Rio 2016: Olimpik sporcuların üzerindeki esrarengiz lekeler ne?

albus

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 8399
Aralarında Olimpiyatların madalya rekortmeni Michael Phelps'in de bulunduğu bazı sporcular, vücutlarında büyük kırmızı lekelerle görüntülendi.
Özellikle yüzücüler ve jimnastikçilerde, ve Amerikan olimpiyat ekibinde neredeyse Rio'nun "vazgeçilmez aksesuarı" olan bu lekeler ne ve neden herkes onları konuşuyor?
İster inanın ister inanmayın, bu lekeler "bardak çekme" terapisinin izleri.

Bardak nasıl çekilir?

Terapinin esası, bardağın ya da kupanın içindeki oksijeni boşaltarak, vücuttaki akupunktur noktalarına yapıştırmaya dayanıyor.
Bunun için bardağın içinde örneğin alkollü pamuk yakılıyor, alev çekildiğinde meydana gelen vakum bardağı vücuda yapıştırıyor.
Bu vakum deriyi kendisine doğru çekiyor, kan akışını hızlandırıyor ve 3-4 gün süreyle kırmızı noktalar oluşmasına neden oluyor.
Neden bazı sporcular bardak çektiriyor?
Sporcular bu tedavinin ağrılarına iyi geldiğini, sürekli antrenmandan ve yarıştan yorulan vücutlarının iyileşmesini hızlandırdığını söylüyor.
Ekli dosyayı görüntüle 8400
Tabii sporcular bu amaçla başka teknikler de kullanıyor -- spor masajı, sauna, buz banyosu ve kaslara basınç uygulayan özel giysiler.
Ancak Amerikalı jimnastikçi Alex Naddour, USA Today gazetesine "şimdiye kadar yaptığı en faydalı harcamanın bardak çektirme tedavisi olduğunu" söyledi.
Bu sayede "bayağı bir ağrıdan kurtulduğunu" anlatan Naddour, "Bu yıl boyunca beni zinde tutan sırrım buydu." dedi.
Jimnastik takımının kaptanı Chris Brooks da artık ekipten pekçok kişinin bu tedaviyi kendi kendine uyguladığını, alev yerine de pompalı kupalar kullandıklarını anlattı.
Michael Phelps'te Pazar günkü 4x100 metre serbest bayrak yarışında görülen kızarıklıklar sosyal medyada spekülasyona yol açmış, paintball oynadığını ya da dev bir ahtapotun saldırısına uğradığını söyleyenler çıkmıştı.

İşe yarıyor mu?

Sporculara bakılırsa, evet.
Uzmanlar ise bu terapinin yüzyıllardır kullanıldığını kabul etmekle birlikte, bu konuda yapılmış klinik deneyler olmadığına dikkat çekiyor.
Başka kim kullanıyor?
Bardak çekmek yalnızca sporculara özgü değil. Her zaman alternarif tedavilere meraklı olan ünlüler arasında da yaygın.
2004'te oyuncu Gwyneth Paltrow bir film galasına sırtında benzer izlerle katılmıştı.
Justin Bieber, Victoria Beckham ve Jennifer Aniston da bu kızarıklarla görüntülenen ünlülerden.
Bardak, şişe, kupa çektirmek güzellik ve spa merkezleri ile geleneksel Çin tıp merkezlerinin menülerinde de sık sık görülüyor.

Canları acımıyor mu?

Britanya Akupunktur Konseyi bu yöntemin acı vermediğini, kızarıklığın kanın yüzeye çekilmesinden ve kılcal damarların çatlamasından kaynaklandığını söylüyor.
Ancak yüzücü Michael Phelps geçenlerde bir reklamda acıyla yüzünü buruştururken görüntülenmişti.
Olimpiyatlara katılan başka sporcular da sosyal medyada benzer görüntüler paylaştı.
Belaruslu yüzücü Pavel Sankoviç de şu fotoğrafı paylaştı:
Ekli dosyayı görüntüle 8401
Britanya Akupunktur Konseyi, sıcak kupaların "nadiren de olsa" hafif yanıklara yol açabileceğini söylüyor ve bu tedaviyi yalnızca eğitimli uzmanlara uygulatmak gerektiğini vurguluyor.

Haber sitesinden alıntı

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Eski, tabiri câizse kocakarı yöntemi dediğimiz iş olimpiyatların terapi yöntemi olmuş.:)Benim bildiğim tek sırt ağrısına iyi geliyordu ama sporcular daha geniş kapsamlı kullanıyorlar anlaşılan.

La-edri

Kayıtlı Üye
Migren icin de yapiliyor sevgili Iviv ben yaptiracakim son care diye ama kafamin belirli bölgelerinin uygulama icin kazinmasi icab ediyormus yaptirmadim :D

Bu uygulamanin türkce adi aslinda Hacamat ve cok eski bir yöntem, olimpiyatlaar ile gündeme gelmesi güzel oldu, cünki gercektende cok faydali.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ben de yaptırmayı düşünüyorum. Sadece fiziksel olarak yararlı değil, insandaki nazarı, negatifliği de boşaltır kirli kanla beraber.
Saçın kazınması kısmında o biraz kötü evet ama üstteki saçlar kapatıyor orayı bir nebze yardımcı :) Tabi rüzgar esse kellik ortada.
Ve tabii ki de başıma yaptırmayacağım. Çok korkunç bence

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
En iyi yöntem alternatif tedavi yöntemidir ilaçlar bizi zehirliyor

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Migren icin de yapiliyor sevgili Iviv ben yaptiracakim son care diye ama kafamin belirli bölgelerinin uygulama icin kazinmasi icab ediyormus yaptirmadim :D

Bu uygulamanin türkce adi aslinda Hacamat ve cok eski bir yöntem, olimpiyatlaar ile gündeme gelmesi güzel oldu, cünki gercektende cok faydali.
Ben hiç bilmiyordum migrene de iyi geldiğini...Evet kafanın kazınması pek te hoş değil.Yaptırmayı düşünenlerin vazgeçmesi için en büyük nedendir sanırım.Büyük konuşmayayım ama ben de saçıma dokundurtmazdım.:)

Ben de yaptırmayı düşünüyorum. Sadece fiziksel olarak yararlı değil, insandaki nazarı, negatifliği de boşaltır kirli kanla beraber.
Saçın kazınması kısmında o biraz kötü evet ama üstteki saçlar kapatıyor orayı bir nebze yardımcı :) Tabi rüzgar esse kellik ortada.
Ve tabii ki de başıma yaptırmayacağım. Çok korkunç bence
Sende mi pelerin?:)O bardak etten ayrılmazmış,sıkışıp kalırmış hissini veriyor bana.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sende mi pelerin?:)O bardak etten ayrılmazmış,sıkışıp kalırmış hissini veriyor bana.
Sayısız kere yapılışını izledim, hepsinde de ayrılıyor :D Çıkmaması diye bir korkun olmasın içindeki havayı verince etinden ayrılıyor rahatlıkla. Bir tanıdığın beli tutulmuştu iki büklüm yürürken bunu yaptı, kalktığında dimdik yürüyordu. Baya etkilenmiştim. Yalnız kime yaptırıldığı önemli, çünkü insanda nazar, tutmamış bir büyü veya ağırlık varsa baygınlık geçirme olasılığı çok yüksek. Hafif bir baygınlık da değil. Uzman birine yaptırın derim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bazen uygulanan alana nester ile cizik atilior ve o bardak siseler kanla doluyo, aslinda o bölgedeki pis kani temizliyor ve bu sifa ve agrilarin azalamasina sebeb oluyor.Profesyöne insanlar tarafindan yapildiginda aslinda basiniza kötü bir sey gelmez, her agri ve sorun icin ilac almaktan daha faydali, cünki beden genc yasta bir takim ilaclara alistiginda yaslilikta yada yogun hastaliklar neticesinde cekilen agrilarda gerektigi gibi fayda vermiyor agrikesiciler özellikle antibiotikler.

fako

Kayıtlı Üye
Ve o bardak yada fanusa benzeyen şeylere gelen kan akışkan kan değil pıhtılı ve garip kokulu bir kan oluyor. Gerçekten kirli kanı alıyor. Ancak bilen biri yapmalı köyde bir dede yapardı camları nadiren değiştirirdi bir gün biri bir hastalık kaptı ve vefat etti. Vefat edenin torunları da o adamı vurdu. O yüzden gittiğinizde yaptıracağınız kişinin o camlarını görmek isteyin paketten yenimi çıkartıyor? Bilen biri yapıyor ise mutlaka paket paket bulundurması lazım. Ve jileti temizmi inceleyin nereden alıyor jileti.

albus

Kayıtlı Üye
Evet temizlik, hijyen çok önemli bir mesele. Çok dikkatli olmak gerek