Majisyenlik wicca wiccanlık hakkinda

Jisuxella

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar önceliik yalnış yerde açtıysam şimdiden affetdin.

Aklıma takılan şey şu,
Maji anlamı hoş olmasada büyü demek.
Biliyorsunuzki majisyenlik wicca ( cadılık )var.
Majisyen wicca veya cadılar için aynı şeyi söyleyebilirmiyiz.? Wicca cadı olan majisyen mi olur majisyen olan wicca cadı mı olur ?
Bir wicca kendine majisyen bir majisyen kendine cadı diyebilir mi biri beni aydınlata bilir mi bu kavramlar aynı mı farklı mı ?

Koşulsuz sevgiler...

Godric1461

Kayıtlı Üye
İş
Yüksek Lisans
Merhabalar.Anlamları farklıdır.Cadılık doğuştan gelen bir yetenektir,sonradan kazanılmaz.Majisyen büyücü demek.Cadılar da büyücüdür ama her majisyen cadı değildir.

Jisuxella

Kayıtlı Üye
Merhabalar.Anlamları farklıdır.Cadılık doğuştan gelen bir yetenektir,sonradan kazanılmaz.Majisyen büyücü demek.Cadılar da büyücüdür ama her majisyen cadı değildir.
Teşekkür ederim o zaman wicca ve wiccanligi ayri tutarsak , doğustan gelen cadilik ile ak maji yapan bir majisyene, cadi veya majisyen diyebilirmiyiz

Jisuxella

Kayıtlı Üye
Bunu sormamın sebebi şu bazen kimlik karmaşası yaşıyorum, ben majisyenim , wiccan veya wicca değilim ama ak majiler yapiyorum "cadilik" olarak ailemden gelen gelenekler var bu sebeple sordum

Godric1461

Kayıtlı Üye
İş
Yüksek Lisans
Bunu sormamın sebebi şu bazen kimlik karmaşası yaşıyorum, ben majisyenim , wiccan veya wicca değilim ama ak majiler yapiyorum "cadilik" olarak ailemden gelen gelenekler var bu sebeple sordum
Anladım.Yaşınız hakkın da bir bilgim yok ama şunu belirteyim.Eğer bir cadı olsaydınız şimdiye kadar haberiniz olurdu.

Jisuxella

Kayıtlı Üye
Anladım.Yaşınız hakkın da bir bilgim yok ama şunu belirteyim.Eğer bir cadı olsaydınız şimdiye kadar haberiniz olurdu.
Belirti olarak cadiligin berlitilerinden bahsediyorsak bunlar cogu ile karsilastim ailemde aile buyuklerimdende yontemler ogrendim, sizce cadı olmak bir belirti mi verir ? Doguştan cadı olundugu sizce nasil hissedilir ?

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba,
Cadılık Öğretisi ilk çağlardan beri genellikle kadınlar tarafından devam ettirilir. Cadılar büyücülere göre daha ilkel yöntemlerle doğaya müdahale ederler. Örnek veriyorum otları karıştırırlar ya da kutsal sayılan canlıları kurban etmek gibi. Ama büyücüler daha modernlerdir cadılar göre, sadece ayinlerde ya da dini törenlerde kurban faali vardır. Kadim zamanlarda cadılığı bir çok krallık, devlet yasakladı. Nedeni ise doğa ile insanlar arasında ki dengeyi bozuyorlardı. Cadılar ile büyücüler arasında ki en belirgin diğer fark ise cadılar standarttır. Ancak büyücüler kendi içlerinde ilk düzen, orta diyar, yeni dünya ve yeni dünyada ortaya çıkan seyd büyücüler olmak üzere ayrılırlar.

Bilginize, saygılarımla..

Seraphine

Kayıtlı Üye
Şimdi bu 3 kavram birbirinden tamamen farklı aslında.

Cadılık ruh ile bağlantılı bir şeydir. Mesela siz bu hayatınızda bir cadıysanız, hm önceki hayatlarınızda, hem sonra ki hayatlarınızda bu özelliğe sahip olacaksınız demektir. Kullanmak veya kapatmak kişinin isteğine bağlıdır. Majisyen ve wiccanlar'ın kurallarını genelde önemsemezler. Coven veya solitary, bağlılığa göre kurallarını oluştururlar.

Wiccan'lık bir dindir. 3 katı yasası gibi kesin kurallara riayet edilir. Daha doğrusu temel kurallar vardır ve yine bağlılık ile orantılı olarak minik belirlemeler yapılır. Cadılık ile en keskin çizgisi bu kurallardır. Bir cadı karanlık yola hizmet edebilirken, wicca'lar bunu yapamaz. Onların temel görevi doğa ve insanlığın yararına çalışmalar gerçekleştirmektir.

Majisyenlik bana serbest meslek çağrışımı yapıyor .)) Pek iyi fikirlerim olmadığı için kötülemek ,istemiyorum. Bu yüzden bunu es geçeceğim.

En kısa ve öz böyle açıklanabilir sanırım.

Jisuxella

Kayıtlı Üye
Merhaba,
Cadılık Öğretisi ilk çağlardan beri genellikle kadınlar tarafından devam ettirilir. Cadılar büyücülere göre daha ilkel yöntemlerle doğaya müdahale ederler. Örnek veriyorum otları karıştırırlar ya da kutsal sayılan canlıları kurban etmek gibi. Ama büyücüler daha modernlerdir cadılar göre, sadece ayinlerde ya da dini törenlerde kurban faali vardır. Kadim zamanlarda cadılığı bir çok krallık, devlet yasakladı. Nedeni ise doğa ile insanlar arasında ki dengeyi bozuyorlardı. Cadılar ile büyücüler arasında ki en belirgin diğer fark ise cadılar standarttır. Ancak büyücüler kendi içlerinde ilk düzen, orta diyar, yeni dünya ve yeni dünyada ortaya çıkan seyd büyücüler olmak üzere ayrılırlar.

Bilginize, saygılarımla..
Güzel yazın için teşekkürler ışıkla kalın.

Jisuxella

Kayıtlı Üye

Cadılık ruh ile bağlantılı bir şeydir. Mesela siz bu hayatınızda bir cadıysanız, hm önceki hayatlarınızda, hem sonra ki hayatlarınızda bu özelliğe sahip olacaksınız demektir. Kullanmak veya kapatmak kişinin isteğine bağlıdır. Majisyen ve wiccanlar'ın kurallarını genelde önemsemezler. Coven veya solitary, bağlılığa göre kurallarını oluştururlar.

Wiccan'lık bir dindir. 3 katı yasası gibi kesin kurallara riayet edilir. Daha doğrusu temel kurallar vardır ve yine bağlılık ile orantılı olarak minik belirlemeler yapılır. Cadılık ile en keskin çizgisi bu kurallardır. Bir cadı karanlık yola hizmet edebilirken, wicca'lar bunu yapamaz. Onların temel görevi doğa ve insanlığın yararına çalışmalar gerçekleştirmektir.

Majisyenlik bana serbest meslek çağrışımı yapıyor .)) Pek iyi fikirlerim olmadığı için kötülemek ,istemiyorum. Bu yüzden bunu es geçeceğim.

Wiccan wica veya paganism bir din, 3 kuralı ile ne yaparsan döner kuralını belirler.
Bir cadı bu kuralları umursamazlar ve kendi yollarını çizerler ak veya kara yol olarak.
Bir majisyen ise imajinasyon yolunu güçlendirmek için maji yapar doğru anlamişimdir umarim.

Jisuxella

Kayıtlı Üye

Wiccanlar da modern cadılar olarak adlandırılıyor.
Şu elden ele aileden geleneklerle geçen cadılardan fark ne ? Doğuştan gelen yenetek farkı mı
Sonuç olarak wicca , cadı,druid ak veya kara da olsa bunlar maji yapar kısaca bunlara majisyen denilebilir mi ? Maji yapiyorlar sonucta

Seraphine

Kayıtlı Üye
Modern cadı olarak adlandırılmaları onları gerçek cadılık ile aynı yapmıyor :)

Bunlar oldukça tartışmalı konular. Cadılık kendi içine bir çok çeşide ayrılıyor ama dediğim gibi bir cadı olabilmeniz için ruhunuzun bu özelliği barındırması lazım. Şu noktada size diğer detayları anlatmak sadece kafa karıştırıcı bir durum olacaktır.

Majisyenler imajinasyon güçlendirmek için çalışmalar yapmazlar. Kendi çıkarlarını gerçekleştirmek için doğa'nın ve evrenin kanunlarını kullanmaya çalışırlar, çünkü yetenek ve güçleri yoktur. Yani cadılar, wiccalar veya benzeri kavramlar ile bağdaştırılmamalı.

Jisuxella

Kayıtlı Üye
B n ne olduğumi biliyorum ? sadece insan ne olduğuyla ilgili bir isim arayışına girebiliyor mesela hepsinden bir parça gorünce insan sasiriyor ama dediğin gibi cok derin ve tartismali ama tesekkur ederim sana. Yüksek benliğinizden izin alarak pandülümle size Koşulsuz sevgi. Şifalı yeşil ışıklar gönderiyorum, gönderdim. Ay ışığı ile kalın. Teşekkürler ?