Sesli meditasyon

perilous

Kayıtlı Üye
Merhabalar,bir kaç gün önce nette gezinirken bulduğum sesli meditasyonları kullanarak meditasyon yapmaya çalıştım hayatımda ilk kez böyle bir şeyi deneyimlediğim için başarılı olup olmadığımı bilemiyorum
ilkini yatağa uzanarak yaptım ikincisini ise oturarak fakat oturarak yaparken kafam inanılmaz şekilde ağırlaştı ki halada boynum ağrıyor
meditasyon sırasında verdiği direktifleri uygularken göz kapaklarım beni rahatsız edecek şekilde oynuyor hayal gücüm kuvvetlidir çok kolay hayalliyorum fakat kendimi o ortamın içindeymiş gibi hissedemiyorum uzaktan izliyor gibi oluyorum ve hayal edebiliyorum fakat hep gözümün önündeki karanlığı da görüyorum
sizce ne yapmalıyım?

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Yapmanız gereken kendinizi akışa teslim etmek, anı yaşamak. Kendinize zaman tanıyın, ilk denemelerde olayın içine girememeniz son derece normal. Kendinizi kasmayın, yapabilecek miyim diye düşünmeyin. En önemlisi düşüncelere takılmamak zihni sakinleştirip, verilen komuta odaklanmak. Denilenleri yapamıyor olsanız bile başka tecrübeler yaşayabilirsiniz. Siz yeterki anda düşüncelerinize seyirci kalabilmeyi başarın.
Bazı kişiler sırtı dayamadan oturmayı önerir, ama detaylara takılmayın, rahat olduğunuz bir pozisyon alın. Yatmaktansa oturmak daha iyidir. Başınızdaki ağırlığı düşünmeyin, odaklanmanız bozulur. Zamanla meditasyon yapmaya alıştığınızda bedeninizi hissetmeyeceksiniz bile.
Sevgi ve ışıkla kalın:)

vatandasss

Kayıtlı Üye
aynı sorun bende de var. ağrı olarak değil de konsantre olamamak. ikizler olmanın dezavantajı olsa gerek hemen sıkılıyorum yani konsantre olamıyorum. bunun için bir egzersiz filan var mıdır? fantastik edebiyat ürünü kitap ve filmleri acayip severek okur ve izlerim, şimdiye kadar okuduğum kitap ve izlediğim filmlerin haddi hesabı yoktur acaba bu yüzden mi konsantre olamıyorum sn. embriyo? son zamanlarda meditasyon kasetleri dinlerken hep huzursuz hissediyorum kendimi, gözlerimi kapattığım anda hep karanlığa odaklı oluyorum ve hayal gücüm acayip karakterler yaratıyor hep :) hatırladıklarımı bir kenara çizseydim tolkein bunlardan en az 20 çeşit kitap çıkarırdı heralde o derece acayip bi hayal gücüm var ve rahat hissedemiyorum...bu arada elimdeki hipno ve normal meditasyon kasetleri nil gün hanımın orjinal cdleridir...tavsiye eder misiniz?

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Nil Gün hanımın CD lerini tavsiye ederim, ayrıca sitede yoga- meditasyon bölümünde de çeşitli meditasyon teknikleri mevcuttur.
Odaklanmayı nefesinizin sesini dinleyerek sağlayabilirsiniz. Yukarda yazdıklarımı okursanız, aklınıza gelen düşüncelerinize takılmayın bırakın geldiği gibi gitsin. Ancak değişik fikir ve görüntüleri de not etmeyi unutmayın.

bedford

Kayıtlı Üye
Nil Gün hanımın CD lerini tavsiye ederim, ayrıca sitede yoga- meditasyon bölümünde de çeşitli meditasyon teknikleri mevcuttur.
Odaklanmayı nefesinizin sesini dinleyerek sağlayabilirsiniz. Yukarda yazdıklarımı okursanız, aklınıza gelen düşüncelerinize takılmayın bırakın geldiği gibi gitsin. Ancak değişik fikir ve görüntüleri de not etmeyi unutmayın.

#embriyo, meditasyon ile o anda başkalarının benim hakkımda ne konuştuklarını öğrenmem mümkün mü?

vatandasss

Kayıtlı Üye

teşekkür ederim sevgili embriyo :)

origanum

Yönetici
Öncelikle meditasyon kelimesinin ne ifade ettiğini kavramanız lazım. Sonra da başkalarının düşüncelerini okumak için meditasyonla başlayan sürecin nereye kadar devam ettirilmesi gerektiğini.