Seçim Senin.

Furking

Kayıtlı Üye
Biliyorum; bazen negatif olmak o an'ın akışında nefsine hoş geliyor. Hatta bu öfkeyle harlanan hırsın öyle bir hal alıyor ki, rastgele sıkılmış maganda kurşunları gibi çevrene yayılmayı bekliyor hedef tanımaksızın. Ağzından ateş püskürtürcesine yakıcı sözler dökülmek için tetikte bekliyor dilinde. Böyle bir benliğin dokunduğunu öldüren bir ölüden ne farkı vardır? Ama unutma, her takdimin seninle gelir beraberinde.Öfke mi ektin zihin toprağına? Yarın daha fazlasını biçeceksin. Nefret mi ettin birinden? Yarın daha fazlasına maruz kalırsın. Kalp mi kırdın? Bir köşede acından sızlanana kadar ölmezin. Unutma, ne ekersen onu biçersin bu arz toprağında.
Kişi ile arasında Rabbinin olduğu o kalbi kırmak öfkeni yok etmez. Aksine, sendeki olan kalbi karartır da, tortuları ateşin harlandığı karın boşluğuna akar da yakıt olur azabına. Ve her menfi takdimin, öz benliğine yaptığın işkence olur. Ne kadar sürer bu bilinçsiz mazoşistlik?
Sevmeyi bilene kadar.
Sevenin sevdiği kadar sevildiğini bilinceye kadar devam eder bu cehalet. Ama buna erişmek için bilmek de yetmez. Bildiğini uyguladığın an bu anahtar kalbinin kilitlerini açar da kararmış kabuğun çatlakları dökülür, döküldükçe içinden ışık saçar, gün doğar benliğine. Biliyor musun? Aslında o ışık hep oradaydı. Ama bunu bilmen için kalbin keşfi gerekirdi. Keşif için değişim isteği gerekirdi. Değişim için de kendi menfiyetini kınaman gerekirdi. Böylece her bir adımın anlam bulur yürüdüğün yolda. Dün içini yakan ateş, bugün güneş olur iç alemine. Doğar da, yeni bir güne adım atarsın gecenin karanlığından. Bu yeni günde karnındaki ateşin yerini kelebekler alır da, uçuşur durur tertemiz suyun üzerinde. Arınman içindir bu rahmet. Dilediğin zaman gir de arın, okyanus serinliği eşliğinde. Özüne daha da yakın olursun arındığın her adımda.
Artık karar verecek misin özü güzel insan.. Temiz ile pis bir olur mu?
Sevgi ve nefret bir olur mu?
Hangisini seçeceksin devam eden yaşamında;
Yaşamayı mı? Ölmeyi mi?

Impulse

Kayıtlı Üye
Ateşle Suyu bir arada tutarsan ikisini de kaybedersin.
Dünya iki şeyden ibarettir.
Nimet ve külfet.

Bu ikisinden de iki şekilde kurtuluruz.
1)Yaşarken kendini azad edersen,
2)Ölümle azad edilirsen.

Teşbihte hata olmaz sözü yanlıştır. Senin teşbih hatalıdır.
Çünkü;
Dünya ateş, ahiret su degildir.
Ya
Dünya Su ahiret ateş değildir.

Dünya ve ahiret birbirinin farklı mahiyetidir ki zahir ve batın misalidirler. Bende ve ruh gibi.
Her ikisinde de iki türlü yol vardır.
Dünya da iyilik ve kötülük senin tercihindir.
Ahirette cennet ve cehennem mecburi istikamettir.

?

Furking

Kayıtlı Üye
Benim ateşe ve suya verdiğim anlamı farklı algılamışsın galiba Impulse. Ateş azaptır, bilinçsizliktir. Ama kullanabilirsen de tecrübedir. Su arınmadır, temizliktir.
Ateşi suyun üstüne koyarsan suyu kaynatır buhar edersin, yok olur gider.
Ateşi suyun üstünde tut ki suda olduğun muddetçe seni yakmasın, kullanabilirsen de ışık olsun. Ne zaman haddi aşarsa suya atar söndürürsün.

Elbette ki dualiter bir sistemdeyiz. Ve he iki taraf da gereklilik. Kimi iyilik der kötülüğü reddeder. Kimi kötülük der iyiliği reddeder.
Biz iyilik deyip kötülüğü kabul edelim ki, kötülüğün tecrübesi iyiliğimizin kontrolünde olsun. :)

Yaşarken ölmek konusunda hemfikiriz. Çünkü ancak benlikten kurtulan gerçek yaşama başlar ve "biz" olmaya layık olur.
Nefslerinizi öldürün, nefsinizi ilah edinmeyin..

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Ey Nefsim! Sen bendensin.. ama ben senden degilim. Sen benimsin.. ama ben senin degilim. Zira sen farklisin, ben baskayim; belki bi’l-mecburiye seninleyim.

Bakir isen bakirligina, gumus isen gumuslugune razi ol. Haline sukret; daha asagi da yaratilabilirdin. Zaten istesen de altin olamazsin..

Nefsim! Biliyorum, benden nefret ediyorsun. Aslinda ben de seni seviyor degilim. Neylersin ki gecinmek zorundayiz birlikte. Madem oyle , gel anlasalim; sen bu dunyada kanaat et helal dairesiyle; otesinde ne istersen iste cennette.

Musa Hub-Bir kalbin alınyazısı

İnsan nefs ağırlığından kurtulduğu zaman hafifler ve suyun üzerinde bile durabilir artık.

Furking

Kayıtlı Üye
Nefsi oldurmek sart mi ?
Yoksa ikisi arasinda kalirsaniz mi oldurun demek istedin ?
Bu konudaki fikrin nedir ?

Gücünüz yettiğince benliğin bencilliğinden arının. Sizi fitratınızdan ayıran herşey putunuzdur. Ve bencilliğini ön plana koyan, kendini her türlü ihtiyaçtan üstün gören de nefsini ilah edinenlerdendir. Nefsi öldürmek = bencillikten (ve nefsin hayvani dürtülerinin bilincinde olarak) arınmak.
Mesela nefs menfi anlamda cimri bir yönü vardır. Ne zaman ki bu cömertliğe evrilir,o zaman biraz daha "ben"cillikten arınır, "biz"liğe yani tevhide bir adım daha yakın olunur.

Zek0808

Kayıtlı Üye
Benim ateşe ve suya verdiğim anlamı farklı algılamışsın galiba Impulse. Ateş azaptır, bilinçsizliktir. Ama kullanabilirsen de tecrübedir. Su arınmadır, temizliktir.
Ateşi suyun üstüne koyarsan suyu kaynatır buhar edersin, yok olur gider.
Ateşi suyun üstünde tut ki suda olduğun muddetçe seni yakmasın, kullanabilirsen de ışık olsun. Ne zaman haddi aşarsa suya atar söndürürsün.

Elbette ki dualiter bir sistemdeyiz. Ve he iki taraf da gereklilik. Kimi iyilik der kötülüğü reddeder. Kimi kötülük der iyiliği reddeder.
Biz iyilik deyip kötülüğü kabul edelim ki, kötülüğün tecrübesi iyiliğimizin kontrolünde olsun. :)

Yaşarken ölmek konusunda hemfikiriz. Çünkü ancak benlikten kurtulan gerçek yaşama başlar ve "biz" olmaya layık olur.
Nefslerinizi öldürün, nefsinizi ilah edinmeyin..
Acaba bu açıklamanızı paylaşabilir miyim alıntı olarak?