müslüman kardeşlerim yardım edin lütfen!

kiraz

Kayıtlı Üye
bir yıldır bu sıkıntıyla yaşıyorum. iki yıl öce nişanlımdan ayrıldım. binbir sıkıntılarla. sonra bi daha kimseyi sevemem derken Rabbim birini çıkardı karşıma. onu çok sevdim. ve 1 yıldır beraberiz. istemeye geleceklerdi, ailem reddetti. annem ısrarla karşı çıkıyor bu kişiye. onu seçersen benden vazgeçersin diyor bana.Arkadaşlar, her ikisinden de olamam. babamıda etkiledi fikirleriyle. sevdiğim kişi hakkında konuşmaya bile tahammülü yok. ben her gün namazımda dua ediyorum annem yumuşasın diye. Rabbime yalvarıyorum.
sonra düşünüyorum, acaba böyle daha mı hayırlı,annemin karşı çıkmasında bir hayır mı var diye?yoksa bu sıkıntı bir imtihan mı bana?

Arkadaşlar ne olur yardım edin, etkili bir dua yada bir zikir varmı tavsiye edeceğiniz, hayırlısını diliyorum herşeyden önce,ama annem sebebsiz nefret ediyor sevdiğim kişiden, kalbi yumuşasın istiyorum.

yardımlarınızı esirgemeyin. Allah razı olsun şimdiden

3008

Kayıtlı Üye
büyüklerin yanılmadığına öyle çok şahit oldum ki...saçma bulduğumuz şeylerin aslında mantıklı yada sonunda olduğunu görünce büyüklerin içine doğuyor böyle büyük işler diyebilirim. Hele ki ailen de namazında dini bütün iseler annen istihareye yatmış olabilir. Bence sebep arama büyükleri dinle derim.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bak değerli kardeşim...

Bu Dünyada senin iyiliğini belki de senden çok düşünen iki kişi vardır:

Annen ve baban...

Şüphesiz içinde bulunduğu durumu senin kadar anlayamam, ama öğüt verebilirim...

Ailene daima güven... Tek başına karar alma...

"Bir yanı dinlemeden karar veren, doğru karar verse bile adaletsizlik etmiş sayılır."
SENECA

Şundan emin ol ki; onlar senden çok daha iyi biliyorlar neyin ne olduğunu.​

Tecrübe tecrübe deriz... Heryerde bahsedilir ve herkes bilir... Bilir mi gerçekten acaba ? Tecrübe denen söz kutsal bir sözdür, hayatın sende kalan tarafıdır...​

Sende olmayıpta anne babanda olan şey ne biliyor musun ? TECRÜBE...​

Ama tabi büyüklerin tecrübesine güvenmeyip, bu tecrübeyi yaşayarak öğrenmek senin elinde...​

Birçokları gibi "ahh Keşke" dememek için oturup düşün...​

Her insana güvenmeyeceksin bunu tecrübeyle anlarsın, tecrübeyle anlarsın baban,annen doğru mu söylüyormuş. Bir kulaktan girerken öbürü haber almıyormuş bu durumdan, tecrübeyle görürsün. Ağır tecrübeler yaşarsın ki bir daha aynı hatayı yapmayasın. Ama bu tecrübeler insana keşke güven duygusu hakkında ağır izlenimler vermese, keşke seni , bundan sonra güvenebileceğin insana bile güvenmemeye itmese. Tecrübeler keşke keşke dedirtmese insana. Keşke bu lanet şey olmadan kafaya bazı şeyler girse...​

"Keşke"lerinin az olması umuduyla...​

Ori

Kayıtlı Üye
Annen ve babanı dinle derdim ama kalbin kimde kalır bilemem. Gerçekten anneler evlatlarının neyi hak edeceğini bilir. Eğer onaylamıyorsa vardır bir bildiği.

selviler

Banlı Kullanıcı
Hayırlısı olsun inşallah...

YA VEDUD YA BEDUH YA LATİF YA CEMİL YA CELİL YA ALLAH

sayısı yok .. aklınıza geldikçe okuyacaksınız...niyetlendiğiniz şey TEZ zamanda hayırlı ise oluyor.. hayırlı değilse gerçekleşmiyor.gönülden okuyunuz.

MerlinMustafa

Kayıtlı Üye
Arkadaşım annen ile babanın sözünden çıkma.Arkadaşlarım halı sahaya çağırmıştı.Annem gitme oğlum sakatlarlar seni dedi ben anneme sinirlendim.Benim arkadaşım vardı.Ordaki çoğu çocuk bana olduğu kadar o çocuğada gıcıkdı 2 saat sonra haber geldiki çocuğun bileği kırılmış.Üstelik durumlarıda yoktu.Çocuğun kolunu iki defa kırıp öyle alçıladılar buda bana ders oldu.Annem git pencereden atla dese atlarım çünkü onun bir bildiği vardır.Bir lokanta vardı anneme anne orda yemek yiyelim dedim.Annem ora pis dedi anneme kızdım sonra gittik yedik pilavdan hamam böceği çıktı.Bir arkadaşım vardı oğlum bunu gözüm tutmadı benim dedi sonra o arkadaş 1 Nisan şakası yapcam diye kaşınma tozu filan aldı öğretmenin masasına döktü bende başkandım bana attı suçu baskanlıkdan alındım ve az kalsın disipline gidiyodum.Yani arkadaşım asla ama asla annenin babanın sözünden dışarı çıkma ...

daktilo

Kayıtlı Üye
İş
Mühendis
sayın ve sevgili arkadaşım, şöyle bir gerçek var ki nişanlından ayrılalı sadece 1 sene olmuş, onun etkileri üzerinden tam gitmemişken - gittiğini zannetmem çünkü nişanlın olmuş sonuçta çok sevmişsin ben bile aşık olduğum ve bir iki hafta birlikte olduğum kişiyi 1 senede unutamadım - yeni birini sevmişsiniz ya da sevdiğinizi sanmışsınız, sevdiğinizi sanmışsınız diyorum çünkü insan duygusal boşluktayken sağlıklı karar veremez, karşısındaki insanı pek tanıyamadan onunla ciddi bir ilişki içine girebilir. anlaşılan anneniz sizin o kişide göremediğiniz onunla ilgili sakıncalı bir durum görmüş, hissetmiş ya da anlamış, sonuçta hayat deneyimi diye bir şey var ortada, o insan sizin anneniz o yaşa gelene kadar pek çok insan tanımış ve sizden daha iyi bir insan sarrafı emin olun. eğer annenizin rızası olmamışsa vardır bundan bir hayır, eğer anneniz hiçbir şekilde ikna olmuyorsa bence birlikte olduğunuz kişiyi daha iyi tanımaya bakın, evlilik için acele etmeyin, onunla hayatınızı paylaşın elinizden geldiğince, onu her yönüyle tanıyın, elbette ki siz de birlikte olduğunuz bu kişinin gerçek yüzü neyse onunla karşılaşacaksınız. önce annenizin o kızda olumsuz olarak ne gördüğünü sora ede iyice anlayın daha sonra kızı çaktırmadan test edin, eğer midenizi bulandıran bir şey bulursanız zaten siz de vazgeçeceksiniz. umarım yolunuzun bir nebze olsun aydınlanmasına yardımcı olmuşumdur.

kiraz

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim arkadaşlar, aslına bakarsanız, nişanlıma aşık değildim. ki zaten uyum problemleri ve ailelerinde anlaşamaması sorunuyla çok sıkıntılı olan o süreç bitiverdi. Rabbime şükür ediyorum bittiği için. şimdi hayatımda olan kişi ile başlamadan önce çok düşündüm, acaba dedim, boşluktan mı ona sığınıyorum. sevdiğimi mi zannediyorum diye çok düşündüm. günlerce istihareye yattım. ve hep olumlu gördüm. yinede hayırlısını diledim sürekli. şimdi hayatımdaki kişiye bakıyorum beni mutlu etmek için elinden geleni yapıyor. annem ise bir defa oturup konuştu onunla. bana yakıştırmıyor onu heralde. o ise bunlardan habeersiz,her gün annemi soruyor.ne yapacağımı şaşırdım. tüm arkadaşlarım, akrabalarım onu severken annemin şiddetle karşı çıkmasını anlayamıyorum. birbirlerini sevdirecek bir dua yok mu tavsiye edeceğiniz?

gümüş

Kayıtlı Üye
Istemeye geleceklerdi dediginize gore vesilenizle biz kiz tarafi oluyoruz galiba :)

Annenize soracaksiniz tam olarak neden istemiyor diye, yapin birer kahve karsilikli icerken konusmayi deneyin ama yani bu konusma da siz isteginizi ve tabii o sevdim dediginizi mudafaa eden kisi rolunu almayin, anneniz anlatsin nedenlerini.

Bazen anneler kriterlerini mustakbel damadin simdi ki hallerine gore degil 10=15 sene sonra ki hallerine gore belirlerler, belki o kisi de gecmiste baskasinda gordugu bir seyi gormus ve sizin gelecek icin endiselenmistir , yani bir suru olasilik var.

Once o soyluyor dinleyin sonra ona gore bir strateji gelistirisiniz yani umarim ;)

kiraz

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim gümüş, ama dediğin gibi geleceğe bakıyor. mesleğine bakıyor. beni mutlu etmeyeceğine inanıyor dolayısıyla.ben de artık hayırlısını diliyorum Rabbimden. ama ne olacaksa biran önce olsun istiyorum.

AzAzi

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Şu zamanı göz önünde bulundurmak gerekirse kimse sütten çıkma ak kaşık değil dolayısıyla annenin sözü çocuğu uzerinde haktır. Oluruna bırak her neyse geçer... xd

surya

Kayıtlı Üye
Herkes annen ve babanın sözünden çıkma demiş.. Bir noktada haklılar akıl sağlığı yerindeyse bir anne ve babadan daha çok sevemez kimse seni.. Ancak şunu da unutmayalım bazen doğrular o kadar farklı ki.. Anne ve baban bu işin yanlış olacağına odaklanmış senin mutlu olabileceğini göremiyor olabilirler... Tam olarak hangi nedenden dolayı istemiyorlar anlayamadım ancak onların yanlışı senin doğrun olabilir.. Mesela annen için maddiyat çok önemliyken sen sadece sevdiğimle mutlu olabilirim her şartta diyebiliyorsundur... Demek istediğim sevgilini en iyi sen tanıyorsun hislerinin de yardımıyla ondan emin olduktan sonra ben onu seç derim... Çünkü eğer annen seni gerçekten seviyorsa senin mutlu olduğunu gördükten sonra hatasını anlayacktır...Ama eğer sen annen için sevgilini yüz üstü bırakırsan bunun geri dönüşü yok... İyi düşün sonra annen de pişman olur ama ikiniz de geri dönemezsiniz... Umarım yardımcı olabilmişimdir...

sevgisiz03

Banlı Kullanıcı
iyi de niye istemiyor niye olumlu bakmıyor annen yani eğer his meselesiyse annene güven ama bunun altında başka şeyler yatıyor olabilir istiareye yat en güzeli olumlu çıkarsa gidersin olmazsa üzülmeden kalırsın her şey de bir hayır vardır.