Kötülerin işi neden hep rast gider ?

Merinos

Kayıtlı Üye
Biri gercekten bunun mantikli aciklamasini yapabilir mi ? Klasik bilindik aciklamalar cevaplar disinda bilen birisi varsa neden kotuluk yapan haset arsiz insanlarin isi gucu rastgider neden onlar toplumda daha cok tutulur neden hep bu insanlar kazanir ve hep elleri guclu olur ?

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba,

Sorduğunuz sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Net bir cevap verebilirim diyende yalan söylüyordur. Çünkü; her insanın belli bir karma döngüsü ve "Tanrı" katında döngülerin oluşmasını sağlayan sonsuz alternatif gerçeklikler vardır. Bu gerçekliklerin hangisini yaşayacağımıza ya da nasıl bir gerçeklik oluşturacağımıza içinde bulunduğumuz o an ve o an ki durum karar verir. Tabii ki burada olumlamanın da etkisi vardır. Şöyle örnek vereyim; a kişisi muhtemel b olayını yaşayacağını tahmin ediyor. Tahminince olacak olan b olayının oluşmasında ki sebepler ve oluşumunun sonunda ki sonuçlar tahmin edilemez. Ancak muhtemel geleceğe anlık bakış atılabilir. B olayı gerçekleştikten sonra c olayına değil sonsuz durumun oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple alternatif gerçeklikler türer. Bu gerçeklikleri kendi boyutunuza ve ruhunuza çekerken mevcut olumlamanız olayın yaşanış şeklini yumuşatır ya da sertleştirir. Ard arda olan bu döngüler her zaman olacak diye bir kaide yoktur. Hiçbir insanın döngüsü kusursuz ve maksimum iyilik düzeyinde çalışmaz.

Saygılarımla.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Biri gercekten bunun mantikli aciklamasini yapabilir mi ? Klasik bilindik aciklamalar cevaplar disinda bilen birisi varsa neden kotuluk yapan haset arsiz insanlarin isi gucu rastgider neden onlar toplumda daha cok tutulur neden hep bu insanlar kazanir ve hep elleri guclu olur ?
Adı üstünde kötü. Seni kendi başarısı için ezip geçmekten çekinmez ama sen çekinirsin. Şey muhabbetine girmeyeceğim her insanın içinde iyi veya kötü vardır muhabbetine. Evet öyle ama aramızda kaç kişi öldürdüğü insanlar için "ben yaşıyorum onların hepsi öldü" diyen bir seri katille aynı mentaliteye sahip. Yine de hep yaver gittiğine inanmıyorum. Sonuçta Hitler kendi kafasına sıktı,

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Çünkü onlar 3.boyut varlıkları diğer yüksek boyutlara geçmek istemeyip kısa süreliğine maddiyat ve zenginlik için anlaşma yapan varlıklar gelip geçicidirler ve avatarlarını terk ettiklerinde alt boyutlara inecek olanlardır.O yüzden bu böyle.Eğer bir varlık yaratıcıya ben yükselmek istemiyorum bana burada varlık ver zenginlik ver senin bize vaat ettiklerini değil bu dünya zenginliğini istiyorum derse işte o zaman dünyada işleri rast gider zengin olur fakat yüksek boyutlar ona ebedi olarak kapanır böyle bir sorunda var.Şahsen ben istemezdim.

cathrine

Kayıtlı Üye
@Lords Of The Shadows Her soruyu elinizden geldiği kadar cevaplamaya çalışıyorsunuz ama çok soyut açıklamalar oluyor bunlar.Bize biraz daha somut örnekler verirseniz daha iyi anlarız.Bir konuyu denklem gibi açıklamanız çok aydınlatıcı olmuyor.Kendi adıma bu söylediklerinizi bizim anlayacağımız örneklerle anlatabileceğinizi düşünüyorum.Çünkü dile getirdiğiniz ifadelere belki siz hakimsiziniz ama örneklerle açıklarsanız daha çok insan faydalanır bu bilgilerden.Bana çok teorik geliyor sizin diliniz.''Eğer birisi bir kavramı basit bir dille anlatabiliyorsa o kişi de bunu anlamıştır ama eğer çok karmaşıksa kendisi de çok iyi anlamamışstır''(Alıntı)
Söylediklerim sadece sizin için değil,böyle cevap veren herkes için söylemiş olayım...Sıradan hayatları olan,burada sohbet eden ve parapsikolojiye ilgi duyan insanlarız.Doktor bir hastayla tıp dilinde konuşursa nasıl ki tam anlayamaz;bu sitede de anlatılmaya çalışılan bazı öğretiler herkes tarafından tam anlaşılamıyor belki...Teknik dilden daha iyisi sohbet şeklinde anlatmak...Katılan olur katılmayan olur bu söylediklerime...Sadece içimden benim gibi üyeler için yazmak geldi.Mesela @Askanarch Söylemek istediğini net bir şekilde ifade etmiş,somut olarak ne demek istediğini anlatmış.@Askanarch Teşekkürler...

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
@Lords Of The Shadows Her soruyu elinizden geldiği kadar cevaplamaya çalışıyorsunuz ama çok soyut açıklamalar oluyor bunlar.Bize biraz daha somut örnekler verirseniz daha iyi anlarız.Bir konuyu denklem gibi açıklamanız çok aydınlatıcı olmuyor.Kendi adıma bu söylediklerinizi bizim anlayacağımız örneklerle anlatabileceğinizi düşünüyorum.Çünkü dile getirdiğiniz ifadelere belki siz hakimsiziniz ama örneklerle açıklarsanız daha çok insan faydalanır bu bilgilerden.Bana çok teorik geliyor sizin diliniz.''Eğer birisi bir kavramı basit bir dille anlatabiliyorsa o kişi de bunu anlamıştır ama eğer çok karmaşıksa kendisi de çok iyi anlamamışstır''(Alıntı)
Söylediklerim sadece sizin için değil,böyle cevap veren herkes için söylemiş olayım...Sıradan hayatları olan,burada sohbet eden ve parapsikolojiye ilgi duyan insanlarız.Doktor bir hastayla tıp dilinde konuşursa nasıl ki tam anlayamaz;bu sitede de anlatılmaya çalışılan bazı öğretiler herkes tarafından tam anlaşılamıyor belki...Teknik dilden daha iyisi sohbet şeklinde anlatmak...Katılan olur katılmayan olur bu söylediklerime...Sadece içimden benim gibi üyeler için yazmak geldi.Mesela @Askanarch Söylemek istediğini net bir şekilde ifade etmiş,somut olarak ne demek istediğini anlatmış.@Askanarch Teşekkürler...
Merhaba,

Anlaşılmayacak birşey yazdığımı düşünmüyorum kendi adıma. Hatta örneklendirerek de açıklamaya çalışmışım ancak tekrar şöyle anlatayım size. Karma döngülerimiz mevcuttur. Tanrı gözünde ya da katında x bir kişisi y kişisinden daha değerli değildir. Çünkü hepsi tanrının eseridir ve rahmetinin bir parçasıdır. Kişiye doğuştan ya da önceki yaşamlarından bahşedilen bir olumlama (şans) etkisi vardır. Bu olumlama kişinin ruhunda ki enerji düzeyi ile doğru orantılıdır. Lakin tersine bir doğru söz konusudur. Bu dünyada kötülerin ya da karanlık olanların şansı daha açık iyi olanların şansı daha kapalı işleri daha ters gidiyor diye bir yargıya varmak yanlıştır. Kişi önce bir kendisine dönüp bakmalı. Ne yaptım, ne yapıyorum ve ne yapmaya çalışıyorum sorularını sormalı. A işi için gereken özveriyi göstermezseniz, gerçekleşmesi için gerekli koşulları sağlamazsanız ya da sağlamaya çalışmazsanız evrenden ya da tanrıdan tam olarak isteğiniz nedir? Tanrı duaları kabul edince, yol gösterince, kapı aralayınca, ya da işlerimizin yolunda gitmesini sağlayınca "biz maddiyat peşinde koşuyoruz, göksel alemde ki tüm kapılar bize kapanır" gibi bir yargıya varıyoruz, yardım etmediğinde de inancımızı yitirmeye başlıyoruz ya da Tanrıya sitem ediyoruz. Bence Tanrı kavramından ne beklediğimizi, neler yaptığımızı ve verilenleri doğru yorumlayıp yorumlamadığımızı tartmamız gerekiyor.

Saygılarımla.

Aisling

Kayıtlı Üye
size inancım doğrultusunda bir hadis yazayım "Dünya müminin cehennemi, kafirin cennetidir."
yani kötü olan ahirette bir şey isteyemesin diye ona burada her şey gani gani verilir. Firavunun burnu bile kanamamış dünyada derler.
Babamız cennette yaratıldı. Yani aslen hepimizinn ana vatanı cennet. Bizlerde tekrar oraya gitmek için çeşitli sınavlardan geçiyoruz. Burada her şeyi olanın ahiretten azığı yoktur yahut azdır. Kimi malla sınanır, kimi fakirlikle mesela.
Mümin için eline diken batması bile günahlarının silinmesi içn sebeptir mesela. Allah kuluna bu dünyada yaşatır ki günahlarına bedel olsun, bu dünyada saklar vermez ki ahirette biriktirir.

business woman

Kayıtlı Üye
size inancım doğrultusunda bir hadis yazayım "Dünya müminin cehennemi, kafirin cennetidir."
yani kötü olan ahirette bir şey isteyemesin diye ona burada her şey gani gani verilir. Firavunun burnu bile kanamamış dünyada derler.
Babamız cennette yaratıldı. Yani aslen hepimizinn ana vatanı cennet. Bizlerde tekrar oraya gitmek için çeşitli sınavlardan geçiyoruz. Burada her şeyi olanın ahiretten azığı yoktur yahut azdır. Kimi malla sınanır, kimi fakirlikle mesela.
Mümin için eline diken batması bile günahlarının silinmesi içn sebeptir mesela. Allah kuluna bu dünyada yaşatır ki günahlarına bedel olsun, bu dünyada saklar vermez ki ahirette biriktirir.
Orda nefs sahibi olmayacağımız insani ihtiyaçlarımızdan arınacağımız söyleniyo. Yani herşeyin olsa ne olacak ki? Zenginin düzeni bozulmasın diye fakire yutturulan safsata gibi geliyor bana.

cathrine

Kayıtlı Üye
@Lords Of The Shadows Anlayışın için ve yeniden cevapladığın için teşekkür ederiz..İlk mesajjında anlaşılmayacak bir şey olmasaydı yazmazdım ama ikinci mesajın daha açık olmuş...

cathrine

Kayıtlı Üye
Bu dünyada kötülerin ya da karanlık olanların şansı daha açık iyi olanların şansı daha kapalı işleri daha ters gidiyor diye bir yargıya varmak yanlıştır. Kişi önce bir kendisine dönüp bakmalı. Ne yaptım, ne yapıyorum ve ne yapmaya çalışıyorum sorularını sormalı. A işi için gereken özveriyi göstermezseniz, gerçekleşmesi için gerekli koşulları sağlamazsanız ya da sağlamaya çalışmazsanız evrenden ya da tanrıdan tam olarak isteğiniz nedir?
Bu soruyu soran kişi de bunları sorgulamış,sonra bu sonuca varmıştır..Dünyanın kimseye bir borcu yok ama biz insan olarak sorgulamadan yapamıyoruz.Alenen kötü niyetini açığa vurup ya da davranışlarının bize göre adil olmadığı kişiler bazen çok şanslı oluyorlar.Her adımında iyi niyetinden ayrılmayan kişiler de şanssız olabiliyorlar.Şansın ''iyi insan ''olmakla bir ilgisi yok.Bunu kolay kolay açııklayamıyoruz.''Darma'',''Karma''gibi bazı konular da dile dolanmış çok da gerçeklikleri olmayan masallara dönüyor.Çünkü biz sadece onlara değil görünen gerçeklere de bakıyoruz.Örnek:Beş kadını aynı anda aldatan ama sonra gidip evlenip çok mutlu olan erkekler görüyoruz.''Mutlu görüntü''sergilemiyorlar,gerçekten enrjileri öyle hissediliyor...Çocukları oluyor,işlerinde yükseliyorlar...Kadınlara bakacak olsak,aldatılan kadınlar da kimseye güvenemeyen,içlerine kapanan ,yollarına zar zor devam eden insanlar oluyor belki..Nereden biliyorsun?derseniz akrabalarımızda(bçyle dvaranan erkekler) bile örnekleri var.Ya da sürekli kopya çekip okulu bitiren ama dürüst davranıp da derslerine çalışıp başaramayan öğrenciler var(okulu uzatıyorlar bu yüzden)''Yanına kalmaz,yarına kalır''ama o yarına kadar yaşanılan mutluluklar da o kişilerin yanına kar kalıyor.Torpil yapılmasını kabul etmeyen,kendi başarısıyla bir yere gelmeyi amaç edinmiş kişi yıllarca işe giremiyor ama ilk işinde torpil yapılıp da öne geçen biri aksine yıllardır aynı işte çalışıp bir de mevki olarak yükseliyor,diğer kişi yıllarını kaybediyor adalet ararken.Hepsinin bir ödülü ya da cezası yok...Biri sürekli yalan söyler ve toplumda yine de aranılan kişi olur,diğeri dürüst olur,saf ve silik olarak değerlendirilir....Size katılıyorum@Merinos

Ori

Kayıtlı Üye
Bu kişiye göre değişen bir sorudur. Aslında basit ve net bir cevabı var ama tatmin eder mi bilemem. Buna kapsamlı ve ayrıntıları katarak cevap vermek daha doğru olurdu ama gelişi güzel bir cevap en basiti olur. Bahsettiğiniz türden insanlar her yönden gelişimleri ve çıkarları için insanların üstüne basa basa ilerler. Vicdan ve merhamet kavramları zarar görmüştür. Elleri güçlendikçe diğer insanların ilgisini çekmeyi başarırlar. Hatta bazılarının odak noktası bile olabilirler. Çünkü insan oğlu tamahkardır ve güce tapar. Çevresi ne kadar genişlerse o kadar çok yükselir ve işlerini daha kolay ilerletebilir. Bu sayede onun için çoğu şey yolunda gider. Yapmak istemediği şeyleri bir başkasına konumu doğrultusunda kolayca yaptırabilir ve kötü giden bir durumdan yine kişiyi harcayarak kolayca sıyrılabilir.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Gökten bir şeyler beklemeyi bırakıp duygularınızdan arınırsanız ne kadar kötü bir sistemde olduğumuzu ve ne kadar kötü olduğumuzu anlayabilirsiniz.

dünyalı

Kayıtlı Üye
Dediginizin kısmen bir bölümüne katılıyorum. Ama bu durum birazda insanı mutlu eden doyum noktasına vardıran temel seyin secimiyle alakalıdır. Sahip oldigumuz Degerlerimiz secimlerimizde muhakkak etkilidir.
Degerleri olan insan düşünür bunu yapsam bana yada cevreme yaptırımı ne olur diye yapacak oldugum girisim kişiliğime zarar verecek mi diye bir gönül ve akil süzgecinden geçirir digerinde durum sadece egosal baglardir....
Para ister zengin olmak ister ama paranin aldigi lux arabalar veya mucevherin bir noktada ona zarar verebilecegini düşünmez. ..düşündükleri sey parayı nasil katlarım bu konuda nasil daha ileri gidebilirim dusuncesi esastır. ......Cevresinin sayıyormuş seviyormuş gibi yanılsamalari vardir el etek opturmek isteyenlere yaparlar.....Para araç olmaktan cikinca kaybedecek birseyi kalmiyor insanin bu yuzden seviliyormus gibi gorunmeleri gayet dogal.....Bu ülkenin .Sakıp sabanci gibi degerlere ihtiyacı var paranın ve insanin kıymetini bilenlere . iste onlar saygiyı gerçekten hakeden bir azınlık

cathrine

Kayıtlı Üye
Bu kişiye göre değişen bir sorudur. Aslında basit ve net bir cevabı var ama tatmin eder mi bilemem. Buna kapsamlı ve ayrıntıları katarak cevap vermek daha doğru olurdu ama gelişi güzel bir cevap en basiti olur. Bahsettiğiniz türden insanlar her yönden gelişimleri ve çıkarları için insanların üstüne basa basa ilerler. Vicdan ve merhamet kavramları zarar görmüştür. Elleri güçlendikçe diğer insanların ilgisini çekmeyi başarırlar. Hatta bazılarının odak noktası bile olabilirler. Çünkü insan oğlu tamahkardır ve güce tapar. Çevresi ne kadar genişlerse o kadar çok yükselir ve işlerini daha kolay ilerletebilir. Bu sayede onun için çoğu şey yolunda gider. Yapmak istemediği şeyleri bir başkasına konumu doğrultusunda kolayca yaptırabilir ve kötü giden bir durumdan yine kişiyi harcayarak kolayca sıyrılabilir.
Evet,benim anlatmak istediğim de buna yakın durumlardı,çok güzel ifade etmişsiniz . @Ori
Yok öyle bir şey. Hapislerde hep iyi insanlar yatıyor o zaman. Abartmayalım arkadaşlar.

@Absoluta Virtute Siz konuya uç bir örnekle yaklaşmışsınız ama başka bir soru var yukarıda...

• Beğendim
Tepkiler: Ori

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@Absoluta Virtute Siz konuya uç bir örnekle yaklaşmışsınız ama başka bir soru var yukarıda...
Bu soru uç aslında.

neden kotuluk yapan haset arsiz insanlarin isi gucu rastgider neden onlar toplumda daha cok tutulur neden hep bu insanlar kazanir ve hep elleri guclu olur ?
Özellikle hep kelimesine dikkat ederseniz, nabza göre şerbet verdiğimi anlarsınız.
@cathrine siz bol bol kişisel gelişim hakkında kitap okumuş biri olarak bu düşünce bicimin nekadar toksik olduğunu biliyorsunuz dur.

Bu önyargıyı kıralım diyorum, ve kazanan iyi insanları burada yazalım. Ben başlayım

Mustafa Kemal Atatürk!

cathrine

Kayıtlı Üye
siz bol bol kişisel gelişim hakkında kitap okumuş biri olarak bu düşünce bicimin nekadar toksik olduğunu biliyorsunuz dur
@Absoluta Virtute Ben biliyorum desem öğrenmeye devam edemem.Bilmeye çalışıyorum diyelim,''biliyorum dediğim anda yanılırım.''Bilmeye çalışıyorum''diyelim ama öğrendiklerimi tamamen içselleştiremiyorum demek ki...Bu sorular benim aklımı da sürekli çeldiği için içimden geçenleri yazdım.Ama siz de haklısınız,''hep,her zaman,sürekli,genellikle''kelimeleri hepimiz için sınırlayıcı oluyor.Çünkü hayatta herkesin deneyimi kendine özgüdür.Beni bu anlamda yeniden uyandırdığınız için teşekkür ediyorum size:)Sanırım son zamanlarda benim de bu yönde sorgulamalarım arttığı için ve bazı basit isteklerim hayata geçmediği için(bana göre basit,yoksa kime göre ,neye göre basit ?değişir)hem isyandayım hem de kendimle mücadele içindeyim,sürekli kendimi motive etmeye çalışıyorum...İyi ki varsınız:love:

TravisBickle

Kayıtlı Üye
Bu kesindir diyemeyeceğim ama kendi perspektifimden olayı anlatmaya çalışacağım. Bir aile evladına maddi olarak iyi şartlar sunuyorsa ve bu evlat istediği her şeyi kolayca elde edebiliyorsa bu evlat yetişkin biri olduğunda da aynı şeyi bekleyip ona göre hareket edecektir. Özgüvenle istediğine doğru gidecektir. Ve küçükken ağlayıp zırlayıp yaptırdığı şeyi öfke ve saldırganlıkla yapacaktır. Deneyimleri çirkeflikle kötülükle istediğini elde edebileceğini göstermiştir o insana. Ve dünya gerçekten böyle yamyamların dünyası. Açlığı gördüysen başkasının ekmeğine uzanmazsın, ekmeğini paylaşırsın. Yokluğu gördüysen yokluktakine yardım edersin, onu kullanmaya çalışmazsın. Ve böyle kazanamazsın. Hayatta bir şeyleri kazanarak başlayanlar kazanarak devam eder. Ben böyle bile isteye istediğini almak için düşüncesizce yapılan kötülükler görünce kafama karanlık bulutlar çöküyor ve gözüm öfkeden kararıyor gibi oluyor. Birinin birini vurup öldürmesi falan o kadar etkilemez. Çünkü birini vuran saf, azmettirilmiş cahil bir çocuk olabilir ama onlar gerçek kötüler. Bariz kendilerini belli ediyorlar. Aha bu tipler o tipler. İnsanları tanıyarak bu sonuca ulaşabilirsin.