için zor ama yks ye göre kolay tabi. Sizce ne yapmalıyım ben çok kararsızım fikirleriniz neler ?
Biliyorum imkansız birşey tıp falan ama belki yavaş yavaş derslerim gelişir bilemiyorum bende. Bu arada lütfen alay falan etmezseniz sevinirim

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Gelecekte ne iş yapmak istersiniz buna bolca vakit ayırıp düşünün, ona göre bir yol seçin ama siz seçin şu böyle dedi diye kimsenin aklıyla hareket etmeyin, herkesi dinleyip kararı kendiniz verin. İsterseniz ve yeterince uğraşırsanız başarırsınız.
Ben sizin yerinizde olsam iyi bir üniversitede mühendislik okurdum..

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Sağlık personeli değilseniz, sıfır matematik ile KPSS sizi çok zorlar. Önlisans matematik yapmadan atanmanız neredeyse imkansız. Diğer adaylardan sizi ayıracak olan kesinlikle matematik netleriniz..

Dgs'yi neden eliyorsunuz ?

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Youtube de çok sayıda eğitim videosu var onun dışında da siteler var sınava hazırlanmak isteyenler için, oralarda biraz vakit geçirmeniz matematik konusundaki önyargıyı aşmanıza yardımcı olabilir.

star53

Kayıtlı Üye
Benim şuan tüm derslerin sıfır özellikle matematiğim. Şenol hocanın temel geliştirme kitabı olan alıştırmalarla matematik kitabını aldım.
Yks ye yeniden girmekle kpss ye girmek arasında kaldım eğer yks düşünürsem mühendislik yada tıp gibi bölümler hedeflemek istiyorum kpss yi seçersemde Matematik yapmadan yüksek puan hedeflemek istiyorum. (Bu arada mat yapmadan atanılır mı sizce ? ) Kpss seçeneğide benim için zor ama yks ye göre kolay tabi. Sizce ne yapmalıyım ben çok kararsızım fikirleriniz neler ?
Biliyorum imkansız birşey tıp falan ama belki yavaş yavaş derslerim gelişir bilemiyorum bende. Bu arada lütfen alay falan etmezseniz sevinirim
Kendimi gördüm sanki :)
Benim de matematiğim sıfırdı (0). Ama istediğim meslek matematik bilgisi de gerektirdiği için mecburi olarak yüzleşmeye karar verdim. İyi ki vermişim. Şu an istediğim bölümü de, işi de başaracağıma güvenim tam :) Yıllarca gözümüzü korkutmuşlar "matematik çok zor herkes yapamaz" diye. Sana iki tane kaynak vereyim. İstediğinden başla. Ama çok eksiksen önce ;
1- tr.khanacademy.org ile başla ve kendi seviyene uygun yerlerden ilerle. Ardından;
2- https://www.youtube.com/channel/UCUjQPFdtqTdWmpRteR9q9Tw bu kanalda temel kavramlardan başlayıp ileriye kadar gidiyor hocamız. Ben o kadar kaynak takip ettim ama bunun gibi anlatanı görmedim. İlerlememe bunun etkisi çok fazla. Okuduktan sonra ister internetten test çöz, istersen kitabını alıp devam et. Senin bileceğin iş. Ama tavsiyem başta kendini sık olayı anlamaya çalış. Kafanda şimşek çaktıktan sonra iş işkenceden zevke dönüşüyor :) Zaten sana gereken konular çok zor değildir muhtemelen. Ek olarak tavsiye edilen diğer kanalları da resim olarak ekliyorum. Beğenmezsen onları da bak. İllaki biri saracaktır seni :)

Ekli dosyalar

• kanal tavsiyesi.png
    kanal tavsiyesi.png
    127.4 KB · Görüntüleme: 10

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Önce olmak istediğin mesleği seçmelisin.Yoksa ben ortaya karışık çalışayım.3-5 ne puan alırsam bi yere yerleşirim mantığı çoğu zaman işe yaramaz.Belirsizlik vardır çünkü.Hedef belirlersen rahat çalışırsın

Mistedover

Kayıtlı Üye
Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim yardımcı oldunuz bana gerçekten
DGS ye girsem yine sonunda kpss ye girmek durumunda kalcam muhtemelen kpss lisans yerine önlisans ı tercih ederim diye düşündüğümden DGS yi pek düşünmedim şimdi tabi diceksiniz tıp mühendislik falan düşünmek yerine lisans a hazirlanirsin ama zaten biraz olsun matematik yapacak duruma gelsem (lisansda matematik yapmadan olmaz diye düşünüyodum) tıp yada mühendislik için hazırlanmayi tercih ederim bu da şuan ki durum için gerçekçi olmasa da yavaş adımlarla belki gerçekleşir diye ümit ediyorum.
Bende durumlar biraz karışık anlayacağınız.
Bu arada çok haklısın beni yiyip bitiren belirsizlik kendime bi hedef koymak istiyorum o hedef doğrultusunda çalışmak istiyorum ama çok kararsızım
Link ve kanal isimleri içinde ayrıca teşekkür ederim bakacağım hepsine

star53

Kayıtlı Üye
Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim yardımcı oldunuz bana gerçekten
DGS ye girsem yine sonunda kpss ye girmek durumunda kalcam muhtemelen kpss lisans yerine önlisans ı tercih ederim diye düşündüğümden DGS yi pek düşünmedim şimdi tabi diceksiniz tıp mühendislik falan düşünmek yerine lisans a hazirlanirsin ama zaten biraz olsun matematik yapacak duruma gelsem (lisansda matematik yapmadan olmaz diye düşünüyodum) tıp yada mühendislik için hazırlanmayi tercih ederim bu da şuan ki durum için gerçekçi olmasa da yavaş adımlarla belki gerçekleşir diye ümit ediyorum.
Bende durumlar biraz karışık anlayacağınız.
Bu arada çok haklısın beni yiyip bitiren belirsizlik kendime bi hedef koymak istiyorum o hedef doğrultusunda çalışmak istiyorum ama çok kararsızım
Link ve kanal isimleri içinde ayrıca teşekkür ederim bakacağım hepsine
Ben kendime hedef bulana kadar 21 yaşımı bulmuştum. Kendine hedef ararken mümkün olduğu kadar çalışma ortamlarını, neler yaptıklarını da gör. Sırf parası iyi diye bir meslek edinmeye çalışırsan ızdırap çekersin, uyarayım. Bu arada ben de yazılım mühendisliği için uğraşıyorum. İstediğim okulun müfredatında Bayağı fazla matematik dersi var o yüzden kafa attım. Hedef koyduğum şeye ulaşamazsam hayat boyu enerjim düşük takılırım. Hem YKS,AYT hem de DGS yoluyla denemeyi düşünüyorum. İkisinde de yerlerim hazır. Zaten iki tercihim olacak. Bence garantiye almak adına DGS'yi de düşün. Ama zorla çalışacaksan sıkıntılı bir süreç başlayabilir. Dersi kendin için eğlenceli bir hale getirmeye çalış. Bu konuda tek tavsiyem akış diyagramları ya da zihin haritası olabilir. Çirkin yazımı bir tek ben okuyabildiğim için yeterince eğlenceli bana göre :p

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Yapmanız gereken tek şey çalışmak.
Bunu sizde biliyorsunuz aslında, zaten bunu herkes bilir.
İnsanlar farklı yetenekler ile dünyaya gelmiştir. Bir laf varya hani, balığı ağaca tırmandıramazsın diye - bu söz daha farklıda olabilir tabii :) - çok güzel ve mantıklı bir söz aslında, herkesin mutlaka çok başarılı olacağı bir alan vardır ancak işte bu laf geçerli değil bu diyarda. Karşımızda deniz varsa yüzeceğiz, dağ varsa tırmanacağız, gerekirse hile yapacağız.
Bizden istenen bu, peki bunu herkes yapabilir mi ? Hayır tabii ki.
Bunu yapamadığımız zaman beceriksiz ve aptal görünebilir miyiz ? Evet, ne yazık ki.
Peki gerçek böyle mi ? Asla değil.
Ama biz dağı tırmanırken, suya dalış yaparken çok önemli bir yeteneğimizi unutuyoruz.
Biz öğrenebiliyoruz. Sıfırdan dil öğrenebilen beyin, farklı düşünmeyi öğrenen beyin, müzik aletini çalmayı öğrenen beyin, pek ala matematikte öğrenebilir, fizikte yapabilir, oyunculuk yeteneği de kazanabilir.
Önemli olan bunu yapmak için istemek ama daha fazlası için buna inanmak.

Gerçekten iyi yerlerde olan insanların hepsinin sizden çok daha özel yeteneklere sahip olduğuna inanmıyorsunuz değil mi ?

Onların çoğunluğunun ortak yeteneği sebatlı olmaları.
Bakın burası çok önemli. *_*
Bence matematik öğrenmeden önce sizde bunu öğrenmeye çalışın.
Ama hızlı değil, ağır ağır, sakince ve emin adımlarla ilerleyin.
İşte bunu öğrenmek matematiği öğrenmekten daha kolay.
Sonraysa alın temel matematik kitaplarını önce sağlam bir temel atın kendinize.
Hiç sıkılmayın, rasyonel sayıların bile sorularını çözün, asla utanmayın kendinizden ve devam edin. Belki önce -(-1) in 1 olduğunu öğreneceksiniz ama kısa bir zaman sonra 1 e sağdan soldan yaklaşıp, integral ile alan hesabı yaparken bulacaksınız kendinizi :) ve en önemlisi bundan zevk alacaksınız.

Peki ne yaptık sonunda; dağları aştık, denizleri yüzdük ama hile yaptık.
Önemli bir yeteneği, aslında niteliği yani sebatlı olmayı öğrendik.
Bizden istenen ilk olarak matematik testi çözmemizdi belki, ama cezve olmadan kahve yapılır mı Allah aşkına :LOL:

Zaten matematikte öyle zor falan değil, yapanda çok süper zeka falan değil, aldırmayın iki bilip beş gösterenlere.

Bakmayın konuşuyorum böyle ama bende çok mükemmel bir insan, übermensch değilim. Ama eskisinden daha iyiyim :)
Tembeldim çalışmayı öğrendim.
İnatçıydım kararlılığı öğrendim.
Tertipli olmayı öğrendim.
Sonra da matematiği fulledim :) övmüyorum kendimi asla, herkes yapabilir, sizde yapabilirsiniz.
Bakın bu sene limit, türev ve integral sınavda yok, çember analitiği yok ve sınava daha 4 ay var. Eğer yks ye girecekseniz, başvuru yaptıysanız biliyorsunuz, hala şansınız var.

Her zaman en iyisini hedeflemeniz çok doğal, tıp için 4 ay gibi bir sürede hazırlığınız yoksa eğer, kazanmak pek mümkün değil, hayal satmayılım şimdi ama ortalama üstü bir mühendislik neden olmasın.

Ha! Son olarak, ben de kısa yazmayı öğrenemedim işte :).