Renk Alanlarımz

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Yaşadığımız her an Renklerle karşılaşıyoruz, evlerimizde kendimize renk alanları oluşturuyoruz. Artık farkındalıkla renklere bakmayı, onlarla konuşmayı başarabiliyoruz. Bir de vazgeçemediğimiz, tutkunu olduğumuz renklerimiz vardır. Ben kendimi bildim bileli maviciyimdir ya da yeşil favorimdir diyenleri duyabiliyorum. Sizin hangi titreşim alanında çalıştığınızı gösteren renkler. Giyip, çıkarıp her gün bir başkasını almaktan kendimizi tutamadığımız egosal oyuncaklarımız ne kadar da rengârenkler değil mi?

Sürekli kullandığımız ve bu benim rengim dediğimiz renkler, sizi en iyi anlatan titreşimlerdir. Tüm renklerin her bir Çakra merkezimize hizmet ettiğini unutmamak şartı ile dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Eskiden kullanmadığınız renkleri yaşamınıza almak demek, değişim süreci harekete geçmeyi başarmış demektir. Bizler renklerin şifasını, onların titreşim güçlerinden desteklenerek alırız.

Kronikleşmiş ağrılarda, organlarımız üzerindeki sıkıntılı alanlarda renk uyumlaması yapmak, çiçek özleri ile çalışmak, yaşadığınız alanlarda farkındalıkla kullanmak, besinlerimizde renk seçiciliğine dikkat çekmek bizi şifanın çalışmaya başladığı yere götürecektir. Örneğin yatak odalarımız bizim için oldukça önemlidir. Sağlıklı uykunun faydalarını saymama gerek yok, bunun hepimiz farkındayız ama uyku odamızın rengini Turuncu ya da Sarı gibi renklerle giydirmek, bize ilerleyen zamanlarda uykusuzluk ve aşırı gerginlik hissi yaratabilir. Kıpır kıpır olduğumuz yatağımızda sabaha kadar döner dururuz. Mutfağınızda acele enerji giriş çıkışlarını istemiyorsanız, Kırmızı renkten uzak durunuz. İştahınızın kapanmasını istemiyorsanız, yeşil renklerin mutfakta mutlak olmasına dikkat ediniz ya da en azından bitkileriniz olsun. Canlı bitkiler içinde yemek yemek keyif verirken çiçeklerin ve yeşil rengin vibrasyonu sindirim sisteminizi düzenler. Mavi ve Kahverengi renkleri mutfakta sürekli kazalara sebebiyet verebilir. Eğer bir restoranımız varsa Sarı ve Beyaz kullanmak, yeşil yapraklı bitkilerle enerji akışını yükseltmek yemek yiyenleri yeşil, sarı renklerin uyumunda bırakmak çok daha tadını alacakları bir lezzet ve keyif alanı oluşturacaktır. Siz tercih edilensinizdir artık.

Yaşadığımız alanlara bugün biraz daha farkındalıklı bakalım. Eşya kalabalıklığından uzak durun, enerji birikimlerine yol açarlar, mekânınızın havası ağırlaşır. Oysaki Chi enerjisinin akmasına izin vermelisiniz. Kapıdan içeri girdiğiniz anda huzur bulmalı, kargaşa ve kalabalık alanlardan uzak durmalısınız. Dinlenmek istediğiniz odalarda Mor ve Mavi kullanabilirsiniz. Karşıt renkleri ile vibrasyonu uyumlamak sizi rahatlatacaktır. Unutmayın mekânlarımızda dip köşe dediğimiz alanlarda adaçayı yakmak ya da bu alanlara yeşil bitkiler koymak alanımızı birikmiş, durağan enerjilerden temizler. Evlerinde dinlenemeyen insanlar genelde sıkça sokaklarda ya da başka evlerin enerjilerinde zaman geçirmeyi severler. Dinleneceğiniz odada dijital ürünler bulundurmamaya özen gösterin. Mümkünse sizi dinlendirecek, yormayacak objeler seçin. Eğer yaptığınız iş, düşünsel enerji gerektiren bir uğraşsa Sarı renkli çarşafları kullanmanızı salık veririm. Sarı rengin tedavi edici renk olma özelliği diğer renklere nazaran daha güçlüdür. Dengeleyici özelliği ile uyum sağlar, iç karmaşaları temizler, ne istediğinizi bilirsiniz. Çarşaflarınızı gönül rahatlığı ile sarı renkte seçebilirsiniz.

Renklerin üzerimizde güçlü reaksiyonlar yarattığını unutmamalıyız. İlerlemiş, kronikleşmiş ağrılara sahip olanlarımız, renklere karşı hassasiyet gösterirler. Hiç sevemedikleri renkleri ve tonlarını seçerler farkında olmadan. Bu renklerden gelen mesaja kulak kesilmeliyiz. Bedenimizin sesini dinlemek gibi ruhla da teması kopartmamak gerekir. Girip çıktığımız her mekânda, o mekânın enerjisi ile tanışırız, istesek de istemesek de bedenimiz ve çakralarımız tarafından bu enerjiler emilir. Duyular harekete geçer bu karşıdan gelen yeni enerjinin hızla üzerimize yapışmasına şahit oluruz. Pozitif etkili yüksek vibrasyonlu enerjiler hızla üzerimizde çalışmaya başlar. Artık o mekâna ya daha sık gideriz, ya da bir daha önünden bile geçmeyiz.

Geçenlerde bir dergideki bir araştırma yazısında şöyle bir sonuç cümlesi okudum. Amerika’da obezite sorunu olanlar ve kilo dengesizliği yaşayanlar üzerinde yapılan bir çalışmada yemek masalarında Mor ve Mavi renkleri kullanarak, tedavi alanların ciddi oranda iştah kayıplarının olduğu saptanmıştır. Bu ve bu benzeri birçok araştırma artık hep aynı ortak dili konuşuyor. Renkleri titreşim boyutlarında değerlendirmek ve onların ışığında yine onlarla farkındalıkla yol alabilmek… Yaşamlarımızın içinde renkleri farkındalıkla, şifa kanalını kullanarak çalışmak hayatımıza yeni bir boyut getirecektir.

Kendimizi kötü hissettiğimizde birçoğumuz gidip renkli bir şeyler bakarız kendimize, işte o an kendinizi durumdan aramakla başlar farkındalık, elinizin hangi renge gittiğini yakaladığı andır. Bu gelen renge kulak verin, size ihtiyacınız olan titreşim boyutunu ve ruh halini verecektir. Renklerin düşünsel ve duyusal süreci arttırdığını bilirsek, mekânlarımızda, nefes alıp verdiğimiz alanlarda, daha özenli davranırsak muhteşem sonuçlar alacağınıza inanabilirsiniz.
alıntı;Ayşegül Savaş

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Peki siyah ? Ben günlük yaşantımda siyah ve gri rengi çok çok tercih ediyorum.Kıyafetlerimin %90 siyah %5 i gri.Ama neden ?

4

43887

Eşim sarı rengin ayrılık getirdiğine inanıyor sarı saçımı siyaha boyattırdı, sarı kıyafetlerimi atmama sebep oldu sarı renge düşman etti beni. Sayın nefertiti sarının verdiği enerji sizce nasıl?

Bence sevgili pembekuvars eşiniz biraz kıskançlık yapmış :) Bahanesi de sarı ayrılık getirir demesi olmuş :) Sarı bilindiği üzere sıcak, neşeli, cıvıl cıvıl ,hareketli zeki insanların rengidir.Güneşin rengidir.Dikkat çekici bir renktir uyarı niteliği taşır ve kullanan insanlara da bu enerjiyi verir. Bence sarıdan vazgeçmeyin :)

Peki siyah ? Ben günlük yaşantımda siyah ve gri rengi çok çok tercih ediyorum.Kıyafetlerimin %90 siyah %5 i gri.Ama neden ?

sevgili hazar siyah gücü,azmi,kararlılığı,ağırbaşlılığı,sessizliği,sükuneti,gizemi seven insanları yansıttığı gibi depresif ,endişeli ve karamsar insan özelliklerini de gösterir ve giyen insana da bu enerjiyi akıtır.Benim de sevdiğim renklerden bir tanesidir siyah ve kırmızı da benim rengimdir.Bende vazgeçemiyorum, ama kendimi sıkıntılı hissettiğim zamanlar uzak durmaya çalışıyorum sende öyle yapmalısın.:)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Kahverengide hiç haberim olmadan hayatıma sızmış, farkettim ki son birkaç yıldır hersey kahverengi kıyafetten dışında, esyalarım hatta kalemim bile...
Benim zaman renk akımlarım olur böyle, herseyimin masmavi yada simsiyah olduğu dönemlerimde oldu ama şimdi kahverengi sarmış hertarafı, gercekten bilinçsizce böyle renkleri seciyormuyuz acaba, kahverengi nedir sizce??

4

43887

Kahverengide hiç haberim olmadan hayatıma sızmış, farkettim ki son birkaç yıldır hersey kahverengi kıyafetten dışında, esyalarım hatta kalemim bile...
Benim zaman renk akımlarım olur böyle, herseyimin masmavi yada simsiyah olduğu dönemlerimde oldu ama şimdi kahverengi sarmış hertarafı, gercekten bilinçsizce böyle renkleri seciyormuyuz acaba, kahverengi nedir sizce??

Kahverengi toprağın rengidir.Bu sıralar güvenliğe sağlamlığa değerlere önem verir hale gelmiş ,eğitim , iş ,sanat vs ne ile ilgili iseniz bu aralar daha bir yoğunlaşma gözükebilir hayatınızda.Ayrıca rahatlık sizin için önemli hale gelmiştir.Bir düşünün bakalım. :)

Cruella

Kayıtlı Üye
Ben mavi rengi seviyorum, sevgili Nefertiti, ama hayatımda pek kullanmıyorum.. daha çok lacivert tonlarını tercih ediyorum kıyafetlerimde ve beyaz giyerim küçücük bir parça dahi olsa üzerimde beyaz oluyor mutlaka.. Evde pencereler, kapılar, duvarlar, eşyalar beyaz ve tonları tercihim. Bu konuda fikriniz nedir?

4

43887

Sayın nefertiti pembe beyaz mutfak, rengarenk oturma odası, lacivelt beyaz salon, pembe beyaz yatak odası bunlar hergün yaşadığım alanlar bu renkleri dogru alanlardamı kullandım? Bu arada sarıya karsı önyargım azaldı sayenizde teşekkür ederim.

Evlerin dekorasyonunda renk seçimimiz önemli yere sahiptir.Sevdiğiniz renk arasında pembebin rolü ağır basmakta gözüküyor :).Bu aslında kişiliğinizin de bir yansıması araştırmanızı sizin için alıntıladığım yazıyı okumanızı öneririm :)

Mekanlarda rengin doğru kullanımı renk armonisi kurulmasıyla ilişkilidir. Renk, ışık, gölge ve kullanılan malzeme bu armoniyi oluşturan elemanlardır. İç mekanda renk verimine etki eden faktörler; mekanın fonksiyonu, tektonik alan büyüklüğü, mekanın doğal ve yapay aydınlatmasıdır. Genel olarak iç mekanda renk seçimi ise iki kritere bağlı olarak yapılır. İlk kriterde tamamen estetik ve kişisel tecrübeler ön plandadır. Kişilik, cinsiyet, kültür ve sosyal çevre bunları etkiler. İkinci kriter ise tamamen fonksiyoneldir. Bazı amaçlar ve algıları sağlamak için belirli renkler tercih edilir . Bu çercevede farklı yapı tipleri arasında uygulanması gereken renk tercihlerini irdeleyecek olursak ; en önemli yaşam alanımız olan konutlar ile başlayabiliriz. Her odanın kullanım amacına farklı renklerle tasarlanabildiği konutlarda , girişler çok sayıda bireyin kullanımına açık olduğu için ve konutta giren kişiye evin sahibi hakkındaki ilk bilgileri verdiği için mümkün olduğunca aydınlık , ferah ve sıcak tonlarda bir renk uyumu yakalanmalıdır. Yemek ve oturma odalarında ise en uygun renkler turuncunun ve sarının tonlarıdır.Turuncu iştah arttırdığı gibi aynı zamanda paylaşımlarıda kolaylaştıran arkadaş canlısı bir renktir. Bu mekanlarda uyku getiren içe dönük ruh hali yaratan mor ve mavi tonları kullanılmamlıdır . çalışma odalarında kullanılması en doğru renk ise sarıdır. çalışma amaçlı bu mekanda mental etkinlikleri arttırdığı ve insanı dirilttiği için sarı tercih edilir, bunun yanında küçük objelerde yeşil ve mor kullanımıyla sarının kışkırtıcı olan negatif yanı da dengelenmiş olur. Yatak odalarında ise bütün dünyayı kendimizden uzaklaştırdığımız mekanlardır. Burada sıcak renkler tercih edilmelidir. Genelde morun açık tonları kadın ve erkek özelliklerini dengelerken huzurlu bir uyku ortamı sağlar. Çocuk odalarında ise seçimi çocuğa bırakmak hem onun özgüvenin gelişmesine hem de bizim onu yaşma karşı tavrını tanımamıza yardımcı olacak bir oyuna dönüşebilir. Evimizde uygulayabileceğimiz en riksiz yöntemlerden birisi de tekrenkli mekanlar yaratmaktır. Seçilen tek bir rengin farklı tonları mekana yerleştirilir. Bir başka yöntem ise renk çemberinde birbirini tamamlayıcı veya komşu iki renk seçilir. İki uygulamada da ton çeşitliliğini olabildigince az kullanmak mekanı modern ve şık kılar.

Renk psikolojisi enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar da 5 – 19 yaş arasındaki öğrencilere yapılan bir çalışmada çocukların siyah, gri, koyu kahverengi ve pastel yeşilini redderken kırmızıyı, turuncuyu ve mavi-yeşili tercih ettiği belirlenmiştir. Gününmüzde okullarda genel mekanlarda parlak ve çık renkler tercih edilirken kolonlar, kapılar ve pencereler daha canlı mavi, turuncu sarı ve kırmızı renkleri kullanmaktadır. Sınıfların arka duvarları ise diğer üç duvardan daha koyu boyanır. Büro yapılarında ise genel oalarak mor, violet, parlak sarı, sarı-yeşil ve açık kırmızı ve beyaz, gri kulanılmalıdır. Bu renkler dikkat dağıtıcıdır. Buna karşılık daha yumuşak ve soğuk renkler kulanılarak çalışanın psikolojisi rahatlatılmalıdır. Endüstri yapılarında eğer kullanılan mekan geniş ise duvar mavi, yeşil gibi soğuk renklere boyanmalıdır. Eğer mekan dar ise turuncu, sarı gibi hareketli renklere boyanmalıdır. Birçok endüstri yapısında kolonlar parlak sarı veya vermilyon kırmızısına boyanarak forklift veya kamyonetlerin dikkatini çekici biçimde olmalıdır.

Ben mavi rengi seviyorum, sevgili Nefertiti, ama hayatımda pek kullanmıyorum.. daha çok lacivert tonlarını tercih ediyorum kıyafetlerimde ve beyaz giyerim küçücük bir parça dahi olsa üzerimde beyaz oluyor mutlaka.. Evde pencereler, kapılar, duvarlar, eşyalar beyaz ve tonları tercihim. Bu konuda fikriniz nedir?

Sevgili sevinç23 maviyi sevmeniz lacivert tonunda yoğunlaşmanız ruhsal durumunuzu ön plana çıkarır. Huzuru ,sükuneti ,derinliği, ciddiyeti başarıyı seven bir yanınız olduğunu gösteriyor.Beyazla da bu özelliğinizi pekiştiriyor gözüküyorsunuz masumiyet huzur ve güven yeni başlangıçlar hayata tertemiz bir sayfayla başlamak sizin için önemli...:)