Riyazet ve Veganlik

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, riyazet ve veganlik hakkında konuşmak istiyorum.Birkaç gün önce riyaze orucu tutmaya başladim.İlk kez tutmama rağmen kolay geçiyor.Bugun 5. gününüm.Ne kadar mükemmel olduğunu fark ettim.40 gün boyunca yapmayı planlıyorum.Ama tabi vegan olarakta kalabilirim.33. günden sonra boyuttta acilmalar oluyormuş sanırım.Ama manevî konumdaki insanlar için galiba.Cunku toplumda bir çok vegan var.Bendeki şuandaki değişmeler berraklik,arınma hissi gibi.İlerleyen günlerde daha iyi olacağını düşünüyorum.Ruhsal olarak ve irademin geliscegine inanıyorum.Sizilerinde görüşlerini merak ediyorum.Riyazet ve Veganlik hakkında...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Rizayet orucu; hayvansal içerikli gıda tüketmemek değildir.

Bedensel bir terbiyedir.

Ölmeyecek kadar yemek. ( hayvansal ürün yok, yağlı gıda yok. kokulu ürün yok, mayalı ürün yok)
Işık yok. tamamen karanlık olması gerekiyor.
Hayvan ya da insan herhangi bir sosyal ilişki ve iletişim yok.
Kısaca hiç kimse ile görüşmemek gerekiyor.
Eğer havvas tarzı bir çalışma ise, ibadetler, dualar ve zikirlerde var.

Bazı yiyeceklerden uzak kalınarak yapılan oruçlar; felsefi ya da dini temelli değilse detoxtan başka bir şey değildir.

Magnus357

Banlı Kullanıcı

Bedensel bir terbiyedir.

Ölmeyecek kadar yemek. ( hayvansal ürün yok, yağlı gıda yok. kokulu ürün yok, mayalı ürün yok)

Bazı yiyeceklerden uzak kalınarak yapılan oruçlar; felsefi ya da dini temelli değilse detoxtan başka bir şey değildir.
Söylediniz ibadetleri ritüelleri ben her gün yapıyorum zaten.Sadece riyazet orucunu ekledim.Riyazetin dünyadan uzak kalmak uzlet olduğu biliyorum.

Denizc

Kayıtlı Üye

Bedensel bir terbiyedir.

Bildigim kadariyla riyazatta tamamen karanlik ya da kimseyle gorusmemek gibi sartlar yoktur. Bu bahsettiginiz tasavvufta cileye cekilirken kullanilan uygulamalardandir. Ayrica gunumuz sartlarinda da uygulanabilirligi cok zordur. Riyazatta yeme icme uyku asgari duzeyde tutulur. Amac yabani bir hayvana benzeyen nefsimizi dizginlemek, gunahlardan arinmak maneviyatimizi guclendirmektir.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Peki sizin dediğiniz gibi olsun

Ü

Üye silindi 76175

Bedensel bir terbiyedir.

Ramazan itikâfı buna girer mi?

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim. Ben hicbir zaman cesaret edemem az yiyeni cinler sever derler hocalarimiz ben biraz tirsiyorum.
Cinler alt âlem varliklardir.Nefsini terbiye etmiş Allah vasıl olmuş insanlara zarar veremezler.Benim riyazet orucunu tutma sebebim vücutdaki kanımdaki kirli enerjiyi temizlemek birazda.Oteki âlem giricek delik arıyor.Vucutaki hayvansal gıdalar vesveseye sebeb verebiliyorlar.Dediginiz doğru sürekli bir halvet erbain durumu yok.Elimde bir kaç Havass kitabı var.Alimler uygulamaları yaparken riyazetli olmaya devam edin demişler.Bir insan sürekli halvetde kalamaz.Ama dünyanin içindeyken de Hak ile berabersen zaten bu bir halvettir.Yansiyan bütün kâinat O dur.Ondan uzaklasamazsin.Yakinlasmayi tercih etmeliyiz.Kendi yaptığım şeyleri anlatamam doğru olmaz.Ama Gayem yaratici.
Gizli bir hazineydim,bilinmeyi istedim...
Buldukça,insan daha çok arayacaktır...

Denizc

Kayıtlı Üye
Cinler alt âlem varliklardir.Nefsini terbiye etmiş Allah vasıl olmuş insanlara zarar veremezler.Benim riyazet orucunu tutma sebebim vücutdaki kanımdaki kirli enerjiyi temizlemek birazda.Oteki âlem giricek delik arıyor.Vucutaki hayvansal gıdalar vesveseye sebeb verebiliyorlar.Dediginiz doğru sürekli bir halvet erbain durumu yok.Elimde bir kaç Havass kitabı var.Alimler uygulamaları yaparken riyazetli olmaya devam edin demişler.Bir insan sürekli halvetde kalamaz.Ama dünyanin içindeyken de Hak ile berabersen zaten bu bir halvettir.Yansiyan bütün kâinat O dur.Ondan uzaklasamazsin.Yakinlasmayi tercih etmeliyiz.Kendi yaptığım şeyleri anlatamam doğru olmaz.Ama Gayem yaratici.
Gizli bir hazineydim,bilinmeyi istedim...
Buldukça,insan daha çok arayacaktır...
Su amacla soyledim guzel deneyimleriniz olursa belki merak eden deneyimlemek isteyen arkadaslara da ilham ve vesile olursunuz buda hayirli bir istir. Tabiki karar sizin.

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Su amacla soyledim guzel deneyimleriniz olursa belki merak eden deneyimlemek isteyen arkadaslara da ilham ve vesile olursunuz buda hayirli bir istir. Tabiki karar sizin.
Bakalım,Allah ne gösterecek....

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Ramazan itikâfı buna girer mi?
İtikâf durmak.
Riyazet uzaklaşmak.

Ramazan da yapılmasının özellikle tercih edilmesi Ramazan ayına ayrıca verilen önem ve saygı ile ilgili. Hem de bol bol ibadet ile meşgul olmak için çok uygun bir zaman yoksa. Farz olan ibadetlerin dışında kişinin daha fazla ibadet yapmasıdır.

Riyazet ise kişinin nefisini terbiye etmek için dünyevi unsurlardan uzaklaşması halidir. Yani hem anlam hem de içerik olarak çok farklı konular.

Sadece din açısından bakarsak ikisini de ibadet sayabiliriz. Takin temel itikâf dini iken riyazet tasavvufidir

P

Panagiotis

Bedensel bir terbiyedir.

Yazilanlar dan Hristiyan lik da olan buyuk perhiz ( nistea) geldi aklima, ayrica noel ve paskalya da tutulan buyuk oruc, orada da hic bir kosulda hayvansal gida alinmaz alkol tuketilmez mumkun oldugunca az konusulup cok dua edilir. Noel in son 3 ve paskalya nin da son uc gunu herhangi bir gida alinmaz su icilmez.

acemicadisofia

Kayıtlı Üye
İş
Cadı
Riyazet yeme içme yönünden tam olarak nasıl yapılır?

A) Vegan beslenme (hayvansal içermeyen işlenmiş ürünler, şeker, glikoz şurubu vs vegan bunları tüketebilir mi?)

B) Sadece ekmek ve su (mayalı/mayasız?)

C) Sadece çiğ meyve sebze

D) Her gün çorba

Peygamberler, rahipler ve diğer tarihi şahsiyetler riyazet olarak B şıkkını kullanıyordu diye tahmin ediyorum. veganlık ne zamandır var, bilmiyorum. Riyazet orucu konusunda bir seçim yapmama yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Ü

Üye silindi 76175

Riyazet yeme içme yönünden tam olarak nasıl yapılır?

A) Vegan beslenme (hayvansal içermeyen işlenmiş ürünler, şeker, glikoz şurubu vs vegan bunları tüketebilir mi?)

B) Sadece ekmek ve su (mayalı/mayasız?)

C) Sadece çiğ meyve sebze

D) Her gün çorba

Peygamberler, rahipler ve diğer tarihi şahsiyetler riyazet olarak B şıkkını kullanıyordu diye tahmin ediyorum. veganlık ne zamandır var, bilmiyorum. Riyazet orucu konusunda bir seçim yapmama yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Resuller, Nebiler yeme ve içmede ölçü olarak orta yolu takip etmişler.

Aleyhisselam, doymadan kalkın der örneğin, et yemeyin demez.

İşlenmiş ürünlere gelince, bırak veganı kendine saygısı olan bir etoburun dahi uzak durması gereken şeyler. Zehir neticede.