Paludaryum Projem.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Merhaba, öncelikle paludaryum nedir kısaca bir özet geçelim.
Paludaryum (Paludarium), karasal ve sucul alanları içine alan, doğal ortamı taklit edecek düzeyde bir ekosistem oluşturarak, sanki su kenarındaymış havasına sahip, akvaryum ve teraryumunun özelliklerini barındıran kontrol edilebilen yapay bir çevredir. Su alanı ve karasal alanın büyüklüğü tercihe göre değişmektedir. Genel olarak bakıldığında en düşük oran yüzde 30’luk su ortamı olabilir.
Paludaryum (Paludarium); kelime anlamı olarak Latince Palu (bataklık, sazlık, su kenarı) ve arium (saklama, tutma, bakma amacı güden kapalı kap veya ortam için kullanılan bir tamlama) kelimelerinin birleşimidir. Nasıl ki akvaryum (aqua-rium) su dolu bir kabı ifade ediyorsa paludaryum da bir su kenarını yani içerisinde hem sucul hem de karasal ögeler barındıran bir ortamı (kabı) ifade eder.

Bu da benim kendi çalışmam olan paludaryum,
2403d9fc-31dd-4e19-b1e6-fea9cfa62294.jpg

Kullandığım dekor ve bitkiler:
Zemin, siyah hagen kum üzeri lav kırığı
Ana dekor : Nar kütüğü
Bitkiler : Java fern, peacock moss, japon şemsiyesi, doğadan topladığım bitkiler, ve bildiğimiz çim.
Sucul alan oldukça küçük yavaş yavaş büyütmeye başlıyorum.Temel olarak birleşik bir sistem, en öndeki sucul alan arkadaki kumu nemlendiriyor ve böylece arkadaki karasal bitkiler hayatta kalıyor.Daha çok yeni bir sistem, tam oturmadı içine farklı canlılar da girecek.Ama şimdilik güzel bir su kenarı simülasyonu oldu bence.

nomansland

Kayıtlı Üye
Merhaba. Hem akvaryum hem paludaryum ile uzun yıllar uğraştım. Çok güzel bir kurulum, zamanla oturdukça çok daha güzel olacaktır :)
Orta kısımda duran büyük ağaç parçası kurutulmuş mu? Eğer kuru değilse filizlenebilir, ağaç türüne bağlı olarak bazı ahşaplar suya suyunu salıp zehirleyebiliyor. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim ^^
Ben kiraz karides beslemiştim. Değişik bir hava katıyorlar :)

Eğer su canlısı koyacaksanız mutlaka filtresi sistemini şimdiden entegre edin. Bitkiler dallandıkça erişim ve yerleşim zorlaşabilir.
Bitkileriniz için arada bir katı gübre kullanmanız uzun ömürlülük açısından faydalı olacaktır.
Aynı şekilde neon tetra türü balıklar hem küçük hemde sürü balıkları olduğu için, toplu şekilde 10-15 adet tetra hoş bir atmosfer yaratabilir.
Şimdiden emeğinize sağlık, çok güzel bir proje olacak gibi duruyor :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ya çok sevindim tecrübeli biri çıktığı için :) Bende akvaryum,paludaryum ve bonsai üçlemesiyle ilgileniyorum.Kütük kuru mu bilmiyorum, ama nar olduğu için bence filizlenme ihtimali var, nar çok çabuk gelişen bir bitki.Bence güzellik katar, Özellikle japon şemsiyesi nitratı emdiği için bence kiraz karides güzel olabilir hiç aklıma gelmemişti.
Filtre konusunda da yardıma ihtiyacım var nasıl bir şey olabilir sizce şelale uygun mudur ?

Ori

Kayıtlı Üye
Alakasız olduğum bir konu ama hoş duruyor. Eminim zamanla daha güzel olacaktır. :)

nomansland

Kayıtlı Üye
Beslediğiniz canlılara, kuracağınız yapının statiğine göre stratejik bir filtre kararı vermelisiniz ^^ Kimi balıklar pipo filtreden korkar, stresten ölür. Kimileri şelalenin akıntısına kapılır, yüzgeçleri küçük olduğu için kısa zamanda yorulur, bu yüzden hastalanıp ölürler.
Kaplumbağa, midye, yengeç, salyangoz, kerevit gibi canlılar da çok farklı havalar verirler.

Besleyeceğiniz canlının ihtiyaç duyduğu yaşam alanı kapasitesine, su ısısına ve su kimyasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. :)

Su olarak şebeke suyu kullanıyorsanız, bir kovaya doldurup bir hafta kadar bekletmeniz yerinde olacaktır. Dinlenmiş şebeke suyu + içme suyu şeklinde eksilen suyu tamamlarsanız, hem bitkileriniz hem canlılarınız daha sağlıklı olur ve kolay kolay hastalanmazlar. Şebeke suyuna katılan kimyasallar ve kireç oranı gibi etmenler mini ekosisteminiz için zararlı olabilir :)

Bitkileriniz için UV LED ışık desteği verebilirseniz, suya oksijen vermenize gerek kalmadan bitkiler gerekli oksijeni verebilirler.
UV lambanız yoksa, kırmızı ve mavi led aydınlatmalar ile harika ışık efektlerinin yanında bol oksijen üreten bitkilerinizin de tadını çıkarabilirsiniz ^^ Elektronikten anlıyorsanız, çeşitli şerit ledler ile bu sistemi rahatlıkla kurabilirsiniz. ^^

Doğadan hoşunuza giden taşları mutlaka suda bekletin, tuzlu su ile yıkayın, iyice temiz olduğuna inandıktan sonra sisteminize ekleyin. İstemeden parazit, virüs yada bakteri taşımak salgın başlatabilir. (Şu vakitlerde de ne güzel benzetme oldu yahu :D) Balıklarınıza maske takıp, sosyal mesafe konusunda sürekli uyarın oldu olacak :D
Ben kendi akvaryumuma doğada bulduğum kuru tahtaları eklemeden önce -ağaç kökleri, şekilli dallar vs- düdüklü tencerede tuzlu suda iyice haşlıyor sonra tekrar doğal şekilde kurutup öyle ekliyordum buda ek bir bilgi olsun. :)
Filtre konusunda yardımcı olamadım. Dediğim gibi tamamen sizin kurmak istediğiniz ekosisteme ve canlılarınıza bağlı :)

Ü

Üye silindi 70925

Çok güzel, emeğinize sağlık. İnsanların bu tarz hobiler edinmesi hoşuma gidiyor.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Beslediğiniz canlılara, kuracağınız yapının statiğine göre stratejik bir filtre kararı vermelisiniz ^^ Kimi balıklar pipo filtreden korkar, stresten ölür. Kimileri şelalenin akıntısına kapılır, yüzgeçleri küçük olduğu için kısa zamanda yorulur, bu yüzden hastalanıp ölürler.
Kaplumbağa, midye, yengeç, salyangoz, kerevit gibi canlılar da çok farklı havalar verirler.

Besleyeceğiniz canlının ihtiyaç duyduğu yaşam alanı kapasitesine, su ısısına ve su kimyasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. :)

Su olarak şebeke suyu kullanıyorsanız, bir kovaya doldurup bir hafta kadar bekletmeniz yerinde olacaktır. Dinlenmiş şebeke suyu + içme suyu şeklinde eksilen suyu tamamlarsanız, hem bitkileriniz hem canlılarınız daha sağlıklı olur ve kolay kolay hastalanmazlar. Şebeke suyuna katılan kimyasallar ve kireç oranı gibi etmenler mini ekosisteminiz için zararlı olabilir :)

Bitkileriniz için UV LED ışık desteği verebilirseniz, suya oksijen vermenize gerek kalmadan bitkiler gerekli oksijeni verebilirler.
UV lambanız yoksa, kırmızı ve mavi led aydınlatmalar ile harika ışık efektlerinin yanında bol oksijen üreten bitkilerinizin de tadını çıkarabilirsiniz ^^ Elektronikten anlıyorsanız, çeşitli şerit ledler ile bu sistemi rahatlıkla kurabilirsiniz. ^^

Doğadan hoşunuza giden taşları mutlaka suda bekletin, tuzlu su ile yıkayın, iyice temiz olduğuna inandıktan sonra sisteminize ekleyin. İstemeden parazit, virüs yada bakteri taşımak salgın başlatabilir. (Şu vakitlerde de ne güzel benzetme oldu yahu :D) Balıklarınıza maske takıp, sosyal mesafe konusunda sürekli uyarın oldu olacak :D
Ben kendi akvaryumuma doğada bulduğum kuru tahtaları eklemeden önce -ağaç kökleri, şekilli dallar vs- düdüklü tencerede tuzlu suda iyice haşlıyor sonra tekrar doğal şekilde kurutup öyle ekliyordum buda ek bir bilgi olsun. :)
Filtre konusunda yardımcı olamadım. Dediğim gibi tamamen sizin kurmak istediğiniz ekosisteme ve canlılarınıza bağlı :)

Elektronikten anlarım, UV led konusunu düşüneceğim, aydınlatma olarak zaten power led var, yedi sekiz adet.Açıkçası şuan içinde canlı olmadığı için şebeke suyu kullanıyorum.Ama kendi akvaryumuma damacanadan eklerim genelde.Aslında güzel bir kuru kütük stoğum var bahçede.Onları da ekleyebilirim ama yapı çok küçük, sıkış tıkış olur.Ben biraz aceleciyim öyle haşlayıp kurutanlardan hiç olmadım.:)
Kiraz karides konusu aklıma yattı.sanırım onlara küçük bir pipo filtre yetecektir.Yakın zamanda akvaryumumun da fotoğraflarını ekleyeceğim.:)

nomansland

Kayıtlı Üye
Merakla bekliyorum :) Beni yeniden heveslendirdiniz, evimde yer olsa da keşke koca koca akvaryumlar yapabilsem. En son 500 litrelik melek akvaryumum vardı. Discus falan beslemek istiyordum ancak şartlar el vermedi. ^^

Hexe

Kayıtlı Üye
Gerçekten çok güzel olmuş, emeğinize sağlık. Ben de uzun süredir yapmayı düşünüyordum bana ilham verdiniz.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
e629b058-9311-4be9-a2ef-c50bbd64ba59.jpg
Biraz değişiklik yapasım geldi, bence böyle daha güzel oldu.İki üç kütük ekledim, onlardan mağara tarzı bir şey yaptım.Biraz karmaşık oldu ama doğanın gelişigüzelliğini taklit etmek istiyorum.Kaosun içindeki uyum :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Çok teşekkür ederim yorumlar için, içine 5 adet kiraz karides, çeşitli salyangozlar ve bir adet tatlısu midyesi eklendi. İçerisi tam bir cümbüş :)