Neden intihardan vazgeçilir

Cyrus

Kayıtlı Üye
İntiharın nedeni psikolojidir daha doğrusu psikolojisi bozuk olan insanlar bunalımlı insanlar intihara kalkışır .
Hani tam intihar edecektirde birşey düşünürya vazgeçer intihar etmekten .
Bu konuda tüm bu düşünceleri toplamaya çalışalım .

Sizce intihardan döndüren düşünceler nelerdir ?

Aisling

Kayıtlı Üye
İntihardan dönüyorsa, gerçekten intihar etmek istemiyordur, canı kıymetlidir, hala yaşamak istiyordur. İpin ucuna kadar gelmekle, ilmeği boynuna geçirip, sandalyeyi tekmelemek aynı şey değildir. Son'u düşlemekle, son bulmak aynı şeyler değildir. O bir vazgeçiş değildir, çünkü kişi öyle sansada asla canından vazgeçmemiştir.

Ü

Üye silindi 55028

Kişi zaten ölümcül hastalığa sahip ve sonu anında getirmemeye sabırlı ise hastalık tarafından ölümü bekleyebilir.

Seuta

Kayıtlı Üye
Benimde oyle anlarim oldu elbette ama kalbimdeki yaratanin sevgisi daha baskin cikiyor her zaman

Ü

Üye silindi 58480

Kanun bu
Basireti bağlanan insanın melaikesi son anda açılır. İradesi bağlanan insanın eceli gelmediyse ilahi bir manevra ile kişi fabrika ayarına çark eder. Bu hiç şaşmaz.
Hz. Meryem de intihara meyledecekti. Hz. Isaya hamile ve tüm dedikoduların baskısı altında umutsuzluğa kapilip yöresinden kaçtığında artık dayanacak gücü kalmadığını haykırıyor. PES EDEYAZIYOR. Ki iste kanun gereği kaderinde devam etmesi yazıldığı için vahiy ile müjdeleniyor.

Şimdi herkez basireti bağlandığı zaman istidadına göre uyarı alır. Kuranda övülmüș kişi direk vahiy ile, Veli kişi ilham ile, Salih kişi feyz ile uyarı alır. Kafir kişi bile kendi içindeki zanlar ile ilahi kader manevrasına saptirilir. Belki canı tatlı gelir, belki intikam kararı verir VS ama kaderinde ecel gelmediyse ona bir manevra yaptırılır illa.

Kader vakti geldi mi emir en üst perdeden illa iner. Anlayan anlar. Anlamayan kendi zanları ile yönetilir. Ama idrak yettiremez.

Merdut

Kayıtlı Üye
Sorumluluk duygusudur, geride acını bıraktığın insanlara karşı sorumlu ve üzgün hissetmekten kaynaklıdır.

Hevraz

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
İntihar eden insanlarda gözlemlediğim 2 kesim var ya tamamen gelecekten ümidini keserse, çok çaresizse intihar ediyor

Veyahut asla mutluluğu bulamıyor ne parada ne kadınlarda ne dinde ne mesleğinde ve herşey saçma diyip intihar ediyorlar

Ve genelde malesef bir çok yıkık kimse, intihar etmeye kalkıştıktan sonra bileklerini kesip yada ilaç içip hemen yakınına haber veriyorlar kurtarmaları için çünkü bu kişiler aslında ölmek değil sadece ilgi istiyorlar ki en sevmediğim kesim ya hep ya hiç.

saw

Kayıtlı Üye
Umudu tamamen tükenmiştir. Ölünce birşeylerden kurtulamayacağını idrak etmiştir. Umudu tamamen tükenen kişi bedenini değil zihnini ruhunu öldürür.

Jroad

Banlı Kullanıcı
Kayıtlı Üye
İçgüdüsü ağır basıyordur.

taroh

Kayıtlı Üye
Can tatlı olduğu aklına gelir insanin

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
İntihar etme vakalarında mesela kendini asmak isteyen bir kişinin tırnaklarında ip parçaları bulunuyor. Kişinin istediği ölmek değil toplumdan veya kendi düşüncelerinden uzaklaşmak.

İntihar cidden zor bir olay. Genellikle intihar eden bir kişi her zaman bir açık kapı bırakır kendisine. Son bir arama için telefonu sessizden çıkarma, son bir kez yolda yürümek, veya kapıları açık bırakmak ki sesini duyursun. Aslında vazgeçmek istiyor zaten başından beri bu yüzden başarısız olup intihardan vazgeçiyor.

Ü

Üye silindi 56746

çoğu psikolojisi bozuk birey gibi ben de kendimi öldürmek istedim; ama bu canı kendi kendime elde etmemiştim, yani onun üzerinde hükmüm yok.
(öte yandan canımızı en iyi biçimde kullanmak gibi bir sorumluluğumuz var :))

benim canım da diğer canlar gibi bir can ve onu öldürürsem birini öldürmekten farklı olmayacaktı bu. birden, cinayet işlediğimi hayal ettim ve bu hayal gözüme iğrenç göründü; birini öldüren bir yay... müthiş korktum ve o an ölmeyi istemekten vazgeçtim.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Sizce intihardan döndüren düşünceler nelerdir ?
İçilen ilaçlarda masum degil.
Devir kötü.
Mabet in yarısı intihar etmek istiyor? zor zaptediyoruz. ?
Bence her insan biraz olsun ilgiye sevgiye muhtaç.
Sevgiyi insnalardan esirgemeyelim, lütfen. Bedava zaten, hepinizi seviyorum ey mabet ???❤️

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
İntihara hiç kalkışmadım rahat empati yapamıyorum ama bence korku beni vazgeçirir.çünkü insan bilmediğinden korkar biz ölünce yani başka bir boyuta geçince neler yaşayacağımızı bilmediğimizden son anda pişmanlık duyuyor olabiliriz .