Sizce gerçekten eziliyor muyuz ?

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
Bize , kötülük yapan kötü sözler belki ağır söyleyen kişilere aynı tavırla karşılık vermediğimizde (kavga etmek istemediğimiz,seviyesine inmek istemediğimiz, vs.)
Sustuğumuzda karşılık vermediğimizde ezilmiş, kendimizi ezdirmiş olurmuyuz,

Sizce kötü ile kötü olmak doğrumudur sizce,Yoksa iyiliğini karakterini korumak mıdır doğru olan

Alakan

Kayıtlı Üye
Ben hakkın savunulması taraftarıyım. Karşıdaki insanın tavrı ne olursa olsun... Siz haklı olduğunuzu uygun bir dille anlatırsanız zaten hakkınızı savunmuş, ses çıkarmış olursunuz. Diğer taraf tartışmaya, hakaret etmeye vs devam ediyorsa bu noktada olay sizden çıkmıştır; karşı tarafın kendi içsel mücadelesi haline dönüşmüştür. Bu konuda da sizin yapabileceğiniz bir şey yok.
Yani kısaca anlatabileceğiniz bir ortam varsa en başında kendinizi güzelce ifade edin gerisine karışmayın. İfade edemeyeceğiniz bir durum varsa sorunun sizle alakalı olmadığını karşı tarafın kendi savaşı olduğunu idrak edin ve meseleden uzaklaşın, cevap vermeyin. Bu sözlü tartışmalar için geçerli.
Fiili bir kötülük söz konusuysa zaten direkt olarak uzaklaşın o insanlardan. Kötülüğe kötülükle cevap vermeye gerek yok. Dediğim gibi o insanların asıl problemleri sizinle değil kendileriyle. Boş yere kendinizi kirletmeyin

Ori

Kayıtlı Üye
Bize , kötülük yapan kötü sözler belki ağır söyleyen kişilere aynı tavırla karşılık vermediğimizde (kavga etmek istemediğimiz,seviyesine inmek istemediğimiz, vs.)

Sizce kötü ile kötü olmak doğrumudur sizce,Yoksa iyiliğini karakterini korumak mıdır doğru olan
İyilik kadar kötülükte bulaşıcıdır. Her zaman kendinize yakıştırdığınızı yapmalısınız. Eğer bir can söz konusu değilse o insanlardan uzaklaşmak en iyisidir. Dediğim gibi yalnızca canınızı ve sevdiklerinizi tehdit edecek bir konuysa harekete geçmek gerekir. Allah korusun.

wrzmc

Banlı Kullanıcı
İnsan kendinden güçsüz olan birine zulmeder mi?

Eğer sana hakaret eden kişiye cevap verebilecek cesaretin varsa, ve susmayı tercih ediyorsan ondan güçlüsündür.

Eğer cevap verdikten sonra işin faydasız bir laf dalaşına dönüşüp iki tarafın da enerjisini azaltacağını öngörüyorsan, ondan zekisindir.

Öfkenin kölesi olmayı reddediyorsan ondan özgürsündür.

Ama

Kendinden güçsüz ve mazlum olanları ezen birine karşı savaşmak erdemdir.

Can ve mal tehlikesi oluşmayan durumlarda lüzumsuz aksiyon aramak ahmaklıktır.

Sükut altındır kardeşim, birini görmezden gelmek büyük irade ister.

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
Kötü halinden gayet memnun bence kötüye birşey olmaz sözüne çok katılıyorum ,çoğu zaman kötüye birşey olmuyor gerçekten olan iyiye oluyor malesef iyi niyetli ve kibar insanlar toplum tarafından yanlış anlaşılıyor eziliyor çok yaşadım 🙁...hatta enayi aptal yerine bile konulabiliniyor ..

wrzmc

Banlı Kullanıcı
Kötü halinden gayet memnun bence kötüye birşey olmaz sözüne çok katılıyorum ,çoğu zaman kötüye birşey olmuyor gerçekten olan iyiye oluyor malesef iyi niyetli ve kibar insanlar toplum tarafından yanlış anlaşılıyor eziliyor çok yaşadım 🙁...hatta enayi aptal yerine bile konulabiliniyor ..
İyi insanlar sümsük gibi dolaşıyor da ondan.

Ori

Kayıtlı Üye
Yazınızda değil toplumda sorun olduğunu fark edebiliyor olmanız gerekir. Bu toplum artık nezaketi bile farklı yorumluyor. Kısacası toplum kendini kaybetmişken bazı şahısların iyi veya kötü oluşuna takılmanızın bir anlamı yok. Bu dünyada kötü veya iyi olsun herkes zarar görür. Kötüler sadece kuralına göre oynamadıkları için bu kadar hasarsız atlatıyor. İyiler ise bir papatyanın koparılmasıyla bile acı çekiyor.

wrzmc

Banlı Kullanıcı
Çok şükür sümsük gibi dolaşmıyorum alçakgönüllü göründüğüm söylenebilir fakat rabbim büyük başım da dik 👆
Tamam, ne kadar güzel.

Hepimizin başı dik olduğunda sorun çözülür.

Sevdiğim bir dizide söylendiği gibi;

"İyi bir adam savaşa girdiğinde şeytanlar kaçışır."

Konu neden bende patladıysa zaten onu da anlamadım ya neyse :)

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
@wrzmc İyilere sümsük gibi dediğin için olabilir mi acaba :D
Her şey dengede kalmalı yoksa hayat insanı dengeye getirir, tersi ile sınanarak. Kötülere de iyi ve nazik olmak iyilere haksızlık. Yerine göre davranması en doğrusu bence.

wrzmc

Banlı Kullanıcı
@Mya

Ama öyle? Aydınlık taraftaki insanlara melül melül bakışlar, utangaç tavırlar ve çıtkırıldım tavırlar yakıştırılıyor her yerde.
Medya sağolsun öyle güzel propaganda pompalıyor ki bu konularda, erdemli olmanın aslında ne kadar badass(!) Bir tavır olduğu noktasını ıskalıyoruz.

İyilik çok seksidir arkadaşlar, iyilik kaslıdır, iyilik sütun gibidir, iyilik delikanlı bir yönelimdir.

Sümsük olmayın, ceday olun.

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
Yazınızda değil toplumda sorun olduğunu fark edebiliyor olmanız gerekir. Bu toplum artık nezaketi bile farklı yorumluyor. Kısacası toplum kendini kaybetmişken bazı şahısların iyi veya kötü oluşuna takılmanızın bir anlamı yok. Bu dünyada kötü veya iyi olsun herkes zarar görür. Kötüler sadece kuralına göre oynamadıkları için bu kadar hasarsız atlatıyor. İyiler ise bir papatyanın koparılmasıyla bile acı çekiyor.
Herkez kırılamaz ince bir dal olmak gerekir kırılmak için ama dünya kütüklerin..😞

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
İnsan kendinden güçsüz olan birine zulmeder mi?
Eder, bunun deneyi bile vardı Stanford Üniversitesinde yapılan araştırılabilir.
Kendimizi ezdirmiş de olabiliriz, karşıdakini kaale almamış da olabiliriz. Kendi hakkını aramak, kendini savunmak kötü olmak değil. Bir şey sizi kırıyorsa bunu dile getirmek, karşıdaki ciddiye almıyorsa da kendini korumak için sınırı çekmenin ve bazı şeyleri yansıtmanın bizi kötü biri yaptığına inanmıyorum. İnsan en önce kendinden mesul ve en önce kendini korumalı. Siz kendinizi korumazsanız kimse sizi korumuyor. Korusa dahi bir yere kadar sürüyor bu. Her şeyin bedeli ödetilsin, intikam alınsın demiyorum ama kimse de insanın kendisinden değerli değil. Bir ölçütü olmalı.

star53

Kayıtlı Üye
İyi kötü dengesini karşıdan gelen etkiye göre belirlediğim için bana sith diyen de var, jedi diyen de var. Canavar diyen de, iyilik meleği diyen de. Mantığınızı ve zekanızı doğru kullanırsanız, gerekli eğitimleri alır ihtiyacınız olan konularda araştırmanızı yaparsanız kimse sizi iyi diye sömüremez. Her şey gibi bu konu da kişinin kendisinde bitiyor.

karatay

Kayıtlı Üye
Sakın öyle düşünmeyin bu dediğiniz ülkemiz ve gelişmemiş ülkelerde rastlanılan birşey. Oysa gelişmiş ülkelerde tam tersi kaba insanlar dışlanır ve hor görülürler. Özellikle avrupa ülkelerinde bunu deneyimleyebilirsiniz. Ancak cehaletin hüküm sürdüğü yerde kibar olmak enayilik sayılır. Zamanla o bilinç seviyesine tüm insanlık erişecektir muhakkak şimdilik idare edelim :)

wrzmc

Banlı Kullanıcı
Yeri geldi kötü oldum yeri geldi iyi oldum. Duruma göre yani. Yanarlı dönerliyimdir çok. Ama şunu söyleyeyim zayıfı ezmek kötüye haz verir. O yüzden sakın zayıf olmayın. İyi olun aptal değil.
Bu kötülük bir tutam zorbalık olmasın?