Samhain için Ruh Keki

Karanlık

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Malzemeler:

Sadece üzerine sürmek için:
*1 küçük yumurta(çırpılmış olmalı, dışı için)

Ana malzemeler:

*Yarım tatlı kaşığı tuz
*1 tatlı kaşığı yenibahar
*1 tatlı kaşığı hindistan cevizi
*3 bardak un
*Bardağın 1/4 kadarı tereyağı
*20 gram kuru maya
*2 yemek kaşığı esmer şeker ((Böyle bazıları yapışık, büyük parçalı oluyor, öyle olmasın. Normal şeker gibi olsun, toz gibide olabilir. Ama öyle büyük büyük parçalı olmaz.))
*1 buçuk bardak süt,
*2 yumurta
*Yarım bardak sarı kuru üzüm
*Yarım bardak siyah kuru üzüm
*1 bardak frenküzümü
*1 bardak kristalize meyve(( eğer bulamassanız isteğinize göre seçtiğiniz normal meyvelerinizi karamelize edip öyle de yapabilirsiniz))

Yapılışı:
Bir kaseye unu, hindistan cevizini, yenibaharı ve tuzu boşaltın. Sonra tereyağını koyun ve onunda ezilmesini sağlayın.Elinizle yaparsanız daha iyi olur. Sonrada bir tatlı kaşığı şeker ekleyip iyice karıştırın hepsini. Bunun hamur gibi olmasını beklemeyin, çünkü olmaz. Karışsın yeter. Sonra başka bir kaseyi alın ve ona esmer şekerle kuru mayayı boşaltın. Kaynamış sütü,- hatta siz boşaltırken bile kaynıyor olması lazım- bu kaseye boşaltın sonra hafifçe çırpmaya başlayın. Yumurtaları koyduktan sonra iyice çırpabilirsiniz. Tamamen çırpıldığından eminseniz ilk hazırladığınız kaseye boşaltın. Yani şu unlu kaseye. Artık elinizde olan tek kaseye sarı, siyah kuru üzümleri, frenküzümlerini ve kristalize meyveleri ekleyebilirsiniz. Sonra bunları hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın . Sonra bu hamuru yaklaşık 20 santim çapında yuvarlak şekle sokun. Sonra üzerini bir bezle örtün, hava akımının pek olmadığı ılık bir yerde yaklaşık bir ya da bir buçuk saat bekletin. Sonra çırpılmış küçük yumurtayı hamurun üzerine sürün ve önceden 200 derecede ısıttığınız fırına yerleştirin. Yaklaşık olarak 40 ya da 50 dakika pişirin. İyice emin olmak için keke bir şey batırın.Hiçbir şey yapışmadan çıkıyorsa pişmiş demektir.

...WiccaN...

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Ben kuru üzüm ve frenk üzümü kullanmıyorum ama teşekkürler çok güzel oluyor bu. Samhain'e ayrı bir keyif veriyor.

origanum

Yönetici
Bu bir çörek esasında yabancılar ona da kek diyor.

Osiris

Kayıtlı Üye
Alıntı yazsaydınız ya? Ben bunu yazan arkadaşı tanıyorumda =)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Yukarıdaki tarif geleneksel olarak ölülere/ruhlara sunulan hem onları mutlu etmek hem onlardan korunmak hem de onlarla iletişim kurabilmek için kullanılan bir tür kurabiye.
Benim vereceğim ise günün sonunda arkadaşlar,yaban hayat ve pratisyonerlerle paylaşılabilecek bir kutlama kekidir.

Malzemeler
iç harcı için;1
/2 kilo ayıklanmış tatlı balkabağı
3 kaşık toz şeker (tadı size kalmış)
1 paket kadar en sevdiğiniz kremasız bisküvi(Ben çifte kavrulmuş petibörkullandım)
Toz çekilmiş damla sakızı 1/2 çay kaşığı

Dışı için ;
toz kakao
150gr kuvertür bitter veya sütlü çikolata
(Arzu eden damla sakızını çikolataya ekleyebilir içi yerine)

İlk iş balkabağını dilimleyip üzerine toz şekerini ekleyip ağzı kapalı bir biçimde yumuşayana kadar pişiriyoruz.Bu sırada bir temiz poşete kırarak konan bisüvileri merdane,bardak veya oklava evimizde ne varsa onunla toz olana kadar eziyoruz.

Yumuşayan balkabağına soğumadan damlasakızını ekliyor ve blendırdan (mutfak robotu da olur hiçbiri yoksa bileğe kuvvet çatalla pürüzsüz olana dek ezin)Karışım ılınınca (çok sıcakken konulursa bulamaç gibi olur.) içine hamur kıvamına gelene kadar bisküvi unumuzu ekliyoruz.Arada karıştırıp kontrol edin 1 paket size çok geledebilirtadına bakın kıvamı ağzınızın tadına uygunsa fazla bisküvi unu eklemeyin.

Soğuyunca bu karışımdan cevizden biraz daha küçük toplar yapıyoruz. ve bir tepsi veya bir düz tabağa diziyoruz,her birine birer kürdan batırıyoruz.Kürdanları dibe kadar batırmayın yoksa bulama işleminde çikolata eklenince gevşiyor ve topları tutamıyorlar.Kendimize bir kahve koyuyor ve dinleniyoruz:)

Bu arada kahvemizi içerken,bir çaydanlığın üst kısmını alıyor ve içine yarısına kadar su dolduruyoruz.Üzerine ise bir bam kase koyuyoruz ve altını yakıyoruz.Rendelediğimiz kuvertür çikolatanın yarısını,veya dilimlemeye çalışın kırarak,cam kaseye koyuyoruz.Dikkat edilmesi gereken şey kaynayan su kesinlikle kasenin dibine değmeyecek,değiyorsa suyu azaltın.Bu yaptığımız şey "benmari usülü" olarak bilini.Kullanılan çikolata pastacıların kullandığıdır.Kahve satan ve pastane ürünleri yapan firmalarda gramla satılır,100 gr pahalı değildir.Ben 5tl ye aldım.Market çikolataları katkılı olur biz burada saf çikolata kullanıyoruz.Ancak olaki bulamadınız bir paket sade market çikolatası da işinizi görür.

Çikolatayı arada tahta kaşıkla karıştırın.İyice eriyince kürdana batırıp hazır ettiğiniz topları dilerseniz yarısına kadar dilerseniz tamamen çikolataya bulayın.Ben kimini yarım batırıp sonra üzerini hindistancevizi ile süsledim kimini tamamen bıraktım,kimini ise ;

Çikolataya bulanan topların çikolatası donmadan kakaoya bulayın.Bunun için bir tapak üzerine kakao serpiştirin,aynı kızartmalık balık unlar gibi yuvarlayarak toplarınızı kakaoya bulayın.

Son olarak hazırladığınız çikolata toplarını bir tepsiye/tabağa dizin veya bir koca kırmızı elmanın üzerine saplayarak servis edin ;)

İşte bunlar benim yaptıklarım,ben bir kısmını balkabaklı değil aynı formülü kullanarak elma-ceviz ve tarçınlı yaptım tam Samhaine uyumlu.

Ekli dosyayı görüntüle 5452 Ekli dosyayı görüntüle 5453

Afiyet balşeker,mutlu kutlu Samhainler olsun

Keira

Moderator
İki tarifte Samhain'e uygun ve çok iyi tarifler özellikle Sevgili Lavander'in tarifi ayrıca diğer ritüellere de içerisindeki malzemelerde bazı değişiklikler yapılarak uygulanabilir. Ritüellerle ilgili ruh pastası ya da şarap-meyve suyu hazırlarken ritüele odaklanarak, ritüeli imajine ederek ritüelin amacına uygun hazırlamış olursunuz.

candokia

Kayıtlı Üye
bunu yiyecekmiyiz yoksa çürüyene kadar altara mı koyacağız çünkü malzemelerini aldım sayılır samhain dışındada kullanılırmı teşekkür ederim :)

Keira

Moderator
Samhain'e özel ruh keki sadece o zaman yapılır, ve ayin sırasında bir parçası yenir kalanı Tanrı ve Tanrıça'ya teşekkür adına onlara sunulur ve toprağa gömülür. Bu ritüeli wiccanlar ve cadılar yapar.

candokia

Kayıtlı Üye
ben wiccan sayılmam bu yapamayacağım anlamına gelirmi sevgi ve ışıkla

candokia

Kayıtlı Üye
hayır yanlış anladınız ben cadılık öğretilerini uyguluyorum fakat ben wiccan dinine mesup değilim her cadı wiccan dinine mesup olmalımıdırr sevgi ve ışıklaa

candokia

Kayıtlı Üye
anladım çok teşekkür ederim sevgi ve ışıkla :Angel_anim: