Merak ?¿

Ori

Kayıtlı Üye
Bir kedinin merak duygusu diğer hayvanlara oranla neden daha çok gelişmiştir?
Peki ya bir insanın merak duygusu diğer bir insana göre neden daha fazla gelişir?
Merak insanı neden çileden çıkarır? Onun için her şeyin anlamı neden sadece bir ''cevap'' olur?
Ve sizce merak iyi gördüğümüz bir şeytan mı, yoksa kötü gördüğümüz bir melek midir?

D

DAİMON

"Öğrenmenin temelinde merak yatar. Bu nedenle çocukluk döneminde merak duygusu körüklenmeye çalışılır. Üç yaş civarında artan öğrenme merakı nedeni ile "Bu ne?" "Neden böyle?" soruları başlar. Bu merakın çocuğun öğrenmesini sağlaması için yönlendirilmesi ve yanıtlanması gerekir. Ona yaşına ve gelişim dönemine uygun verilecek yanıtlar, ilerlemesini sağlar. Erişkinlik döneminde de merak, bilimsel ilerlemeler için şarttır. Eğer bu tür meraklar olmasa bugün ne Ay'a gidilebilirdi ne de telefon, elektirik gibi yaşamımızı yöneten buluşlar yapılabilirdi. Ama her merakın sonucu olumlu olmuyor. Çünkü öğrenmeye karşı olan merak, tutku aynı zamanda bazı kötü alışkanlıkların da nedenidir. Alkol ve madde bağımlılığı, suç sayılan eylemler merak sonucu oluşur. Voyerizmin (röntgencilik) temelinde de merak vardır. Röntgencilik denildiğinde sadece bir hastalık olduğunu düşünmemek gerek. Başka insanları gözetlemenin ve bundan haz almanın psikiyatrik bir bozukluk olduğu kesin.

Birçok teorisyen, merakın temelini açıklamaya çalışmış. Freud, merakın temelinde cinsel dürtülerin olduğunu söylerken, Paige ve Hunt insanın dünyayı anlamlandırma çabası olduğunu söylemiş. Hepsinin ortak noktaları var. Öncelikle merakın altında bazı temel örüntüler bulunuyor. Bunlar; çözümleme, kızgınlık, düşmanlık ve bilgiyle başkalarının üzerinde üstünlük sağlama isteği. Hepimiz kendimizi iyi hissetmek isteriz. Bu isteği sağlamlaştırmanın yolu kendimizi kötüyle karşılaştırmaktır. Kötü olanı saptamak için merak eder ve öğreniriz.

Merak kişinin yaşam döngüsünde davranışlarını olumlu ya da olumsuz etkileyen bir duygudur. Bildiğini ya da hissettiklerini doğrulama arzusu önemlidir.
Merak kediyi öldürür mü bilinmez ama doğru şeyleri merak etmediğinizde karanlık tarafla karşılaşmış olursunuz. Ulaşılan yalnızlık bu karanlığı artıracaktır. Ve inanın ki ne yalnızlıkta ne de karanlıkta merak edilecek olumlu, sizi yüceltecek değerleri bulamazsınız."

Yer yer kısaltarak alıntılam. Okunası bir yazı.

Bu arada kedi hakkındaki özdeyiş meraklı bir kedi cinsine binaen söylenmiş. Birazda gönderme maksatlı...

İyi forumlar.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Belki merak bir canlinin yasamsal "driven force" dur. Tam karsiligini bulamadim. Ama tum canlilar meraklidir diye dusunuyorum.

EkSen

Kayıtlı Üye
Bulutların aşılanıp yağmur yağması için rüzgara ihtiyaç vardır. İnsanın gelişimini de sürdürebilmesi için meraka...

Ü

Üye silindi 58480

Merak ta koyardim

Bir kutunun icinde kendime ait bir ekosistem yataracak olsam bir sanatci olarak, hatta en detayindan en kabasina kadar bir tasarlayici olarak,

Birtakim mahluklar yaratsam icinde, sensorleri olsa 5 adet, hatta bir 6.sini da tartismaya acik olarak bazilarinin icine yuklesem, ve o ekosistemi herkez kendi tekamul duzenine gore algilayarak , en sonunda karsima cikarak direk benim bilincime kadar yukselecek olsalar,

Tum o mahlukatin uzantisinin benim kendimden oldugu gercegini, onlara isareten sezdirecek bir tiyo verdirtsem bir elciye mesela,

Zaman algilarini yarim yaratsam, zamanin tamamina idrak yettiremeyecek olduklarini dahi anlamayacak halde olsalar,
Benim gordugum gibi goremeyeceklerini bilmeyecek olsalar, benim onlari yarattigimi ilk etapta kabul etmek istemeyecek olsalar, onlara sevkatimi bu yuzden esirgemesem,

Sirf bu yuzden onlarin yaratilmalarinin icine MERAK etme sirri da koyardim. O merak etme sirrini oyle bir yerlestiririrm ki, kim hangi yolda ilerliyorsa merak etmek onunu aydinlatsin ve o yulun sonuna kadar varsin. Ama illa yolun hangi sekilde ilerlenirse hangi sekilde son bulacagini da iclerinden bir elciye soylettirirdim. O elci mucizeler gostertmis ve akillari caresiz birakarak kendisine kulan verilmesi gerektigini gostermis biri olurdu. Yani imtihani cok cetrefilli olarak tasarlardim ve MERAK denen yesi illa yerlestirirdim. Beni merak edenlere kendimi beklemedikleri anda gosterirdim, daha da merak edecekleri sekilde tecelliler ederdim...

Merak onenmlidir. Kutsaldir. Canlilik alametidir. MErak etmeyen tekamulune razi olmustur.

Ü

Üye silindi 56746

Kötülüğe kanal olmak isteyen ona doğru gider ve kötülüğün hizmetçisi olur, iyilik de keza. Hata yapmaksa kötülükten farklı bir durum; hatanı telafi edebilir onarabilirsin ama kötülüğün tedavisi yok çünkü içinde, kanında, damarında kötülük dolaşan biri kötülük yapar ve iyilik de kötülük de seçimdir. Kötülüğü tanımayan bilmeyen biri onu seçemez de. Bazen gaflette olursun, basiretim bağlandı deriz ya, o hatadır. Allah affeder. Ama bilerek yapıp üstüne bir de kibirle bahaneler bulup örttüğümüz günahlarımızdan sorumluyuz. Yazarken içim şişti, umarım kötülüklerimizin farkına varanlardan oluruz.

Ü

Üye silindi 56746

Merakla kötülüğü nasıl bağdaştırdığımı ise unuttum :(

Ü

Üye silindi 58480

Merak = ait olduğunuz yerin sizi kendine çekmesi = kim oldugunuz

Merak iyi ya da kötü değildir. Sadece çekimdir yani cezbedir. Cezbe bir harf alarak cazibeye dönüşür.

Çekim yasası neden işe yaramaz? Çünkü merak oluşturmak içten gelir. Yani sadece ait olduğunuz yer sizi çeker. Bunun pusulasını değiştirmek için ne yazık ki kavramları eğip bükebilecek hale gelmeniz gerekir. Ama o bile kavramları çok iyi özümsemiş olmanızı gerekli kılar.