Planlı olmak mı, doğaçlama mı?

star53

Kayıtlı Üye
Uzun vadede planlı gidiyorum. Ama kısa vadede tamamen doğaçlama giderim. Temel hep uzun vadeli planlamaların üzerinedir. Yani doğaçlama giderken bile anlık bir tartarım uzun vadedeki düşüncelerimle uyuşuyor mu diye. Her konuda değil tabii. Buradaki yazılarımdan da anlaşılacağı üzere "ortaya karışık yap abi" felsefem var :)

Ü

Üye silindi 56746

Rutine bağlamak.
Rutin candır; ay sonunda maaşımızı almak istiyorsak belirlenen günlerde işimizi yapıp emek harcamalıyız.
İngilizce konuşmak için her gün pratik yapmalı ve kelime öğrenmeliyiz.
Düzgün ilişki istiyorsak saksıda büyüyen çiçek gibi günbegün üstüne titremek gerekir. Yaptığımız her ne ise her gün, her zaman yapmalıyız. Doğaçlama ile hayat rayına oturmuyor malesef...

Ü

Üye silindi 58480

Planlı olmak sol beyindir;
Doğaçlama olmak sağ beyin.

Mesele beyni dengeli kullanmayı becerebilmek.

Bir yerde matematik varsa oraya ruh ta iner.
Nota varsa şarkı ruhu herzaman çagirabilir. Nota yoksa şarkı kayıptır. Kaybolmaya mahkumdur.

Seçebilsem doğaçlamayi seçerdim. Kendi yatkınlığım o yönde çünkü.

Gözlemlemlenebilir evren her iki ekolden de medeniyet örneği çıkarmıştır. Ama süreklilik garantisi vermemiştir.

Osmanlı sağ beyinlidir.
Bizans sol beyinli.

Osmanlı sagduyu agirliklidir. Tahta geçen şehzade önce kardeşlerini boğdurtur. Bunu aleni yapar.

Ama Bizans analitiktir. Planıdır. Çayına zehir koyar ya da iftira ile önemli kişileri gözden düşürür. Zaten "Bizans oyunları" denen ironi sol beyinli olmalarından geliyor. Dolambaçlı işler yapıyorlar diye.

Avrupada personal distance var. Kişisel alanın korunma kanunu. O bile matematik. Planlı. Sol beyin tezahürü yani.

Bizde kucaklasip havaya fırlatma, öpüşme yalaşma... ? Sağ beyin. Tinsellik ve dokunsallık. Aynı zamanda doğaçlama merkezi de.

Önemli olan denge yani pineal bezdir. O tam ortada olan ve her iki yarım küreye de yeri geldikçe başvuran bir ana operatördur.

İki dünyayı bağlar.

Yani dengede kalmak gerek.

Edit :

Bir örnek daha geldi aklıma

Batı analitik olduğu için sistemle yönetilir. Sistem esastır onlarda.

Biz doğaçlama olduğumuz için sıcak temasta olmak üzre tek adamlarla, güçlü liderlerle ve kahramanlarla anca tatmin oluruz. Bizim genetik şifremiz bu.

Bu iyi ya da kötü değildir. Evren iki modele de müsade ediyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Aslında doğaçlamam çok iyidir. Ama plansız olmaz. Sevgili @yay arkadaşıma katıluyorum. Saksıda çiçek yetiştirir gibi üzerine planlı şekilde düşersen o çiçek büyür.

Mesela ev arkadaşım, evlilik niyetiyle bir aracı vesilesiyle telde bir bayanla sohbet etti. İlk sohbet 4 saat sürdü ve belki 4 ay sonra konuşmaları gereken şeyleri bir gecede konuştular; çocukları olursa sayısı ve isimleri konusunda bile.. Ne mi oldu? 3 gün sonra ayrıldılar. Doğaçlama ile rastgele herşeyi konuştular çünkü.

Biri diyor ki;Ben yaklaşık 9 ay önce facede okul grubunda tanıştığım arkadaşla 1-2 ayda anca selamlaşır ve dersleri konuşurduk.sonra 1 aya ve 10-15 güne düştü,Şimdi hemen hemen hergün yazışır ve en fazla 15 günde bir buluşuruz. (Buda planlı olandı.)

Demem o ki; mesela buluşma günü plan ise, buluşunca konuşacaklarınız doğaçlama olsun.

Çiçekleri sulama saatiniz planlı, geri kalan zamanda sunacağınız sevgi sözcükleri doğaçlama olsun.

Plan ve doğaçlama birbirinden ayrılmaz 2 parçadır. Yerine göre biri küll biri cüz olabilir ama neticede ikiside birbirini tamamlar.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 58480

Doğaçlama her işin başı.
Doğaçlamadan yanayım.
Doğal olmayan hiçbir şeyi kabul edemiyorum.

Planlı olmak bana pek uymuyor pratikte ama barajı geçecek kadar planlıyım?‍♀️ eli mecbur

Ofiste çalışamam mesela, operasyonelim.
Stes altında olmadığım bir işi de yapamıyorum. O bile max. planlı olmayı gerektiriyor beyin sağlığı için.

Zaten büyük ihtimalle bu yüzden kriz yönetebiliyorum (krize sürüklemedikçe tabi-gerci o bile doğaçlama oluyor)

?‍♂️?‍♂️

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Çabuk sıkılma ve fevri olma adlı berbat 2 huya sahibim. Planlı işleyen dakikalar klostrofobimi tetikliyor.

Bu yüzden, uzun vadede :
1. Nedeni bul
2. Sonucun olasılıklarını analiz et
3. Anı yaşa

Üçlemesi ile hareket ettiğimde pamuk gibiyim :)

EXECUTİONEREXECUTED

Kayıtlı Üye
İş
Psikolog
Planlı olmaya ne zaman karar veririz? Tabiki de doğaçlama yaşarken zarar gördüğümüzde. Peki ne zaman doğaçlama yaşamaya başlarız? Eh, planlarımız tutmadığında. Bu mutluluk nedir bilmeden sadece peşinden koşarak bir hayat geçirmenin sırrıdır. Mutlu olabilmek içinse her ne şekilde yaşarsak yaşayalım olanları kabul etmeli ve her şey için teşekkür etmeliyiz hayata.

S

Sehane

Bu sorunun cevabını en iyi içinde bulunduğumuz durum veriyor bence. Ne planından bahsediyorsunuz, Bir virüs ile dünya sağdan sola savruldu :) Siz planlar yaparken Tanrılar sonra ki felaketler için havaya bozuk para atar gibi bir söz vardı... Ben genelde doğaçlama taraftarıyım, bir şeyi planlayınca olduğunu da görmedim zaten ?‍♀️

Geçen hafta için arkadaşlar şehir dışı turu için beni de davet ediyorlardı mesela, sonra bir şekilde virüs Türkiye'de görülmeye başladı, vakalar arttı.. Kendimi annemle yemekteyiz izlerken buldum çoğunlukla :rolleyes: Bahane ile ekim ayında başlayan örgü merakımın ürünü ortaya çıktı. Kış bitti ama atkım sonra ki sene için hazır ?

Ü

Üye silindi 58480

Ikisi de Allahın sanatı

Doğaçlama, keșvederek öğrenmektir. Kozmosun içinden farkındalık yakalayıp yerdeki kendini oradan görmektir.

Planlamak ise beynini kodlamaktır. Nefsini terbiyedir. Bilinç altını şartlamandır. O da yeryüzündeki seni kozmosun içine roket gibi fırlatır.

İkisi de usuldür, erkandır.

Hikmet, değişkenleri yüce denkleme oturtabilme sanatıdır çünkü.

Hayy esmasi Doğaçlamadan gelir. Dirilik, akıșta olmak, anlık akımdan o an için istifade etmendir.

Alim esmasi sabit bilgiden gelir. Genel kültürdür. Planlı olmaktan gelir. Hafizandaki matematik bilgidir. Her an ona başvurma kolaylığın vardır.

Ama doğaçlamak her zaman ulaşım kolaylığı sunmaz, doğru frekansa çıkabilen gerekir önce. İkisinin de tanım alanı ve skill leveli farklıdır.

İkisi de güzel. Eşsiz benzersin melaikeler ikisi de. İkisi de Allahın isimlerinin tezahurleri.

f3rnwh

Kayıtlı Üye
İnsan yaşamı belirsizlikler üzerine kurulu gözüküyor. Acısıyla tatlısıyla anda kalıp anı yaşayarak daha mutlu olduğumu hissediyorum. Benim decoder de böyle yükseliyor. Ne kadar beklenmedik o kadar sarsıcı ve etkili.

Ü

Üye silindi 58480

Doğadaki enerji akışı sağdan sola doğrudur.

Sağ beyin ilham herkezi yani biyolojik kozmos anteni yani doğaçlamadan sorumlu iken, sol beyin bu ilhamları projeleștirerek madde alemine tezahür ettirme merkezi olarak tasarlanmıştır. Yani ilkeli mantık ve planlı olmak ta hayatı önem taşır.

Mucitler, Leonardo Da Vinciler, Nikola teslalar bu yüzden dahidir. Aslında beyinlerini sadece çapraz kullanırlar. Bir şeyler İcat etme süreçleri aslında onlar için sadece doğal bir neticedir.

İslam' da da enerji soldan akıyorsa sıkıntı var demektir.
Yani doğaçlama kabiliyeti azaldı mi, daha çok planlı olmak kendi içinde çökmeler yaratır.

Yobazlar bunun en belirgin örneğidir.

Ü

Üye silindi 58480

Evet, aynen.
Çok sevdim ben bu konuyu @aNAkSaRatE

Doğaçlama ve planlı olmak iki pedal gibidir. Birini bırakırsan öbüründen de uzun vadede istifade etmen guçleșir. Yol katedemez hale gelirsin.

Planlama ve doğaçlama aynı denkleme yanlış oturtuluyor ama genelde:

Doğaçlamanın kendisi planlanmaz. Bu paradox olur. Planlamak, doğaçlamayı engelleyen doğal nedenler üzerinde kurgulanmali.

Ama biz napiyiruz? Doğaçlamayı planlıyoruz. Doğaçlama planlanmaz. Planlama, doğaçlamayı baltalayan tüm etkenler üzerine yapılır. Yol açma çalışması gibi.

Emir ve yasaklar planlamadır. Plana uydukça da sürekli İnen ilahi feyzler doğaçlama. Denge vallahi mükemmel konmuş.

Ü

Üye silindi 58480

Evet aynen katılıyorum @aNAkSaRatE

Planlama lineerdir. Ama planlanmış bir şeyin devreye solukmasındaki timing doğaçlamandır.

Fikra öğrenmek planlamandır. Ama fıkrayı tam o en uygun anda anımsayarak devreye sokman doğaçlamandır.

O halde her doğaçlama, aslında sadece önceden planlanmış, çalışılmış kalıpları akışa uydurma marifetidir.

Planlama 3b dir.
Doğaçlama ise onun 4b+ tan gelen management' ı.

O yüzden islamda sağ taraf önce zikredilir. Yani sağ beyin, yani sağduyu.
Ayetlerde kitabı sağdan gelenler kurtuluşa erer diyor. Kitabi soldan gelenler hüsrana uğrayanlardir. Yani 3b ler. Çünkü ahirette tanım aralığı yok. Ahiret 4b+. Otonom yaşamış hayat olarak kalacak ve kendi zihni içine hapsedilecek insanlar var. O önerdigin Westworld dizisindeki gibi ?