Ölümden korkar mısınız?

alexisis

Kayıtlı Üye
Olum sekli, olmenin kendisinden daha dusundurucu benim icin.
Mesela, 2018 de Fas ta muslumanlar tarafindan tecavuz edilip, iskence edilip, en sonunda da yavas yavas enseden baslayarak kafasi kesilen iki kiz!( videoyu seyrettim ne yazik ki)
Boyle bir olum sekli, evet kim olsa korkar!

Ceydacan

Kayıtlı Üye
Ölümden korkulur ben ananemi kaybedeli 3 sene oldu onun yokluğuna alışamadım rüyamda göremiyorum isan ister istemez boşlukta acaba öteki tarafta huzrlumu diye düşüniyorum

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Manevi olarak hazır olmadığımı düşündüğüm için çok korkuyorum

FKK

Kayıtlı Üye
Ben korkmuyorum diyemem ama korkmak istemediğim için de korkmayacakmışım gibi hissediyorum lakin o an korkacağımı da adım gibi biliyorum. Bir söz vardı, tam olarak hatırlamıyorum; Cesaret, korkunun yokluğu değildir; korkuya baskın gelmektir gibi bir sözdü.

Sanırım en korkusuz ölüm kendi tercihimle olacak olan ölümümdür. Bu yalnızca intihar demek değildir. İntihar anlamlandıramadığım şekilde beni kötü yerlere sürükleyecek bir şey gibi gelmeseydi intihar ederdim lakin ben ölümü anlamlı kılacak bir fırsat arıyorum. Umarım o beni bulur ve ben de karşılık verebilirim.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Ölümden tedirginlik duyuyorum; korkmuyorum.
Zira gelecegime dair bazı şeyleri biliyorum.
İçimdeki havf ve reca (korku ile ümid) arasındaki dengeyle yaşıyorum. Ve elbette gençken ölmek istemiyorum.
Ve Allah neyi nasıl dilerse öyle murad eder. Hiçbir son kesin olmamakla birlikte Allah tan gayrısı için mutlak değildir.
Ve kendimi her defasında günahlarımla yüz yüzeyken buluyor oluşum acziyetimi yüzüme çarpmaya yetiyor.

Kişi nasıl yaşarsa öyle ölür. Nasıl ölürse öyle de diriltilir.(Mahşer de)

Ölüm bir son değil, başlangıç.
Dünya ve ahiret hayatı arasında geçiş kapısı.
Sabredin, sırf şu dünyada yapıp ettiklerimizin hesabını ödemek için diriltilecegimiz o çetin gün gelip çattgında adaletin ne demek oldugunu her birimiz apaçık göreceğiz.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Ölümden korkmuyorum tabi ki, ölüm bir son değil boyut değişimi sonuçta, bırakıp gitmeye gönlüm elvermeyecek rahat huzurlu bir hayatım olsaydı belki ama yaşamak daha korkunç geliyor artık bana :)

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Ölüm korkusunu yeterince hissetmiş birisiyim. Artık pek bir korkum yok. Hatta olması da anlamsız gelmeye başladı.

Ölüm kabullenilmesi gereken bir şey her şeyin sonu. (veya başlangıcı neyse) Engel olabileceğimiz bir şey yok bu yüzden pişmanlık duymadan yaşamamız gerekiyor.

Ölümle ilgili bir korkum olacaksa o da mutlu olduğum bir anda ölmektir.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Ölüm korkusunu yeterince hissetmiş birisiyim. Artık pek bir korkum yok. Hatta olması da anlamsız gelmeye başladı.

Ölüm kabullenilmesi gereken bir şey her şeyin sonu. (veya başlangıcı neyse) Engel olabileceğimiz bir şey yok bu yüzden pişmanlık duymadan yaşamamız gerekiyor.

Ölümle ilgili bir korkum olacaksa o da mutlu olduğum bir anda ölmektir.
Hatta ölüm son zamanlarda aklımı kurcalayan bir şey, özlem duyuyorum ölmeye. Ne kadar yaşasam da sonunda öleceğim için hiçbir anlamı kalmayacak. Her şey mükemmel olsa da dünyadaki en önemli insan olsak da öldükten sonra bize bir faydası veya bir zararı kalmıyor. Yaşamak komple boşuna kısacası

Ü

Üye silindi 56746

Hz. Ali'ye ait olduğu söylenen güzel bir söz var;

"Ecelim ömrümün garantisidir. Ecelim gelmediyse kim öldürebilir beni, ecelim geldiyse eğer kim yaşatabilir?"

Her şey Allah'ın takdirinde, iyi bir kul olmak veya olmamak da. Ben şu an istediğim iyilik halinde değilsem sadece bunun için dua edebilirim, duam kabul olursa; iyi olmam için gereken çaba ve irade gücü bana verilir.
Şartları fazla zorlamak, zihnen bir şeyleri oldurmaya çalışmak gücü kendimizden bilme yanılgısına yol açıyor, intihar da bunun sonucu. İnsan gücünün yetmediğini sanıp hayatının kontrolünü sözde eline alıyor, seçim yaptığını ve ölmeyi seçtiğini zannediyor.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Hatta ölüm son zamanlarda aklımı kurcalayan bir şey, özlem duyuyorum ölmeye. Ne kadar yaşasam da sonunda öleceğim için hiçbir anlamı kalmayacak
Üzme bizi. Bu şekilde konuştuğunda ben üzülüyorum Mr şeytan. Senin gibi insanlar hayırlı bir zamanda ölür elbet, hepimiz ölcegiz özlemeye ne hacet?

Zira can tatlıdır. Kimse kolay ruhunu teslim etmez. Yaşanılan pişmanlıklar yapılan hatalar ve Allaha olan isyan ölüm anını zorlaştırır hatta fecaat haline getirebilir. Bu yüzden dosdogru olmaya çabalıyoruz. Allah hatalarımızı affetsin. Niyeti has olanın zaten tövbe etmeye fırsatı olur.

Ayrıca hak bir ölüm müslümanın hayatına anlam katar, anlamsız kılmaz. Bilakis dosdogru yaşayan ve itaatkar bir kul için cennet kapıları sonuna dek açılır. Es selam aleyke denir, buyur sende gir bu selamet yurduna... ????

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Ben bu halimle hissedebildiğim kadar mutluyum aslında. Benim için kimsenin üzülmesini istemem, hüzün hâlâ içimi tamamiyle kaplayabilen tek duygu. Benim için birisi kötü hissedince ben daha çok kötü hissediyorum böyle düşünmeyin lütfen

Aisling

Kayıtlı Üye
Uykuya dalmayı severim, hepimiz seviyoruz. Çok uyuşuk bir tatlılık değil mi? Dünyanın en güzel çikolatalarından daha tatlı. Uykuyu severim. Ölümde onun gibiyse onuda sevebilirdim. Ama yorum yapamam. Uyuyunca geri dönebiliyorum ama ölünce dönemeyeceğim. Ne dersem yalan olur.

star53

Kayıtlı Üye
Ölüm hayattaki en gerçek şey. Ben ölümü değil de nasıl öleceğimi merak ediyorum sadece. İnşallah güzel bir şekilde olur da bu taraftakilere de çok çektirmem :)