Mandala

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,096
Tepkime puanı
4,956
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Mandala, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.

Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.

Hinduizm'de Siva ve Sakti'nin kozmik dansını, Budizm'de Buda Diyarını veya Buda'nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.

Budizm'de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

[URL]http://img160.imageshack.us/img160/3599/drachenmandalafeuerdrackh3.jpg[/img][/URL]

yukardeki iki örnek ejdarha mandalası[/color:2y5zviip]---------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]
yukardaki enerji mandalası[/color:2y5zviip]

-------------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]yukardaki maji büyü mandalası[/color:2y5zviip]

---------------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]
yukardaki Afrika Mandalası[/color:2y5zviip]

-------------------------------------------------------------------------------
[color=#FF0000:2y5zviip]yukarıdaki Amerika mandalası[/color:2y5zviip]

---------------------------------------------------------------------------------------
[color=#FF0000:2y5zviip]
Yukardaki Asya Mandalası[/color:2y5zviip]

-----------------------------------------------------------------------------------


[color=#FF0000:2y5zviip]
yukardaki Çankra mandalası[/color:2y5zviip]

-------------------------------------------------------------------------------


[color=#BF0000:2y5zviip]yukaraıdaki Hayat Mandalası[/color:2y5zviip]
------------------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]yukarıdaki Hindistan Mandalası[/color:2y5zviip]

-------------------------------------------------------------------------------------
[color=#FF0000:2y5zviip]yukarıdaki İsrail Mandalası[/color:2y5zviip]
---------------------------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]yukarıdaki Su Falı[/color:2y5zviip]

----------------------------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]yukarıdaki Sümer Mandalası[/color:2y5zviip]

------------------------------------------------------------------------------------------[color=#FF0000:2y5zviip]yukarıdaki Türkiye Mandalası[/color:2y5zviip]
 

Şaman

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
376
Tepkime puanı
21
mandalalar hint ve mısır kökenlidir aslında.
mandalalara bakıp meditasyon yapabilir ya da zemine çizip büyüsel mekanınıza enerji yükleyebilirsiniz.ama en iyisi sizin kendi oluşturduğunuz mandaladır.Çünkü kendi enerjinizi taşır
 

Oddie

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Haz 2009
Mesajlar
139
Tepkime puanı
9
kendimiz nasıl bir mandala oluşturabiliriz peki?
 

embriyo

Elit Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
2,217
Tepkime puanı
884
Konum
Ankara
İş
Ressam
Dinlenmek ve konsantre olmayı arttırmak için bir çok şeyler yapılabilir. Bunlardan biri de tam bir sessizlik içinde veya arka plandaki hafif bir müziği dinleyerek bir Mandala boyamaktır.
Mandala daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir.Mandala dıştan içe doğru farklı renklerle boyanır.Kişi kullanacağı renkleri seçmekte özgürdür, şekil ona neyi anımsatıyorsa o doğrultuda hoşuna giden renkleri kullanmakta özgürdür.

- Mandala'lar ruh için bir ilaçtır.
- Mandala'lar vücut, ruh ve zeka'nın kaynaşmasıdır.
- Kendi yaratıcılığınızı keşfedeceksiniz.
- Kendinizi ve sizin etrafınızı saran gerçeği yeniden keşfedeceksiniz.
- Günlük yaşantınızın ve stresinin daha kolaylıkla üstesinden geleceksiniz.
- Sakin olacak, güven ve soğukkanlılık kazanacaksınız.

Mandalaların gücü tarih boyunca bilinir, enerjilerin değiştiği bu zamanda ise niyetlerimizi gerçekleştirmenin bir aracı olarak uygulanır. Görsel olarak boya ve kalemlerle yapılan bu çalışmada, olma anının nasıl olduğu bilincimizin tüm katmanlarına dokunarak yapılır. Mandala sadece kendi sanatınızı yaratmanın ötesinde, kendi hayatınızı istediğiniz şekilde yaratmanızla ilgilidir.

Ruh halinize göre uygulamalarınızda değişiklik görebilirsiniz.Mesela,huzurluyken daha soft- açık renkler ve yuvarlak hatlar, öfkeliyken koyu renk ve keskin hatlar kullanılabilir. Herkes farklı tecrübe deneyimler.Bunlar kolay uygulanabilir ve kendinizin yapabileceğiniz mandalaya örnek.

Meditasyon için çok etkili mandalalardan bir örnek.

Mandala okul öncesi çocuk eğitiminde de kullanılıyor.

Mandala hemen hemen daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir. Mandala, boyama yoluyla insanı sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Günümüzde çocuklardan birçok şey bekleyerek onları çeşitli stres faktörleriyle karşı karşıya getiriyoruz. Hafif bir klasik müzik eşliğinde boyanan “Mandala” sonunda çocukların stresleriyle kolaylıkla mücadele edebildikleri, sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür. Mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür. Ayrıca Mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken, dikkat sürelerinin de uzamasını sağlar.

Çocuğa etkisi nedir?
Günümüzde çocuklardan bir çok şey yapmasını isteyerek onları çeşitli stres faktörüyle karşı karşıya getiriyoruz. İşte bu noktada çocuklara “Ben senin için şu an buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum” demekten daha güzel bir şey düşünülemez. Mandala boyamak yoluyla sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Bu çalışmadan sonra grup çalışmasında, uyum sağlamada olumlu etkiler görülür.
Mandala çalışması, içten dışa ya da dıştan içe boyanır. Sırayı bozmamak önemli, fakat boyama sırası da önemli. Mandala çalışması önce süresiz yapılır, çocuklar düzene oturduktan sora süre verilir.Klasik müzik eşliğinde olabilir.Her çocuğun önünde her renkten boya kalemi ve kalemtraş bulunmalıdır.Birbirleriyle kesinlikle konuşmamalı ve kalem alış verişi yapılmamalıdır.Boyama yaparken örneğin sarı, mavi boyarken bu sıra böylece devam eder ya da hepsini rengarenk de boyayabilirler.Ya da iki sarı iki mavi şeklinde devam ederken, karşılıklı gelecek renk birbirleriyle çarpışmamalıdır.
Renklerin sıralaması da önemlidir ve boyamada hiç beyazlık kalmayana kadar boyanmalıdır.

Alıntı
 

aurora

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Şub 2009
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Peki yapılmış bir mandalayı boyayabilirmiyiz? yoksa kendimizin oluşturması mı daha iyi?
Bir de ne tür boyalar kullanılması gerekli acaba?
 

embriyo

Elit Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
2,217
Tepkime puanı
884
Konum
Ankara
İş
Ressam

ahya

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Eyl 2011
Mesajlar
145
Tepkime puanı
10
Konum
Münih
Ben bu boyama islemini kizimla deneyecegim, boyama isleminin bir zamani veya kac gün yapilmalidir?

Sevgiyle...

Sevgili Urum´un ilk basta vermis oldugu "Türkiye Mandala" sindaki resim hatali.
Altdaki resim dogru olani.

Ekli dosyayı görüntüle 3444
 

sarmaşık

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eki 2010
Mesajlar
139
Tepkime puanı
26
Konum
şimdilik kocaeli...
Ben boyamasını yaptım çok keyili. Orninali deri i üzerine yapılıyor. Def gibi müzik aleti yapımında da kullanılan bir yöntem. Mandala deriler ev dekorasyonunda da çok moda..
 

erlkonig

Kayıtlı Üye
Katılım
10 May 2010
Mesajlar
524
Tepkime puanı
52
İş
Öğrenci
Mandala oluşturmanın bir kuralı var mıdır? Zannediyorum ki ben bir tane oluşturmuştum. Tabi onu o zaman bilinçli yapmadım. Tarot destem, kendim kuruttuğum bir kaç dal bitki gibi malzemelerimi içine koyduğum küçük kutunun üzerine kendimce basit bir çizim yapmıştım.
 

embriyo

Elit Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
2,217
Tepkime puanı
884
Konum
Ankara
İş
Ressam
İlk sayfada ki paylaşımımda yazanları okuyabilirsiniz. Ayrıca sadece deri üzerine yapılmaz, asıl meditasyon nesnesi olarak kullanılır. Hinduizm ve budizmde çok yaygındır. Ancak sadece mistik amaçlı değil, geometrik ve rahatlatmak amaçlı da özellikle ülkemizde okul öncesinde de şekillerin tekrarı olarak kullanılır. Stresliyken boş bir kağıda bu mantıkta şekiller yapmakta zihni sakinleştirmeye çok faydalıdır, ayrıca hiper aktif çocuklar için de etkilidir, tabii başına oturtabilirseniz :)

Önceki sayfadan alıntı : Dinlenmek ve konsantre olmayı arttırmak için bir çok şeyler yapılabilir. Bunlardan biri de tam bir sessizlik içinde veya arka plandaki hafif bir müziği dinleyerek bir Mandala boyamaktır.
Mandala daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir.Mandala dıştan içe doğru farklı renklerle boyanır.Kişi kullanacağı renkleri seçmekte özgürdür, şekil ona neyi anımsatıyorsa o doğrultuda hoşuna giden renkleri kullanmakta özgürdür.

Verdiğimiz şekilleri bastırarak veya netten kendiniz veya çocuğunuz için farklı çeşitler bularak basıp denemeler yapabilirsiniz. Zamanla da kendi mandalanızı oluşturursunuz.
 

embriyo

Elit Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
2,217
Tepkime puanı
884
Konum
Ankara
İş
Ressam
Sayın erlkonig, bu çizdiğiniz mandala olmuyor. Mandala hakkında yukarıda yazdıklarımı okumanızı ve bir önce ki sayfada ki resimlere bir daha bakmanızı öneririm. Birbirinin tekrarı olan şekiller olmalı. Netten de görsel aramadan daha fazla resme ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda mandala çeşitleri var
[video=youtube;QkpFhsT8keE]https://www.youtube.com/watch?v=QkpFhsT8keE[/video]

Burada izleyeceklerinizde de mandalanın nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

[video=youtube;g16B64myG-E]https://www.youtube.com/watch?v=g16B64myG-E[/video]

Siyah- Beyaz mandala yapımı

[video=youtube;qAq2kZL8Lxw]https://www.youtube.com/watch?v=qAq2kZL8Lxw[/video]

9 dakikada 5 mandala yapımı,yapılması basit örnekler

https://www.youtube.com/watch?v=OJ2yDtqWvQw

Bu videoda ki mandala yapımı hem çok zevkli hem de pratik.

[video=youtube;-v0QRrayVlE]https://www.youtube.com/watch?v=-v0QRrayVlE[/video]
 

erlkonig

Kayıtlı Üye
Katılım
10 May 2010
Mesajlar
524
Tepkime puanı
52
İş
Öğrenci
Dediğim gibi bilinçli olarak mandala yapayım diye yaptığım bir şey değildi aslında. Ahşap kutu boş kalmasın diye yapmıştım. Tarife uyup uymadığını merak ettim. Ama gösterdiklerinizden birini yapacağım. :)
 
Üst