Ruyada orumcek gormek?

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Illa soran vardir diye once arattirdim forumda ama daha once acik konu gormedim.

Orumcek fobim var ve inadina kendimi bildim bileli ruyalarimin birinde illa orumcek gorurum. :) Genelde buyuk orumcekler oluyor tarantula gibi ama ağ oren orumcek cinslerinden boyle benekli renkli ince bacakli. Genelde ağlı oluyor gorduklerim. Ve sadece goruyorum genelde tam bi yere elimi atiyorum yada geciyorum vicik vicik ağ goruyorum sonra bi bakiyorum kocaman tiksinc gorunumlu orumcek. Genelde sokma isirma seklinde gormuyorum zaten gormem yeterli oluyor gerginlige 😀 Sadece bi kere kucuk kucuk bir suru orumcegin ellerimi zehirledigini gormustum ruyamda ve kalktigimda ellerim balon gibi sismisti ve parmak uclarim deli gibi kasiniyordu 3 gun sonra duzelmisti sanirim o zaman gercekten uyurken orumcek sokmustu ruyama yansimisti 😅

Ruya da orumcek gormek ne anlama gelir?

Demre

Kayıtlı Üye
Benim de basta orumcekler olmak uzere
Illa soran vardir diye once arattirdim forumda ama daha once acik konu gormedim.

Orumcek fobim var ve inadina kendimi bildim bileli ruyalarimin birinde illa orumcek gorurum. :) Genelde buyuk orumcekler oluyor tarantula gibi ama ağ oren orumcek cinslerinden boyle benekli renkli ince bacakli. Genelde ağlı oluyor gorduklerim. Ve sadece goruyorum genelde tam bi yere elimi atiyorum yada geciyorum vicik vicik ağ goruyorum sonra bi bakiyorum kocaman tiksinc gorunumlu orumcek. Genelde sokma isirma seklinde gormuyorum zaten gormem yeterli oluyor gerginlige 😀 Sadece bi kere kucuk kucuk bir suru orumcegin ellerimi zehirledigini gormustum ruyamda ve kalktigimda ellerim balon gibi sismisti ve parmak uclarim deli gibi kasiniyordu 3 gun sonra duzelmisti sanirim o zaman gercekten uyurken orumcek sokmustu ruyama yansimisti 😅

Ruya da orumcek gormek ne anlama gelir?
Benim de basta orumcekler olmak uzere, tum eklem bacaklilara dair fobim var. O kadar ki yilandan korkmam onlardan korktugum kadar. Ölüsünü bile atamam, bakamam vs. Yillar once sık sık orumcek gorurdum ruyamda. Hele fistik yesili kocaman bir orumcegin yastigimin altina yurudugunu gorup ruyamda, kendimi yataktan atmistim gercekte. Neden surekli orumcek ruyalari goruyorum diye merak edip ruya tabirine baktigimda, iman zayifligi diye yorumlaniyordu. Cocuk denecek yastaydim ve dusuncelerim bile kirlenmemisti henuz oysa 😀. Bahceli bir evde yasiyorduk ve gunduz sık sık orumcek yada her turlu eklembacakli gormek cok siradandi aslinda. Siradan olmayansa, her gordugumde tepemden tirnagima kadar urperip, ciglik atmamdi. Oyle bir kiyamet koparirdim ki, ailem beni yilan soktu falan zannederdi😁 Saniyorum ki ruyalarimiz, gun icinde maruz kaldigimiz korkularimizi cozumleyebilmemiz icin birer yuzlesme kanali vazifesi goruyor. Freud belki bu tarz ruyalar hakkinda birseyler yazmistir ama oidipus komleksi hakkindaki fikirlerini okuduktan sonra, tespitlerinin abuk oldugunu dusunup guven duymadigim bir bilim insani olmasi munasebetiyle, arastirma geregi gormedim😀 Ame gercekten merak ediyorum; bu tarz fobiler nasil gelisiyor? Ya da dogustan beri suregelen bir duygu mu? Belki de bin yillardan beri atalarimizdan genlerimize aktarilan yaşlı ruhlarin tecrubeleri.. Bana ilginc gelense, universitede entomoloji ( bocek bilimi) dersi aldim ve en sevdigim, oldukca da basarili notlar aldigim dersimdi😀

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Benim de basta orumcekler olmak uzere

Benim de basta orumcekler olmak uzere, tum eklem bacaklilara dair fobim var. O kadar ki yilandan korkmam onlardan korktugum kadar. Ölüsünü bile atamam, bakamam vs. Yillar once sık sık orumcek gorurdum ruyamda. Hele fistik yesili kocaman bir orumcegin yastigimin altina yurudugunu gorup ruyamda, kendimi yataktan atmistim gercekte. Neden surekli orumcek ruyalari goruyorum diye merak edip ruya tabirine baktigimda, iman zayifligi diye yorumlaniyordu. Cocuk denecek yastaydim ve dusuncelerim bile kirlenmemisti henuz oysa 😀. Bahceli bir evde yasiyorduk ve gunduz sık sık orumcek yada her turlu eklembacakli gormek cok siradandi aslinda. Siradan olmayansa, her gordugumde tepemden tirnagima kadar urperip, ciglik atmamdi. Oyle bir kiyamet koparirdim ki, ailem beni yilan soktu falan zannederdi😁 Saniyorum ki ruyalarimiz, gun icinde maruz kaldigimiz korkularimizi cozumleyebilmemiz icin birer yuzlesme kanali vazifesi goruyor. Freud belki bu tarz ruyalar hakkinda birseyler yazmistir ama oidipus komleksi hakkindaki fikirlerini okuduktan sonra, tespitlerinin abuk oldugunu dusunup guven duymadigim bir bilim insani olmasi munasebetiyle, arastirma geregi gormedim😀 Ame gercekten merak ediyorum; bu tarz fobiler nasil gelisiyor? Ya da dogustan beri suregelen bir duygu mu? Belki de bin yillardan beri atalarimizdan genlerimize aktarilan yaşlı ruhlarin tecrubeleri.. Bana ilginc gelense, universitede entomoloji ( bocek bilimi) dersi aldim ve en sevdigim, oldukca da basarili notlar aldigim dersimdi😀
Bende cok dusundum bu fobim nasil neden basladi diye. Ama hatirladigim orumcekle yasadigim bir sey yok hatta orumcek bence diger boceklerden en masumu 😂 Bi kere zaten surekli gordugumuz orumcekler isiramiyor, zehir atacakta avi ericekte emecek beslenecek. Kaldi ki orumcegin zehrinin hic bir insani erittigini duymadim 😃 zehirli bir kac orumcek var tabi karadul, sarikiz gibi ama onlardan zaten fobisi olmayanda uzak duruyor 😊 Sanirsam atalarimiz zamaninda orumceklerden cok sıkıntı cekmis olabilir veya cok zaman once belki de orumceklere benzeyen baska bir bocek vardi ve cok olumcullerdi. Genlerdende travmalar aktarilibiliyor, sahsen benim bi tane genden gelmis bir panik atagim var.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Freud belki bu tarz ruyalar hakkinda birseyler yazmistir ama oidipus komleksi hakkindaki fikirlerini okuduktan sonra, tespitlerinin abuk oldugunu dusunup guven duymadigim bir bilim insani olmasi munasebetiyle,
Aynı fikirdeyim. Zaten Freud'un iddalarin %90nını zamani psikologlar çoktan yalanlamıştı. Onun hayran kitlesi cinsel sapkinlardan oluşuyor şu anda bence.

Alakan

Kayıtlı Üye
Freud hakkında yazılanları görünce dahil olmak istedim. Freud'un bir çok düşüncesi yaşadığı zamana göre şekillenen saptamalardan oluşuyor. Özellikle sosyal alanda bilimsel veriler değişebiliyor. İnsan psikolojisi öyle bir alan ki bir fizik, kimya alanı gibi elle tutulur, gözle görülür noktalar saptayamıyoruz. Bu tüm sosyal bilimler alanı için geçerli. Lisansını bu alanda almış olanlar varsa bilir; bu alan derya deniz. Bir bilim insanının düşüncesini okursunuz "ya evet doğru" dersiniz başkasını okursunuz "yahu bu da doğru gibi" dersiniz.
Freud'un sapkın düşünceleri var bugün varolan algımızla şekillenen sapkın düşünceler lakin bebeklik döneminde değindiği konular hâlâ çok önemli ve yerinde tespitler. Biz Freud düşünce tarzını sosyal alanda hâlâ kullanıyoruz. Bunu belirtmeden geçmek istemedim.
Bir diğer noktaya gelirsek bu tarz fobilerimizi ya kötü bir deneyim yaşamakla ya da çevremizdeki insanların kötü bir deneyim yaşamasıyla elde ediyoruz.
Sosyal medyada çok tatlı yabancı bir kız var kullananlar mutlaka denk gelmiştir 5-6 yaşlarında ve hemen hemen her hayvanı hiç korkmadan, tiksinmeden eline alıp sevebiliyor. Algısında tiksinme, korkma oluşmamış.
Böyle bir fobiniz varsa mutlaka küçük yaşlarda birinin o "şeye" karşı bir tepkisine maruz kalmışsınızdır eğer kendiniz kötü bir deneyim yaşamadıysanız.
Fobilerden kurtulmanın en etkili yolu o "şeye" maruz kalmaktır. Örümcekten korkuyorsanız örümcekle temasa geçip algınızı yeniden şekillendirmeyi deneyin. Çok zor biliyorum, benim de böcek fobim var ama başka kurtuluş yolu yok.