Müzik fobisi olanlar ve tavsiyeleriniz.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Merhaba dostlar. Aranızda müzik fobisi olan var mı?
+Yanımda kıyamet kopsa rahatsız olmayan bir insanım. Yaklaşık 5 yıldır müzik dinlemeyi bırakın duymaya tahammülüm kalmadı. Çünkü beynim gülsem, üzülsem, hiçbir şey yapmasam bile bana kavli beladan kalma şarkıları bildiğiniz radyodan dinletir gibi çalıyor. Bunun yeri ve zamanı ona bağlı. Üzerine gittim. Dinleyeyim dedim müzik ama olmuyor. Takılacağı müziği de dinleteceği müziği de o seçiyor. Çocukluğumdan beri sözlü müziğe sıcak bakan biri de olmadım. Neden olmadım onu da bilmiyorum. Bulunduğum çevrelerde müziğe o ya bu şekilde maruz kaldım haliyle normal olarak.
İlk başlarda bu durum anksiyetedir, odur budur diyip öteledim ama benim anlamadığım beyin kimyamda ya da bilinç altında ne olmuş olabilir ki bu gelişmiş olsun.
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

cathrine

Kayıtlı Üye
Merhaba dostlar. Aranızda müzik fobisi olan var mı?
+Yanımda kıyamet kopsa rahatsız olmayan bir insanım. Yaklaşık 5 yıldır müzik dinlemeyi bırakın duymaya tahammülüm kalmadı. Çünkü beynim gülsem, üzülsem, hiçbir şey yapmasam bile bana kavli beladan kalma şarkıları bildiğiniz radyodan dinletir gibi çalıyor. Bunun yeri ve zamanı ona bağlı. Üzerine gittim. Dinleyeyim dedim müzik ama olmuyor. Takılacağı müziği de dinleteceği müziği de o seçiyor. Çocukluğumdan beri sözlü müziğe sıcak bakan biri de olmadım. Neden olmadım onu da bilmiyorum. Bulunduğum çevrelerde müziğe o ya bu şekilde maruz kaldım haliyle normal olarak.
İlk başlarda bu durum anksiyetedir, odur budur diyip öteledim ama benim anlamadığım beyin kimyamda ya da bilinç altında ne olmuş olabilir ki bu gelişmiş olsun.
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
@düşünen ve inanan Bundan yıllar önce müziği aşırı sevmeme rağmen bir ayrılık yüzünden müzik dinlemek ağır gelmişti..Özellikle sözlü müzik içinizdeki acıyı tetikliyor olabilir...Sözsüz müziğin de böyle etkileri olabilir,çünkü o melodiler de içimizdeki hüznü,derinlere gömdüğümüz duyguları ortaya çıkarabilir...Sesler ve kokular bizi olumlu ya da olumsuz çağrışımlarda bulunur ,anılarımızı bile canlandırabilir.Bir süre müzikten uzak kalıp sonra yeniden eski halime dönmüştüm...5 yıl öncesine dönüp o zamanlarda yaşadığınız bir olayı,kişiyi ya da travmatik bir kaybı hatırlıyor olabilirsiniz...O sırada müzik çalmıyordur belki ama şarkıların,müziklerin bastırdığımız bütün duyguları diğer sanatlardan daha fazla ortaya çıkardığını düşünüyorum..Müzik herşeyi (bilinçaltını,anıları)çağrıştırabilir.Size önerim belli bir dönem istemiyorsanız dinlemeyin,kendinizi zorlamayın..Daha sonra kendi isteğinizle dinlemek isterseniz

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Dedikleriniz 12 den isabet oldu. Oturdum düşündüm. Türkçe müziklerin ne kadar acı ve dram kustuğu farkettiğimden beri dinlemiyorum galiba. Dediğiniz gibi büyük ihtimal o acıları ve travmaları bana hatırlattığı için reddediyorum. Üstüne bir de son ses müzik açıp içen bana şiddet uygulayan eski sevgilim de tuzu biberi olmuş. Valla çok teşekkür ederim. Epey psikolojik çözünme yaşattınız bana.

cathrine

Kayıtlı Üye
Üstüne bir de son ses müzik açıp içen bana şiddet uygulayan eski sevgilim de tuzu biberi olmuş. Valla çok teşekkür ederim. Epey psikolojik çözünme yaşattınız bana.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!Yaşadıklarınız üzücü ama en azından kendi değerinizin farkına varmanıza sebep olmuş..Artık ne istemediğinizi ve kimlerden uzak kalmanızı öğrenmişsinizdir...Sizin de yazdığınız gibi türkçe sözlü müzik dinlerken daha seçici olmak gerekiyor..Özellikle arabesk müzikten ben de uzak durmaya çalışıyorum..''Müzik ruhun gıdasıdır''derler ama ruhu dinlendiren müzikler için söylenmiş...Çok mutlu olduğunuzda bile modunuzu düşüren bir şarkı dinlediğinizde modumuzun düştüğünü deneyimlemişsinizdir...Ben artık doğayı hatırlatan klasik müzikler ya da ruhuma iyi gelen müzikleri keşfettim...Siz de artık sorununuzu tespit ettiğinize göre kilit noktayı buldunuz ve bu çözümün yarısı sayılır...sevgiler:)