Salat kavramı

dem0n

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar kuran-ı kerim'de geçen salat kavramı hakkında düşünceniz nedir? Salatı ikame etmek 2 anlamda söyleniyor. 1. Namaz kılmak 2. Destek olmak. Tam manasıyla salat kavramı nedir sizce?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Bir gün Yahudi bir adama soruyorlar : Nasıl bu kadar büyüyorsunuz, gelişiyorsunuz, zenginleşiyorsunuz ?
Yardımlaşarak diyor. Birbirimize destek oluyoruz, kimsenin iflas etmesine izin vermiyoruz ve ticaret yapıyoruz. Sizler neden bunu başaramıyorsunuz biliyor musunuz diye soruyor bu sefer ve cevabı arkasına yapıştırıyor. Çünkü diyor sizler, daha kitabınızı okumasını bilmiyorsunuz.

Bunu yazmak istedim çünkü, kelimelerin anlamını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, önümüze konanı olduğu gibi kabul etmek. Sorgulamıyoruz, sormuyoruz..

Benim mantığım namazın ( sonuçta bireysel bir ibadet şekli ) sürekli vurgulanmasını kabul etmiyor. Eğer bir dini öğreti yayılacaksa ve bu öğreti bireysel zenginliğe karşı ise, en çok emrin dayanışmadan geçmesi gerekir.

Halkın refahı artarsa ; ahlaksızlık azalır, eğitim seviyesi artar, bilim yükselişe geçer.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Halkın refahı artarsa ; ahlaksızlık azalır, eğitim seviyesi artar, bilim yükselişe geçer.

Sadece maddi destek değil, ahlaki eğitim anlamında da destek gerekir, politikacılar çok mu aç :rolleyes:
Sokakta mendil satan çocuklar da var, milyonları götüren ama yine de doymayan kalantorlar da.

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
Bir gün Yahudi bir adama soruyorlar : Nasıl bu kadar büyüyorsunuz, gelişiyorsunuz, zenginleşiyorsunuz ?
Yardımlaşarak diyor. Birbirimize destek oluyoruz, kimsenin iflas etmesine izin vermiyoruz ve ticaret yapıyoruz. Sizler neden bunu başaramıyorsunuz biliyor musunuz diye soruyor bu sefer ve cevabı arkasına yapıştırıyor. Çünkü diyor sizler, daha kitabınızı okumasını bilmiyorsunuz.

Bunu yazmak istedim çünkü, kelimelerin anlamını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, önümüze konanı olduğu gibi kabul etmek. Sorgulamıyoruz, sormuyoruz..

Benim mantığım namazın ( sonuçta bireysel bir ibadet şekli ) sürekli vurgulanmasını kabul etmiyor. Eğer bir dini öğreti yayılacaksa ve bu öğreti bireysel zenginliğe karşı ise, en çok emrin dayanışmadan geçmesi gerekir.

Dediğinizden yola çıkarak namazın ne zaman ne kadar olgunluğa bilgiye erişildiğinde kılınması gerektiğini biliyorsunuz size soruyorum şimdi kendi isteğiyle namaz kılan bir kişi namazından dönerse ne olur attığı adımın anlamı = ortada bu yüzden namazdan dönülmemesi vurgulanmış olamaz mı aynı zamanda namazı istemek için için gerekli şartlara yoğrulurken o şartlara yoğrulun yoğrulmadan geçmeyin anlamında da namaza teşvik edilmiş olabilir

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Sadece maddi destek değil, ahlaki eğitim anlamında da destek gerekir, politikacılar çok mu aç :rolleyes:
Sokakta mendil satan çocuklar da var, milyonları götüren ama yine de doymayan kalantorlar da.

Yazarken o döneme göre düşünüp yazdım. O yüzden eksik gelmiş olabilir.
Dönemimize göre o kadar haklısın ki @Mya
Bu dönemde de uçurumlar olmasının sebeplerinden biridir aslında kavram karmaşası.
Yanlış bilgi ile dolu nesil, aynı fikri öğreterek gelir. Geçmişte aile ne öğrettiyse, gelecek kuşağın izleri de onu taşır.

Mesela ben, mezhep kavramını orta okula giderken sınıfımda duymuştum ve ne olduğunu anlamamıştım. Neyin ayrımı diye de o kadar çok kafa yormuştum ki, akşam işten gelen anneme ilk sorduğum mezhep nedir olmuştu :) Çünkü sınıfımda yobaz fikirli bir aile, çocuğuna aynı fikri aşılamıştı.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Yazarken o döneme göre düşünüp yazdım. O yüzden eksik gelmiş olabilir.
Dönemimize göre o kadar haklısın ki @Mya
Bu dönemde de uçurumlar olmasının sebeplerinden biridir aslında kavram karmaşası.
Yanlış bilgi ile dolu nesil, aynı fikri öğreterek gelir. Geçmişte aile ne öğrettiyse, gelecek kuşağın izleri de onu taşır.

Mesela ben, mezhep kavramını orta okula giderken sınıfımda duymuştum ve ne olduğunu anlamamıştım. Neyin ayrımı diye de o kadar çok kafa yormuştum ki, akşam işten gelen anneme ilk sorduğum mezhep nedir olmuştu :) Çünkü sınıfımda yobaz fikirli bir aile, çocuğuna aynı fikri aşılamıştı.

Bir de yasaların adaleti gözetmesi var tabi.. Baklava çalan çocukları yıllarca hapiste yatırıp, banka hortumlayanları serbest bırakmakla olmuyor ahlaklı toplum

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Dediğinizden yola çıkarak namazın ne zaman ne kadar olgunluğa bilgiye erişildiğinde kılınması gerektiğini biliyorsunuz size soruyorum şimdi kendi isteğiyle namaz kılan bir kişi namazından dönerse ne olur attığı adımın anlamı = ortada bu yüzden namazdan dönülmemesi vurgulanmış olamaz mı aynı zamanda namazı istemek için için gerekli şartlara yoğrulurken o şartlara yoğrulun yoğrulmadan geçmeyin anlamında da namaza teşvik edilmiş olabilir

Namazdan dönmek ; kendini bilmez kişilerce ortaya atılmış alelade bir deyimdir. İnanır, inanmaz. Önce inanır, sonra inanmaz.
Allah'ın bizim namazımıza ihtiyacı yok. Evreni yaratan üstün aklın maksadının namaz olduğunu düşünmüyorum.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Bir de yasaların adaleti gözetmesi var tabi.. Baklava çalan çocukları yıllarca hapiste yatırıp, banka hortumlayanları serbest bırakmakla olmuyor ahlaklı toplum

Eğer bu konulara girersem, geldi anarşist derler. Adalet, sadece bir duvar yazısı. O duvarda durması için TDK' da yer kaplıyor. Maalesef..

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
halkın ihtiyacı olan şey yarın ahirete gidecekmiş gibi maneviyata geçmek hiç ölmeyecekmiş gibi de maddiyatta olması yani ikisini dengeler böylece taç çakrasını ve kök çakrasını dengeler sözün doğrusunu ve kaynağını davereyim bu tam dediğim anlamı içermese de sonuçta bu amaçla düşünmemiş olabilirler çevirirken veya benim de bir hatam olabilir “Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” (Câmiu’s-Sagîr, II/12, Hadis No:1201) ve “Sizin hayırlınız dünyası için ahiretini, ahireti için dünyasını terk etmeyendir.” (Kenzü’l-Ummal, III/238, hn: 6336)

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
Namazdan dönmek ; kendini bilmez kişilerce ortaya atılmış alelade bir deyimdir. İnanır, inanmaz. Önce inanır, sonra inanmaz.
Allah'ın bizim namazımıza ihtiyacı yok. Evreni yaratan üstün aklın maksadının namaz olduğunu düşünmüyorum.
sanırım yanlış düşünmüşüm oysa ima da etmiştim o kadar @dennise 'in de dediği gibi namazın ergenliğe girenlere starter pack gibi verilmesi doğru değil araştırmalara girmesi farzdır çünkü dini araştırdıkça namazı isteyerek kılacaktır sorularını giderdiğidne yeniden soruları oluştuğunda giderdikçe mertebesi yükselecektir ve artık Allah'ın önünde boyun eğecektir hiçbir zorlama olmadan kalbi var insanın islamda bahsedilen kalp diliyle de kendini oraya itebilir namaz kılmamaya aciz kalıyor insan namazın bir sonraki adım olduğunu kalbiyle ve ondan gelen iletiyle de aklıyla biliyor peki geriye adım atarsa ne olur? ileriye adım atarsa ne olur?

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
ve zaten insanın bunu mantıksız buldum inanmıycam demesi doğru değil önce araştırması gerekiyor bu şeye benziyor bir filmim yorumlarında çok karışıktı anlamadım bu yüzden beğenmedim diyen veletler gibi 12 yaşındaysan anlamaman normal tabi kimseye 10 yaşındasın demiyorum kimse annesinin karnından dini öğretileri bilerek çıkmıyor ve bilmemesi de kimsenin suçu değil ama neden bilmiyorum eksiğim ne diye düşünmek yerine en azından bilmiyorum demek yerine beğenmedim deyince o zaman ^ diye cevap veresi geliyor insanın tabi nezaket ayrı bir kural

Furking

Kayıtlı Üye
Selam.
Salat geniş bir kavramdır. Bahsettiğiniz gibi desteklemek anlamına geliyor.
Bundan yola çıkan bazı şahıslar "namaz yok salat var" gibi garip söylemlerde bulunabiliyorlar. Oysa "namaz" kavramının Kuranda yazmamasının sebebi, kelimenij Farsça olmasıdır. :)
Salat: hem güneşin konumuna göre belirli şekilde yapılan ibadede (namaz) denir. Hem de Fitrat(yaratılma amacı); yani iyiye ve güzele uygun bir yaşam şekline denir. Sizin namaz kılmanız da salattır, iyilik doğruluk adalet sevgi hoşgörü barış için yaptığınız düşünce ve davranışlarınız da salattır. Bu ikisinin de yapılması gerekir.

Ü

Üye silindi 56746

Sizin namaz kılmanız da salattır, iyilik doğruluk adalet sevgi hoşgörü barış için yaptığınız düşünce ve davranışlarınız da salattır. Bu ikisinin de yapılması gerekir.
O nedenle tüm ibadetler bütündür, birini yapıp diğerini bırakamayız; Müslümansak tekamülümüz için hepsi gerekli.

Hep söylendiği için klişeleşmiş bir cümle: bizim namaza ihtiyacımız var, Allah'ın değil. Sadece namazla olmaz elbette ancak namazsız hiç olmuyor; eğer kul hissedebilirse, Allah ile direkt temas kurulan tek ibadet namazdır ki namazın içinde bir de zikir ibadeti var. "Beni anın ki ben de sizi anayım" diyor Allah, namazda kulun ve yaratıcısının karşılıklı birbirini anması söz konusu. Çok özel bir an bu.

Bunlar çok derin konular, mümkün olduğunca ahkam kesmemeye çalışıyorum, bu seferlik sessizliğimi bozmak istedim.

Furking

Kayıtlı Üye
O nedenle tüm ibadetler bütündür, birini yapıp diğerini bırakamayız; Müslümansak tekamülümüz için hepsi gerekli.

Hep söylendiği için klişeleşmiş bir cümle: bizim namaza ihtiyacımız var, Allah'ın değil. Sadece namazla olmaz elbette ancak namazsız hiç olmuyor; eğer kul hissedebilirse, Allah ile direkt temas kurulan tek ibadet namazdır ki namazın içinde bir de zikir ibadeti var. "Beni anın ki ben de sizi anayım" diyor Allah, namazda kulun ve yaratıcısının karşılıklı birbirini anması söz konusu. Çok özel bir an bu.

Bunlar çok derin konular, mümkün olduğunca ahkam kesmemeye çalışıyorum, bu seferlik sessizliğimi bozmak istedim.

Çok güzel söyledin sevgili yay. Teşekkür ederim bu güzel açıklama için.
Zikir kavramı aslında sandığımızdan çok farklı ve özenli bir uygulama. Öncelikle kişinin en büyük ihtiyacı zikir olarak Kurani anlayarak okumak ve üzerinde derin düşünmek. Çünkü Kuranın zikir olduğu bilgisi ayetlerde sabittir.
Esmalar ile yapılan ise dua şeklidir. Bunun için için öncelikle esmaları ögrenmek gerekir. Sonrasinda ise o esmaya uygun müracat etmek gerekiyor.
Örnek verecek olursak;
Müstean ismi kendisinden yardim beklenen, kendisine ihtiyaç duyulan, imtihanlarda kendisinde yönelenlere yardım eden" anlamlarina gelmektedir.
Bir imtihaninizda dua ederseniz ve bu esmanin bilincinde olarak " Rabbim şu imtihanimda yardım et, sensin mustean olan" gibi bir yönelim ile doğru zikir ve dua gerçekleşmiş olur. Kuranda peygamberlerin dualarini incelersek cok güzel örnekler gorebiliriz.
Bu da ufak bi ekleme olsun. :)