Lusid Rüya Makalem

Narsinha

Banlı Kullanıcı
Öncelikle herkese merhaba Ben Narsinha (Mert K.) Uzun bir lusid birikim ve çalışmalarımdan bahsedeceğim
Teknikleri son 3 ayda 10 arkadaşımın ve internette tanıştıklarım üzerinde denedik Kısa süredede olsa yarısında
başarı gözlemledik Uzun süreli ve düzenli çalışmalarda mutlak başarı olacağına garanti verebilirim

Önce konu içeriğim hakkında bir kaç giriş yapayım

1) Lusid rüya tanımı

2) Lusid rüyanın faydaları nedir?

3) Lusid rüya negatif sonuçlar

4) Lusid rüya hazırlık ve zaman

5) Lusid rüya teknikleri

6) Lusid rüya sorular

7) Yapılan hatalar

Lusid rüya nedir?

Lusid demek berrak demektir Lusid rüya 'Berrak rüya' demektir Biraz daha açmak gerekirseBerrak rüyanın
iki açıklaması vardır Bunlar; Rüyada olduğunun farkına varma ve net rüyalardır Yani Lusid rüya demek Çok gerçekci
bir rüyadayken farkına varmaktır Lusid rüyada önemli olan şey ise açık yakalamaktır Rüyalar sizin bilinçaltınızın bir
yansımasıdır İnsan bir çok şeyden etkilenir, bunun farkına varmasa bile bilinçaltı o olayı,günü,cisimi,rengi,kişileri vs
belleğine yerleştirir ve size bunu rüyada farklı biçimlerde yansıtır Örneğin yılan görürsünüz korkarsınız bilinçaltınız bunu
alır kaydeder ve size rüyada yılan topluluğu veya devasa yılanlar göstererek sizi korkutur Açık yakalamak ise gayet zor
bir durum gibi görünür fakat biraz azim biraz inanç ve sabırla üstesinden gelebilirsiniz Açıklara deyinelim Örneğin bir
sonbahar da bir bankın üzerinde oturuyorsunuz Çevrede insanlar,hayvanlar,arabalar vs var Bu sizin için hazırlanmış
sınırlardır Gün içerisinde sık sık kendinize 'ben buraya nasıl geldim?,En son ne yedim?' gibisinden sorular sorun Bir kaç gün
sonra buna alışacaksınız Peki bunun rüyayla ne alakası var? Rüyada asla geçmişi hatırlamazsınız Yani rüyaya hep ortasından
girersiniz her şeyin olduğu anda girersiniz Hiç rüyaya girerken kendinizi izlediniz mi? Bunu yapamazsınız çünkü bilinçaltı
sizin olayı çözmemeniz için öyle yoğun bir konu verirki sorgulama gereği duymassınız bile İlk lusidim de evimde balkondaydım
Evimiz 10kat Herşey güzel yolunda gidiyor önce sorguladım sonra nasıl eve geldiğimi hatırlamadığımı farkettim fakat rüya
olduğu aklıma gelmedi neden mi çünkü kendimi kaptırmış amacımdan çıkmıştım Rüya aklıma gelmiyor sanki su içer gibi
yapıyordum bu tekniği Her neyse bunu yapınca balkondaki masanın dikdörtgen değilde yuvarlak olduğunu farkettimBunu
farkedince kendime 'işte rüyadayım nasılda yakaladım seni' dedim İlk kez lusid olmuştum Şunu bilin ilk lusidinizde ki
heyecandan dolayı rüyanız çabuk bitebilir bu yüzden o kısa anın tadını çıkartın Ben bunu balkondan atlamak ile seçtim
Yaklaştım demirlere, tam atlayacaktım ki tırnak uçlarım kan topladı,çenem titredi ve göğsümde bir sıcaklık hissettimO kadar
korktumki o yükseklikten atlayamadım Kendi kendime bir rüya ne kadar gerçek olabilir ki bu rüya e atlayayım diyor fakat rüya
okadar gerçekci olduğu için korkudan yapamıyordum Sonra ise gözümü açtım ve pişman oldum Ama çok sevinmiştim çünkü ilk
lusidimi yaşamıştım

Lusid rüyanın faydaları nedir?

Şimdi diyeceksiniz ki ben neden luside çalışarak zaman kaybedeyim bana ne yararı var 2 gün eğlenir sıkılırım Hayır! Lusid
rüya sizin dönüm noktanız olabilir Hayatınızda bir çok şeyi başarmanıza yardımı olabilirÖrnek vermek gerekirse Hakan
adında kadim bir dostum vardı Biraz çekingen ve kızlarla konuşurken kekeleyen birisiydi Hiç bir kız arkadaşına açılamaz
hep benim başımı şişirirdi Bende o zamanlar yeni yeni başarıya yaklaşıyordumOna lusidden bahsettim fakat saçma
birşey olduğunu söyledi Her neyse aradan zaman geçti ve benden yardım istedi lütfen şu sorunuma bir çözüm bulalım
dedi Bende sorununa çözüm bulurum fakat bana sorgusuz güvenmen gerekiyor dedim Tamam ne olursa olsun lütfen
olsun artık dedi Peki dedim ve lucid için bir kaç teknik verdim ve bunlara hergün düzenli çalışmasını söyledim Tamam
dedi aradan 1-1,5 ay geçti ve bana rüyada olduğumun farkına varıyorum fakat cisimlere hükmedemiyorum dedi Bense
cisimlerle işimiz yok dedim Ona rüyanda açılmak istediğin kişiyi düşünmesini ve her rüyanda ona açılmasını söyledim
1 oldu 2 oldu 3 oldu ve en sonunda bu korkusunu yendi Hani derler ya korkularınızı yenmeniz için yüzleşmeniz gerekiyor
diye Lusid size bunun için ortam sağlar Maddelendirmek gerekirse

* Korkularınızla yüzleşirsiniz

* Tek başınıza bir enstürman çalmayı öğrenebilirsiniz

* Toplum içinde konuşamıyor utanıyorsanız lucid tekrarlarıyla bunu aşabilirsiniz

* Uçma duygusunu tadabilirsiniz

* Rüyalar aleminde gezebilirsiniz

* Askerseniz ve korkuyorsanız; savaşlara,tabtikatlara katılır bu korkunuzu yenersiniz

* Cinsel arzularınızı ve fantezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz (Biraz açık oldu kusura bakmayın)

vsvsvs Her türlü başarıya ulaşabilirsiniz Sadece hayali düşünmeyin

Lusid rüya negatif sonuçlar

Negatif sonuçtan kastımız yan etkilerdir Yan etkiler yok demeyin her başarı gibi bir olumsuzlukta var Bunları
derece olarak sınıflandırdım 1derece; Ciddi sonuçlardır ve bu tür olumsuzluklarda ara vermeniz daha iyi olacaktır
2derece; pek abartılması gerekmeyen etkilerdir

2derece:

* Hayal kırıklığı

* Verimsizlik

* Gün içinde kafanın dolu olması

* Sürekli uyuma isteği

1derece:

* Uyku bozukluğu

* Kontrolü sağlayamamak

* Sürekli rüyalar aleminde kalma isteği

* Gerkçek hayattan sıkılma isteği

* Rüya ile gerçeği ayırt edememek

Lusid rüya hazırlık

Öncelikle hazırlık konusu biraz değinelim Hazırlık uykuya dalmadan önce yapmanız gereken birkaç düzendir
Yatağa yatmadan önce mutlaka biraz uykunuzu almış olmalısınız Yatakta ve odada sizi rahatsız edecek kişi/kişiler vs
bulunmamalıdır Grip,baş ağrısı vs rahatsız edici hastalığınız olmamalıdır Uykunuzu almış olmak demek yani aşırı
yorgun,halsiz veya uykulu olmamanız demektir Çok yorgun olursanız birşey düşünemez ve deliksiz bir uyku çekersiniz,
Bu aşırı uykulu olmak içinde geçerli Zaman olarak boş olduğunuz veya evde kimsenin olmadığı bir günde ki tabi teknikleri
uygulamış olarak öğlen 12:00-13:00 gibi yatağa uzanın ve saat 17:00 a alarm kurup güzelce bir uyuyun Uyandıktan sonra
uykunuzu bölmeyin tekrar kapatın gözlerinizi ve uyuyun Biz zihninizin açık fakat beynin ve bedenin uyumusanı ve sizin
lusid olmanızı sağlayacaktır Zihniniz açık olur bilinçaltı zihninizi yönetemez ve bir anda herşey olup biterken teknikler
aklınıza gelir veya sorgulama yaparsınız Fakat gecede veya hastaykende deneyebilirsiniz Ben sadece daha avantajlı
olması için söyledim Bütün bu hazırlıkları tamamladıktan sonra lusid olmanın bir kaç aşaması vardır Bunlar;

Rüyaya dalarken

Rüyadayken

Rüya bittikten sonra

Olarak 3 aşamada incelenir Gözünüzün önündeki şekilleri inceleyerek veya şartlandırma ile rüyaya dalarken zihniniz
hep açık olur ve rüyada bulursunuz kenidinizi Teknikleri çalışarak Rüyanın ortasında sorgulamalar ve incelemelerde
bulunarak farkına varırsınız Veya az önce verdiğim teknikteki gibi uyanır ve tekrar uyuyarak lusid olabilirsiniz

Lusid rüya teknikleri

Teknik 1 (Makarna tekniği) (10 arkadaşımın 5 inde başarı görüldü)

Öncelikle bildiğiniz gibi rüyalar bizim bilinçaltı yansımalarımızdır Ben son zamanlarda rüyalarımda bir şeye dikkat ettim
rüyada asla ama asla spagetti makarnası kırılmıyor bakın bunu nasıl anladım Bir gece lucid yaşarken Annem evde makarna
yapıyordu fakat makarnalar kırılmamış yumurta tavasında yapılıyordu Anneme 'Anne bari kırsaydın ' dedim ses vermedi
Ben kırmayı denedim bir türlü kıramadım Lastik gibi oluyor fakat kırılmıyor Neredeyse 3-4 gün bunu denedim rüyamda fakat
hiç birinde kırılmadı kendimi zorladım şimdi kırılacak şeklinde fakat bir türlü kırılmadıŞimdi yapmanız gereken gün boyu yanınızda makarna taşıyacaksınız Gün boyu 24 saat taşıyın,asla yanınızdan ayırmayıngerisi malum bilinçaltına yazılan makarna ve rüya

Teknik 2 (Akılda tutma) (10 arkadaşımın 5 inde başarı görüldü)

Bakın arkadaşlar Lucid rüya Açık rüya demektir Açık rüya görmenin altın kuralı, açık rüya göreceğinize gönülden inanmaktır
Bundan böyle aklınızı bir tek bu meşgul etmeli Nasıl ki sigarayı yeni bırakmış bir insan her saniye sigarayı düşlüyorsa, sizin de aklınız sürekli açık rüyada olmalıdır Yolda yürürken, duş alırken, televizyon seyrederkenHatta saatinizi veya telefonunuzun alarmını 15 dakikada bire kurun Her 15 dakikada bir saat çalınca aklınıza Lucid rüya gelsin ve kenidinizi,evi,oraya nasıl geldiğinizi sorgulayın

Teknik 3 (şarkı tekniği) (10 arkadaşımın 2 sinde başarı görüldü)

Ve geldik en kritik noktaya Daha önce dinlemediğiniz güzel bir şarkı seçin, bunu günlerce haftalarca dinleyin Yalnız bu
şarkı size sadece açık rüyayı hatırlatsın Onu ilk defa bu düşünceyle dinleyin Bu şarkının anısı bu olsun, nerde ne zaman
duysanız aklınıza bu gelsin, sizin şarkınız olsun! arkıyla eksiksiz bütünleştikten sonra geceleri kulağınıza bu şarkıyı koyun,
sürekli çalsın Uykunuzun REM evresinde bu şarkının rüyanız içine akmasıyla kendinizi sorgulayacak ve rüyada olduğunuzu
fark edeceksiniz

Teknik 4 (Yüzük tekniği) (10 arkadaşımın 6 sında başarı görüldü)

Evet arkadaşlar şimdi en basit ve en etkili yöntemlerden birisine gelelim Yüzük tekniği Bir yüzük alın Bunu ilk gün serçe
parmağınıza takınVe yüzüğü gördükçe 'acaba rüyada mıyım' şeklinde soru sorarak inceleyin etrafı Diğer gün yüzük
parmağınıza takıp aynı işlemi tekrarlayın Diğer gün orta parmak ve böyle böyle bütün parmaklarınıza takarak 10 günün
sonunda ilk lucid deneyimini şu şekilde yaşayacaksınız; Rüyanızda çou arkadaşım ve benim gibi büyük ihtimalle sabah
sanki yeni uyandığınızı zannedip yüzüğü parmağınıza takmak için kalktığınızda yüzüğün 10 parmağınızda da takılı olduğunu
göreceksiniz Bu anda hem gariplik hem soru ile rüyada olduğunuzun farkına varacaksınız

Teknik 5 (Ayakkabı tekniği) (10 arkadaşımın 4 ünde başarı görüldü)

Şimdi bu teknik ciddi anlamda etkili bir tekniktir Öncelikle bir çift ayakkabı alın ve her ikisinin içine sert bir cisim koyun
Her gün onu giydiğinizde bu cisim ayağınıza batacak ve sizi rahatsız edecek Sürekli batmasından rahatsız olacaksınız
Her ayağınıza battığında rüya yazısı aklınıza gelsin Rüyada bilinçaltınız size uykuda rahatsızlık vermemek için o sert cismi
ayakkabının içine koymayacaktır Ayağınıza batmayınca bir gariplik olduğunu anlayacak ve rüyanın farkına varacaksınız

Teknik 6 (totem tekniği) (10 arkadaşımın 8 inde başarı görüldü)

Öncelikle arkadaşlar İnception filmini izlediyseniz orada totem adlı cismin faaliyetini biliyorsunuzdur Bilmeyenler için
anlatayımTotem kendinize ait; ağırlığını,şeklini,yapısını sadece kendinizin bildiği başka kimsenin dokunmadığı bir cisimdir
Bu hazır olabileceği gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz Benim tercihim kendiniz hazırlamak Şimdi cisminizi hazırlarsınız
ve onu sürekli yanınızda taşırsınız Örneğin yeşil bir zarınız var Ağırlığını,şeklini sizden başka kimse bilmiyor, sürekli yanınızda taşıyorsunuz Bilinçaltınız artık o cismi tanıyor ve kesinleştiriyor ve biliçaltı rüyada cisminizle biraz oynama yapıyor
rengini değiştiriyor veya şeklini veya ağırlığını Sizde otomatik olarak rüyada olduğunuzun farkına varıyorsunuz

Lusid rüya sorular

S)Lucid rüyayı herkes başarabilir mi yokse bir yetenek mi?
C)Yetenek değil lusid azimli ve sabırlı bir çalışmayla herkesin başarabileceği birşey

S)Lucid rüyayı nekadar sürede başarabiliriz?
C)Bu sizin inanç ve düzenli çalışmanıza bağlı Bazı insanlar 5 günde bazıları 5 ayda başarır

S)Lucid süremizi nasıl arttırabiliriz?
C)Lucid olduktan sonra rüyada olduğunuzu söylemeyin rüyada değilmiş sanki normal
işlerinizmiş gibi yapacaklarınızı yapın

S)Lucid rüya için uyku hapı vs önerir misiniz?
C)Kesinlikle hayır! Bu sizi ilaçkolik yapar ve sağlınıza büyük bir derecede zarar verir

S)Lucid rüya için teknolojinin bir yararı olabilir mi?
C)Evet çalar saatler vs kullanılabilir

S)Ya Lucid rüyada yıllar geçerde uyandığımda sadece birkaç saat geçerse
C)Rüyada ço yüksek bir yerden atlamak veya ölmek sizi uyandırır Zaten kendinize uyanmak
istiyorum dediğinizde de uyanırsınız

S)Lucid rüyama başka varlıklar girebilir mi?
C)Girmez fakat olası durumda rüya sizin rüyanızdır ve kontrol sizdedir

S)Rüyayı uzatmak için ne yapmalıyım?
C)Rüya bitimine yakın görüntü bulanıklaşır o anda ellerinizi birbirine sürtün ve gözlerinizi kapatarak
'rüyada kalam istiyorum ' deyin Bir diğer teknik ise sürekli eylem halinde olun

Yapılan hatalar

Başlıca yapılan hatalardan birisi rüyada olduğunuzu farkederek davranmak Bu kesinlikle
yanlıştır ve rüyanızın çabuk bitmesine sebep olur Rüyadayken farkına vardığınız zaman
rüyada değilmiş gibi davranın Yani heyecanlanmayın normal günlük hayatmış gibi davranın
Tsunami dalgalarımı oluşturmak istiyorsunuz bunu; 'Rüyadayım ve tsunami oluşturuyorum'
diyerek yapmayın Sanki her zaman yapıyormuş gibi yapın

Bir diğer hatalardan biriyse tekniklere kendinizi kaptırmak Yani ilk başlarda rüyada mıyım
diye sorarken araştırırsınız alışınca rüya aklınıza gelmez sanki günaydın der gibi dersiniz Siz günaydın dediğiniz zaman bunu alıştığınız için dersiniz fakat bunu ilk diyen insan günaydın
dediği zaman aklına günün doğması güzel bir gün geçirmek anlamı gelir sorgulamada da böyledir
Alışırsınız ne için sorguladığınızı unutursunuz ve başarısız olursunuz

Umudunuzu yitirmeyin Elbet başaracaksınız eğer başaramıyorsanız bu bir yerde hata yaptığınız
içindir Tekrardan gözlemleyin yaptıklarınızı Umudunuzu yitirdikçe başarıdan o kadar uzaklaşmış
olursunuz

15 dakikalık bir alarm kurun ve o alarm her çaldığında kendinize şu anda rüyada mıyım diye sorun
bu sizin tekniklere alışmanızı sağlayacak

Benden bu kadar hepinize başarılar dilerim Makaleyi yazmamda katkısı olan bütün site ve arkadaş-
larıma teşekkür ediyorum

Mert Kocakaya

• Beğendim
Tepkiler: AJA

hfcy

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
çok başarılı bi paylaşım olmuş özellikle yüzük taktiğini çok sevdim deniycem bakalım peki bi sorum var benim rüyalarım çok bulanık oluyo bi nedeni varmı bi çaresi gördüğüm kadarıyla bayağı profesyonelsin bu konuda

Narsinha

Banlı Kullanıcı
Uykudan yarım saat önce uyuyana kadar bir resme bak mekan resmi olsun bilinçaltına net bir şekilde kaydedilsin o resim lusidde ilerledikçe kendi rüyalarını tasarlayacaksın mesela gece arası uyanıp tekrar uyuyacaksın o sırada kendi ortamını oluşturabileceksin fakat çok çok zor. ben açıkcası fazla deneyimli değil ben teknikleri kurguladım kendimde denedim oldu fakat ileri gitmedim,lusidde ilerleyen arkadaşlarımda denedik onlardada başarılı sonuç alınca bir makale yazmak istedim.