Kendi Rüyanızı Yorumlayın

doacan

Kayıtlı Üye
Rüyalar anlamını herkesin merak ettiği, gerek kendi dini inancı gerekse psikolojik sebeplerini merak edip çözümlemek istediği, uykuda deneyimlediğimiz bir deneyimdir. Bazen gördüğümüz bir rüyayı tabirlerden üstünkörü okur tatmin olmayız. Bunun sebebi bana göre her rüyanın kişiye özel semboller ve anlamlar içermesidir. İşte rüyalarımızın dilini çözüp, bize vermek istediği mesajları anlamlandırabilirsek eğer deneyimimizin tadını çıkarabiliriz. Yazımda rüyalar adına araştırma yaptığım kaynaklardan edindiğiö bilgilerce ve kendimce yorumlarımla, kendime yol gösterici gördüğüm metodları alıntılayarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Rüyaların sembolik dilini keşfedin:

Elbette günlük hayatta kullandığımız dille rüyaların sembolik dili birbirinden oldukça farklıdır. Burada yapılması gereken bu bilinçaltı semboller dilini bilinç düzeyi dile çevirmek olmalıdır. Bunu yapmayı başardığınızda aslında rüyalarınızın şifresini çözecek ve rüyanın size ne demek istediğini anlayacaksınız. Örneğin, rüyada araba gerçek hayatta araba değildir. Rüyadaki araba sadece bizi hayat yolculuğumuzda bir noktadan başka bir noktaya götüren bir yardımcı, bazen de bir vesiledir. Bazen bir araba bir işin olmasına sebep olan bir insanı temsil ediyor bile olabilir.

Okuduğum kaynakta verilen örnekten yola çıkarak, sürekli gördüğüm bir nesneyi kendi yaşantıma göre yorumladım. Rüyamda sürekli altın renkli bir koltuk görüyordum. Altın rengi ev eşyalarında hiç sevmediğim bir renktir. Bu altın renkli koltuğu, hedefim olarak yorumluyorum. İlerde oturacağım tahta. Oturacağım koltuğun renginin sevmediğim ve evime almayı düşünmediğim bir renk olmasını da, beklemediğim bir yolculuğa çıkıp, beklemediğim konularda gelişme göstererek o hedefe ulaşacağım şeklinde yorumladım.

Tabi burada eşyalara sizin yüklediğiniz anlam ve hissiyatınız da önemlidir. Verilen örneklere dayanarak yorum yapmamalısınız. Herkesin yaşantısı ve gördüğü rüyalar kendine özeldir. Kendinizi tanımalı, verdiğiniz anlamları süzgeçten geçirerek yorumlar yapmalısınız.

Objeleri konuşturun:

Objelerin kendileri hakkında bilgi vermesini, ne işe yaradıklarını, rüya sahibi için ne derece önemli olduklarını ve orada ne yaptıklarını onlara sorun. Örneğin, tekerlek bir objedir ve sizinle konuştuğunda size muhtemelen şunları söyleyecektir. Ben bir tekerleğim, bir aracın bir yerden bir yere gitmesini sağlayan önemli bir parçasıyım. Benim eksikliğimde aracın yerinden kıpırdaması ve seyahat etmesi mümkün değildir. Ben bir aracın kullanılması için çok gerekliyim.

Alıntıda vermiş olunan örneklerden yola çıkarak, yine kendi rüyalarımdan bir sembole getirdiğim yorumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Rüyamda büyük uğraşlar vererek bulduğum bir anahtar. Anahtarı konuşturalım; Ben bir anahtarım. Ben olmadan girmek istediğin kapıyı açamazsın, açmak istesen de kapıyı zedelemek zorunda kalırsın. Yani hedefine seni hedefine ulaştırmak için gerekli araç benim. Bunu şu şekilde yorumladım hayatımdan yola çıkarak, anahtarı uzun uğraşlar vererek aradığım için ihtiyacım olan bir insana yordum. Onun yardımı olmadan, evet hedefime ulaşabilirim fakat bu hedefim için de benim için de zorlayıcı bir süreç olacak. Yardım etmek isteyen bir kişiden o yardımı kabul etmem gerektiğini yorumladım.

Rüyadaki kişilere ve onların rollerine dikkat edin:

Rüyada gördüğümüz kişiler aslında hayatımızdaki kişilerin kılık değiştirmiş halidir. Örneği rüyada görülen bir kral gerçek hayatta hayatımızda emir verme yetkisi olan bir birey bazen bir baba bazen de bir patrondur. Rüyadaki kişilerin karakteristik özelliklerini analiz edin ve bu özelliklerin kimde bulunduğunu çözerek aslında kimi temsil ettiğini keşfedin. Bir başka örnek verece olursak, rüyada bir filmin başrol oyuncusu esas oğlan ya da sevilen erkek aslında rüya sahibi bir kadın ise onun sevdiği erkeği temsil etmektedir. Bu gibi örneklere dikkat ederek rüya yorumuna başlayın.

Alıntıladığım örnekten yola çıkarak, rüyamda kavga dövüş ayrılarak arkadaşlığımızın bitmiş olduğu ev arkadaşımı görmüş olmamı şu şekilde yorumladım. O arkadaşım benim için yıpratıcı bir süreç ve hayal kırıklığıydı. İlk zamanlarda onu özlediğim için rüyamda gördüğümü sanıyordum fakat düşündükçe aslında hayatımda en az o arkadaşım kadar beni yıpratıp hayal kırıklığına uğratan birinin hayatımda hala barındığını fark ettim.

Rüyadaki mekana dikkat edin:

Rüyadaki mekan bazen gerçek hayatta da bir mekanı temsil ederken bazen sadece insanları gruplara ayırma aracıdır. Örneğin, bir bina aslında içinde bulunan kişilerin ortak özelliklere ayrıldığı odalardan oluşur. Aynı odadaki kişiler aslında aynı gruba dahil kişilerdir. Örneğin bir şirket çalışanı tüm şirketi bir bina içinde görebilir. Ya da taşıt araçları bazen mekan değil sadece gruplara ayırma araçlarıdır. Aynı taşıt aracı içinde olan kişiler gerçek hayatta aynı hedefe ya da aynı amaca doğru hareket eden bireylerdir. Rüyadaki mekanın sizin için neyi ifade ettiğini anlamaya çalışın.

Bu maddeyi algılamakta biraz zorlandım çünkü genelde rüyamda gördüğüm mekanlara ya dikkat etmiyordum ya da pek tanıdık olmayan mekanlardı. Düşündükçe burada da konusunu açmış olduğum bir rüyamdaki mekanı kendimce yorumladım. Eski iş yerim. Çok emek verdiğim ve daha sonrasında çok sıkıntı çektiğim bir yerdi. Burada eski çalışma arkadaşlarımı görüyordum, ben hepsinin karşısındaydım ve onların onayladığı davranışı yapmıyordum. Bunu o iş yerinden ayrılmış olmamın doğru bir karar olduğunu, onlardan tamamen ayrıldığımı ve kendi davranışımı sürdürmek için direnerek kararlılığımı devam ettirdiğim için, kendim adına en doğru kararı vermiş olduğumu yorumladım. İş yerimden ayrıldığım için çok fazla pişmanlık duymuş ve üzgündüm. Bu yorumum sonrasında kendimi daha hafiflemiş hissetmem bence tesadüf değil :)

Rüyada başlangıç, bitiş noktaları ve duraklar:

Rüya yorumunda bir dikkat edilmesi gereken rüyanın nerede başladığı ve sizi nereye sürüklediğidir. Bunun dışında rüyadaki duraklar ya da inme binme yerleri aslında gerçek hayattaki geçiş noktalarıdır. Rüyasında otobüse binen bir gruba dahil olur, otobüsten inen bir gruptan ayrılı. Otobüs durağında beklemek ise yeni bir yaşam yolculuğu öncesindeki düşünme ya da değerlendirme süreci, bazen ufak bir dinlenme molası ya da boşluktur. Rüyadaki bu tip ayrıntıları keşfedin.

Çok çok yıllar önce gördüğüm fantastik fakat bir o kadarda aklımdan geçmeyen bir rüyamı yorumladığımda, keşke o zamanlarda keşfedebilseymişim diye sitem etmeden duramadım. Rüyamda yaşlı bir cadı tarafından kaçırılıyordum, ailem öldüğümü sanarak benden umut kesiyordu. Cadı bana anne olmaya çalışıyordu, ben ise üzgün ve isteksizdim. Bir gün üzüntüden komaya girdim :) Ben komaya girip çıktıktan sonra konuşma yetimi kaybetmiş olarak uyandım ve cadı bu halimden memnunsuz olduğu için beni aileme geri teslim etti.

Rüyamdaki cadı benim alışkanlıklarımı değiştiren ve girmediğim ortamlara beni sürükleyen arkadaşımdı. Girdiğim koma ve hastane süreci girmiş olduğum depresyonu, konuşma yetimi kaybederek uyanmam ise en az konuşmak kadar ihtiyacım olan ciddi özelliklerimi kaybederek farklı bir kişiliğe soyunmamdı. Cadının beni aileme teslim etmesi ise, girdiğim depresyon sonrası olduğum kişilikten memnun olmayan insanın beni bırakması ve benim gerçekten de aile evime geri dönmüş olmamdı.

Rüyadaki abartı dilinden sıfatlar bulmaya çalışın:

Rüyada objeler abartılı bir şekilde büyük, uzun ya da kısa olabilirler. Bunlar gerçek hayatta karşımıza çıkacak kişilerin ya da olayların özellikleridir. Örneğin gökdelen uzun bir cisimdir bazen uzun yolculukları hatta uzun boylu insanları temsil ediyor olabilirler. Rüyadaki bu uzunluk, kısalık, büyüklük, küçüklük gibi sıfatları bir kenara yazarak gerçek hayatta bunların size neyi anımsattığını anlamaya çalışın.

Bu konuda maalesef kendimden verebilecek örneğim bulunmuyor. Bu tarzda rüya gördüysem de hatırlamıyorum. Eğer görür yada hatırlarsam, bu konuda paylaşıp size fikir sunmak isterim.

Rüyada yaşanan duygular:

Rüyada hissettiğiniz duygular da gerçek hayatta yaşadıklarınızla bağlantılıdır. Örneğin, rüyada kaçmak aslında kaçtığınız objeden (gerçek hayatta bazen birinden yad a istenmeyen durumlardan) uzaklaşma çabasıdır. Rüyasında birinden kaçan, kaçarken korkan kişi bir şeyle, biriyle ya da bazı durumlarla yüzleşmek istememektedir. Bu kaçış bazen aşktan kaçış, bazen borçtan kaçış hatta bazen gerçeklerden kaçış olabilir.

Tıpkı örnekte olduğu gibi benim de nefes nefese koştuğum bir çok rüya vardı. Kaçtığınız meselenin ne olduğunu belirlemek tamamen size kalmış. Eğer kaçtığınız durumu fark edip yüzleşirseniz, rüyanız amacına hizmet etmiş olur.

Tamamen kavranması amacıyla bir örnek vermek istiyorum. Rüyasında sürekli kavga ettiğini gören bir kişi, içten içe duyduğu öfkesini aslında dışarıya yansıtmayı çok istiyor olabilir. Kavga ettiğini görüyor ve rahatlıyorsa, içini dökmeye ve susmamaya ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Ya da başka bir yorumlamayla rüyasında sürekli kavga eden kişi, gerçek hayatta çevresindekilere fazla müdahale edip karşı geliyor, kalp kırıyor olabilir. Bu tarz durumlar rüyayı gören kişinin yaşantısına özeldir. Kendi yaşantınıza göre anlamlar çıkartabilirsiniz.

Rüyadaki önemsiz objeler, çocuklar ya da hayvanlar neyi ifade eder?

Rüyada çok fazla dikkat çekmeyeni arka plandaki figüranlar, objeler, çocuklar ya da hayvanlar aslında rüya sahibi için değersiz ya da önemsiz, onun zihninde fazla yer işgal etmeyen kişileri temsil eder. Örneğin, rüyada bir köpek bazen rüya sahibi için önemsiz bir insan, ya da hayatında hiçbir zaman değer vermediği birini temsil ediyor olabilir ve rüyada köpeğin başına gelenle bu kişinin başına gelen bir olay arasında benzerlik olabilir.

Bu durumu şu şekilde yorumlamıştım kendim adına. Bir arkadaşımla aramızda kuş ile ilgili bir espri olmuştu, gülüp geçmiştik. Aslında bu espriyi üzerinde kafa yorup hatırlamasam çok uzun zaman önce yaşanmıştı.

Rüyamda küçük sarı bir kuş, ben durakta otobüs beklerken bir kez önümden uçup geçti. Yaşlı bir adamla sohbet ettim, kulalıktan müzik dinledim, otobüs ile ilgili eleştiri yaptık duraktaki birkaç yolcuyla. Otobüs beklediğim süreçte sarı kuş birkaç kez ötüp, yakınlarımdan geçti.

Aslında kuşa hiç dikkat etmedim, üç ay öncesinde gördüğüm bir rüyaydı. Rüyamda dikkatimi çekmek isteyen kuş aslında benim arkadaşımdı. Dalmış olduğum dünyamdan kafamı kaldırıp onunla ilgilenmemi istiyordu.

Rüyadaki cümleler, kelimeler, sayılar ve renkler:

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise rüyada duyulan cümleler, kelimeler, sayılar ve renklerdir. Bunlar gerçek hayatta olacaklarla ilgili şifreler ve ipuçlarıdır. Bir diğer çok dikkat edilmesi gereken ise rüyada görülen kişiler ve bu kişilerin konuşmaları aslında o kişilerin bilinçaltlarından gelen mesajlardır. Bu görüşmeler bazen bir bilinçaltının başka bilinç altına yaptığı ziyaretlerdir. Rüyada bir kişiyi görmek aslında o kişinin bilinç altıyla kurulan bir bağlantıdır. Bu kişilerin isimleri ve söyledikleri sözler önemlidir ve bu sözler bilinç diline çevrilerek yorumlanmalıdır.

Yeterince açıkayıcı ve gerisi tamamen kişinin özeline kalmıştır. Rüyanızda size söylenilenlere dikkat ediniz, söyleyen kişilere de dikkat ediniz. Gördüğünüz tarihler sizin için önemli bir tarih midir? O tarihte ne yaşanmıştır? Gelecekten bir tarih gördüyseniz şahsım adına geçmişte yine o tarihte ne yaşadıysam aklıma getirmeye çabalarım, o güne ait arşivimde fotoğraf bulursam geçmişin sonuçlarının geleceğe nasıl yansıyacağınj çözmeye çalışırım. Tabi kendi yaşantınızı en iyi siz bilirsiniz.

Rüyada yaşanan olaylar ve rüyanın sonu:

Rüyada yaşanan olaylarla gerçekte yaşanalar arasında da büyük bağlantılar vardır. Rüyanın sonu ise bizi götürdüğü nokta ve sonuçtur. Yine yaşanan olaydaki kişiler, gidiş yönü, objeler ve her ayrıntı incelenerek dikkate alınmalıdır. Örneğin rüyada kaza yapmak hayatınızda bir kör düğüm ya da ani bir aksamadır. Herşey yolunda ilerleyen bir arabanın kaza yapması ani bir engel ve bu engele bağlı hayatınızın geçici bir süreliğine de olsa askıya alınmasına delalet edebilir.

Bu maddeye yine uygun bir örnek olarak görüyorum cadının bulunduğı rüyayı.

Bir de öneri olarak araştırdığım bir çok kaynakta, eğer rüyala gerçekten ilgi duyuyor ve merak ediyorsanız, gördüğünüz rüyaları deftere tutmanız gerektiği öneriliyordu. Şahsen bunu bem yapmadım fakat rüyalarınızın dilini, rüyalarınızdaki sembolleri, birbiriyle alakasız ama aslında bağlantısı bulunabilecek rüyalarınızı çözebilirsiniz.

Ü

Üye silindi 70925

Bir diğer çok dikkat edilmesi gereken ise rüyada görülen kişiler ve bu kişilerin konuşmaları aslında o kişilerin bilinçaltlarından gelen mesajlardır. Bu görüşmeler bazen bir bilinçaltının başka bilinç altına yaptığı ziyaretlerdir. Rüyada bir kişiyi görmek aslında o kişinin bilinç altıyla kurulan bir bağlantıdır. Bu kişilerin isimleri ve söyledikleri sözler önemlidir ve bu sözler bilinç diline çevrilerek yorumlanmalıdır.
Bu kısım çok dikkatimi çekti. İlginç.

doacan

Kayıtlı Üye
Bu kısım çok dikkatimi çekti. İlginç.
Bizler uyuyoruz ama bilinçlerimiz asla. Bunu kendimce yorumlamak istediğimde şöyle yorumladım, rüyamızda susan bir insan varsa onun bilincinden bize bir aktarım gerçekleşmiyordur. Peki ya ilanı aşk eden sevdiceğimizi görürsek? Kişiyle hayatımızdaki konumunu da göz önünde bulundurarak aslında ilanı aşk ederken o bilincin bize ne aktarmak istediğini bulabilir, böylece rüyamızdan umutlanmayabiliriz.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Rüya yorumlama kişiye özeldir bence.Mesela sembolleri ele alırsak veya görülen objeler renkler bunlar kişinin inanç sistemine ve mensup olduğu kültüre göre değişkenlik gösterir.Çünkü bilinçaltı kalıpları binlerce yıllık birikimin ürünüdür her kişi aynı birikimin ürününe sahip olmayabilir birazcık atalarının nereden gelip nereye göçtüğüne nelerden etkilenip nerelerden hangi parçaları aldığına göre de değişir bu.

Bu sebeple kişilerin kendi rüyalarını yorumlayabilmesine pek ihtimal vermiyorum şahsen.Mümkün olabilir ama kişinin çok köklü bir eğitim almış olması ve çok ciddi araştırmalar yapabilicek donanıma sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Kendimden bir örnek vermek gerekirse rüyamda ayaktayım yatağımda bir çekirge görüyorum yanımda bir adam belirdi ve bana dedi ki çekirge ile deneniceksin.Bu rüyanın tabirine baktığımda en ciddi tabirciler bile bolluk bereket zenginlik iktidara yordu bu rüyayı o dönem de dahada araştırmadım ancak o rüyadan sonra hayatım çok sıkıntılı geçti maddi ve manevi acılar çektim.Birgün şans eseri bir islami kaynakta çekirgenin çileye sıkıntıya azaba yorumlandığını okudum.Ozaman o rüya mantıklı geldi.Bu örnekle anlatmak istediğim şey kişinin bilinçaltında yer etmiş inanç ve kültür havzasını bilmeden yorumlanan rüya başarısız olabilir.

doacan

Kayıtlı Üye
Rüya yorumlama kişiye özeldir bence.Mesela sembolleri ele alırsak veya görülen objeler renkler bunlar kişinin inanç sistemine ve mensup olduğu kültüre göre değişkenlik gösterir.Çünkü bilinçaltı kalıpları binlerce yıllık birikimin ürünüdür her kişi aynı birikimin ürününe sahip olmayabilir birazcık atalarının nereden gelip nereye göçtüğüne nelerden etkilenip nerelerden hangi parçaları aldığına göre de değişir bu.

Bu sebeple kişilerin kendi rüyalarını yorumlayabilmesine pek ihtimal vermiyorum şahsen.Mümkün olabilir ama kişinin çok köklü bir eğitim almış olması ve çok ciddi araştırmalar yapabilicek donanıma sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Kendimden bir örnek vermek gerekirse rüyamda ayaktayım yatağımda bir çekirge görüyorum yanımda bir adam belirdi ve bana dedi ki çekirge ile deneniceksin.Bu rüyanın tabirine baktığımda en ciddi tabirciler bile bolluk bereket zenginlik iktidara yordu bu rüyayı o dönem de dahada araştırmadım ancak o rüyadan sonra hayatım çok sıkıntılı geçti maddi ve manevi acılar çektim.Birgün şans eseri bir islami kaynakta çekirgenin çileye sıkıntıya azaba yorumlandığını okudum.Ozaman o rüya mantıklı geldi.Bu örnekle anlatmak istediğim şey kişinin bilinçaltında yer etmiş inanç ve kültür havzasını bilmeden yorumlanan rüya başarısız olabilir.
Peki siz çekirgeyi gördüğünüzde ne hissetmiştiniz? Rüyanıza yorum aradığınızda içten içe anlamını bilmeyi istemek dışında benliğinizde bu rüya nasıl bir hissiyat oluşturuyordu? Anlamının kötü olduğunu düşünerek mi araştırdınız yoksa anlamının güzel olduğunu mu?

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Peki siz çekirgeyi gördüğünüzde ne hissetmiştiniz? Rüyanıza yorum aradığınızda içten içe anlamını bilmeyi istemek dışında benliğinizde bu rüya nasıl bir hissiyat oluşturuyordu? Anlamının kötü olduğunu düşünerek mi araştırdınız yoksa anlamının güzel olduğunu mu?
Ne düşündüğü ve hissettiği bence çokta önemli değil.çünkü nasıl düşünürse düşünsün o rüyada ne işaret verildiyse onu yaşar.zaten bakın sevgili @yare-i yarim araştırmalarında bolluk bereket güç iktidar ve benzeri manalara geldiği kanısına varmış ve eminim bu doğrultuda sevinmiş,umutlanmıştır.ama bu iyimser ve ümitvari hissiyat onu rüyanın gerçek işareti olan sıkıntı,musibet vb gelişmelerden kurtardımı? hayır.Rüya zaten sıkıntıya işaret ise,aman dur rüya sahibi iyimser düşündü onun hatırı için feraha evrilelim demez.

doacan

Kayıtlı Üye
Benim anlatmaya çalıştığım şey gördüğümüz bir rüyadan sonra sıkıntılı hissettiysek eğer, anlamı ne kadar güzel olursa olsun bize hissettirdiği gibi şeyler yaşattığıydı.

Ü

Üye silindi 56746

Benim anlatmaya çalıştığım şey gördüğümüz bir rüyadan sonra sıkıntılı hissettiysek eğer, anlamı ne kadar güzel olursa olsun bize hissettirdiği gibi şeyler yaşattığıydı.
Rüyaların büyük bir çoğunluğu bilinçaltı kaynaklı olduğu için, anlamının ne olduğu pek de önemli değil aslında. İyi ki rüyalar var ve zihnimiz bu sayede dinlenebiliyor, yoksa çok düşünmekten kafayı yerdim şahsen

Ü

Üye silindi 21866

Ben sadece bilincaltiyla çalışmadığını dusunuorum. En azından her rüya için degil.Bunu sürekli söylüorum gördüğüm rüyaların klişe anlamları vardır, Bazen uyarıcı bazen haberci olabiliyor.Hatta bazı dönemlerde ailemden bir çok kişi rüya görüyor muyum diye sorar. Gerçi anlamlarını yıllar içinde çözdük. üç kişi aynı rüyayı gördüğümüz oldu farklı şehirlerde. Ama genel anlamda tabiki bilinçaltı ama tamamı değil diye düşünüorum. Benim kendi rüya tabirim var kendime göre.

Ü

Üye silindi 21866

Kişiden kişiye değişiyor. Adam bolluk bereket demiş, bana sorarsan iftira ve dedikodu. Ama başkasına göre de degisebiliyor. Aslında biraz geçmişteki rüyaları da yazıp gelişimlerini kontrol edebiilsek çözeceğiz olayi diye dusunmekteyim

Aisling

Kayıtlı Üye
Allah, allah gece sahurdan sonra uyudum bir rüya gördüm. Bu günde bu konu çıktı karşıma. Daha önce şöyle bir bakıp çıkmıştım yalnızca.

Annem ile evimizin ön balkonundan koyu mavi- mor arası bir gök yüzüne bakıyoruz. Elimizi uzatsak tutacakmışız gibi yakın, yüzlerce yıldız var. Dopdolu gökkubbe. Sonra sol tarafı işaret ettim. Ay dolunaydı. Dolunayın altında, hizasında bir gezegen (beyaz, kurşun rengi, gri) göze çarpıyordu. "Aa anne bak, bu dokuzuncu gezegen!" dedim ve orada uyandım. O da belirgindi ama ay kadar değil. Çevresine örtülü bir sis vardı. Çok gerçekçi bir rüyaydı.