Kendiliğinden Yanan İnsanlar

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Dünyadaki en büyük esrarlardan bir tanesi de hiçbir sebep yokken yanıp kül olan insanlar. Evet bu size çok tuhaf gelebilir ancak yüzyıllardan beri hiçbir sebep yokken durduğu yerde yanıp ölen insan vakaları oluşmakta ve bunun nedeni de bugüne kadar çözülemeyen bir esrardır. İşin en anlaşılmaz tarafı da insanın yanıp kemiklerinin bile kül haline geldiği bir ortamda etrafta bulunan eşyaların hatta bazı vakalarda yananın üzerindeki elbiselerin bile hiçbir hasar görmediğidir. Tıbben bir insanın yanabilmesi bilhassa kemiklerinin kül haline gelebilmesi için çok yüksek bir ısı (1500 derece santigrad) Birde bu ısının uzun bir zaman devam etmesi gerekir (en az iki saat). Avrupada ve Amerika da son zamanlarda ölen insanlar gömülmeyip (Crématoire) denen yüksek ısılı elektrik fırınlarında yakılıp külleri küçük bir vazoya konup saklanmaktadır. Bu fırınlarda bile ısı 2000 dereceye yaklaşmakta ve tam kül olması üç - dört saat sürmektedir.

s3r19cirh6.jpg


trash1lx0xz6.jpg


1731 senesinde akşam yatağına yattan ve uykuya dalan bir kadın ertesi günü sabah odasına kendisini uyandırmaya gelen hizmetçisi tarafından feci bir şekilde yanarak bir kül yığını haline gelmiş olarak bulunmuştur. Odanın her yeri is ve kurum içindeydi ve küller her tarafa uçuşmaktaydı. Fakat yatağından 1.5 metre ötede yanan kadın kül yığını haline geldiği halde ne yatağı ve çarşafları nede odanın mobilyaları hasar görmemişti. Yetkililer çok ayrıntılı bir araştırma yapmışlar fakat yanmanın sebebini bulamamışlardır. Zira odada yangın çıkması için sebep yoktu ne ateş vardı nede ateş çıkaracak bir şey. Odada ki eşyalar hatta yatak çarşafları bile hiç yanıksız duruyorlardı.

Bu sonradan kayıt altına alınmış " kendinden yanma" olayları arasında ilk örneklerden biri kabul edildi.

18 yüzyılda çok sayıda kendinden yanma vakası tespit edildi fakat ilim adamları ve doktorlar bir türlü sebepsiz bu yanmalara bir ad koyamıyorlardı.

Dr. Merille, Fransada Caen şehrinde görev yapıyordu bir gün bir ölüm nedeniyle ilgili olarak çağrıldı yaptığı incelemede: ölünün vücudu yerde uzanıyordu. Geriye kül yığınından başka bir şey kalmamıştı kemikler sıcaktan eriyerek eğilip bükülmüştü. Dr Raporunda kemikleri erimiş olmasını belirtmesi çok ilginçtir zira kemiklerin erimesi için en az 1500 derece ısı gerekir, oysa rapora göre " Evdeki eşyalardan hiç biri yanmadan zarar görmemişti kadının geceliği oturduğu sandalyenin 30 cm ilerisinde el değmemişçesine duruyordu. Üzerindeki elbiselerin dışında odada yanan başka hiçbir şey yoktu." Kimileri bu yanmaları Tanrının gazabı olarak görmektedir, bu korku eski çağlardan beri vardır. " Onları Tanrının gazabı yok ediyor. Tanrının yakıcı nefesi kül haline getiriyor. " Bu doğrumuydu ?

Yukarıdaki olayların benzerine daha yüzlerce misal verebiliriz. Biz burada bu hususta yapılmış araştırma ve incelemeleri ele alıp neticeleri üzerinde tartışacağız.

Bu yanma olayları ile ilgilenen araştırmacılar olayların gittikçe artığını söylüyorlar . Bazı gazeteciler bu hadiselerle ilgili bilgi topluyorlar . Tıp dergilerinde yazılar yazılıyor fakat doğru dürüst hiçbir netice alınamıyor.

Kendiliğinden yanma olayları üç safhada oluyor:

1- Çok kısa bir zaman içinde gerçekleşiyor, yananın ne yardım isteyecek nede ne olduğunu anlayacak zamanı oluyor.
2- Olaylar çok büyük nispete ölümle neticeleniyor ve bu sebepten kurbanların ne olduğunu anlatma imkanı olmuyor.
3- Üçüncü çok ilginç durum : Böyle bir yanma olayı ya yanan yapayalnızken oluyor veya birkaç kişi iseler o zaman hepsi birden yanıp ölüyorlar. Yani hadiseye canlı şahit bulunmuyor.
1885 gecesinde Amerika da bir karı koca ve yanların da çalışan işçileri yılbaşını kutlamak için mutfakta oturup içki içiyorlar, daha sonra işçi üst kattaki odasına yatmağa çıkıyor. Ertesi sabah aşağı inen işçi mutfağa girdiğinde etrafın ince bir yağ tabakası ile kaplı olduğunu ve acı bir koku hissediyor., Evin beyi yerde yatıyordu ve ölmüştü hemen yandaki evde oturan çocuklarına haber vermeğe gitti ve oğlunla geri dönüp araştırınca mutfak masasının yanında döşemede bir yanık delik vardı döşeme yanmıştı ve aşağıya bakınca evin hanımının yerde yanık kemikler yanık kafatası ve küllerini gördüler. Bu kez kurban ikiye çıkmıştı. Yapılan araştırma sonunda hadisenin nasıl oluştuğu hakkında bir karara varamadılar.

Kendiliğinden yanma olayları incelendikçe çok enteresan durumlar ortaya çıkıyordu. Yanma çoğunlukla sınırlı bir alanda meydana geliyor yatağına uzanmış haldeyken yanan Birisinin yatak örtülerine hiçbir şey olmuyor. Bir iskemlede otururken yanmışsa incelemede iskemlede hiçbir yanık izi bulunmuyor,Elbiselerinde hiçbir yanık izi olmayan ama bedeni kömür haline gelenler var.

Araştırmalarda dikkati çeken bir hususu ta olayın kurbanlarının genel de ses seda çıkarmadan ve kurtulmaya çalışmaksızın yanmalarıydı. Yanma olayının bilinmeyen bir psikolojik yanı olabilir.

Düşkünler yurdundaki bir olayda yurtta kalanlar iç içe bölmelerle ayrılmış yerde yattıkları halde sabahleyin yanmış halde bulunan komşularının geceleyin hiçbir hareket veya ses çıkarmadığını hem yurt sakinleri hem de gece nöbet de olan hemşireler söylemişlerdir.

Kendiliğinden yanma ile pek çok olay incelenmek için beklemektedir.Acaba insanın içinde vücudunun ısısını ayarlayabilecek bir mekanizma mı var ve kendiliğinden yananlar bilmeden bu mekanizmayı mı harekete geçiriyorlar. Son zamanlarda olan bir yanma olayı herkesin gözü önünde cereyan etmiştir. İngiltere de nişanlısı ile dans ettikten sonra pisten ayrılan genç kız üzerindeki elbiselerin altından vücudu aniden tutuşmuştur. Yüzlerce kişinin gözü önünde bir alev yığını haline gelmiş alevler güçlükle söndürülmüş fakat geç kalınmış ve bir kül yığını haline gelen genç kız ölmüştür. Dikkat edilecek bir diğer hususta bu kendinden yananlar vakalarında beden içerden dışarıya doğru yani bir iç ısı ve ateşle yanmasıdır. Halbuki normal olarak yanma hadisesi dıştan içe olur.

Bugüne kadar ileri sürülmüş bir çok teori arasında iki tanesi üzerinde Durulmağa değer görülmektedir.

Araştırmacı Livingstone Georkart kendiliğinden yanma olaylarının büyük Kısmının yeryüzündeki manyetiğin değişmeleri en fazla olduğu anlara rastladığını keşif Etmiştir. Atmosferin dışında elektrik yüklü parçacıklardan oluşan iyon tabakası bulunur.

İyon tabakasının dışında da yine bir elektrik alanı olan magnetosfer vardır bu iki alan Arasındaki etkileşim dünyaya tesir eden bir elektromanyetik güç etkisi sağlar. Uzayda meydana gelen bu değişimler dünyanın belli yerlerindeki enerji yüklü yoğun elektrik Alanları oluşturur ve yıldırım nasıl bazı insanların üzerine düştüğü gibi bu yoğun elektrik alanları da bazı insanların etkisi altına alıp yakabilir denmektedir.

Diğer teori ise bugün evlerde kullanılan " microwave" mikro dalga fırınları çalıştıran prensiptir. Bilindiği gibi Mikro dalga içine konulan besin maddesi İçindeki molekülleri bir birine çarptırılması neticesi ortaya çıkan enerji sayesinden içten pişer ve onu içinde bulunduğu kap ise ısınmaz bile.

Buna göre tabiata bulunan bu mikro dalgaların çok karışık bazı sebeplerden ve bazı insanlardaki özellik veya o andaki durumları yüzünden yaratıkları "entıty" varlık tan dolayı Mikro fırın gibi işleyerek insanın içinde meydana gelen ve bir anda çok yüksek derecelere varan ısı ya erişip o hale geldiklerini fakat aynı anda etraflarındaki diğer eşya ve şeylere zarar vermedikleri düşünülüyor.
alıntı
 

aysari

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Eki 2008
Mesajlar
248
Tepkime puanı
15
İş
öğrenci
bu alıntılar bilinmeyen dergisinden mi acaba? bi arkadaşımda görmüştüm çok eski yayınlardı .acaba sonra onlara ne oldu?
 

migves

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eki 2008
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
fizi bilimiyle ele alırsak olmas olmas olabilmesi mümkün
 

akan

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eki 2008
Mesajlar
74
Tepkime puanı
2
Mümkün tabii bizzat kendim yaşadım.Parmağım kırılmıştı elimi alçıya aldırmamak için atel taktık, atelin üzerinde bir de sünger olur biliyorsunuz neyse günlük temilzik yapmak lazım herzamanki gibi çıkarıp elimi yıkadım kuruladım sonra ateli tekrar taktım birden bir sıcaklık ve o sünger alev aldı!!! zor attım elimden tabii şu an bilemiyorum herhangi bir madde ile mi temas ettirdim farketmeden yoksa birden tepkimeyemi girdi? Önce korkup sonra çok gülmüştük annemle...
 

leyla

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Kas 2008
Mesajlar
50
Tepkime puanı
1
bu konuyla ilgili bi arkadaşımda kibritlerle bi fal bakıyor kikik teyze diye kibritler kendiliğinden hareket ediyo falan bu kikik teyze denen kadın kibritlerle oynamayı çok seviyormuş yağmurlu bir gecede yine kibritlerle oynarken elektrikler kesilmiş ve kibritlerle aydınlanmaya çalışırken ani bir yangın sonucu kadın yangından kül olmuş ve tek bir parçası bile bulunanmamış ruhunun ise kibritlerin içinde olduğu söyleniyor bu konu hakkında bilgisi olan varmı yoksa arkadaşımın söyledikleri gerçekmi
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Pyrokinezi ile ilgili sanırım.Arama motorlarında pyrokinezi yazın ve izleyin.Örneğin rus bir adam var o çok hızlı ve etkili olarak ısı artışı sağlayıp maddeleri yakabiliyor eliyle.
 

amahur

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Bu konuyu bir yerde duymuştm ama hatırlayamadım. Çok eski bir olay bu. Fransız bilimciler buna lanet demişlerdi yanılmıyorsam. Yani Tanrının yeryüzündeki cezalarından biriymiş bu kendiliğinden yanma olayı.
 

damlacık

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Nis 2009
Mesajlar
68
Tepkime puanı
0
Konum
bursa
Benim bildigim iki kişi karşilikli 3tane kibriti birbirine (3 birinde 3 birinde toplam 6kibriti) dörtgen olacak sekilde ayarlar bazi dualar okur we cini cagirip soru sorarlar eger dogruysa içe yada dişa die komut werip sorularina cewap ararlarrr...
 

asagnak

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
368
Tepkime puanı
7
Konum
evde
İş
iÅŸÅŸiz
bu artık sehir efsanesi gibi birsey olmuş insanların arasında kimi kiki hakkında cocuktu kibritlerle oynarken yandı der kimide kadın elbet belirli bir mantıgı olabilir
 

SanGlade

Banlı Kullanıcı
Katılım
13 Ocak 2009
Mesajlar
130
Tepkime puanı
1
ahhh!! şimdi anlıyorum ne kadar yanlış bir yol seçtigimi bak ben kendime dedim insanlar anlatır sende oyle baka kalırsın diye :) tercümeedermisiniz:)
 

logii

Kayıtlı Üye
Katılım
17 May 2009
Mesajlar
1,044
Tepkime puanı
269
Tiptaki ismi spontaneous human combustion olan bir olay bu kendi kendine yanma. nedenleri halen bilinmiyor.vucut isisi 6000°C'ye kadar cikabiliyormu$ bu yanmalarda. geriye kalan ufak, turuncu bir kafatasi... etraftaki ba$ka hicbir nesne de zarar gormuyormuş sanirsam, vucuttaki yag isiyi guzel koruyormuş.

tarihteki onemli yanmalar:

1673
french fiery death1725, whit monday
nicole millet's fiery demise1744, apr.
grace pett's combustion1749
madame de boiseon's fiery death1802, mar.
massachusetts fiery death1847, june
countess of goerlitz's fiery death1852, july
john anderson's fiery death

1860
mrs. pully's fiery death1864
unnamed woman's fiery death1885, dec.
mrs. patrick rooney's fiery death1888
aberdeen soldier's fiery death1904
gladys cochrane's fiery death1908
wilhelmina dewar's fiery death1916, dec.
lillian green's fiery death1930, jan.
nora lake's fiery death1938, aug. 27
phyllis newcombe's combustion1938, oct.
maybelle andrews'combustion1949, dec.
ellen coutres'fiery death1951, july 1-2
mary reeser's strange death1953, may
esther dulin's fiery death1957, may
anna martin's fiery death1959, jan. 31
jack larber's fiery death1959, dec.
billy peterson's fiery death1960, nov.
pike county fiery deaths1964
london fiery death1964, oct.
olga worth stephens'combustion1966, mar. 13
john greeley's combustion1966, mar. 13
george turner's combustion1966, mar. 13
willem ten bruik's combustion1966, dec.
dr. john irving bentley's fiery death1980, jan. 6
blackwood fiery death1980, oct.
jenna winchester's combustion1982, aug.
chicago fiery death
 

logii

Kayıtlı Üye
Katılım
17 May 2009
Mesajlar
1,044
Tepkime puanı
269
Tiptaki ismi spontaneous human combustion olan bir olay bu kendi kendine yanma. nedenleri halen bilinmiyor.Vücut isisi 6000°C'ye kadar cikabiliyormuş bu yanmalarda. geriye kalan ufak, turuncu bir kafatasi... etraftaki başka hicbir nesne de zarar gormuyormuş sanirsam, vucuttaki yag isiyi guzel koruyormuş.


tarihteki onemli yanmalar:1673
french fiery death


1725, whit monday
nicole millet's fiery demise1744, apr.
grace pett's combustion1749
madame de boiseon's fiery death1802, mar.
massachusetts fiery death1847, june
countess of goerlitz's fiery death1852, july
john anderson's fiery death1860
mrs. pully's fiery death1864
unnamed woman's fiery death1885, dec.
mrs. patrick rooney's fiery death1888
aberdeen soldier's fiery death1904
gladys cochrane's fiery death1908
wilhelmina dewar's fiery death1916, dec.
lillian green's fiery death1930, jan.
nora lake's fiery death1938, aug. 27
phyllis newcombe's combustion1938, oct.
maybelle andrews'combustion1949, dec.
ellen coutres'fiery death1951, july 1-2
mary reeser's strange death1953, may
esther dulin's fiery death1957, may
anna martin's fiery death1959, jan. 31
jack larber's fiery death1959, dec.
billy peterson's fiery death1960, nov.
pike county fiery deaths1964
london fiery death1964, oct.
olga worth stephens'combustion1966, mar. 13
john greeley's combustion1966, mar. 13
george turner's combustion1966, mar. 13
willem ten bruik's combustion1966, dec.
dr. john irving bentley's fiery death1980, jan. 6
blackwood fiery death1980, oct.
jenna winchester's combustion1982, aug.
chicago fiery death
 

Mu__

Kayıtlı Üye
Katılım
17 May 2009
Mesajlar
35
Tepkime puanı
3
Konum
Ankara
Bu konuyu ilk defa Sylvia Browne'nin Dünya'nın Sırları ve Gizemleri adlı kitabında görmüştüm.Yazar bir varlık ile irtibat içindeydi ve mesajlar alıyordu hatta kitabında da bu varlık ile aralarındaki konuşmalar sanki gerçek bir insan ile günlük bir konuşma yapıyormuşcasına rahat ve samimi idi.
Yazar kitapta bu konuyu irtibatta olduğu varlığa sormuş o da bilimsel bir yanıt vermişti.Tam olarak detayları hatırlayamıyorum ama vücutta aşırı biriken fosforun buna neden olduğunu yazıyordu.
 

sinsi

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Ocak 2012
Mesajlar
70
Tepkime puanı
1
kendi isteğimizle kendimizi yakıp zarar görmemek mümkünmü ???
 

damned

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Şub 2009
Mesajlar
566
Tepkime puanı
53
acaba varlıksal bir bağlantısı olabilirmi bu vakaların
 
Üst