Namazın gerçek anlamı nedir? O kadar basit değil !

Türkmenoğlu

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hepimiz zaman zaman kendimize sorarız namaz kılmak geçekten nedir? Namazda yaptığımız hareketlerin anlamı nedir? Namazı huşu içinde kılmalıyız diyorlar ama huşuyu nasıl sağlayacağız? Sadece eğilip kalkmak bizi cennete götürür mü?

Çoğusu der ki namazı kuranda nasıl kılacağın yazmaz, peygamberden öğreniriz diye...

Size söylenenleri unutun! Bir şeyi kurandan öğrenemediysek, yeterince iyi bakmamışız demektir.

​Namaz iki türlüdür, birincisi hayattaki namaz, ikincisi ise ilanıdır.
Kurana baktığımızda namaz 4 parçadır,
"Kıyam, Rüku, secde, selam"

Kıyam, ayağa kalkış, bağımsızlık mücadelesi, özgürlük için mücadele ve duruş sergilemektir.

Rüku, zenginin fakirleşmesi anlamına gelir, yani zenginlerin malını fakirlere dağıtmasıdır.

Secde, kabenin temsil ettiği isim ve sıfatlara itaat etmektir, nedir bunlar? Adalet, barış, esenlik, refah.

Selam ise bu süreci tamamladığınız zaman oluşacak topluma esenlik yaymaktır.

NAMAZIN RUHU SOKAKTADIR. Camilerde ve evlerde kıldığımız namaz ise yukarıda belirttiğim emirlerin ilan edilmesidir.

Bir düşünün, herkes kuranda belirtildiği gibi "namaz" kılsa; Dünya üzerinde bir tane bile mazlum kalmaz çünkü müslümanlar mazlumların yanında mücadele eder.
Dünyada bir tane bile fakir kalmaz çünkü zenginler mallarını bölüştüğünde herkes ferah içinde yaşar.
Geçenlerde resmi bi rapordan okumuştum, dünyanın en zengin 20 insanı, dünyada yaşayan 4 milyar insanın toplam serveti kadar zengin.
Bu korkunç birşey!
Dünyada 36 milyar insanı ferah içinde yaşatacak kadar kaynak var, ama 7 milyar insanın çoğu fakir!

Siz namaz kılarak şunu ilan ediyorsunuz; ben davam için kıyam ediyorum. Nedir benim davam? Mazlumların, ezilenlerin ve iyilerin yanında, zalimlere karşı mücadele ediyorum.
Ben rüku ediyorum, kendi malımı paylaşıyorum.
Ben secde ediyorum, yani adalet için huzur için barış ve refah için çalışıyorum.
Ve ben selam veriyorum, yani ben çevreme esenlik yayıyorum.

Siz hiç kabede kırmızı giyen gördünüz mü? Sarı? mavi? mor? Hayır orada herkes eşittir, orada kim olursa olsun hiçbir ayrım yapılmadan herkes ihrama girer. Sınıfsız toplum vardır. Zengin fakir yoktur, ezen ezilen yoktur. İşte olması gereken toplum budur.

Maun suresinde;
"Dini yalanlayanı gördün mü? İşte, yetime fena muamele eden, yoksulu doyurmak için başkalarını teşvik etmeyen odur. Vay hallerine o namaz kılanlara ki, namazlarından gafildirler. Riyakârlık ederler, zekât vermeyi de men'eylerler.. "

Bu ayetleri iyi düşünün arkadaşlar. Ama gerçekten iyi düşünün ve zekat vermeyen ve mazlumların yanında olmayanların kıldığı namazın Allah katında nasıl karşılandığını görün...

Eren Erdem kardeşime teşekkürler.
Selam ve Dua ile...

yalnızzz

Kayıtlı Üye
çok teşekkürler farklı açidan da gördük namazı. Farkında olmamı sağladın

furkan40

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar bende namaz kılmak istiyorum ama 2 gün sonra malesef nefs bakımından zayıf olduğum için bırakıyorum kılmıyorum tembelliğimi yenmek ve hiç aksatıp bırakmadan namaz kılmak istiyorum ama bir türlü yenemedim nefsimi :(

sebepsin

Kayıtlı Üye
farklı bir bakış açısı.... zaten kuran okur anlamaya çalışır ve uygularsak keder üzüntü fakirlik zenginlik anlamsız kelimeler olacak tek bir duygu kalacak hasret özlem kavuşma arzusu da yaratana karşı.
kuran okurken anlamaya çalışırken de peygamber efendimizin söyledikleri ve yaptıkları aydınlatıcı bir ışık olacaktır yalnız hadis ve sünnetleri kafamıza göre bir kitaptan alıp okursak yanlışa düşebiliriz çünkü sahih olanlar var aldatmaca olanlar var sahihlerin genelde buhari tırmizi vb gibi kişilerin rivayet ettikleridir.

namaz kulun yaratana en çok yaklaştığı zamandır huşu da bu duyguyu yaşayarak kılmaktır.

gümüş

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bende namaz kılmak istiyorum ama 2 gün sonra malesef nefs bakımından zayıf olduğum için bırakıyorum kılmıyorum tembelliğimi yenmek ve hiç aksatıp bırakmadan namaz kılmak istiyorum ama bir türlü yenemedim nefsimi :(

Bence mükemmel olmaya çalışmayın , yapabildiğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Yapabileceğiniz ayda 1 rekat ise şimdilik o zaman ayda 1 rekat kılın mesela. İçimden geldiği zaman yapabileceğimin en iyisi derseniz o zaman içinizden geldiği zaman yapın. Başka hiç bir anlama gelmese de belki olabilecek en samimi ve yürekten dua/namaz olacaktır o an o zamanda ve zaten dini inancı farketmez her kulun aradığı da Yaratıcısı ile öyle bir an'ı yakalamaktır esasında

Allah kabul etsin temenisi ile +)

furkan40

Banlı Kullanıcı
Bence mükemmel olmaya çalışmayın , yapabildiğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Yapabileceğiniz ayda 1 rekat ise şimdilik o zaman ayda 1 rekat kılın mesela. İçimden geldiği zaman yapabileceğimin en iyisi derseniz o zaman içinizden geldiği zaman yapın. Başka hiç bir anlama gelmese de belki olabilecek en samimi ve yürekten dua/namaz olacaktır o an o zamanda ve zaten dini inancı farketmez her kulun aradığı da Yaratıcısı ile öyle bir an'ı yakalamaktır esasında

Allah kabul etsin temenisi ile +)
Ne demek istediğinizi gayet iyi anladım teşekkür ederim :)

sebepsin

Kayıtlı Üye
bakın ayda bir kılınacak birşey değil namaz farzdır . ayda bir yada içinizden geldiği zaman kılın denseydi bu kuranda ve sünnetlerde , hadislerde geçerdi. yanlış yönlendirmeler bence bunlar düşünceniz ise bu saygı duyarım. ama namaz kılmak isteyen birini de yanlış yönlendirmiş olursunuz.namaz kılmak isteyen arkadaşım ise vesveselerden ve şeytandan Allah'a sığın.
müslüman olanların arzusudur son nefeste kelime-i şehadet veya kelime-i tevhid getirmek. ve bu şekilde ruhu teslim etmektir. b unun için dilimizi zikire alıştırmalıyız ki o an geldiğinde dilimiz kitleneceği yerde bu kelamları söyleyebilsin. bunlar kaynak belirtebileceğim açıklamadır.:)

Beş Vakit Namazın Farz Kılınışı:

Resûl-i Ekrem Efendimiz, Mirâc gecesinde bir çok İlâhî tecellilere, hitap ve iltifatlara mazhar kılındı. Erkân-ı îmâniyenin hakikatlarını göz ile gördü; melâikeyi, Cenneti, âhireti, hatta Zât-ı Zü'l-Celâl'i müşâhede etti.
Ayrıca bu gecede her gün beş vakitte namaz kılınması emredildi.Cenâb-ı Hak, ilk önce her gün 50 vakit namazı farz kıldı. Peygamber Efendimiz, dönüşünde Hz. Musâ'ya uğrayınca o,
"Allah Taâla, ümmetine neyi farz kıldı?" diye sordu.Peygamber Efendimiz,
"50 vakit namazı farz kıldı" dedi.
Hz. Mûsa,
"Rabbine dön ve eksiltmesi için niyazda bulun! Ümmetin, buna takat getiremez" dedi.
Resûl-i Ekrem dönüp Cenâb-ı Hakka yalvardı. Allah Teâla, 10 vakit namazı indirdi.
Resûl-i Ekrem, yine Hz. Musâ'nın yanına döndü,
"Allah, 50 vakit namazdan 10 vaktini indirdi" dedi.
Hz. Mûsa,
"Rabbine dön ve niyazda bulun. Çünkü, ümmetin buna da güç yetiremez" dedi.
Resûl-i Ekrem Efendimiz yine Cenâb-ı Hakka döndü ve niyazda bulundu. Allah Taâla 10 vakit daha indirdi.
Peygamber Efendimiz, tekrar dönüp Hz. Mûsa'nın yanına geldi ve
"Allah, 10 vakit daha indirdi" dedi
.Hz. Mûsa yine,
"Rabbine dön ve niyazda bulun! Çünkü, ümmetin buna da güç yetiremez" dedi.
Hz. Resûlullah, yine döndü ve yüce Allah'a niyazda bulundu. Cenâb-ı Hak, yine 10 vakit daha indirdi. Aynı şekilde 10 vakte indirilinceye kadar Peygamber Efendimiz, tekrar tekrar Cenâb-ı Hakka niyazda bulundu.
10 vakte indirilince Resûl-i Kibriyâ Efendimiz, tekrar Hz. Mûsa'ya uğradı. Hz. Mûsa yine söylediklerini tekrarladı:
"Rabbine dön ve yalvar! Ümmetin bunun hakkından da gelemez" dedi.
Resûl-i Kibriyâ, yine dönüp yüce Mevlâ'sına niyazda bulundu. Cenâb-ı Hak şöyle buyurdu:
"Yâ Muhammed, Benim katımda, hüküm değişmez! Onlar, her gece ve gündüzde 5 vakit namazdır. Her namaz için de 10 ecir vardır ki, bu da 50 namaz eder."
Bundan sonra Peygamber Efendimiz, yine dönüp Hz. Mûsa'ya uğradı. Hz. Mûsa,
"Neyle emrolundun?" diye sordu. Peygamberimiz,
"Her gün beş vakit namazla emrolundum" dedi.
Hz. Mûsa,
"Ümmetin her gün beş vakit namaza da güç yetiremez. Ben, senden önce insanları, İsrâiloğullarını çok tecrübe ettim, bilirim. Sen, dön de biraz daha indirmesini Rabbinden niyaz et" dedi.
Fakat Resûl-i Ekrem Efendimiz,
"Rabbime çok niyâz ettim. Bir daha niyazda bulunmaya hayâ ederim"[1] dedi.
Böylece, 5 vakit namaz farz kılındı ve Resûl-i Kibriyâ Efendimiz tarafından Mirâc gecesinin cin ve inse bir hediyesi oldu. [2]

buharinin rivayetleri sahihtir bakabilirsiniz.

gümüş

Kayıtlı Üye
Sn Sebepsin

Farz olduğu konusunda tabii ki haklısınız ama şimdi bu arkadaşımız her zaman kılamıyorum şu ya da bu sebeple demiş, o zaman hiç kılma mı diyelim ? Ya da yok başlayacaksan ille de 5 vakitle başla yoksa hiç başlama mı diyelim ?

Ben kendi adıma o zaman başlama ya da başlayacaksan ille de 5 vakitle başla deme riskini göze alamam. Zaten bana düşmez. Kaldı ki farklı şekillerde kaza ya da telafi yolları açık tutulmuştur islamda. Yakınlaşmak için yol arıyor ise Yol açık zaten, dilediği her zaman ve her anda Allah'a dua eder, namazını eda eder. Bunu sadece ezan saatiyle sınırlarız diye bir kaide de yok islamda. Evet ideali biçimsel olarak ve her ne kadar kendi içerisinde tartışmalı da olsa 5 vakiti takip etmektir ama şimdiki haliyle edemiyor ise edemiyordur

Hz Peygambere atfedilen bir hadiste

"Bir kapıyı çalınca, sonunda, o kapıdan dışarıya bir baş çıkar " söylendiği nakledilir.

Benim önerim hiç kapıyı çalmadan acabalarla uzaktan durmaktansa gel bir kapıyı çal, hatta eşikten gir manasındadır.
Sonrası kendisi ile Karşılayan'ı arasındadır zaten

Bana da Allah kabul etsin demek düşer, ha bir de devamına erdirsin

*** Bu tabii ki kendi yorumumladır, siz tabii ki farklı düşünebilirsiniz, bir başkası bambaşka bir yorum getirebilir. Öncelikler teoride ve pratikte her zaman farklılıklar getirmiştir ama farklı bakıslarımız bile sonucta bizi hepimizin aynı gaye ile kendi düşüncelerimizi dile getirdiğimiz gerçeğinde buluşturur ***

Türkmenoğlu

Kayıtlı Üye
Kör olsaydınız, birisi size gözlerini verseydi ve gitseydi ne yapardınız? Ameliyattan çıkar çıkmaz hemen koşa koşa o kişiyi bulur ve hayatınızın sonuna kadar o kişiye teşekkür ederdiniz. Peki ya sahip olduğumuz her şeyi veren Allah? neden koşa koşa namaza gidip teşekkür etmiyoruz hayatımız boyunca? Bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman, inanın namaz bir yük olmaktan çok koşa koşa yapacağınız gerçek bir ibadet olur.

ikbal1505

Guest
Kör olsaydınız, birisi size gözlerini verseydi ve gitseydi ne yapardınız? Ameliyattan çıkar çıkmaz hemen koşa koşa o kişiyi bulur ve hayatınızın sonuna kadar o kişiye teşekkür ederdiniz. Peki ya sahip olduğumuz her şeyi veren Allah? neden koşa koşa namaza gidip teşekkür etmiyoruz hayatımız boyunca? Bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman, inanın namaz bir yük olmaktan çok koşa koşa yapacağınız gerçek bir ibadet olur.

Çünkü elimizdekini kaybetmeden gerçek değerini bilmiyoruz malesef. Elimizde olanların kıymetini kaybetmeden bilsek, hayatımız çok farklı olurdu. Çok doğru bir örnek paylaşmışsınız. :)

albus

Kayıtlı Üye
Fraklı bir bakış açısı.
Güzel.

ibis73

Kayıtlı Üye
Ölcü sudur bir insan kirkgün boyunca yanliz bir vaktini bile kacirmadannamaz kilarsa sayet bir daha namazi birakamaz.Ama günümüzde bu imkan cogu insanda yok gerek calisilan yerlerde yada calisma saatine rastlar yada ypmamiz gereken görevler var , imkan olan yapsin.Bende yilarca tam namaz kilmaki icin kendimle ve nefsimle tabiri caizse bogustum .Belli araliklarda kildim biraktim , üc yil önce böyle uygulama yaptim , simdi istesem bile birakamam , artik yemek icmek gibi geliyor Gercekten namaz kilmak istiyorsaniz , imkaniniz varsa 40 gün 5 vakit namaz kilin, farki görün:)

sebepsin

Kayıtlı Üye
sevgili gümüş 5 vakit farz namazını kıl deme yetkisi zaten kulda değil yaratandadır yaratan kıl dediyse kılmak zorundayız. kılmak için bütün çabayı gösteririz ama elde olmayan sebeplerden dolayı kılmaz isek kaza telafi namazı kılınır onun dışında kaza namazı diye bir şey yoktur.

aklımız başımızdayken müslüman isek kılmalıyız arkadaşımız çok güzel söylemiş gözümüzle renklere doğaya boğaza denize bakmak çok güzel de bu gözü bize verene teşekkür edip sonrasında vereceği mükafatı istemek daha doğrucası hak etmek için çaba göstermek çok mu zor?

elhamdülillahil rabbil alemin bu sözleri söylememe izin veren yaratanıma hamd u senalar olsun....

elidaa

Kayıtlı Üye

Farkındalık sağlıyorsunuz, Allah razı olsun...

gümüş

Kayıtlı Üye
sevgili gümüş 5 vakit farz namazını kıl deme yetkisi zaten kulda değil yaratandadır yaratan kıl dediyse kılmak zorundayız. kılmak için bütün çabayı gösteririz ama elde olmayan sebeplerden dolayı kılmaz isek kaza telafi namazı kılınır onun dışında kaza namazı diye bir şey yoktur.

....

Sevgili Sebepsin

Çok düz soracağım kusura bakmayın çünkü ya beni gerçekten doğru okumadınız ya ben anlatamadım ya da çok ayrı noktalardayız

Namaz farz = Hemfikiriz . Bu noktada sorun yok

Kişi ne nedenle olursa olsun hatta keyfi düzenli kılamıyor ama ara ara namaz niyazda
Siz şimdi bu kişiye ne diyorsunuz ?
Hepsini kılmayacaksan onu da kılma, işe yaramaz mı ? Ben artık anlayamamaya başladım sizi, kusura bakmayın lütfen.

Ha siz söyleyebilirsiniz, ben söyleyemem. Söylemem de. Risk almam dedim çünkü iznim yok, girmem aralarına

Ama söyleyebileceğim tek şey başla, ister tek rekatla başla ister 10 rekatla başla, ama başla. Allah kabul etsin, devamına erdirsin meali :

Zamanla sen de istersen Allah da nasip etmişse hepsi sırayla gelir, Allah kabul etsin, devamına erdirsin.

Burada ben sizin neden rahatsız olduğunuzu anlamadım, o yüzden neye şükrettiğinizi de anlamadım ama Allah kabul etsin

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.” (Bakara Suresi, 186)

O yüzden diyorum hiç yapamazsan içinden en çok gelen anda yap , belki o an en içten-samimi an olur ( Allah kabul etsin yani ) ve inşaallah da cevap bulur
Şimdi burada sizi rahatsız eden ne ben onu da anlamadım

Daha doğrusu artık anladığım bu kişi şeklen sizi memnun etsin istiyorsunuz
Ben ise madem ki niyetin var başla ve kalpten Allah'ı memnun et diyorum
Siz şekil diyorsunuz, ben iman diyorum
Eğer bu bakışımla günah işlediğimi düşünüyorsanız Allah şahidimdir ben o günahı seve seve taşırım

Bu noktada
Sn Darkdemon114
Özellikle size dipnot olarak düşmek istediğim bir ayet var
İslam kuralları ve İslam ahlakı söz konusu olduğunda ve hatta yaşantınızın her an ve alanında
Meryem /95 Kıyamet günü onların herbiri Allah'ın huzuruna tek başına çıkacaktır

Ayetini hatırınızda tutunuz, tavsiyeler, öneriler, o demişti bu böyle demiştiler bu gerçeği değiştirmeyecektir :)
Hatta bunu tanıdığım herkese söylerim cep boyları da var, niyetli iseniz ve anlamak isterseniz Türkçe mealli bir adet Kur'an edinin ve okuyun. İçinizden geldikçe okuyun. Ama okuyun

İyi forumlar

.

sebepsin

Kayıtlı Üye
gümüş ben seni anladığıma inanıyorum samimi olduğun vakit kıl diyorsun. hiç olmazssa kılmış olursun 2 veya 4 rekat dda olsa kılmış olursun diyorsun. ben bunu söylemiyorum kulla yaratan arasına giren de değilim kıl veya kılma demiyorum buna kulun hakkı yok yaratan söyleyebilir anca ki kutsal kitabımızda da peygamber efendimizin sünnet ve hadislerinde de sabittir. lütfen yazılarımı dikkatli okuyun...
benim kimseye tepki falan gösterdiğim yada alındığım yok burası forum her inanıştan her düşünceden insanlar var. eğer farklı düşünceler beni rahatsız etseydi böyle forumlara üye olup yazmazdım.
ben kuranda ve hadislerle anlatıları yazdım kaynak belirterek...

hz . Ebubekir ra kendi uzuvlarıyla şöyle konuşur: ey gözlerim sana ne oluyor da ağlamıyorsun. yaratanın aşkı neden seni ağlatmıyor kelamı geçtiğinde neden ağlamıyorsun diyerek gözlerini aşktan ağlatmaya yönlendiriyor. bu arada o zat Allah aşkıyla peygamber aşkıyla yanıp kavrulan bir zattı. söylemek istediğim şu kişi kendisini yönlendirebilir samimi duygumu bekliyeyim belki bir gün gelir diye düşünmek bence yanlış. samimiyete kendini yönlendirmeli ve vesveselerden Allah'a sığınmalı diyorum.
ve evet bir konuda haklısınız biz çok başka yerlerdeyiz....

düşüncenize saygı duyarım iyi forumlar....

ha unutmadan evimde bulunan kuran sayısını belirtmeyeyim hatim sayımı da söylemeyecem sadece şunu söylemek isterim hatırımda ayetlerin arapçasını ve mealini söyleyecek kadar okudum ve okuyorum...