Oksijen ve Yasin Suresi

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 8104
Zakkum Ağacı ve Silisyum yazımdan sonra Kuran’daki “ağaç” tanımına farklı bakılabilir mi? sorusu üzerinden araştırmaya başladım.Çünkü bana göre şecere Kuran’da şema anlamında da kullanılıyor olabilirdi.Yasin suresini okurken 80.Ayetteki yeşil ağaç ilgimi çekti.İnternette bu konu ile ilgili yazılar tamda düşündüğüm gibiydi.

---“O, sizin için yeşil ağaçtan ateş yaratandır. Şimdi siz ondan yakıp duruyorsunuz.”
Ayet şu şekilde açıklanabilir aslında

---“O, sizin için klorofilden oksijen yaratandır.Şimdi siz ondan yakıp duruyorsunuz.”
yeşil ağaç bu ayette yeşil’in diyagramı,yeşilde klorofil yani bitkilere renk veren fotosentez yapan pigment olabilir.

Ateş ise oksijen

Buraya kadarki kısım daha önce başkaları tarafından yazılıp çizilmiş ama ateş’in oksijen olarak başka ayetlerde de kullanılmış olabileceğine dair bir araştırma yok.”Ateş” geçen ayetlere baktığımda

--Cehennem ateşi
--Çılgın ateş
--Ateş azabı

Gibi sıfatlarla tanımlanıyor ama aşağıdaki ayetlerde ateş bence oksijen olarak düşünülebilir.

Allah, “Sana emrettiğim zaman seni saygı ile eğilmekten ne alıkoydu?” dedi. (O da) “Ben ondan hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın” dedi. Araf12
Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık. Hicr27
Ancak kulak hırsızlığı eden olursa, onu da parlak bir ateş takip etmektedir. Hicr18
Firavun, “Ey ileri gelenler! Sizin benden başka bir ilahınız olduğunu bilmiyorum. Ey Hâmân! Benim için bir ateş yakıp tuğla pişir de bana bir kule yap! Belki Mûsâ’nın ilahına çıkar bakarım(!) Şüphesiz ben onun mutlaka yalancılardan olduğunu sanıyorum” dedi. Kasas38
İblis, “Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın” dedi. Sad76

Peki bu ayetlerdeki ateşi oksijen olarak düşünürsek ne değişir

Şeytan ve cinlerin oksijenden yaratıldığı düşüncesi ile şeytan ve cin algısı değişebilir.
Yıllardır nasıl yapıldığı anlaşılamayan piramitlerin oksijen vasıtası ile yapıldığı düşüncesi gelişebilir.

Saygilarimla..

kaynak - S.Baris