Otohipnozda Gözü Sabitleme Tekniği

Ori

Kayıtlı Üye
Bu tekniğin amacı göz kaslarında ve göz kapaklarında bir yorgunluk ve ağırlık duyumu geliştirerek hipnotik duruma geçmektir. Burada tekrarlanan telkinler ve uzun bir süre aynı noktaya bakmaktan doğan sıkıntı kullanılır. Gözleri kapatmak zorunlu olmasa da pek çok insan zamanla bunu daha hoş bulmaktadırlar.

Alıştırma

1. Oturun ve kendinizi rahatlatın. Bir iki derin nefes alın ve önünüze bakın.

2. Bakış seviyenizin üzerinde bir nokta tespit edin ve ona bakın.

3. Bütün dikkatinizi bu noktaya odaklamaya devam edin. Bakışınızı hep orada tutun. İnsanlar sık sık bu noktanın görsel olarak bozulmasından bahsetmektedirler Örneğin, hareket ettiği, bulanıklaştığı ve hatta ortadan kaybolduğu görülmektedir. Sizin de kendi noktanızla ilgili bu tür bozulmalar yaşayıp yaşamadığınıza dikkat edin.

4. Noktaya bakarken zaman geçtikçe gözleriniz tıpkı göz kapaklarınıza ağırlıklar takılmış gibi ağırlaşmaya başlayacaktır. Alternatif olarak, aynı noktaya bakmaktan yalnızca yorgunluk hissedebilirsiniz ve gözlerinizi kapatmayı isteyebilirsiniz; bu şekilde, gevşemiş bir durumda rahatlayabilirsiniz. Gözlerinizi kapatmamak için ne kadar çaba harcarsanız kapatmamak o kadar zorlaşır. Gözlerinizi ne kadar ağırlaşmış hissettiğinize bakmaksızın onları kapatma lüksüne izin vermek için ne zamanın en uygun olacağına karar verin.

5. Kendi yönteminiz ve zamanınızla bu gevşeme duygusunun gelişmeye başladığını fark edebilirsiniz. Eğer gerçekleşmesine izin verirseniz, nefes alış verişiniz rahatlatıcı bir hıza gerileyebilir. Bu rahatlığın yayılmasının keyfine varın. Şimdi veya birkaç nefes alıştan sonra, bunun vücudunuzun her noktasına ulaşmasını sağlayın. Bu aşamadan sonra zihninizde gevşeme ve gözlerinizi kapatmaya dair kendi hipnozlarınızı deneyin.

6. Şimdi bu rahat durumda olumlu değişim amaçlarınıza odaklanarak ve onlarla ilgili çalışarak biraz zaman geçirebilirsiniz.

7. Kendi kendinize gözlerinizi açtığınızda kendinizi tazelenmiş, sakin ve canlı hissedeceğinizi telkin edin. 3'ten geriye doğru sayın. Gözlerinizi açın.

Alıntı.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Ben bir şeylere ara verirken hep bir yerlere dalıp gidiyorum. Çevremde ne varsa aslında görmüyorum. Bu biraz uzun sürüyor. Sürekli kafamdan bir şeyler geçiyor. Alakasız alakalı birden sanki bir dosya iniyor ve video gibi açılıyor. Yanımdaki insan nereye daldın değil de ne düşünüyorsun diye soruyor..Heralde öyle algılanıyorum dışarıdan. Sık olmaya başladı. Mesela evimde otururken dalıp gidiyorum. Koltuğun açısından pencere tarafında dışarıya dalıyorum. Önümü görmüyorum ama sanırsam komşuların dikkatini çekmiş olmalı ki onlara baktığımı düşündüler. Dışarıda da oldu. Bunu strese bağlıyorum. Bu sizce sağlıklı mı? Yoksa yıllardım uğraştığım otohipnozun farkında olmadan gün içindeki etkisi mi yaşıyorum?