Renk Notası

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Katılım
23 Eki 2009
Mesajlar
229
Tepkime puanı
11
RENK NOTASI
Dussaud'a göre, yedi müzik notası arasında var olan titreşim bağlantısıyla, renk spektrumundaki değişik renkler arasında bulunan titreşim bağlantısı aynıdır. Çınlamalı gamın ve ışıltılı gamın güzelliğini
sağlayan aynı sayılardır. Bu sayılar: 24, 27, 30, 32, 36, 40 ve 45'tir. Aynı sayıları, gökyüzünde, yıldızlarla çevrelerinde dönen gezegenler arasındaki uzaklıkta ve atomun çekirdeğinden elektronları ayıran aralıkta da buluruz. Baudelaire'in şiirindeki gibi, en büyükten en küçüğe renkler, sesler, tatlar ve kokular orantılıdır. Bu evrensel bir uyumu işaret gösterir.
Tıpkı renklerde olduğu gibi, sesler de iki gruba ayrılır:
1. Temel nota grubu, do, mi, sol, temel renklerde kırmızı, sarı ve mavi'ye karşılık gelir.
2.Tamamlayıcı notalar grubu olan re, fa, la ve si; tamamlayıcı renkler olan turuncu, yeşil, lacivert, mor'a eştir.
Müzikte la, renklerden lacivert'in (mavi ve morun karışımı) oynadığı rolün aynısını oynar.
Rancoule'a göre,la, si tarafından yaratılan psikolojik duygularla, sol tarafından doğal yaşamsal ve bedene bağlı hisler arasında bir bağ oluşturur. Öyleyse, müzikteki 7 nota, güneş ışığında yer alan 7 renkle birebir eşlenebilir.
untitled.JPG

SES-RENK İLİŞKİSİNİN RUHSAL YÖNÜ

Doğal do gibi, kalın sesler, güç ve sıcaklık hissi sağlayan ve maddesel düzenin düşüncelerini ve duygulannı üreten kırmızı'yla bağlantılıdırlar.
Mi,bir çeşit rahatlık, uyum olduğu kadar kişinin genel durumunda denge sağlayan san renge denktir.
Sol gibi ton olarak daha yüksekte olan sesler, mavi'ye denktir ve organik hassaslığı arttırırlar.
Turuncu'nun mavi'nin tamamlayıcı rengi olması gibi, re de sol'ün tamamlayıcı notasıdır.
Yeşil'in kırmızı'nın tamamlayıcı rengi olması gibi fa da do'nun tamamlayıcı notasıdır.
Mor'un sarı'nın tamamlayıcı rengi olması gibi, si de mi'nin tamamlayıcı notasıdır.

KENDİ RENKLERİNİ GÖSTEREBİLMEK

Rengin sadece bir ışık kırılması olmayıp, bir ölçü birimi olan titreşim olduğunu ortaya koyabiliriz.
Tıpkı müzikte akort yapmak için notaların düzenlendiği gibi, değişik renkler arasındaki bağlantı da kendine has kurallar ve özel bir dile sahiptir. Bütün bu yeni bilgilerin ışığında, şimdi evrenin mutluluğu için, çok renkli, özel senfonimizi yaratma zamanı!AlıştırmalarRenkleri "yaşamak"
Kırmızı giysiler giydiğinizde veya kırmızı ışıklarla aydınlatılmış bir ortamda oturduğunuzda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Az önce gördüğümüz gibi her renk, bizim kendi titreşim frekansımıza bağlantı kurduğunda bir tepkiye yol açan özel bir titreşim yayar.
Bu tepki, tüm hislerin veya duyguların, en sakinden, en hoşa gitmeyene, hatta uğursuzluk hissi veren dahil olmak üzere, belli bir düzen içeriyormuş gibi gösterir; her bir titreşimi iyi tanımak ve ona dikkat etmek çok önemlidir.
Şimdi, sizin renkleri gerçekten "yaşamanızı" sağlayacak bir deneyi ele alacağız. Size sadece bir alıştırma önereceğim.
Alıştırmanın içeriğini kavradıktan sonra, yaratıcılığınızı kullanıp siz de kolayca yeni yöntemler geliştirebilirsiniz.
Aynı boyda kesilmiş, gökkuşağının yedi rengini içeren, vitray parçaları alın. Rahat bir yere oturun ve her bir parçayı, gözleriniz kapalı, elinizle incelemeye başlayın. Her biri hakkında, mümkün olduğunca
çok bilgi (verdiği genel his, sıcaklığı, dokusu vb.) toplayın. Alıştırmayı, cam parçasını vücudunuzun değişik noktalarına yerleştirip, yarattığı tepkilerinize dikkat ederek de geliştirebilirsiniz.Bazı renklerin sizle uyuşmasına rağmen, diğerlerinin hoş olmayan bir etki verdiğini fark edince şaşıracaksınız.Aynı alıştırmayı, hepsinin aynı yapıda olmasına dikkat ederek kağıt parçalarıyla (elişi tipi kağıtları) da yapabilirsiniz.
Her bir rengi tek tek "yaşadıktan" sonra gözlerinizi açtığınızda, onlarla kurduğunuz ilişki sonucu aldığınız bilgilerin gerçekliğini görünce çok şaşıracaksınız.


Renkleri "hissetmek"
Kendinize bir yardımcı bulun ve karşılıklı, el ele tutuşarak, rahatça oturun. Sırayla, belli bir renk seçin ve onun enerjisini arkadaşınıza zihinsel olarak aktarın; onun bu rengi tahmin etmesine izin verin.
Rengi iletmek için, sadece bu rengi içinize sindirmeniz ve tüm varlığınızla titrediğini hissetmeniz yeterlidir. Bu alıştırma pratik ister, ama enerji "alışverişi "ni öğrenmek için çok uygundur. Bu arada, örneğin kırmızı renk "olmak" için, kök şakranızın tamamıyla saflaşmış olması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden, sizden bu alıştırmaya başlamadan önce tüm şakralarınızı saflaştırmanızı öneririz.
Renklerle meditasyon yapmak
Bu meditasyon, aurayı saflaştırmak ve enerjiyle doldurmak amacını taşır.Bacaklarınız omuz hizasında ve paralel açılmış bir şekilde ayakta durun. Bu pozisyonda, çok yavaşça dizlerinizi olabildiğince aşağıya, ama zorlamadan kırın, tabanlarınız yere tam bassın. Ardından, ilk duruma dönmek için tekrar dizlerinizi gerin. Her hareket sırasında, inerken nefes verin ve kalkarken nefes alın. Sırtınız dimdik olmalıdır, yalnızca kalçanız biraz öne doğru kıvrılabilir. Bu harekete, şimdi kollarınızı da ekleyin. Kollarınızı avuç içleri yere bakacak şekilde, omuz hizasında kaldırın. Dizlerinizi büktüğünüz zaman, kollarınız dalga gibi hareketin durumuna göre biçim alır ve aynı şey doğrulurken de tekrarlanır.

Şimdi, bu harekete renkleri hayalinizde canlandırmayı ekleyin. Topraktan çıkıp ellerinizin ayası, ayak tabanlarınız ve ayrıca sizi çevreleyen hava aracılığıyla size ulaşan renkleri "içinize çekin". Sonra her rengi "dışa atın". Kırmızıdan başlayarak, renklerden her birini, bir kaç kez "soluyun". Aura-nızı, dizlerinizi gerginleştirirken kırmızının dolduğu ve kırdığınızda boşaldığı bir balon şeklinde bir bütün olarak görün. Aynı alıştırmaya tekrar başlayın. Kırmızıyı açıkça, iç gözünüzle algıladınız mı? Hayırsa, bunu başarana kadar alıştırmayı tekrar edin. Hayalde canlandırabilmenin en zor olduğu renkler, enerji alanınız için en çok ihtiyaç duyduklarınızda. Rengi "dışınıza atarken", onu engellemeye çalışmadan çıkışına dikkat edin. Onun parlak ve net olduğunu gördüğünüzde, sıradaki diğer renkle aynı işlemi tekrar edin.Turuncu rengi "içinize çekin". Onun, sizi çevreleyen hava, elleriniz ve ayaklarınız aracılığıyla yerden gelip içinizde ilerlemesine izin verin. Eğer bu rengi, iç gözünüzle görmekte zorluk çekerseniz, bir örneğe (bir portakal, örneğin) bakın ve alıştırmayı tekrarlayın. Alıştırmayı şu sırayla yapın: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor ve beyaz. Bir başka renge geçmeden önce, auranızın "balon" gibi bu renklerle dolduğunu gördüğünüzden emin olun. Bu renkler, şakralarınızm her biri için çok yararlıdır.
Eğer auranızın titreşimlerini arttırmak isterseniz, gümüş ve altın renkleriyle devam edebilir ve daha sonra beyaz renge geri dönebilirsiniz. Bu son iki renk, çeşitli yansımalar yayan ışınlara sahip olacaktır.Biraz pratikle bu alıştırmayı uygulamak çok daha kolaylaşacaktır ve böylece, daha iyi yararlanabilmek için, onu günlük yaşamınızla birleştirebilmeniz mümkün olacaktır.
Chislaine D. Martel


 

Voy

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Ocak 2009
Mesajlar
525
Tepkime puanı
50

Mi,bir çeşit rahatlık, uyum olduğu kadar kişinin genel durumunda denge sağlayan san renge denktir.


Sol gibi ton olarak daha yüksekte olan sesler, mavi'ye denktir ve organik hassaslığı arttırırlar.


Güzel bir paylaşım emeğinize sağlık
 

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Katılım
28 Şub 2010
Mesajlar
416
Tepkime puanı
3
Okurken bile kısa bir meditasyon yapmış gibi oldum :)
Okurken bi şey aklıma geldi , chakra meditasyonu yaparken mesela , her chakraya ait notadan OM mantrasını söyleyebiliriz bence ..değil mi ? Sanırım chakranın üzerine yoğun bir titreşim hissedilir o anda ..
Paylaştığınız için teşekkürler
Sevgiler
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Bir projem aklıma geldi yeniden. Kağıtlarda kalmıştı, bu yazıyı görünce yeniden çıkardım.Teşekkürler Ailuros, güzel paylaşım.
 

Ailuros

Banlı Kullanıcı
Katılım
23 Eki 2009
Mesajlar
229
Tepkime puanı
11
Okurken bile kısa bir meditasyon yapmış gibi oldum :)
Okurken bi şey aklıma geldi , chakra meditasyonu yaparken mesela , her chakraya ait notadan OM mantrasını söyleyebiliriz bence ..değil mi ? Sanırım chakranın üzerine yoğun bir titreşim hissedilir o anda ..
Paylaştığınız için teşekkürler
Sevgiler

Evet bu şekilde çalışma yapabilirsiniz.Gayet verimli bir çalışma olur.Bunun haricinde sesli harflerlede çalışma yapabilirsiniz.Her sesli harf bir renk taşır.Örneğin derin bir nefes alın verirken "A" sesli harfini çıkarın sonra "E".Kendi isteğinize göre tonlamalarıyla oynayabilirsiniz.En sonunda da OM mantrasıyla çalışmanızı bitirebilirsiniz.
A:Turuncu,E:Sarı,İ:Yeşil,O:Mavi,U:Lacivert

Sevgi ve Işıkla Kalın
 

[XTR] Similar Threads

Üst