Onaylamalar

• Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Hayatımızın çeşitli alanlarında değişim istediğimizde bu yolda bize yardım edecek en önemli çalışmalardan biri onaylamalardır ve onaylamalar en basit tanımıyla “ağzımızdan çıkan sözcükler”dir.

Güçlü onaylamalar yaratmanın ilk adımı, hayatımızın belli başlı (sağlık, para, kariyer, aile – arkadaşlar, yaratıcılık) alanlarında tam olarak ne istediğimize karar vermektir. Söylediklerimiz ve düşündüklerimiz, durumları ve insanları sürekli olarak bize çektiğinden önemli olan istediğimizi söylemektir, çünkü İsteMEdiğimiz şeyden söz edersek bu istediğimiz şeyi engeller. Bundan sonraki adım bu alanlar hakkında neler düşündüğümüzün, neler söylediğimizin farkında olmak..

Basitçe ifade edersek onaylamaların amacı emirleri biliçli zihinden bilinçaltı zihne vermektir. Bilinçaltı zihin ona söylenen her şeyi doğru olarak kabul eder. Onaylamanın amacı mesajı bilinçaltı zihne geçirmek ve mesajın doğru olduğunu inandırmaktır. Bunun için de onaylama cümlelerini kuruyorken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var:

1. Onaylama bilinçaltı zihin tarafından inanılır olmalıdır. İflas eden birinin “yılda 500.000 YTL kazanıyorum” demesi zihin tarafından pek de inanılır değildir. Bunun yerine ““yılda 500.000 YTL kazanmayı seçiyorum” demek zihnin daha kabul edebileceği bir durumdur.

2. Bilinçaltı zihin kanıt arar. Para harcayınca başka ödemeleri düşünüp kötü hissetmek yerine paramızı keyifle ve şükrederek harcasak yokluk bilincinden kurtulmuş ve bilinçaltımıza da “param var” mesajını vermiş oluruz. “Bolluk ve bereket içindeyim. Bütün ihtiyaçlarımı rahatlıkla karşılayan kaynaklara sahibim ve bunu kullanıyorum” şeklinde bir onaylama keyif ve şükran duygusu ile birleşince bilinçaltımız da yeterli kanıt elde etmiş olur.

3. Duygular ve yaratıcı imgeleme önemlidir. Bilinçaltının söylediğimize inanması için duyguları kapsayan kelimeler kullanmak ve söylediğimiz şeyleri zaten gerçekleşmiş gibi imgelemek işe yarar. Kendimizi o durumda görmek ve o duyguları hissetmek önemlidir:

“Ben kendi dünyamda güvenli ve huzurluyum. Tüm ilişkilerimden ve yaşamdan zevk alıyorum.”

4. Onaylamalarımız olumlu cümle şeklinde, şimdiki zamanda ve “ben” dilinde olmalıdır, “ben şişman değilim” yerine “zinde ve fit olmayı seçiyorum.”

5. Kişisel gelişim onaylamaları kıyaslamalı ifade edilerek zihnimizin daha fazla bişeyler yapmaya gereksinim duymasını sağlar: “Gittikçe daha fazla sayıda insan beni dürüst, güvenilir ve şefkatli olarak tanıyor.”

Onaylama cümlelerini ne kadar çok tekrar edersek o kadar iyi; bunun için bir kağıda yazıp yanımızda taşıyabilir ve aklımıza geldikçe okuyabilir yahut onaylamaları bir davranışa çapalayabilir (her sabah işe giderken yolda okumak gibi) ya da kendimize özgü yollar geliştirebiliriz.

Şunu bilmeliyiz ki, “kozmik mutfak”ta arzu ettiğimiz her şey zaten var, yeter ki biz siparişimiz hakkında net OLalım.. :)

Sevgimle kucaklarım..