Şarkıları tersten okuyunca dehşete düştüler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Led Zeppelin… Michael Jackson… Beatles… Madonna… Metallica… Eagles… Rolling Stones… "Dikkatli" müzikseverler, her biri rock müzik tarihinde birer kilometre taşına dönüşmüş bütün bu solist ve grupların birçok sevilen parçasında son yıllarda ardarda "şeytana övgüler içeren bölümler" yakalıyorlar.
Pekiyi, nasıl oluyor da sözleri görünüşte son derece anlaşılır ve masum olan, dahası yıllardır müzikseverler tarafından keyifle mırıldanılan bunca ünlü şarkıda "satanizm propagandası" yapılabiliyor? Cevap, tam da şeytani bir zekâya yaraşır cinsten: Satanist propaganda cümleleri bu tip şarkılar sadece geriye doğru çalındığında duyulabiliyor!

Madonna'nın piyasaya ilk kez sürüldüğü 1987 yılında müzik listelerini altüst eden ve günümüzde de genç kuşaklarca hâlâ ilgiyle dinlenen kült parçası "Like a Prayer" (Bir Mümin Gibi) şu bildik cümleyle başlar: "Life is a mystery…" (Hayat bir sırdır).
"E, ne var ki bunda haber olacak, şeytan bu cümlenin neresinde?" dediğinizi duyar gibi oluyoruz.
Oysa şeytan, kendisine yakışacağı üzere, sözkonusu şarkının tam "tersinde" yerini almış durumda. Parçayı bir MP3 kaydı şeklinde edinip giriş bölümünü tersine okumayla dinlediğiniz zaman Madonna'nın âdeta yalvarır bir edâyla "O, hear our savior satan" (Kurtarıcımız şeytan, duy bizi!) dediğine dehşet içinde tanık oluyorsunuz.

Diyelim ki bu yalnızca can sıkıcı bir tesadüf, İngilizce fonetiğinin Madonna'ya yaptığı bir azizlik… O hâlde, ondan çok daha ünlü bir başka örneğe, 30 yıldır dünyayı kırıp geçiren ve artık "damar romantizm"in simgesine dönüşmüş olan bir besteye, "Hotel California"ya geçelim hemen. Eagles grubunun dinleyenlerin bir türlü tadına doyamadıkları, geniş kitleleri her dem mest eden bu parçasının bir dizesi aynen şöyle: "There were voices down the corridor, thought I heard them say, welcome to the Hotel California." (Duyduğum sesler koridorun derinliklerinden geliyordu, onlara Hotel California'ya hoşgeldiniz de.) Oteline gelen konuklara güleryüzle hoşgeldin demek her işletmecinin en doğal görevi elbette, ancak bu bölümü tersten dinlediğinizde "Yeah Satan, he organized his own religion" (Yaşasın şeytan, o kendi dinini kurdu) diye başlayan ve şeytana bağlılığı yücelterek sürüp giden bir bölüm duyuyorsanız, o zaman işler bir parça değişecektir. Üstelik, "California"nın gerçekte bir otel falan değil Los Angeles'te büyük bir caddenin adı olduğunu ve yeryüzünün ilk resmî şeytan tapınağının da 1968 yılında satanistlerin lideri Anton Zsandor Lavey tarafından yine bu cadde üzerinde kurulduğunu biliyorsanız, huylanmalarınız daha da artacaktır. Çoğunluğu ABD'de ve İngiltere'de faaliyet gösteren bir dizi din adamı ile müzik araştırmacısı, içinde "satanist" propaganda cümleleri barındıran bu gibi kült mertebesine erişmiş parçaların sayısını günümüzde 50'ye kadar ulaştırmış durumdalar. Bu irkiltici listede Michael Jackson'dan Metallica'ya, Led Zeppelin'den Rolling Stones'a, AC/DC'den Beatles'a dek uzanan daha birçok ünlü solist ve grubun yer alması ise durumu daha da vahimleştiriyor.

"Back-masking" tekniğinin uygulanışı
Yeni Şafak muhabirinin internet üzerinden ulaşarak konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu Amerikalı müzik araştırmacısı Jeff Milner, satanist inanç dalgasının rock grupları arasında özellikle 1960'ların sonları ile 1970'lerde büyük bir hızla yayıldığına dikkati çekerek, içinde bu tür mesajlar barındıran bestelerin de daha çok bu döneme ait olduğunu vurguladı. "Böyle yüzlerce parça yapıldığına inanıyorum, ama kesin olarak ortaya çıkartılanlar şimdilik birkaç düzine kadar" diyen Milner, geçmiş müzikal kayıtları ayrıntılı biçimde incelemeye olanak veren dijital stüdyo teknikleri geliştikçe her geçen gün yeni yeni örneklerin günışığına çıkacağını belirtmekte.
Konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler veren Amerikalı araştırmacı, bir bestenin içine ters yönde dinlendiğinde ortaya çıkan mesajlar yerleştirmenin teknik yöntemini ise şöyle açıkladı:
"Yapılan işe müzik endüstrisinde "back-masking" (arka planı perdeleme) deniliyor. Besteci önce asıl söylemek istediklerini aynen şarkı söyler gibi banda okur. Sonra bunları tam tersten tekrar tekrar dinleyerek, o gizli cümleleri elde edebilmek için ne tür bir güfte yazması gerektiğini tesbit eder. İstediği sesleri veren söz dizinlerini sabırla oluşturup okuduğunda ise parça artık geriye doğru her çalınışında bu tür propagandist bölümler içerecektir. Buradaki amaç mesajı geniş kitlelerle değil, yalnızca mürit düzeyine ulaşmış olan sıkı takipçilerle paylaşmaktır. Yani, tıpkı Ortaçağ'ın ürkütücü okültist grupları gibi fanatik hayranlarıyla bir tür tarikat ilişkisi içindeler. En sevdikleri arka plan nakaratı ise 'natas'tır. Yani, şeytanın İngilizce tersten yazılışı. Günümüzde böyle örneklere özellikle metal müzikte rastlıyoruz. Rock müzik tarihinde ise bu tür denemeleri en sık yapan müzisyenler Led Zeppelin'den Jimmy Page ve Robert Plant'tir. Bildiğiniz gibi, her ikisinin de sadık birer satanist olduğuna ilişkin iddialar son otuz yıldır dilden dile dolaşmakta. Ama onlar bunu sürekli reddettiler. Bunun dışında Rolling Stones'tan Mick Jagger'in, Michael Jackson'un ve Beatles üyelerinin de bu işlere meraklı olduğu yönünde bazı bulgular var. Bu sanatçıların hepsinin ünlü satanist lider Aleister Crowley'e karşı özel bir ilgisi vardı. Öyle ki Beatles, Crowley'in resimlerini albümlerinin kapaklarına kadar taşıdı."
1875-1947 yılları arasında yaşamış olan İngiliz din düşmanı ve büyücüsü Crowley, müritlerine tersten konuşmanın "şeytanın dili" olduğunu anlatır ve onlara tersten konuşma sanatını mutlaka öğrenmelerini öğütlerdi.
Felaketler dizisiyle sarsıldılar .

Albümlerinde elde ettikleri büyük müzikal başarılara karşın özel yaşamları kimi dönemlerde tiksinti verici türden yozluklara sahne olan Led Zeppelin üyeleri, zirveden hiç inmedikleri 1970'lerde ilk darbeyi grubun solisti Robert Plant'in küçük oğlunun 1978'de âni bir mide rahatsızlığı sonucu ölmesiyle aldılar. Bazı İngiliz yayın organları bunun rakip bir okültist grubun küçük çocuğa yaptığı ölüm büyüsü yüzünden gerçekleştiğini bile savundu. Çünkü hem grubun solisti Plant'in hem de gitarist Page'in yoğun olarak büyücülükle ilgilendikleri dedikoduları o günlerde ayyuka çıkmış durumdaydı. Grubun satanist olduğu yönündeki bu tür suçlamalar giderek arttı ve sonuçta batıdaki 40 büyük radyo istasyonu aldıkları ortak bir kararla Led Zeppelin albümlerini çalmayı reddettiler. Bu arada grup, şaibeli şarkı sözlerini ve konserlerindeki kışkırtıcı tutumlarını dikkatle izleyen kilisenin de aforoz tehdidiyle karşı karşıya kalacaktı.

Yoğun biçimde uyuşturucu kullanıp Page'e ait gizemli şatolarda kara büyü toplantıları yapan Led Zeppelin'ciler son "ilahî darbe"yi ise 1980 yılında aldılar. Grubun belkemiği sayılan ve müzik tarihin gelmiş geçmiş en başarılı davulcusu olarak kabul edilen "Bonzo" lâkaplı John Bonham, bir konser öncesinde kaldıkları otelde genç yaşta hayatını kaybetti. Henüz 32 yaşında olan Bonham, aşırı alkolden dolayı komaya girdiği odasında ölü bulunduğunda, kendi kusmuğunun içinde boğulmuş bir durumdaydı. Led Zeppelin üyeleri bu olaydan sonra grubu bir daha biraraya gelmemek üzere dağıttılar.
Led Zeppelin'den satanist şarkıların en azılısı:
Stairway to Heaven (Cennete Uzanan Merdiven)
Rock tarihinin Pink Floyd ile birlikte en karizmatik iki grubundan biri olarak kabul edilen Led Zeppelin, aynı zamanda "içine şeytanî mesajlar gizlenmiş besteler yapma" konusunda da sabıka dosyası en kabarık ekip… Grubun günümüzde artık bir efsaneye dönüşmüş durumdaki ünlü şarkısı "Stairway to Heaven" ise bu sinsi kamuflajın teknik başarı açısından zirveye ulaştığı çalışma oldu. Bir grup Batılı araştırmacının, toplam süresi 12 dakikayı bulan bu popüler şarkının ortalarında bir yerde yakaladığı tüyler ürpertici "back-masking" bölümü aynen şöyle: (Şarkının normal akış cümleleri / 04'20"-04'41" arası)

"If there's a bustle in your hedgerow, don't be alone now,(Eğer bahçenizde bir karışıklık varsa, sakın ola hiç telaşa kapılmayın)
It's just a spring clean for the May queen.(Bu sadece Mayıs kraliçesinin yaptığı bir bahar temizliğidir)
Yes there are two paths you can go back,(Evet, iki patika yol mevcut izleyebileceğiniz)
But in the long run there's still time to change the road you're on."(Fakat böylesine uzun bir koşuda üzerinde ilerlediğiniz yolu değiştirmek için hâlâ zamanınız var)
Bu hâliyle en azından görünürde hiçbir satanik propaganda içermeyen şarkı, bir MP3 kaydından aynı hızla tam tersine çalındığında ise yukarıdaki cümleler şu biçimi alıyor:
Here's my sweet satan / İşte benim sevimli şeytanım
The one whose little path would make me sad whose power is satan / Bu küçük patikada ilerleyen beni hasta eden şey, şeytanın gücüdür

He'll give you 666 / O sana (şeytanın İncil'deki simgesi olan) 666 sayısını verecek
There was a little toolshed where he made us suffer, sad satan / Kederli şeytanın bize ızdırap verdiği bir malzeme kulübesi vardı (Burada geçen "malzeme kulübesi/toolshed" deyimi de bir başka şifre. Bu, grup üyelerinden Jimmy Page'in satanik ayinler düzenlemek üzere 1970'lerde satın aldığı tarihî bir evin adıydı.)
Parçada ayrıca, "Your stairway lies on the whispering wind" (Merdivenin fısıldayan rüzgarın üzerinde uzanır) dizesi de tersten dinlendiğinde "Because I live for satan" (Çünkü şeytan için yaşıyorum) sonucunu veriyor.
alıntı
 

lunatic

Kayıtlı Üye
Katılım
9 Haz 2008
Mesajlar
112
Tepkime puanı
3
Bir kısmı epey zorlama olsa da evet bu tarz bir şeyin doğru olması olası.Biliyoruz ki led zeppelin in gitaristi ve şarkı sözlerinin büyük bir kısmının yazarı olan Jimmy Page yoğun şekilde okültizm le ilgili bir sanatçıydı.Şarkı sözlerinin alt metninde de ezoterik bir takım imalarda bulunması bence olası...Paylaşım için teşekkürler
 

yazboz

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ağu 2008
Mesajlar
119
Tepkime puanı
5
Yaş
2023
Çok ürkütücü birşey bu...Bunun için uğraşılması zekayı gösterir ama insanlar neden bu zekayı daha faydalı şeyler için kullanmazlar?Korktum acıkcası pes!
 

sehit

Kayıtlı Üye
Katılım
9 Kas 2008
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Bunları buraya çıkartanlar bu kadar üne kavuşmasını sağlayanlar büyük güçler.
 

twilight

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Kas 2008
Mesajlar
12
Tepkime puanı
1
Peki bu kayıtları youtube'dan veya başka biryerlerden dinleyeniniz var mı?
 

angelic

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Kas 2008
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Araştırmak lazım bu kayıtları merak ettim şimdi.
 

meltem

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Kas 2008
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Her kelimeyi şaşırarak okudum.İnsan zekası sınır tanımıyor.Bunu gerçekten bir araştırmak lazım.Şarkıların tersini nerden bulabiliriz acaba?
 

meltem

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Kas 2008
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Çok ürkütücü ama zekice.Bence de bir araştırmak lazım...
 

anubis

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Kas 2008
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Arkadaşlar araştırmak isteyenler google dan Jeff Milner yazsınlar ya da Led Zeppelin Backmasking yazarak araştırma yapabilirler. Hatta bir arkadaşımın söylediğine göre ABD de bu işin tekniğini veren kurslar varmış...
 

JeMiLe

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Kas 2008
Mesajlar
40
Tepkime puanı
0
Çok uğraşmışlardır herhalde o sözleri bu hale getirmek için:) ama bu kadarı da rastlantı olamaz bence...
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Arkadaşlar bu neyse de hergün izlediğiniz,okuduğunuz ve dinlediğiniz şeylerde bilinçaltı mesajları depoluyorlar beyinlere.TIMES gibi bir dergi dahi bunu yaptı ve özür diledi.
 

peril

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Kas 2008
Mesajlar
432
Tepkime puanı
16
Metal müzik şeytanı övücüdür bunu herkes biliyor özellikle black metal ve heavy metal müziklerde seytanı övücülük vardır!
 

weeshne

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Kas 2008
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Hotel California için olanını 1986 yılında bir Amerikalı'dan dinlemiştim. Çok sevmeme rağmen o günden beri dinlemem. Led Zeppelin ve Pink Floyd 'u zaten hemen hemen herkes bilir. Metal müzik de ha keza aynıdır. Fakat Madonna ile Michael Jackson hakkında bu tür şeyler duymamıştım. Bu günden itibaren adı geçen diğer parçaları da dinlemeyeceğim çünkü arkadaşlar; bunlar şaka değil gerçek! Aris' e bu konuda detaylı bilgi verdiği için teşekkür ederim.
 

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
215
Tepkime puanı
20
Bu tür şeyler neden yapılır demiş bir arkadaş? İnsanları toplu olarak etkileme, toplu telkin amaçlı yöntemler. Bir gücün başka bir güç üzerinde hakimiyet kurma çabaları. Toplumlara hükmetme çabaları vs. vs.
Beyin öyle komplike bir organ ki siz sadece gördüklerinizden, duyduklarınızdan vb. etkileniyor sanıyorsunuz. Halbuki sizin duymadığınızı, algılamadığınızı sandıklarınızı da beyin algılıyor ve işliyor. Toplu hipnoz denilen olaylar var. Reklamlarla, filmlerdeki gizli aktarımlarla öyle çok şeyden etkileniyoruz ki farkına varmadan. Reklamcılara modern büyücüler dendiğini biliyor musunuz? Büyü, büyücülük denilen kavram o kadar geniş ki artık. Örneğin haberlerle bizi etkileri altına alıp el altından öyle çok şeyler de yapılıyor ki. Kuş gribi olayı patlak verdi o sırada kimbilir bu kisve altında ne gibi icraatlar yapıldı örneğin. İnsanları korkutarak etki altına almaya çalışmak da yöntemlerden birisi. Sevdiğiniz müziklerle farkına varmadan bilinçaltınıza ne gibi bilgiler verilebiliyor örneğin. Müzik o kadar güzel ki, madonna o kadar seviliyor ki bu insanların sizin için kötü bir şey söylemeleri mümkün değil gibinize gelirken arka planda şarkının diğer tarafı size şeytanı sevdiren, yaptıklarını hoş görmenizi sağlayan övgülerle dolu bir etki yaratabiliyor örneğin. Bu şarkılar işin keşfedilen basit tarafı belki de.
Syg.

"Düşündüklerinize dikkat edin gerçeğe dönüşürler."
 

deli_i

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ara 2008
Mesajlar
82
Tepkime puanı
3
Paylaşımın için teşekkür ederim arkadaşım gerçekten ürkütücü.Bende herkesin söylediği ve sorduğu soruyu soracağım. Nereden bulup bunlari dinleyebiliriz ?
 

SaSSa

Banlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2009
Mesajlar
100
Tepkime puanı
7
Konum
Dağ başı
İş
Teacher
İlginç ve düşündürücü bir paylaşım olmuş aris,teşekkürler.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[XTR] Similar Threads

Üst