S.p.a.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,106
Tepkime puanı
5,014
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ SosyologSPA'nın tarihçesi

Tarihsel olarak bakıldığında spa’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmakta. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem "Sanus Per Aquam" [SPA] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş. Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen Spa isimli bir şehir de kurulmuş. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen spa kültürü; tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok terapiyi kapsamış.

SPA'nın faydaları

Kan dolaşımını düzenler. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Romatizmal hastalıkların iyileşmesine yardım eder. Hidroterapik tedavide kullanılır.

Kasları yumuşatıp gevşetir. Özellikle spor vb. bedensel çalışmalardan sonra yorulan ve sertleşen adele yapısındaki spazmları giderir. Kemik ve eklemlerdeki ağrıları alır.

Vücudun dinamizminin yenilenmesini sağlar. Adeta bünyeye enerji şarj eder.

Beyin yorgunluğu, zihinsel yorgunluk, stres gibi ağır iş temposunun sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini yok eder, zindelik verir.

Vücuttaki aşırı elektrik yükünü alır, rahatlama sağlar.

Gerginlik ya da geceleri uyku bozuklukları gibi depresif problemlerin atılmasında iyileştirici etki yapar.

Yağların eritilip vücudun forma girmesine, derinin ve cilt dokusunun pürüzsüzleşmesine, güzelleşmesine faydası vardır.

SPA'nın Kullanımı

Masaj havuzunda seans süresi

Küvet içinde hidromasaj için geçirilecek süre, ne gibi bir fayda beklendiğine bağlıdır. Ancak çok uzun süre kalmak kasların aşırı gevşemesi ve kan basıncının düşmesi (tansiyon düşmesi) gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Başlangıç için hidromasaj seansları 10-20 dakikayı geçmemelidir.
[color=#FF0000:20fqjhpf]
Masaj havuzunda seans zamanı[/color:20fqjhpf]

Günün her hangi bir saatinde küvetinizi kullanabilirsiniz. Ancak yemeklerden en az iki saat sonra seansa başlamak en uygun zamandır. Seans tamamlandıktan sonra herşeyi unutmanızı ve 5-10 dakika uzanarak dinlenmenizi öneririz. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi ve tedavinin (hidromasajın) daha etkili olmasını sağlayacaktır...
--------------------
hüdromasaj

Küvetlerde kullanılan son teknolojiye uygun hidromasaj sistemlerinde jetlerden suyla birlikte püskürtülen binlerce hava kabarcığının vücudunuza çarpması sonucu oluşan rahatlatıcı etki birkaç dakikada bütün vücudunuzda hissedilir.

Küvetlerde kullanılan son teknolojiye uygun hidromasaj sistemlerinde jetlerden suyla birlikte püskürtülen
binlerce hava kabarcığının vücudunuza çarpması sonucu oluşan rahatlatıcı etki birkaç dakikada bütün vücudunuzda hissedilir.

» Deriniz nefes alır, kan dolaşımınız hızlanır , tüm kaslarınız yumuşar, sinirleriniz gevşer, beden ve zihin yorgunluktan arınır,
stresiniz kaybolur ve moraliniz yükselir.

» Metobolizmaya canlılık ve zindelik kazandırır.

» Günümüzde hidroterapi metodundan eklem ağrıları, kan ve lenf sistemi dolaşım bozuklukları,kas ve kemik hastalıkları,
selülit,romatizmal ve travmatik rahatsızlıklarının tedavisinde yararlanılmaktadır.
--------------------
volkanik taş masajı

Alternatif bakım olarak değerlendirilen sıcak taş masajı,binlerce yıldan buyana Uzak Doğuda uygulanmaktadır.Günümüzde ise ilk kez 1993 yılında masaj terapisti Mary Hanigan tarafındanuygulanmaya başlamıştır.Terapist Mary omuzunda oluşan incinmeyi giderebilmek için çeşitli yöntemler araştırırken ve özellikle ısının kaslar ve dokular üzerinde ne kadar olumlu, rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu da bildiği için volkanik taş bakımı uygulamaya başlamıştır.

Sıcak taş masajı su içinde ısıtılarak bakıma hazır hale getirilen siyah renkteki pürüzsüz, yassı ve oldukça sert yapıda olan bu taşlaın sırt, boyun, bel, avuç içi,a yak parmak araları, karın gibi vücudun belirli noktalarına yerleştirilmesi ile uygulanır.

Bu uygulamada lav taşları özellikle ısıyı iyi tuttuğu ve geç soğuduğu için tercih edilmektedir. Özellikle kaslar üzerinde termoterapi etkisi sağlayan sıcak taşlar vasıtası ile vücuda nüfuz eden ısı kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı, hücrelerin daha fazla oksijen ile temesa geçmesini, bunun sonucunda da metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Volkanik taşlarla yapılan düzenli bakımlar vücudumuzda şakra adı verilen enerji merkezlerini uyararak bedenimizi negatif enerjiden arındırır, ruh ve beden enerjisini yeniler ve çok ciddi bir şekilde ruhsal, zihinsel ve fiziksel anlamda rahatlama sağlar.

Sıcak taşlarla yapılan bu bakımlar ayrıca:

Başağrısı
Stres
Uykusuzluk
Regl dönemi sancıları
Dolaşımın hızlanması
Toksinlerin atılması
Metabolizmanın hızlanması
Gerginlik
Omuz-bel-sırt ağrıları
Yorgunluk
Eklem rahatsızlıkları
Sindirim ve solunum problemler
iDolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.
Merkezimizde de uygulanmakta olan volkanik taş masajı konusunda uzman estetisyenlerimiz tarafından yapılmaktadır.
 

ayperisi

Kayıtlı Üye
Katılım
14 Tem 2008
Mesajlar
65
Tepkime puanı
2
Yaş
2023
S:p:A taş masajında ise su içinde ısıtılmış siyahve pürüzsüz lav taşları sırt, boyun, bel, avuç içi, ayak parmak araları, karın gibi vücudun belirli noktalarına yerleştirilmesi ile uygulanır.Kaslar üzerinde termoterapi etkisi uyandırır,metabolizmayı hızlandırır,kan dolaşımıda hızlandığı için hücrelerimize daha fazla oksijen gider.Volkanik taşlarla yapılan düzenli bakımlar vücudumuzda çakra adı verilen enerji merkezlerini uyararak bedenimizi negatif enerjiden arındırır, ruh ve beden enerjisini yeniler ve çok ciddi bir şekilde ruhsal, zihinsel ve fiziksel anlamda rahatlama sağlar.
Ayrıca yasemin,sandal ve ylang ylang yağı bulunan defne egzotik masaj yağınıda tavsiye ederim...Özellikle bu uygulama yapılırken koku tercihi size kalmış hoş bir tütsü yakılırsa bu masajın etkisi daha fazla oluyor:)
 

efsun

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ara 2008
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
SPA'da kullanılan terapi yöntemleri;

HİDROTERAPİ;

Mineralsiz düz çeşme suyunun suyun tüm çeşit biçimleri ile yani sıvı,buz ve buhar...Değişik sıcaklıklarda sıcak veya soğuk...Belirli süre ve sayıda sağlık amaçlı kullanımıdır.

BALNEOTERAPİ;

Balneum Latince ''banyo'' ,Terapium Latince ''tedavi'' demektir.

Termal ve mineralli sular ile banyo yaparak,içerek ve soluyarak (inhalasyon) tedavi yöntemidir.

TALASSOTERAPİ;

Thalassa = Deniz Therappium =Tedavi

Deniz ortamında denizin unsurları ile yani deniz suyu,kumu yosunu ve çamuru ile tıbbi denetim altında tedavi şeklidir.
 
Üst