Ruhum Gizlilik İçerisinde

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
RUHUM GİZLİLİK İÇERİSİNDE MANEVİ YOLDA AĞLAYACAK NE DEMEKTİR? - ŞAMATİ 18

Gizlilik kişinin gücünü bazen aşınca ve manevi yoldaki ilerleyişi tatsızlaşınca ve kendi içerisinde sevgi ve korku hislerini göremeyince, kutsallığa yönelik bir yaklaşım yapamadığında, o zaman tek çaresi Yaratan’a dönüp ağlamaktır ki kendisine merhamet göstersin ve gözlerini ve kalbini örten perdeyi kaldırsın.

Ağlamak meselesi çok önemlidir. Hocalarımızın yazdıkları gibi; “Tüm kapılar kilitlidir, gözyaşlarının kapıları hariç.” Bunun ile ilgili sorulur; “Eğer gözyaşlarının kapıları kilitli değilse, diğer kapılara neden ihtiyaç vardır. Şöyle der; “Kişinin arkadaşından çok ihtiyaç duyduğu bir şeyi istemesi gibidir. Ondan ricada bulunur ve tarif edilecek her koşulda kendisine yalvarır ancak arkadaşı talebine hiç kulak asmamaktadır. Kişi rica ve yalvarışlarının artık işe yaramadığını görünce, ağlayışının sesini yükseltir denir.”

Bununla ilgili böyle der; “Tüm kapılar kilitlidir, gözyaşlarının kapıları hariç.” Peki, gözyaşlarının kapıları ne zaman kilitli değildir? Tam olarak diğer tüm kapılar kapalı olduğu zaman. Ancak o zaman kişi gözyaşları kapısı için bir yer olabilir ve kişi o zaman kapıların kilitli olmadığını görür.

Ancak, duanın kapıları açık olunca gözyaşlarının kapısı ve ağlayış gereksizdir. Başka bir deyişle; gözyaşlarının kapısı ne zaman kilitli değildir? Tam olarak tüm diğer kapıların kilitli olduğu zaman ve sadece o zaman gözyaşlarının kapısı açılır. Bunun nedeni kişinin hala dua ve yalvarmak için yeri olduğundandır.

“Ruhum gizlice ağlayacak” diye buna denir, çünkü kişinin başka hiç bir seçeneği kalmamıştır. Bu koşul aynı zamanda şu anlama gelir “Edinebilmek için elinden ne geliyorsa yap ve ardına koyma.”

alıntı
 
Üst