Loalar

Şaman

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haz 2008
Mesajlar
376
Tepkime puanı
21
LOALAR
vudu dininde kutsal sayılan ruh ve ya yarı tanrılara LOA denir.Afrika dilinde ise kelime anlamı GİZEM,SIR demektir
Vudu dinine göre büyük ve ulu bir yaratıcı tanrı vardır(DJE) ve loalar onunla yaratılanlar arasında aracı olabilecek yüce ruhlardır.onların her birine tanrının bir gücü verilmiştir ve dilekleri gerçekleştirirler,rehberlik ederler.
Loalar Hint tanrılarına benzerler çünkü hint mitolojisinde de büyük tanrı ve onun değişik yüzlerini ifade eden ve insanlarla iç içe olan tanrılar vardır.bu tanrılar insanların dileklerini iletikleri tanrılardır ve bir zamanlar yaşamış kişiler olduğuna inanılır.
Loa aynı zamanda ruhu da ifade eder.Belki de bu yüzden loa kelimesi afrikalılarca ruhani olan her varlığa enmiştir.Yaşamış olduğuna inanılan loalar kendini yetiştirip geliştirmiş ve urhunun gücünü keşfetmiş kişilerdir.
Loalar, tanrı'nın "insanlara yardımcı olmak üzere yarattığı" varlıklar, tanrı ve insan arasında aracılardır. doğa-üstü güçlerle donatılmış, fizik üstü bir alemde mekan ederler ve insanların dileklerini yerine getirirler, onları korurlar ve gerektiğinde cezalandırırlar. her biri belirli bir gücün, belirli bir mekanizmanın sorumlusudur. örneğin bir ateş loasunu çağırıp yağmur dilemezsiniz. yüce tanrı direkt olarak insan sorunları ile ilgilenmez, çünkü çok uzak bir boyuttadır, dolayısıyla onunla ilgili herhangi bir uygulama yoktur. ancak, loalar bir dilek yerine getirdiklerinde ve onlara teşekkür edildiğinde "bana değil, tanrıya şükret" derlermiş. vuducular da neredeyse kaderci bir yaklaşımla başına gelenlere "tanrı işi" derler, ancak önleyebilecekleri veya değiştirebilecekleri bir durum olduğunda çekinmeden loalara başvururular. böyle olmakla beraber vudu da aslında ibadet ağır basar.

loalar dilekleri yerine getirirler, ama çoğu zaman sembolik dahi olsa karşılığında bir bedel isterler, bu puro, içki, yemek şeklinde olduğu gibi her loanun kendine göre zevkleri ve kurbanları vardır. vudu'nun yaygın olduğu yerlerde loalar aynı komşu veya akrabalar gibi, inananların hayatında önemli rolleri bulunan gerçek kişiler olarak görürler. örneğin yılbaşında birçok cariocas (rio yerlisi) copacabana plajına giderler ve denize adak olarak çeşitli hediyeler atarlar, örneğin fransız parfümü, bir kutu çikolata, şampanya (maddi imkanlarla ölçülü olarak) vs. gibi... bir erkeğin flört ettiği kadına vereceği türden hediyeler. bunlar deniz orişası yemanja'ya verildiği kabul edilir. bu şekilde varlık ve insan arasında, aile ferdi ve dostmuş gibi özel ve duygusal bir bağ kurulur.
Bazı Loa isimleri ve görevleri;
Agwe: denizlerin ve suların ruhu
Aida Wedo:gökkuşağı ruhu
Ayza: koruyucu ruh
Baron Samedi: mezarların koruyucusu
Dambala (veya Damballah-wedo): yılan ruh
Erinle: ormanların ruhu
Ezili (veya Erzulie): aşk ruhu
Mawu Lisa: yaratıcılığın ruhu
Ogou Balanjo: şifa ruhu
Ogun (veya Ogu Bodagris): savaş ruhu
Osun: iyileştirici yağmurların/fırtınaların ruhu
Sango (veya Shango): kasırgaların ruhu
Yemanja: suların dişi ruhu
Zaka (veya Oko): tarımın ruhu

 

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Eyl 2008
Mesajlar
198
Tepkime puanı
17
Yaş
34
Konum
İstanbul
Gerçekten ilginç ve dikkat çekici bir konu. Hoş bilgiler verilmiş, bir gün biz de deneriz denize bişeyler atmayı :D

Emeklerin için teşekkürler..
 

PANTHETURKIST

Banlı Kullanıcı
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Konum
ERGENEKON/HAMBURG
Baron Samedinin Vevi.
samedi.gif
 

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,100
Tepkime puanı
4,987
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
tüm vodoo büyüsü çalışmalrında bu tanrın ruhalara öncelikle ayın yapılır . eline sağlık şaman çok güzel calışma
 

CREEPA

Banlı Kullanıcı
Katılım
30 Eki 2008
Mesajlar
246
Tepkime puanı
2
Konum
Lost Angeles
Ilginc,Loalarla calisma firsati buldunmu Saman ? Bunlar aslinda bir cesit görevli zanediyorum Samedi haricinde ..?
 

legolas

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
21
Tepkime puanı
2
Baron Samedinin Vevi. ne manaya geliyor bir tılsım mı?
samedi.gif
 

haniel

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Nis 2010
Mesajlar
46
Tepkime puanı
0
hayır bu baron samedi'nin vevesi bu bir tılsım degil aslında voodoo törenlerinde yere bugday yada kanla çizilen çagrı işaretleridir (haiti voodoosunda böyle macumba gibi kültlerde ise loalar başka isimlerle geçerler)her loanın çagırılış biçimi farklıdır voodoo büyüsüyle dinini birbirine karıştırmamak gerekir bizim gördügümüz bebeklere igne batırmaktan çok farklıdır voodoo genelde kahverengi şeker kükürt filan kullanılır bebeklerden çok mojo denilen bizdeki muskayla aynı işe yarıyan torbacıklar taşınır yada bagzı yag ve tozlar vardır(come to me oil gibi yada çok bilinen bir voodoo tozu goofer dust gibi)ne yazıkki bizim ülkemizde herkes voodoo hakkında bilip bilmeden atar tutar
 

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Eyl 2008
Mesajlar
198
Tepkime puanı
17
Yaş
34
Konum
İstanbul
Veve'leri, batı majisindeki Sigil'ler olarak düşünebilirsiniz. Varlığın kendine ait bir çağrı sembolüdür. Bir nevi kapı görevi görür. Sayın haniel'in de söylediği gibi, voodoo sadece bebeklere iğne batırmaktan ibadet değildir. Bütün ekollerde görülebileceği gibi şifa, korunma, kahır, bereket, intikam, adalet gibi çalışmalar vardır. Voodoo altarında asla ve asla eksik olmaması gereken tek bir eşya varsa o da bir kafatasıdır. Kafatasının bir insana ait olması gerekmektedir fakat zamanımızda bunu bulmak pek kolay olmayacağından küçük kristal kafatasları ya da tahtadan oyulmuş kafatası da iş görür. Lwa Met Tet (Kafanızın Yöneticisi-Loa'sı-) ile tanışmadan ve Loa ile bağlantınızın açılması için bir Houngan Asogwe'den (Yüksek Rahip) inisiyasyon almadan Voodoo çalışmalarına başlayamazsınız. Bu da diğer bir çok öğreti gibi eğer doğuştan o ekole açık değilseniz Voodoo'yu da bir kovan çalışması haline getirmektedir. Voodoo öğretisinde inisiyasyon törenina Kanzo ismi verilir ve 2 hafta sürer.
 

haniel

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Nis 2010
Mesajlar
46
Tepkime puanı
0
evet hatta bu lwa met tet insana önce rüyasında gelir
 
Üst