Şeytan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

marble

Kayıtlı Üye
Şeytanın kovulma olayı, Kutsal Kitap’ın Yeşaya 14:12-14 ve Hezekiel 28:12-18 bölümlerinde sembolik olarak anlatılmıştır. Her ne kadar bu bölümler Babil ve Sur krallarına hitap etse de aynı zamanda onların arkasındaki ruhsal güçten, yani şeytandan ve onun düşüşünden bahseder. Bu bölümlerde onun nasıl düştüğünü okuruz, ama ne zaman olduğu belirtilmez.

Kutsal Kitap’tan bildiklerimiz şunlardır: Melekler dünya yaratılmadan önce yaratıldı (Eyüp 38:4-7). Şeytan Adem ve Havva’yı ayartmadan önce düşmüştü (Yaratılış 3:1-14). Demek ki Şeytan’ın düşüşü meleklerin yaratılışı ile Adem’in yaratılışı arasında bir zamanda olmuştu. Bu düşüşün olduğu zaman ile ilgili Kutsal Kitap’ta daha detaylı bir bilgi yoktur.

Eyüp kitabında belli bir zamanda Tanrı’nın tahtına yaklaşmaya izni olduğunu görüyoruz.

”Bir gün ilahi varlıklar RAB’bin huzuruna çıkmak için geldiklerinde, Şeytan da onlarla geldi. RAB Şeytan’a, “Nereden geliyorsun?” dedi. Şeytan, “Dünyada gezip dolaşmaktan” diye yanıt verdi.” (Eyüp 1:6-7)

Görüldüğü gibi o zaman dünya ve cennet (Tanrı’nın huzuru) arasında gidip geliyor, Tanrı ile konuşuyordu. Tanrı’nın Şeytan’a verdiği bu özgürlük, yani tahta yaklaşıp yaklaşamamanın kesilip kesilmediği hala bir tartışma konusudur. Kimi ilahiyatçılar, İsa Mesih’in ölümüyle bu kesilmiştir, der. Kimisi ise çağların sonunda Mesih’in ikinci gelişinde bunun olacağını söyler.

Şeytan cennetten neden düştü?
Şeytan gururu yüzünden Tanrı huzurunda kovuldu! Çünkü o Tanrı gibi olmak istedi. Tanrı’dan daha görkemli olmak istedi. (Yeşaya 14:12-15 ve Hezekiel 28:12-15)

Bu bölümlerde ayrıca Şeytan’ın ne kadar güzel ve ihtişamlı bir melek olarak yaratıldığını görüyoruz. Büyük olasılıkla en üstün melekti. Tahtın önündeki meshedilmiş Keruv’du. Tanrı’nın yarattıklarının en güzeliydi. Ama o sahip olduğu makam ile yetinmedi. Bunun yerine Tanrı olmak istedi. Tanrı’yı tahtından ederek, evrenin hakimi olmak istedi. Enteresan olarak; Adem ve Havva’yı Aden bahçesinde ayartmak için onlara da, “…o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.” (Yaratılış 3:1-5) dedi. Onları da aynı tuzağa çekti.

Günümüzde de insanlığın en büyük sınavı budur: Tanrı’yı oynamak, Tanrı gibi olamaya çalışmaktır. Evet bilmemiz gereken şudur; o cennetten düşmemiştir, atılmıştır. Tanrı’nın yüceliğini iyi anlamamız gerekir.

Şeytan'a göre, Tanrı'ya gerçekten vefalı, sadık tek bir kişi bile yoktur. Sadık olan kişiler yalnızca kendileri için iyi şartlar sürdüğünde sadık kalmaya devam ederler. Eğer bu sadık insanların başlarına çeşitli sıkıntılar gelecek olursa, bu kişiler Tanrı'ya sadık olmaktan vazgeçeceklerdir. Bunun ispat edilebilmesi için kendisine bir fırsat verilmesi gerektiğini iddia etmiştir.

Kerub sınıfından bir melek olan "Şeytan" sözcüğünün "Karşı Koyan" anlamına geldiğinin göz önünde tutulması gerekir. Şeytan, Tanrı'nın amacına karşı koymaya çalıştığı için bu sıfatı almıştır. Şeytan adı bu varlığın özel adı değildir.

Ezekiel 28:12–19: "..güzellerin ve bilgelerin en mükemmeliydin. Eden'de, Tanrı'nın bahçesindeydin. Giysilerin hep güzel taşlarla – yakut, zümrüt, aytaşı, beril, onix, safir, turkuazla - ve altın işlemelerle süslüydü. Bunlar sana sen yaratıldığın gün verildi. Seni kudretinle ve gücünle bekçim yaptım. Tanrının kutsal dağına gidebiliyor ve ateş tarlalarında yürüyebiliyordun. Yaptıklarından tamamen muaf tutulurdun ta ki için kötülükle dolana dek. Bu varlık içinde bile daha büyük şiddet yarattın ve günahkar oldun. Seni tanrının dağından men ettim ve seni bekçilik ettiğin ateş tarlalarından sürgün ettim. Güzelliğin yüzünden için kibirle doldu ve bilgeliğini kendi ünün için harcadın. Seni içine hapsettiğim ateşle beraber Dünya'ya attım. Seni takip edenlerle beraber sonunuz ateşler içinde küle dönecek. Çok feci bir sona geldin."

Ancak Şeytan kesinlikle Cehennem'de hapsolmuş biri değildir aksine istediği her yere - Dünya'ya hatta Cennet'e bile - girip çıkabilir. Bu özellikleriyle Şeytanın nihai amacı insanlığı yaratıcının yolundan saptırmaktır. Bu anlamda kendisini tanrıya bir rakip olarak kabul ettirme gayreti içindedir. Kendisine bir süre verilmiş ve bu sürenin dolmasına kadar yaratıcıya karşı açtığı savaşın sonucunu beklemektedir.

f3rnwh

Kayıtlı Üye
Şeytan da O çok sevdiğini kaybetmemek için her yolu deniyor aslında.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
hep lilith yüzünden...

Adem, lilith'i elinde tutamayan bi loser olduğu için Havva ne dediyse yaptı...

"napacaksın kadın meyveyi" diyip terslese iş buralara gelmezdi... şeytanlık bişi yok ?

Bence en başta Tanrı'da da suç var... Şeytan'la neden gerginlik yaşıyosun. Tanrısın sen...

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Saçma geldi açıkçası.

Şeytan gerçekten çok zeki bir varlık ama Tanrıyı tahtından indirip yerine kendisi mi geçecekmiş? Buna Şeytan bile inanmaz. (gerçi inanmadım zaten)

Karşınızdaki bir şirketin ceo'su falan değil hani Tanrı o Tanrı alooo?? Böyle kibirli bir varlık değilim. Değersiz insanoğlunun karşısında pabucum dama atıldı işin özeti bu

marble

Kayıtlı Üye
Saçma geldi açıkçası.

Şeytan gerçekten çok zeki bir varlık ama Tanrıyı tahtından indirip yerine kendisi mi geçecekmiş? Buna Şeytan bile inanmaz. (gerçi inanmadım zaten)

Karşınızdaki bir şirketin ceo'su falan değil hani Tanrı o Tanrı alooo?? Böyle kibirli bir varlık değilim. Değersiz insanoğlunun karşısında pabucum dama atıldı işin özeti bu
Birçok dinin Şeytan, Beelzebub, Lusifer, Düşmüş Melek, İblis vb. kavramları bunu gösterir.
Yüksek Spritüel güçlere ulaşmış olup onları kötü kullananları kötü bir kader bekler. Ritmin sarkacı onları ruha doğru bir daha geçsinler diye madde varoluşun en ucuna savurur.
dikkat et kötülükle özleştirme kendini çok pişman olursun :)

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Birçok dinin Şeytan, Beelzebub, Lusifer, Düşmüş Melek, İblis vb. kavramları bunu gösterir.
Yüksek Spritüel güçlere ulaşmış olup onları kötü kullananları kötü bir kader bekler. Ritmin sarkacı onları ruha doğru bir daha geçsinler diye madde varoluşun en ucuna savurur.
dikkat et kötülükle özleştirme kendini çok pişman olursun :)

Dedikleriniz arasında fark var. "Yüksek Spritüel güçlere ulaşmış olup onları kötü kullananları kötü bir kader bekler. " beni bundan uzak tutmaya çalışıyorsanız kesinlikle endişelenmenize gerek yok.

Ancak "dikkat et kötülükle özleştirme kendini çok pişman olursun" Şeytanla kendimi özleştirmemi diğer açıdan bakarsak insanlar da iyilik yaparak kurallara uyarak kendilerini meleklerle özdeşleştirmiyor mu? Belki de tanrı ile? İyiliğin hükmünü o veriyor sonuçta.

Gel gelelim eğer ki şeytan tanrıyı alt edip en üstte otursa onun iyilik dediği şeyler sizin için iyilik olacak, kötülük dediği şeyler sizin için kötülük olacak. Bu kavramları yukarıdakiler belirliyor biz değil, o yüzden şeytan kötüymüş tanrı iyiymiş şey gibi şeylere girmesek daha sağlıklı olur sanki

marble

Kayıtlı Üye
Dedikleriniz arasında fark var. "Yüksek Spritüel güçlere ulaşmış olup onları kötü kullananları kötü bir kader bekler. " beni bundan uzak tutmaya çalışıyorsanız kesinlikle endişelenmenize gerek yok.

Ancak "dikkat et kötülükle özleştirme kendini çok pişman olursun" Şeytanla kendimi özleştirmemi diğer açıdan bakarsak insanlar da iyilik yaparak kurallara uyarak kendilerini meleklerle özdeşleştirmiyor mu? Belki de tanrı ile? İyiliğin hükmünü o veriyor sonuçta.

Gel gelelim eğer ki şeytan tanrıyı alt edip en üstte otursa onun iyilik dediği şeyler sizin için iyilik olacak, kötülük dediği şeyler sizin için kötülük olacak. Bu kavramları yukarıdakiler belirliyor biz değil, o yüzden şeytan kötüymüş tanrı iyiymiş şey gibi şeylere girmesek daha sağlıklı olur sanki
Her şeyin iki yüzü vardır ve iyi kötü mutlak değildir fakat (TANRI) yasaların dışındadır. Çünkü yasaların neşrolduğu YASA’ dır. BÜTÜN, daha aşağı planlar olan yaratım ve üreme planlarında yasaya ve prensibe göre hareket eder. yani tanrıyı alt edemez zaten onun varolmasıyla var olmaktadır görüyorum ki bilgin kıt ve zayıf

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Her şeyin iki yüzü vardır ve iyi kötü mutlak değildir fakat (TANRI) yasaların dışındadır. Çünkü yasaların neşrolduğu YASA’ dır. BÜTÜN, daha aşağı planlar olan yaratım ve üreme planlarında yasaya ve prensibe göre hareket eder. yani tanrıyı alt edemez zaten onun varolmasıyla var olmaktadır görüyorum ki bilgin kıt ve zayıf

Evet kesinlikle bilgili bir insan değilim. Öğrenmem gereken çok fazla şey var, sizin gibi her şeyi bilen birisine karşı konuşmakla büyük bir hata yaptım, özür dilerim.

Şlöye bir srou srsaom kzmaızsnıız dyie uyomurum hcaom

Aslında her şey tanrının bir parçasıdır ve tanrı bütün yasaların dışındadır, çünkü neden olmasın? düşüncesine karşı yorumunuz nedir?
Bir de şeytanın tanrıyı alt edemeyeceğini bildiğini siz de dile getirdiniz aslında yani benim söylediğime geldiniz. Ahh ah ben yok muyum ben kendime pabucu ters giydiririm vallahi ?

Neyse ev temizliğine döneceğim, ben de sabah yazdıklarını görünce güzel şeyler çıkar sanmıştım. Cidden ekşi sözlüğe döndük ev hapsi sizlere yaramıyor

Pofuduk Kartal

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Evet kesinlikle bilgili bir insan değilim. Öğrenmem gereken çok fazla şey var, sizin gibi her şeyi bilen birisine karşı konuşmakla büyük bir hata yaptım, özür dilerim.

Şlöye bir srou srsaom kzmaızsnıız dyie uyomurum hcaom

Aslında her şey tanrının bir parçasıdır ve tanrı bütün yasaların dışındadır, çünkü neden olmasın? düşüncesine karşı yorumunuz nedir?
Bir de şeytanın tanrıyı alt edemeyeceğini bildiğini siz de dile getirdiniz aslında yani benim söylediğime geldiniz. Ahh ah ben yok muyum ben kendime pabucu ters giydiririm vallahi ?

Neyse ev temizliğine döneceğim, ben de sabah yazdıklarını görünce güzel şeyler çıkar sanmıştım. Cidden ekşi sözlüğe döndük ev hapsi sizlere yaramıyor
Belki Şeytan Tanrı'nın alt edilmeyeceğine inanmıyordur ve bu yüzden çaba gösteriyordur?

dünyalı

Kayıtlı Üye
kıymetli ve saygıdeğer Marble (!) bazı insanlar şeytanın yeryüzü şubesi gibi gereksiz bir ergen egosu kendini diğer insanlardan soyutlayarak küçükdagları ben yarattım edaları ... Şeytanın dünyaya attıgı zehirli ego tohumu say say bitmez....Fakat bunu en iyi sizin bilmeniz gerekiyor degilmi?

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Şeytan tanrı makamından kovulduktan sonra cennete havalandırma borusundan giriyor herhalde. Herşeyi bilen gören duyan tanrı o sırada kareli bulmaca çözüyor olacak ki anca yasak meyve yenilince işe uyanıyor :)

Şu an dünyaya baktığımızda şeytan galip gelmiş gibi ha? Tanrı bile gönderdiği dinlerde derdini anlatamamış; millet Allahüekber diye birbirini bombalıyor. Bence tanrı kendine bir dil kursu yaratıp tüm dilleri öğrenmeli ve her ülke için daha anlaşılır kitaplar yazmalı. Yakışmıyor koskoca tanrıya şeytan karşısında böyle küçük düşmek :-(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...