Ölüme Yakın Deneyimleriniz

karatay

Kayıtlı Üye
Merhabalar, ölüme yakın deneyim yaşamış üyelerimiz deneyimlerini bu konuda paylaşabilirler mi? Bizzat kendim yaşadığım deneyimi yıllar evvel bu forum üzerinde konu açarak paylaşmış idim fakat kaldırıldı veya forum yenilenirken data kaybı yaşandı herhalde o yüzden bulamıyorum. Çok geniş bir üye pörtföyü olan bu forumda mutlaka bu tür deneyimleri yaşamış insanlar vardır. Paylaşırsanız üzerinde tartışır ve bilgi alışverişinde bulunuruz. Hemde bu konuda çok az bulunan türkçe kaynaklara bir katkıda bulunmuş olursunuz.

karatay

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 5 buçuk sene evvel yaşamıştım bu deneyimimi hem sağlık problemlerinden dolayı hemde uzun zaman geçmesinden kayıp anlar olabilir ama hatırlayabildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım sevgili nikılıs. O olaydan bir kaç saat öncesinden beri hayattan olabildiğince soğumuş, mental olarak aşırı derecede bitkinlik hissediyordum. Yaşamımda vuku bulan bazı olaylardan da olsa gerek o andan yıllar evvelsine dônmeyi istiyor, kahroluyordum. Oturma odasında sandalyemde oturmuş düşüncelere dalmışken biranda gözlerim kararmaya ve başım istemsizce aşağı doğru eğilmeye başladı. Önümde duran eskilerden bir fotoğrafa istemeden odanklandım ardından saniyeler içerisinde görüntüler manipüle olmaya tek tek silinmeye başladı tıpkı yayını kesilen hologramlar gibi. Görüş açım tamamen karanlığa bürününce bilincimi yitirdim. Göz açıp kapanıncaya kadar geçen bir süreden sonra kendimi bir anda lisedeyken okuduğum okulun bahçesinde buldum, müthiş bir panikle olan biteni anlamaya çalışıyordum rüyada olduğumu sanarak ellerime kollarıma bakınca bedeniminde genç bedenim olduğunu farkettim. Rüyada olduğumu tekrar düşününce hemen ardında yüzüme esen o serin rüzgarı hissettim o kadar gerçekti ki süphem kalmamıştı artık çünkü şuan bu yazıları yazarkenki gerçeklik gibiydi. Şimdi bile hatırlayınca bir rüya gibi değil olduğu gibi, bir anı gibi hatırlıyorum. Gerçekliği hakkında şüphem kalmayınca durumun muhasebesini yapabilmek için etrafta ilk gördüğüm öğrenciye sene kaçtayız diye sordum iyimisin diye sordu.. Yanından ayrılıp tanıdık birilerini aramaya başladım biraz sonra lise arkadaşım musayı gördüm telaşla yaklaşıp konuşmamız gerek dedim o ve yanındakiler ise hadi gitmeliyiz sınav başlayacak diye aceleyle gitmeye ve benide kendileriyle sınıfa götürmeye çalıştılar. Orada muhasebe yapabileceğim kimse olmadığını anlayınca aceleyle çıkıp okulun kapısına doğru koşmaya başladım. Dışarıyı yani mekanları keşfetmem zihnimi dizginleştirmem gerekiyordu bilemiyorum o an aklımdan binlerce şey geçiyordu nasıl bir haleti-ruhiyede olduğumu anlayabilmeniz için bir anda kendinizi geçmişte bulduğunuzu düşünün.. Okulum meslek lisesiydi ve dış kapısı geniş ve şehrin 4 şeritli ana caddesine sıfır mesafedeydi yani çıktığınızda 5 metre sonra caddeye geçiyordunuz. Hışımla kapıda çıkarken solumdab gelen bir motosiklet bana çarptı. Çarpmanın etkisiyle bir kaç metre yükseğe fırlayıp diğer şeritin kesiştiği kaldırıma kafamı çarptım. Nasıl anlatsam bir saniyeliğine öyle bir acı çektim ki ama o acıyı tam kavrayamadan hemen sonra bir dinginlik(hissislik). Gözlerim açıktı, yerdeki asfalta bakıyordum az sonra başımdan akan kanın gözlerimin altından aktığını gördüm sonrası ise hiçlik ve karanlık. Asıl olay ise burada başlıyor, gözlerimi açtığımda ise hastahane odasındaydım kollarımı kaldırıp bakınca bugünkü bedenimde olduğu anladım meğerse tüm bu yaşadıklarım koma halinde gördüklerimmiş. Çünkü o gün sandalyede beyin kanaması geçirmiştim ve eşim beni bulunca ambulansı arıyor sonra üst komşu ambulansı beklemeyip aracıyla hastahaneye götürülmemi sağlıyor. Komadan çıkınca yaklaşık iki hafta kadar psikolojik rehabilite tedavisi gördüm tam anlamıyla kendime dönmem bir ay kadar sürdü doktorumunda sôylediğine göre beyin kanaması sandalyeye oturmadan saatler evvel başlamış o an yaşadığım mental soluklukda ondan imiş. Beyin kanamasının sebebi ise kafatasımda oluşan bir kırık kemiğin damarı zedelemesiyle olmuş. Tüm bunların haricinde bu olayın bana yaşattığı asıl şok ise bunlardan hiçbiri değil.. Geçmişten yaşadığım o gün lisedeyken uykuda kaldığım bir gün olduğunu idrak ettim bunu düşünmemin sebebi o sınava asla girmedim çünkü uykuda kalmıştım ve ailemden de ömür boyu unutamayacağım azarları işitmiştim yani anlayacağınız o matematik sınavı hayatımda unutabileceğim birşey değil.. Bu olayları rehabilite döneminde doktora anlatmadım aslına bakarsanoz hiçkimseye anlatmadım bu forumda paylaşmıştım komadan çıkıp tam anlamıyla kendime geldikten bir süre sonra. Yıllardır düşünüp dururum kendimce açıklamam o gün uykuda bırakılmamın sebebini gördüm. Koma hali ise bu deneyime erişmeme yardımcı oldu. Fakat emin olduğum tek konu yaşadığım o an saf gerçekti. Heleki yüzüme karşı esen o serin rüzgarı asla unutmayacağım.