Sistem kavramı

cathrine

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar son yıllarda sürekli karşıma çıkan ve sitede de sorulduğunu gördüğüm ''sistem''denilen kavramı açıklayabilecek olan var mı?Örneğin:''Sistem öyle çalışmıyor''ya da tarot fallarında bile'' Sistem izin vermiyor''deniliyor...Peki sistem nasıl çalışıyor?Onu idrak eden var mı ya da örneklerle açıklayabilecek olan var mı?

createtherules

Kayıtlı Üye
Bana göre sistem evrendeki enerjilerin var olmasıyla birlikte süreçlerin işleyişi. İnsanlar yığınlar halinde tüm süreçten etkilendikçe sistem de adım adım kurallaşıyor. Bazı büyük farkındalıklar ya da köklü buluşlar değişiklikler yaratabilir ama genel olarak sistem herkesin ve her şeyin birbirinden direkt ya da dolaylı olarak etkilendiği büyük kaostur. Hiç bir şey bu yüzden tesadüf değildir.

cathrine

Kayıtlı Üye
Bu sistem nasıl işliyor?Belli kuralları varsa öğrenmeyi isterdim...çünkü sisteme uygyun davrandığında herşeyin aktığını ve yolların açılacağını söyleyenlerden dolayı örneklere ihtiyacım var...

createtherules

Kayıtlı Üye
Egregor kelimesiyle olan alakasını anlamadım. Sistem ile egregor tamamen farklı şeyler değil mi?
Egregor işte, insanlar aynı eğilimle yüklendikçe güçlenen, güçlendikçe şekil kazanan kanunlaşan bir şey, sistem yani. Herkesin ve her şeyin hamlesine göre oluşan düzen

Darkon

Kayıtlı Üye
Egregor işte, insanlar aynı eğilimle yüklendikçe güçlenen, güçlendikçe şekil kazanan kanunlaşan bir şey, sistem yani. Herkesin ve her şeyin hamlesine göre oluşan düzen
egregorun tanımını biliyorum sadece sistem daha farklı bir şey gibi bana göre.

Darkon

Kayıtlı Üye
Egregore insanların düşünceleriyle oluşan bir şeyken sistem ise daha genel bir tanım gibi geliyor bana. Bir sistemden bahsedilince onun bir yöneticisi, kuralları düzenleyeni olması gerek diye düşünüyorum. Sizin önceden dediğiniz gibi sistem size engel koyuyor demiştiniz. Benimse o zaman aklıma sistem kimin sistemi, kim engelliyor gibi daha genel ve belirsiz sorular oluşuyor. Sanırım @cathrine in de aklına benim gibi takılmış. Burada yazarak anlatmam zor oluyor elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

cathrine

Kayıtlı Üye
. Benimse o zaman aklıma sistem kimin sistemi, kim engelliyor gibi daha genel ve belirsiz sorular oluşuyor. Sanırım @cathrine in de aklına benim gibi takılmış. Burada yazarak anlatmam zor oluyor elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.
Evet ben de bunu merak etmiştim ama her konuda olduğu gibi bu konuda da örneklere ihtiyacım var.Çünkü burada beraber ilerlemeye çalışan ruhlar olsak da bazı arkadaşlarımız kavramları daha iyi biliyor...

createtherules

Kayıtlı Üye
Mesela karmayı düşünün, o da sistemin bir ögesi. Karşılıklı enerjilerin sürekli yer degistirmesiyle bir kural haline gelmis belki de tarih boyunca insanlar bunu yaptı ve yükseltti. Belki her şeyin karşılığını bedelini almak için çaba göstere göstere bu dünyanın düzeni haline geldi ve sistemi oluşturan bir parça oldu artık evrimleşti ve kendiliğinden oluyor.Ama işin ilginci bir zaman kavramı yok.Ne zaman başladı ya da her zaman böyle miydi? Eskiden başka mıydı ? Bilinmez. Bunu islamiyete inananlar, "O doğmamıştır doğurulmamıştır" kısmında bağdaştırabilir belki. Tüm dinler evrendeki spiritüel detayları içselleştirmiş aslında. Yanılıyorumdur belki ama tüm sistem tanrısaldır.

Alex06

Kayıtlı Üye
Sistem tüm egregorlarin enerjilerin birbiriyle etkileşimi tüm enerjilerin karşılaşıp baskın olanların kuralları belirlediği alansa. Eger bizim egregorumuz yeterince güçlü değilse sistemin baskin kuralları işliyor. Ben bu şekilde anlıyorum.Dogru mu bilmiyorum . Aklımda başka sorular var sırayla soracağım .

cathrine

Kayıtlı Üye
@createtherules Sistemin bir karmaya göre işlediğinden başka bir durum var aslında...Tam açıklayamıyorum ama örneğin ;birinin hiç ummadığı bir anda hiç çabalamadan istediklerine ulaşması...Bir videoda izledim:''Diyor ki istediğiniz kadar çabalayın,sistem öyle çalışmaz''Ama kimse de bu durumu açıklayamıyor...Hani ''Kader çabaya bağlıydı''Herkes kafasına göre bir öğreti sürüyor gibime geliyor...Bakın kimse tam olarak açıklayamıyor...Örnek vermekte bile zorlanıyoruz...

createtherules

Kayıtlı Üye
@createtherules Sistemin bir karmaya göre işlediğinden başka bir durum var aslında...Tam açıklayamıyorum ama örneğin ;birinin hiç ummadığı bir anda hiç çabalamadan istediklerine ulaşması...Bir videoda izledim:''Diyor ki istediğiniz kadar çabalayın,sistem öyle çalışmaz''Ama kimse de bu durumu açıklayamıyor...Hani ''Kader çabaya bağlıydı''Herkes kafasına göre bir öğreti sürüyor gibime geliyor...Bakın kimse tam olarak açıklayamıyor...Örnek vermekte bile zorlanıyoruz...
Bu şey gibi, yarın bankama 50.000$ yatacağını istediğim kadar olumlayayım ya da çabalayayım, öyle bir şey olmayacak. Çünkü bunun olacağına gerçekten inanıyor olmam mümkün değil. Olmayacağı için asla inanmıyorum ve asla inanamadığım için de olmayacak oluyor. Çift uçlu. Bu ekstrem bir örnek, küçük büyük her şeyde düşünülebilir. Sistem o yüzden herkese aynı şeyi vermiyor. Gerçekten yarın o paranın yatırılacağı bir iş ihtimalin varsa gelecekteki frekansla şu anki frekansını kesiştirebiliyorsun, işin rast gider ve paran yatar. Bunu yapamayınca vermiyor. Eğer başarabilseydim yarın o parayı hesabıma düşürebilirdim ama olmayacak duaya amin deme tabiri vardır ya, içsel olarak diyemiyorsun işte. Çabalamıyor değil aslında bir şeyleri elde edenler ya da kötü şeyleri hiç suçu olmadığı halde üstlenenler. Mutlaka o veya başkaları tarafından gerçekleşmiş olan eylemlerin, olayların bir yerde kümelenme nedeni var. Birisi hiç çabalamadan çok zayıf kalabiliyor ama diğer kişi sürekli diyet yapmak zorunda. İnsanlar Allah vergisi der geçer ama sistem bu işte bir çok edimin, düşünülen şeyin hatta nesillerin, çevrenin etkileşimi sonucu doğan sonuçlar. Örnek vermekte zorlanmıyoruz aksine her şey sistem olduğu için bütün örnekler zaten kaosun parçası. Sistemin içindeyiz uzaktan inceleme şansımız yok

cathrine

Kayıtlı Üye
Birisi hiç çabalamadan çok zayıf kalabiliyor ama diğer kişi sürekli diyet yapmak zorunda. İnsanlar Allah vergisi der geçer ama sistem bu işte bir çok edimin, düşünülen şeyin hatta nesillerin, çevrenin etkileşimi sonucu doğan sonuçlar. Örnek vermekte zorlanmıyoruz aksine her şey sistem olduğu için bütün örnekler zaten kaosun parçası. Sistemin içindeyiz uzaktan inceleme şansımız yok
İşte örnek,açıklama dediğim bu...şimdi daha iyi anlamaya başladığımı söyleyebilirim... @createtherules Emek verip cevapladığın için çok teşekkür ederim:)

Darkon

Kayıtlı Üye
Mesela karmayı düşünün, o da sistemin bir ögesi. Karşılıklı enerjilerin sürekli yer degistirmesiyle bir kural haline gelmis belki de tarih boyunca insanlar bunu yaptı ve yükseltti. Belki her şeyin karşılığını bedelini almak için çaba göstere göstere bu dünyanın düzeni haline geldi ve sistemi oluşturan bir parça oldu artık evrimleşti ve kendiliğinden oluyor.Ama işin ilginci bir zaman kavramı yok.Ne zaman başladı ya da her zaman böyle miydi? Eskiden başka mıydı ? Bilinmez. Bunu islamiyete inananlar, "O doğmamıştır doğurulmamıştır" kısmında bağdaştırabilir belki. Tüm dinler evrendeki spiritüel detayları içselleştirmiş aslında. Yanılıyorumdur belki ama tüm sistem tanrısaldır.
Karma olayına pek inanmadığım için kafamda oturtamadım. Zira bir ton dolandırıcılık yapıp, insan öldürüp elini kolunu sallayarak gezen çok insan var. Bu durumda karma diye bir şey varsa kime göre uygulanıyor?. Öbür yaşamında karşılık görecekse bu yaşamın ne anlamı kaldı? Bunun gibi bir sürü sorular oluşuyor sorduğum kimseden de mantıklı bir yanıt alamadım. Çünkü bence onlar da(sorduklarım) bilmiyor. :)
Dediğim gibi kimse bilmiyor bence biraz dinlerdeki iç rahatlatma amaçlı söylenen şeylerin bir öğretiye dönüştürülmüş hali gibi karma konusu. Çabalamak önemli olabilir ama bence doğru yer, zaman da olmak çok daha büyük bir etken bence. Sadece çabalamanın pek bir değeri yok istenen şartlar oluşmazsa boşa uğraşılmış olur. Milyarder ailelere doğan insanlar şimdi bir şeyler elde etmek için aşırı çabalamış mı oluyor? Saçmalık değil mi :)
Bu kelimeyi de ilk defa duyuyorum ,ikisi eşanlamlı mı acaba?Aralarındaki farkı öğrenebilir miyim?
Bana göre pek eş anlamlı değil. Tanım olarak farklı gibi geliyor bana.

Egregore: Farklı bir grup insanın kolektif düşüncelerinden kaynaklanan, fiziksel olmayan belirli bir varlığı temsil eden okült bir kavramdır. Tarihsel olarak, kavram meleksel varlıklara veya gözlemcilere ve bunlarla ilişkili belirli ritüellere ve uygulamalara, yani Enochian geleneklerine atıfta bulunur.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Egregor ve sitem pek te aynı kelime olmasa da benim için aynı anlama geliyor. Mesela bu forumun egregoru var mı? Var. Peki sistemi var mı? Var! Sistem ne yapar. Bu forumun tıkır tıkır işlemesine sağlar, düzenli olarak. Hem yazılım, hem forum kuralları, hem denetim, ve şuan aklıma gelmeyen bir sürü şey. Ne için? Bir sürü insanın bu platformda toplayıp forumun egregoru beslemeleri için. Yani sistem egregorun temeli.

cathrine

Kayıtlı Üye
Karma olayına pek inanmadığım için kafamda oturtamadım. Zira bir ton dolandırıcılık yapıp, insan öldürüp elini kolunu sallayarak gezen çok insan var. Bu durumda karma diye bir şey varsa kime göre uygulanıyor?. Öbür yaşamında karşılık görecekse bu yaşamın ne anlamı kaldı? Bunun gibi bir sürü sorular oluşuyor sorduğum kimseden de mantıklı bir yanıt alamadım. Çünkü bence onlar da(sorduklarım) bilmiyor. :)
Dediğim gibi kimse bilmiyor bence biraz dinlerdeki iç rahatlatma amaçlı söylenen şeylerin bir öğretiye dönüştürülmüş hali gibi karma konusu. Çabalamak önemli olabilir ama bence doğru yer, zaman da olmak çok daha büyük bir etken bence. Sadece çabalamanın pek bir değeri yok istenen şartlar oluşmazsa boşa uğraşılmış olur. Milyarder ailelere doğan insanlar şimdi bir şeyler elde etmek için aşırı çabalamış mı oluyor? Saçmalık değil mi :)
Evet ,anlatmak istediğim ama dile getirmediklerimi çok iyi ifade etmişsiniz:)(y)

Alex06

Kayıtlı Üye
Egregor ve sitem pek te aynı kelime olmasa da benim için aynı anlama geliyor. Mesela bu forumun egregoru var mı? Var. Peki sistemi var mı? Var! Sistem ne yapar. Bu forumun tıkır tıkır işlemesine sağlar, düzenli olarak. Hem yazılım, hem forum kuralları, hem denetim, ve şuan aklıma gelmeyen bir sürü şey. Ne için? Bir sürü insanın bu platformda toplayıp forumun egregoru beslemeleri için. Yani sistem egregorun temeli.
Yani egregorlar sistemi oluşturmuyor. Tam tersi sistem mi egregorlari oluşturuyor?