Psikoloji

Esma.a

Kayıtlı Üye
Selam. Bende Maladaptive daydreaming(uyumsuz hayal kurma) var galiba. Sürekli hayal kuruyorum. Bu spiritüel çalışmalar yapmama hep engel oluyor bi türlü yapasım olmuyor. Konu ile bilgisi olan var mı, ne yapmam gerek ?

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Hayal kurmayı,
-travmadan dolayı mı,
-gerçeklikten kaçış olarak mı,
-herhangi bir tetikleyici duruma bağlı olarak mı
-strese bağlı olarak mı
-kontrol edilemez bir arzudan dolayı mı yapıyorsunuz?
Hayallerinizin sıklığı ne?
Jest mimik konuşma oluyor mu?
Herhangi bir analiz yaptınız mı kendinizle ilgili ya da bir profesyonele gittiniz mi?

Esma.a

Kayıtlı Üye
Hepimiz hayal kuruyoruz da ,''uyumsuz hayal kurma'nın''farkı ne acaba?Biraz daha açar mısınız?Diğer hayal kurma durumlarından farkı nedir?Psikolojide bu hayal kurma çeşidinin belirtileri nelerdir?Bilmediğim için soruyorum.

Esma.a

Kayıtlı Üye
Hepimiz hayal kuruyoruz da ,''uyumsuz hayal kurma'nın''farkı ne acaba?Biraz daha açar mısınız?Diğer hayal kurma durumlarından farkı nedir?Psikolojide bu hayal kurma çeşidinin belirtileri nelerdir?Bilmediğim için soruyorum...
Çok fazla hayal kurma isteği oluyor. Mesela bi saat erken yatağa girip hayal kurarım ders çalışırken hem kafam dağınıktır google da baktığımda böyle bir şey yazdı bi psikolaga falan görünmedim

Esma.a

Kayıtlı Üye
Hayal kurmayı,
-travmadan dolayı mı,
-gerçeklikten kaçış olarak mı,
-herhangi bir tetikleyici duruma bağlı olarak mı
-strese bağlı olarak mı
-kontrol edilemez bir arzudan dolayı mı yapıyorsunuz?
Hayallerinizin sıklığı ne?
Jest mimik konuşma oluyor mu?
Herhangi bir analiz yaptınız mı kendinizle ilgili ya da bir profesyonele gittiniz mi?
Gerçeklikten kaçış galiba ya. Küçüklüğümden beri sessiz içime kapanık bi çocukluk geçirdim ailesel sorunlar da var
Günde 2-3 saati geçiyodur çok sık kurarım.
Jest mimik olmuyor
İnternette baya araştırdım ama profesyonel bi yardım almadım

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Gerçeklikten kaçış galiba ya. Küçüklüğümden beri sessiz içime kapanık bi çocukluk geçirdim ailesel sorunlar da var
Günde 2-3 saati geçiyodur çok sık kurarım.
Jest mimik olmuyor
İnternette baya araştırdım ama profesyonel bi yardım almadım
Psikolojide tamamı olmasa da genel itibariyle stres kaynaklı oluyor hastalıklar. Mesela birisi öfkesini bağırarak kusarken bazıları kendine yönlendiriyor ve dolayısıyla vucudun reaksiyonu farklı oluyor. Kiminde yataktan kalkacak güç olmuyor, kiminde nöropatik ağrılar, kiminde mutsuzluk hali, ani patlamalar vs. Bu tip kontrol edilemeyen davranışların altında ortak olarak dopamin sorunu karşımıza çıkıyor. Genellikle tekrar eylemler yani kompulif davranışların kaynağı dopamin. Bazı şeyler bizi etkiliyor (bu kısma her şeyi koyabilirsiniz) hem kimyamız hem de eylemlerimiz değişiyor. Sizde tekrar eden olay ilgimi çekti. Belli ilaçlar uygulanıyor ve uzmanlar çoğu bu hastalara sahip olanların yanında okb, dehb vb. diğer psikolojik rahatsızlıkların beraberinde olduğunu ifade ediyor. Zaten verdikleri ilaçlarda bu ölçekte değerlendirilip veriliyor. Kesin bir ilacı tedavisi yok. Ben de hayal kurma ve ses obsesyonu vardı. Önceleri sizin gibi hayallere dalar çıkmazdım sonra yaşım ilerledikçe ne müzik, tv sesi duysam kafamda sürekli tekrar etmeye başladı ve yıllarca katlanamayacak hale geldim. Bu durumu yaşarken anormal olduğunu çok geç farkediyorsunuz. Sizi özellikle çok iyi anlıyorum. Bu tür kontrol edilemez zihin zorlantıları hayatı yaşanılmaz kılıyor. Size burdan tavsiye edebileceğim şey bir noroloğa gitmeniz. Çünkü nörologlar hem beyin hastalıklarına bakarken hem de diğer psikolojik hastalıklardan da eğitim almaktadırlar. Buna göre bir doktor seçin ve gidin. Mhrsden psikiyatriden randevu almak ölüm gibi. Zaten şayet norolog uygun görürse oraya yönlendirir. Tabi özel imkanınız varsa hepsine görünün ve kurtulun kısa yoldan. Ben kurtuldum. Kafam ne bir anıya ne bir hayale gömülüyor, ne müzikten kaçıyorum ne odak problemim var.

[XTR] Similar Threads

S
Cevaplar
5
Görüntüleme
544
Schwarzenegger
S
Cevaplar
0
Görüntüleme
711