Kızıl Güneş Bayramı

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Yazın gelişini müjdeleyen bu bayram, 21 Haziran'dan sonra gelen İlk dolunayda kutlanır.
Güneş, ay , ateş ve su Tengrinin kudretinin sembolleridir. İnsanların Gök'e dua ederek elde ettiiklerine inandıkları 'Buyan' adlı enerji güneşin göğün nerede durduğuna göre değişir. En fazla Buyan 'ın Yeni ay ve Dolunay zamanı elde edilebileceğine inanılır.
Türk kültürüne göre, yazın gelişini müjdeleyen bu bayram,aynı zamanda insan enerjisinin en yüksek seviyeye çıktığı gündür.
Bu bayram 21 Haziran'dan sonraki ilk dolunayda kutlanırdı. insan enerjisinin en yüksek seviyeye çıktığı gündür.
İsteyenler içki içip(kımız,rakı,şarap vs..) Tanrı'yı anarak bu bayramı kutlayabilirler.
Yada imkanınız yoksa ağaç dikebilir, çocuk sevindirebilir yada hayvanlara yemek ve su bırakabilirsiniz.
Tanrı'yı anmak için şu duayı da okuyabilirsiniz...

Ey Gök Tanrım!
Sensin yerde ot bitiren, ağaçlarda yaprak bitiren!
Baldırdaki deriye biçim veren sensin!
Saç çıkaran sensin başta, sensin yaratan herşeyi!
Seni yıldızlarla parıldatan göğü!
Var olan, herşeyin yaratıcısı!
Bana mutluluk ver ey ulu!
alıntı

4

43887

Haziran dolunayı geçmedi mi? ben kendisiyle epey haşır neşir olmuştum.. 9 hazirandı sanırım. Dua ilginçmiş yalın ve net sevdim doğrusu :)

Haziran dolunayı demiyor. Fark ederseniz 21 Hazirandan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır deniyor. Dikkatli okuyalım :))

mitos

Kayıtlı Üye
:) onu farkettim de yani o zaman temmuzda olan dolunay olmaz mı yada sanırım bu ayki yeni ay kafam karıştı :)

4

43887

Kafanızın karışmasına gerek yok Göktanrı inancında 21 Hazirandan sonraki ilk dolunay kutlama 21 Aralık’tan sonraki ilk yeniay da “Yılbaşı” olarak kutlanır. Güneş ve Ay kutsal olduğu için bu tür bayramlar önemlidir. Ay döngüleri yıllara göre sabit olmadığı için kutlama ne zamana denk gelirse o tarihte uygulanır.