Sihirbazlığın Kaynağı Nedir?

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Sihirbazlık, sihir ve büyü deyimlerini hepiniz işitmişsinizdir. Bunların ne anlama geldiği sorulursa,basit ve açık bir tanımlama yapabilirmisiniz acaba?

Sihirbazlık, mistik, sözde gizli kudreti olan sihirli kelimeler kullanmak, büyüler uygulamak suretiyle ve buyoidata-biatüstü kuvvetlerden yararlandığı iddiasıyla

sıradan kimselerin daha doğrusu sihirbaz olmayanların yapamayacakları bazı şeyleri yapmağa kalkışmaktır.

Eski Mısır, Yunan ve Roma toplumlarındaki din adamları o devirlerde hekimlik taslayanlar, insanlara kudretlerini ispatlamak, onları üstünlüklerine inandırmak amacıyla bundan yararlanırlardı.

Günümüzdeki anlamıyla sihirbazlık sadece bir sahne eğlencesi niteliğini almıştır. Sahneye çıkan sihirbaz, hünerli , ustalık kazanmış, belirli oyunlara alıştırılmış ellerini kullanır,bir takım mekanik aletlerden vs. yararlanır ve seyircileri şaşırtan, yapılabileceğini, nasıl yapıldığını akılları kesmeyen şeyler yapar. Bu oyunların ardında bir "göz boyama" olduğunu biliriz,fakat gene de eğleniriz.

Eski çağlarda, her sarayda bir sihirbaz vardı. Ya da kendilerinden yararlanmak,çeşitli amaçlarla onları kullanmak için ülkenin başka yerlerinden, hatta komşu ülkelerde ün yapmış sihirbazlar çağrılırdı. Pek ünlü olmayan sihirbazlar ,pazar yerlerinde, şehrin alanlarında numaralar yaparlardı. Bu tür sihirbazların numaraları son derece basitti. Kendilerine gerekli olan şeyleri ceplerinde taşıyabilirlerdi.

Sihirbazlık üzerine ilk kitap 1584 yılında yazılmıştır. Fakat sihirbazlığın tarihi daha yukarda da belirttiğimiz gibi çok gerilere gider.

Ortaçağda,kent kent dolaşan, hatta guruplaşarak yabancı ülkelere düzenli turneler yapan sihirbazlar görülmektedir .Bu sihirbazlar,karanlık kuvvetlerle işbirliği iddiasında değildirler artık. Başka türlü söylemek gerekirse,eski devirlerin ürkütücü, hatta dehşet salan mesleği, giderek "eğlendirici" bir nitelik kazanmıştır. Zaten hokkabazlığın çıkışı da bu esasa dayanmaktadır.

19. yüzyılın ilk yarısında,bildiğimiz, şimdiki anlamıyla sihirbazlık doğmağa başlar. Garip kılıklardan sıyrılan sihirbazlar, şık, göz alıcı gece elbiseleri, pelerinler giyerleri

Robert Houdin adındaki Fransız asıllı bir sihirbaz,modern sihirbazlığın babası sayılmaktadır. Yaptığı gerçekten akıl almaz numaraları kendi hayal gücüyle hazırladığı gibi, bu numaralar esnasında yararlandığı alet ve cihazları da bizzat yapmıştır.

Günümüzdeki sihirbazların "illüzyonist" diye tanımlanmaları, gösterilerinin tamamen aldatıcı "göz oyunları" na dayanmasının sonucudur. Havada uçan insan, ortasından testereyle kesilen kadın,her tarafı kapalı, hatta kilitli bir sandıktan, bir kulübeden kaybolan kimse, "illüzyon" denilen oyunların uygulanmasından başka bir şey değildir.
alıntı

 

hüseyin24

Kayıtlı Üye
Katılım
17 May 2009
Mesajlar
18
Tepkime puanı
0
paylaşım için teşekkürler

illüzyonist bir çok ilib ve bilim dallarından faydalanarak sanatını icra eder lakin ne var ki her illüzyon esasen temelleri bir parapsikoloji uygulamasının sonucunda tezahür eder

selametle
 
Üst