Kendi Yaşamım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aşk1

Banlı Kullanıcı
Bir kere deistim falan demedim ben. Teistim dedim. Deizm le ilgili hiç bir sey soylemedim ayrica. Yazdiklari mi okuyor musunuz?

Baskalarinin bilip bilmedigine, okuyup okumadigina siz karar veremezsiniz. Baskalrinin sizin bilip bilmediginize karismadigi gibi.

Ironi mi yapiyorsunuz anlamadim gerçekten. Once ateistlere itici diyor, sonra da kimin neye inandigi umurumda degil onemli olan iyi olmak diyorsunuz.
deist olsa teist olsa ne farkeder bunlar din değil bunlar birer görüş akım düşünce biçimi. siz benim ne anlatmak istediğime odaklansanız ama bu pek mümkün değil.
bilip bilmemesi okuyup okumaması şu yönden önemlidir. insanlar daha neyi savunduklarını bilmiyorlar. bu konular için konuşma yapmak için bir bilgi birikimi şarttır. ama bizim insanımız daha çok netten ya da kulaktan duyma ya da özentilik ya da başka sebeplerle bir şeyleri savunuyor. karşımdaki ne biliyor ne bilmiyor ne sevyede birisi bilmeden bu konuda ona bilgi vermen hiçbir yarar getirmez ona. mantığını anlamaz parçaları birleştiremez. neden umrumda olsun ki kimin neyi inandığı? umrumda olan sadece kendisinin kişiliği karakteri ne yapıp ne yapmadığı olur. ayrıca bi anda ben umursamaz bi insan olup çıkmadım. daha önce benden bu yollardan geçtim kanıt sunma kendimi anlatabilme yapmadım değil ama bu bana göre saçma bir şey boş bir şey. bana kanıt istenmesi itici geliyor saçma geliyor. ayrıca ben kanıtta sunulsa kalbine iman konulmazsa inanmayacağını savunuyorum bunu da savunmaya devam edicem. bunun aksisini söyleyenlere de bir şey demiyorum. ama dediğim gibi kanıtla her şey çözülemez sizin problemin kanıtla ortadan kalkacağını düşünüyorsunuz. ama öyle değil bana göre. bir ortam düşünün içinden bir inanmayan genelde hop söze atılıp ben şuyum sizde şu ee bi kanıt sunsanıza bir konuşalım şu konuyu ben bundan asla hoşlanmıycam. birbirimizi olduğumuz gibi kabul edelim.

ayrıca bir gün biri bir kanıt yaparsa tabi bu istenilen bir kanıt olarak kabul edilirse evrensel olarak o kişi zaten DÜNYACA ÜNLÜ BİRİ olur :D Şurdaki kanıt saçmalığına harcayacağımız vakti başka şeyler için harcayabilsek keşke.

ve yeri gelince bende itici olabilir saçmalayabilirim önemli olan bunu farketmem ve bunu görmem. umarım anlaşılırım bir gün Faros sizin tarafınızdan.

Faros

Kayıtlı Üye
deist olsa teist olsa ne farkeder bunlar din değil bunlar birer görüş akım düşünce biçimi. siz benim ne anlatmak istediğime odaklansanız ama bu pek mümkün değil.
bilip bilmemesi okuyup okumaması şu yönden önemlidir. insanlar daha neyi savunduklarını bilmiyorlar. bu konular için konuşma yapmak için bir bilgi birikimi şarttır. ama bizim insanımız daha çok netten ya da kulaktan duyma ya da özentilik ya da başka sebeplerle bir şeyleri savunuyor. karşımdaki ne biliyor ne bilmiyor ne sevyede birisi bilmeden bu konuda ona bilgi vermen hiçbir yarar getirmez ona. mantığını anlamaz parçaları birleştiremez. neden umrumda olsun ki kimin neyi inandığı? umrumda olan sadece kendisinin kişiliği karakteri ne yapıp ne yapmadığı olur. ayrıca bi anda ben umursamaz bi insan olup çıkmadım. daha önce benden bu yollardan geçtim kanıt sunma kendimi anlatabilme yapmadım değil ama bu bana göre saçma bir şey boş bir şey. bana kanıt istenmesi itici geliyor saçma geliyor. ayrıca ben kanıtta sunulsa kalbine iman konulmazsa inanmayacağını savunuyorum bunu da savunmaya devam edicem. bunun aksisini söyleyenlere de bir şey demiyorum. ama dediğim gibi kanıtla her şey çözülemez sizin problemin kanıtla ortadan kalkacağını düşünüyorsunuz. ama öyle değil bana göre. bir ortam düşünün içinden bir inanmayan genelde hop söze atılıp ben şuyum sizde şu ee bi kanıt sunsanıza bir konuşalım şu konuyu ben bundan asla hoşlanmıycam. birbirimizi olduğumuz gibi kabul edelim.

ayrıca bir gün biri bir kanıt yaparsa tabi bu istenilen bir kanıt olarak kabul edilirse evrensel olarak o kişi zaten DÜNYACA ÜNLÜ BİRİ olur :D Şurdaki kanıt saçmalığına harcayacağımız vakti başka şeyler için harcayabilsek keşke.

ve yeri gelince bende itici olabilir saçmalayabilirim önemli olan bunu farketmem ve bunu görmem. umarım anlaşılırım bir gün Faros sizin tarafınızdan.

Benim tarafimdan anlasildiginiza suphemiz olmasin, sizin dediklerinizi kesinlikle inkar etmiyorum, aksine çogunu destekliyorum. Kanit isteyen tabiki ne tur bir sey istedigini, Tanri dan neler bekledigini soyleyebilirdi, soylemek zorundaydi birilerinin ona yardimci olmasi için. Belki Tanri da aradigini baska birinde bulurdu.

Cogusu okumadan, daha inandigi seyi bilmeden, inanmak istedigi seyi dahi bilmeden ve bu ugurda çaba sarfetmeden, burada bir kaç kisinin verecegi Tanri nin varligini kanitladigi dusunulen seylere inanacagini dusunuyor. Kendisi hiç ugrasmadan kalbinde inanç yesersin istiyor, ama mallesef bu isler boyle olmuyor.

Ancak neden kanit istiyorsun diye sorma hakkimiz da yoktur. Isteyen birileri kendisine yardimci olur zaten. Kendi inandigi inanca bakilirsa zaten Tanrinin varligi hakkinda kanit istememesi gerekirdi.

Grallon

Kayıtlı Üye
Anlaşılan konu dağılmışa benziyor. Tartışmayı ilerletmenin anlamı yok sadece araştırıyorum amacım birilerini gıcık etmek veya da aşşağılamak gibi bir amacım yoktu sadece yardım istemiştim ve ilk yorum yapan arkadaşla ''aşk'' isimli arkadaşın yorumlarını karşılaştırdım. Açıkcası dinleri sizden değilde kitaplardan öğrenmeye karar verdim. Böylesi daha iyi olucaktır konu kilitlenirse sevinirim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...