Rüyada Beyaz Baykuş Görmek

kutsalay

Kayıtlı Üye
Merhaba,
Dün gece bir rüya gördüm. Rüyamda şimdiki evimize taşınmadan evvel oturduğumuz evdeydik. Bu ev denize baktığı için önce denizin güzel manzarasını seyrettim ve fotoğraflarını çektim. (Dün gün içinde fotoğraflar çekmiştim, bu belki bunun yansımasıdır.) Ardından evimize açık balkon kapısından beyaz bir baykuş sessizce girdi. Babam ve ben vardık, annem yoktu ama kız kardeşimi net olarak hatırlayamıyorum. Bu beyaz baykuş girince babam ve bende herhangi bir korku oluşmamıştı, hatta net hatırlamamakla birlikte babamın gülümseyerek "Tutsak mı?" diye sorduğunu hatırlar gibiyim. Ben de "Hayır ya bırak çıksın" diye bir yanıt veriyordum ve beyaz baykuş salonda uçarak şöyle sessiz bir tur atıp balkondan çıkıyordu.
Gün içinde baykuşa dair herhangi bir şeyle karşılaştığımı hatırlamıyorum, belki birkaç gün önce bir beyaz baykuş fotoğrafı görmüştüm, yaban hayatıyla ilgili bir paylaşımda. Kültürümüzde baykuş çoğu kez olumsuz değerlendirildiğini bildiğimden konuyu buraya açmak istedim.
Teşekkür ederim...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Baykuş Türk kültüründe Baykuş, sezgileri sembolize eder. Bu nedenle şamanların baş erk hayvanlarından biridir. baykuş şeklinde baykuşlar, baykuş tüy, kemik ve yuvaları kutsanmıştır. Destanlarımız da ise bilgeliği ve fedakarlığı simgeler. Günümüz de pek çok eğitim kurumu baykuş sembolizmini bu nedenle kullanmaya devam ediyor. Mimar sinan yaptığı pek eserinde bilgelik ve fedakarlığı temsil ettiği için baykuş sembolizmini kullanmıştır. Mimar sinan ve baykuş diye araştırma yapın. Mimari de bakış açısını kullanarak nasıl bir sembolizm yarattığına hayran kalacaksınız.

Anne baykuş çocuklarını beslerken, yavruları annelerinin gözlerine zarar verebiliyor. hatta kör olmalarına neden olabiliyor bu sebeple fedakarlığı ifa eder.

Beyaz Türk toplumunda saflığı, temizliği, iyiliği ifade eder. Bu açıdan bakarsak, iyilikle yapılacak bir fedakarlık ve bu fedakarlık sonucu istenmeden alınacak bir zararı anlatıyor olabilir.

Sezgi gücünüzün aktifleşeceği anlamına gelebilir.

okul, eğitim gibi konularda alacağınız iyi bir haberi temsil ediyor olabilir.

Ben her rüyanın haberci rüya olduğunu düşünmediğim için rüya yorumlamayı çok doğru bulmuyorum lakin baykuş sembolizmini anlatmak adına yazıyorum.

pagan toplumlarında Baykuş çok önemli bir semboldür. bazen tanrı, bazen tanrıça, bazen tanrı ve tanrıçaların elçileri bazen peri bazen de bilge ruh olarak karşımıza çıkar.

Hristiyanlığın paganlarla olan savaşın da orta çağ döneminde paganlara özgü tün semboller kötülendiği için baykuş, şeytani, kötücül olarak lanse edilmiştir. Arap Dünyasında gece çıkan, avlanan pek çok hayvan da kötücül kabul edilir. çıkardığı ses nedeniyle ölüm kelimesi ile eşleştirilmiştir ve ölüm habercisi olarak nitelenmiştir. İslamiyette tabi ki hiç bir hayvan kötü değildir. Anadolu da Hristiyan ve Arap etkileşimi olduğu için günümüz dünyasında baykuş ile ilgili pek çok farklı inanç gelişmiştir. lakin özümüz de baykuş kötü bir şey ifade etmez.

kutsalay

Kayıtlı Üye
Baykuş Türk kültüründe Baykuş, sezgileri sembolize eder. Bu nedenle şamanların baş erk hayvanlarından biridir. baykuş şeklinde baykuşlar, baykuş tüy, kemik ve yuvaları kutsanmıştır. Destanlarımız da ise bilgeliği ve fedakarlığı simgeler. Günümüz de pek çok eğitim kurumu baykuş sembolizmini bu nedenle kullanmaya devam ediyor. Mimar sinan yaptığı pek eserinde bilgelik ve fedakarlığı temsil ettiği için baykuş sembolizmini kullanmıştır. Mimar sinan ve baykuş diye araştırma yapın. Mimari de bakış açısını kullanarak nasıl bir sembolizm yarattığına hayran kalacaksınız.

Anne baykuş çocuklarını beslerken, yavruları annelerinin gözlerine zarar verebiliyor. hatta kör olmalarına neden olabiliyor bu sebeple fedakarlığı ifa eder.

Beyaz Türk toplumunda saflığı, temizliği, iyiliği ifade eder. Bu açıdan bakarsak, iyilikle yapılacak bir fedakarlık ve bu fedakarlık sonucu istenmeden alınacak bir zararı anlatıyor olabilir.

Sezgi gücünüzün aktifleşeceği anlamına gelebilir.

okul, eğitim gibi konularda alacağınız iyi bir haberi temsil ediyor olabilir.

Ben her rüyanın haberci rüya olduğunu düşünmediğim için rüya yorumlamayı çok doğru bulmuyorum lakin baykuş sembolizmini anlatmak adına yazıyorum.

pagan toplumlarında Baykuş çok önemli bir semboldür. bazen tanrı, bazen tanrıça, bazen tanrı ve tanrıçaların elçileri bazen peri bazen de bilge ruh olarak karşımıza çıkar.

Hristiyanlığın paganlarla olan savaşın da orta çağ döneminde paganlara özgü tün semboller kötülendiği için baykuş, şeytani, kötücül olarak lanse edilmiştir. Arap Dünyasında gece çıkan, avlanan pek çok hayvan da kötücül kabul edilir. çıkardığı ses nedeniyle ölüm kelimesi ile eşleştirilmiştir ve ölüm habercisi olarak nitelenmiştir. İslamiyette tabi ki hiç bir hayvan kötü değildir. Anadolu da Hristiyan ve Arap etkileşimi olduğu için günümüz dünyasında baykuş ile ilgili pek çok farklı inanç gelişmiştir. lakin özümüz de baykuş kötü bir şey ifade etmez.

Çok teşekkür ederim ilginize. Aslında baykuşa ben de değer veririm, felsefeyi dahi sembolize eder, bu yüzden rüyamda gördüğüm baykuştan da korkmadım, heyecanla karşıladım. Ancak "baykuş ötmesi ölü çıkacağına işarettir" gibi anlayışlar sebebiyle -rüyamdaki baykuş ötmemiş olsa bile- tedirginlikle buraya yazmak istedim.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba,

Öncelikle baykuş, anka, zümrüdüanka, ebabil, ejderha, titum, horesk gibi antik kuşları rüyalarda gören kişilerin, geçmiş yaşantılarında ya da şimdikilerinde soyluluk taşıdıklarının bir göstergesidir. Beyaz baykuş ise eski ahitler de sadece kahinler ve orta düzen büyücüleri tarafından kullanılan "taşıyıcı kutsal" olarak adlandırılan nadir bir kuş türüdür. Bu kuşu rüyanızda görmenizin sebebi, yakın zamanda ailenizden çok sevdiğiniz ve yakınen tanıdığınız birinin gözünden problem yaşaması ya da yaşayacak olmasıdır. Göz problemi olmasa bile çene üstünde ki herhangi bir bölgede yaşanacak sorunu işaret etmekte. Babanızın şu sıralar sanırım kendi iç dünyasında da bazı sorunları bulunmakta. (ağırlıklı olarak maddi) Bu sebeple babanızın tanrı katından bir isteği olmuş ve cevabı sizin aracılığınız ile verilmek istenmiş.

Bilginize Saygılarımla.