Popol Vuh, III (Mayaların Kutsal Kitabı)

Ori

Kayıtlı Üye
Mayaların Kutsal Kitabı

3. Bölüm

Sonra bu insanların da sonu geldi. Ağaçtan yapılmış bu insan modeli de yok olup gitti. Göğün Kalbi, yeryüzüne sel sularını gönderdi ve sel suları, ağaçtan yapılmış bu insanların başlarından aşağı boşaldı.

Ardından yaratıcılar, erkeği oluşturmak için "tzite" kullandılar. Ama kadını yaratırken onun bedenini sazdan yaptılar. İste yaratıcıların talimatıyla insanın yaratılışında kullanılan malzemeler bunlardı.

Ama yarattıkları bu insan, düşünmüyor, yaratıcılarıyla konuşmuyordu. Bu yüzden onlar da yok edildi. Sel sularında telef oldular. Gökten ağır bir reçine yağdı. Xecotcovach adındaki kuş gelip gözlerini yuvalarından çıkardı. Camalotz, kafalarını kopardı. Cotzbalam, etlerini yiyip bitirdi. Tucum-balam geldi ve kemiklerini, sinirlerini paramparça etti. Bedenleri un ufak oldu.

Onları meydana getiren anne ve babalarını, Göğün Kalbi Hurakan'ı düşünmedikleri için cezalandırıldılar. Bu yüzden yeryüzü karardı. Koyu, simsiyah bir yağmur başladı ve hiç durmadan gece-gündüz yağmaya devam etti.

Ardından küçüklü büyüklü hayvanlar geldi. İnsanlara sopa ve taşlarla vurmaya başladılar. Bir zamanlar insanlara hizmet etmiş hayvanlar, köpekler, tavuklar, tencereler, tavalar, tabaklar ve kötü davrandıkları her ne varsa hepsi ayaklandı, yüzlerine vurmaya başladı.

"Bizlere kötü davrandınız, bizleri yediniz, şimdi sıra size geldi."

dedi köpek ve tavuklar. Değirmen taşları ise şöyle dedi:

"Bizlere işkence ettiniz hiç durmadan gece gündüz... Sizin yüzünüzden durmadan acı içinde kıvrandık. Bu, sizler için ödediğimiz bir bedeldi. Ama artık insan olmadığınıza göre şimdi siz bizim gücümüzü hissedeceksiniz. Etinizi paramparça edip una çevireceğiz."

Ardından köpekler konuştu:

"Neden bizlere hiç yiyecek vermediniz? Bize nerdeyse hiç bakmadınız. Bizleri hep kovaladınız, avladınız. Yemeğinizi yerken bize vurmak için yanı başınızda hep bir sopa olurdu."

"İste siz bizlere böyle davrandınız. Biz konuşamıyorduk. Belki de sizleri şimdi öldürmeyeceğiz. Ama nasıl oldu da bunları düşünemediniz? Nasıl oldu da başınıza gelecekleri kestiremediniz? Sizleri yok edeceğiz. Şimdi dişlerimizi hissedeceksiniz etinizde. Sizi bir çırpıda yiyip bitireceğiz."

Sonra tavalar ve tencereler dile geldi:

"Bizlere acı ve ıstırap verdiniz. Ağzımız, yüzümüz isten kapkara oldu. Bizi her gün ateşe koydunuz. Sanki hiçbir şey hissetmiyormuşuz gibi yaktınız bizi. Şimdi sıra sizde. Bu kez biz sizi yakacağız."

Ardından insanların yüzlerini yaktılar. Ocaktaki taşlar ateşe, yaptıkları kötülüklerin cezasını çekmeleri için insanların tepesinde daha güçlü yanmasını söyledi. Bunları gören insanlar, çaresizlik içinde koşmaya başladı. Evlerin çatısına çıkmaya çalıştılar. Ama evler yıkıldı ve onları yere attı. Ağaçlara tırmanmaya çalıştılar, ama ağaçlar onları uzaklara fırlatıp attı. Mağaralara saklanmaya çalıştılar; ama mağaralar onları geri püskürttü.

Yok edilmek üzere dünyaya getirilmiş insanların sonu, işte böyle geldi. Onlar, eziyet ve utanç içinde yaşadılar.

Bir söylentiye göre bugün ormanlarda yaşayan küçük maymunlar, onların soyundan gelmektedir ve onlardan arta kalan tek şey, bu maymunlardır. Bu yüzdendir ki maymunlar, insana benzer ve ağaçtan yapılmış bir modelden farksız olan insanların soyunun bir örneğidir onlar.

Alıntı. (Asıl bölümüne konu açılamadığı için buraya açmak zorunda kaldım.) :)

uzumakikamilov

Kayıtlı Üye
''Bu dünya iki şeyden yıkılacak: Bir binadan, bir de zinadan. Allah sonumuzu hayır etsin. Mahşer günü bütün binaları deniz geri isteyecek. Batan bütün memleketler gibi. Deniz kumu önünde sonunda geri alacak. Çaresi yok bunun.''

Bu nihai son hikayelerinde, denizin insan yapımı her şeyi yutması durumu mükemmel değil mi. Doğayla dost olmuş insan--> Doğayla savaşan insan--> Doğa tarafından yutulan insan. Dönüşümün tamamlanmasını görmek isterdim.

hopefull06

Kayıtlı Üye
Ezoterik semboller ayrı ayrı değerlendiriliyor bildiğim kadarıyla. . Yani tava, tencere, köpek her biri ayrı anlamda.. Anlayabilmek için sembollerin anlamını bilmek gerekiyor.

Ori

Kayıtlı Üye
Ezoterik semboller ayrı ayrı değerlendiriliyor bildiğim kadarıyla. . Yani tava, tencere, köpek her biri ayrı anlamda.. Anlayabilmek için sembollerin anlamını bilmek gerekiyor.

Bu daha mantıklı olurdu :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Süper:hurray: Sağol paylaşım için:) 3. bölüm demişsin geri kalan bölümleri paylaştın mı, paylaşacak mısın yoksa paylaşmayı düşünmüyor musun?:)

Ori

Kayıtlı Üye
Süper:hurray: Sağol paylaşım için:) 3. bölüm demişsin geri kalan bölümleri paylaştın mı, paylaşacak mısın yoksa paylaşmayı düşünmüyor musun?:)

Pelerin mesajını yeni gördüm kusura bakma :) BEnde sadece bu bölümünü bulduğum için yayınladım. Derin bir araştırma yapmadım.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bir söylentiye göre bugün ormanlarda yaşayan küçük maymunlar, onların soyundan gelmektedir ve onlardan arta kalan tek şey, bu maymunlardır. Bu yüzdendir ki maymunlar, insana benzer ve ağaçtan yapılmış bir modelden farksız olan insanların soyunun bir örneğidir onlar.

Bu son kısım ilginç, çok benzer bir anlatım Kuran içinde Bakara/65'te var: '' Andolsun ki, içinizden (ibadet etmek yerine balık avlayarak) Cumartesi günü yasağını ihlal edenleri biliyorsunuz. (Bu davranışlarından ötürü) onlara: “Aşağılık maymunlar olun!” dedik. ''
(Bu arada ben yukarıdaki ayete bakarak, insanın maymundan değil, maymunun insandan geldiğine yönelik ''tersine evrim'' mantığını da cepte tutuyorum. )

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bu maymun konusu çok ilgimi çekti.Yaratılış konusunda müslüman felsefecilerin görüşlerini okurken bir felsefeci hangisiydi unuttum ama maymunların oluşumunda hurma ağacının kullanıldığını söylüyordu.Derinlemesine bir araştırmayla çok ilginç bilgiler çıkabilir ortaya