Mars'ta Yaşam İzi

Gaos

Kayıtlı Üye
Metan gazı canlıların çürümesiyle ortaya çıkmış olabilir.

[video=youtube_share;JscXPscDEC8]http://youtu.be/JscXPscDEC8[/video]

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Marsta yaşam mümkün bunun için 8 gönüllü seçtiler 4 kadın 4 erkek bende başvurdum ama seçilmedim. Gidişi olan dönüşü olmayan bir yolculuk. 7 yıllık bir similatörde yaşayacaklar gitmeden önce. Oraya vardıklarında kısıtlı su ve çok sıcak bir atmosferde olucaklar. Jenerasyon değiştikçe hayatta kalıp üreme gerçekleşirse doğanlarda ortama göre mutasyonlar gerçekleşicek bizden biraz daha farklı bir insan modeli marsta yaşamaya başlayacak yani.

Gaos

Kayıtlı Üye
başladı mı similatör? kolonizasyon ne zaman başlıycakmış ? bu arada mars daha soğuk değilmiydi ya ? baktım , -140la 20 derece arasında değişiyormuş . yanlışım varsa düzelt lütfen . benim için iyi olurdu :D

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Türkçe açıklamaları aşağıda.

Hollanda merkezli Mars One şirketi, yaklaşık bir yıl önce Mars’ta koloni kurmayı ve bu macerayı bir televizyon şovuna çevirmeyi amaçlayan projesini duyurdu. Şirket, 2023’te gerçekleştirilecek geri dönüşü olmayan yolculuk için dört erkek ve dört kadının seçileceğini duyurdu.

Guardian'ın verdiği bilgiye göre, şirketin hiç de kolay olmayan projesi için sadece iki hafta içinde 80 bin kişi başvuru yaptı. Başvuruların, 120 ülkeden geldiği belirtildi.

Mars One, gönüllülerin ne roket biliminde ne de astronomide uzman olması gerektiğini belirtiyor. Gönüllülerde aranan iki özellik, en az 18 yaşında olmaları ve çelik gibi sinirlere sahip olmaları.

Şirket, Mars’a yapılacak yolculuk için ana eğitim ve uzay aracı inşasının 2016-2022 arasında gerçekleşeceğini açıklamış, baş edilmesi gereken en büyük sorunun ise yolculukta maruz kalınacak radyasyon olduğunu belirtmişti.

Ancak yolculuğun başarılı olması halinde on binlerce insan arasından seçilecek gönüllülerin karşılacağı çok sayıda başka sorun da var: Mars’ta temiz su yok, hava solunamıyor, gezegen radyasyon fırtınaları altında kurumuş durumda ve yüzey sıcaklığı pişmeniz için ideal.

Mars One, bir hayal olmadığını açıkça ortaya koydukları projelerinde yer alacak gönüllülerin, verecekleri karardan emin olmalarını istiyor.

Amerika’da 38 dolar olan başvuru bedeliyle yolculuk için aday olabilirsiniz. Başvurunun ardından, ‘Neden Mars’a gitmek istediğiniz’ ve ‘Dünya’ya dönmeyecek olmanın nasıl bir his oluşturduğu’ gibi soruları cevaplıyorsunuz. Dahası, espri anlayışınızın nasıl olduğu da merak ediliyor.

Mars One’ın sağlık yetkilisi Norbert Kraft, “Seçeceğimiz insanlar belli bir özgemişe sahip olan insanlar olmayacak... Görevine en bağlı, en yaratıcı, dirençli ve motivasyonu yüksek insanları seçeceğiz” dedi.

Mars One, 2015 itibarıyla 28-40 gönüllü belirleyecek. Gönüllüler, farklı gruplar halinde 7 yıl süren bir eğitimden geçecekler. Ancak bu Mars’a gitmeleri için yeterli olmayacak.

Yıllar süren eğitim sonrasında, kimin Mars’a gideceği, Mars One şovunun izleyicileri arasında yapılacak oylamayla belirlenecek.

Ancak bu noktaya gelinebilmesi için, Mars One’ın yıllar sürecek bir bağış kampanyası ve Ar-Ge çalışması yapması gerekiyor. Şirketin kurucularından Bas Landsorp, Los Angeles Times’a yaptığı açıklamada, ‘Mars’a insan göndermek ve orayı yaşanabilir kılmak için 6 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu, televizyon şovuyla bu parayı toplayabileceklerini’ söyledi.

(Alıntıdır)

Gaos

Kayıtlı Üye
sağolasın dostum , takipte kalacam . en azından şu reality showu izleriz :)

AJA

Elit Üye
Açlık oyunları filmini anımsattı gösteri haline gelicek olması.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Gaos marsın soğuk olduğunu mu düşündün gerçekten :D Güneş sistemindeki güneşten sonraki 4. gezegen aslında biraz ürkütücü. İşin show haline gelmesi açlık oyunlarını andırsada aslında bilim için büyük bir adım ve gönüllü seçmeleride güzel.

Gaos

Kayıtlı Üye
eveet . :D işte 4. gezegen . güneşten uzaklaştıkça soğuk olması gerekmiyor mu ? ayrıca atmosferi de yok. tabi çapı mapı açısı etkili olur mu bilemem ama çok da belirgin olmaması lazım .

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
eveet . :D işte 4. gezegen . güneşten uzaklaştıkça soğuk olması gerekmiyor mu ? ayrıca atmosferi de yok. tabi çapı mapı açısı etkili olur mu bilemem ama çok da belirgin olmaması lazım .

Marsın kendine ait bir atmosferi bulunuyor, ama dünyada ki gibi bir atmosfer değil, zehirli gazlar barındıran bir atmosfer.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Sanırım sen dünya ile kıyasladın. Dünya güneş sistemindeki 3. gezegen aslında marstan daha sıcak olması gerekir ama atmosferdeki gazlar sayesinde tutulur öyle olmasaydı dünyada hepimiz kavrulurduk. Marsta ise çok zayıftır bu nedenle dünyadan geride olmasına rağmen dünyadan daha sıcaktır.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Her bilgi gerçek değildir marsta o kadar yoğun bir soğukluk olamaz yani.

Gaos

Kayıtlı Üye
sıcaklığın dünyadan daha fazla olduğuyla ilgili bir bilgi bulamadım , yönlendirirsen sevinirim

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Google a mars sıcaklığı dünya ile kıyaslaması gibi şeyler yazarsan çok fazla bilgi bulabilirsin. 288-293 arası dünyaya vuran sıcaklık. 186-268 de marsa. yani zaten eksi bir soğukluk yok dünya ile kıyaslamada ise atmosfer faktörünü yukarıda yazdım göz önünde tutarsan çok net anlarsın.

Gaos

Kayıtlı Üye
biraz daha araştırdım ama aksini göremedim . daha soğuk olmasının nedenleri uzaklık ve ince atmosfer deniliyor . neyse doğru bilgi ilerde önümüze gelir

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Evet bu konuda başka bilgisi olan varsa birşeyler yazsın lütfen :D