Kendi hakikatini bilmek

sdbr

Banlı Kullanıcı
Katılım
22 Haz 2008
Mesajlar
256
Tepkime puanı
2
Birinci ünvan
Kendi hakikatini bilmek

Bil ki Allah´u Teala'yı tanımanın anahtarı, insanın kendi kendini tanımasıdır. Bunun hakikat olduğuna, "kendini tanıyan, rabbini tanır" hadisi ile gerçeği anlamalarına kadar varlığımızın belgelerini onlara hem dış dünyaya ve hemde kendi içlerinde göstereceğiz, ayeti kerimesi kuvvetli ve doğru delildir. Insana, kendi nefsinden daha birşey yoktur. Kendini bilmeyen Allah´ı nasıl bilir? Eğer kendimi tanıyorum diye idda ediyorsan, delilsiz iddia makbul değildir.
Eğer delilin zahir azalarından yüzünü başını; batın ahvalından ise, acıktığını, su sadığını bilmek ve kızgınlık zamanlarında bir kim seden intikam almak, şehvetin galebe çaldığı zaman kasd-ı nıkah etmekise bu türlü tasarruf bütün hayvanlarda vardır. O halde bu çeşit kendini bilmek, Allah´u Teala´yı tanımanın anahtarı olamaz. Öyle ise önce hakikatını dünya yoculuğunda nereden gelip nereye gideceğini ondan sonra ne için yaratıldığını, dünyaya ne yapmak için geldiğini bilip, saadet ve bedbahtlığın hangi işlerde olduğunu düşüneceksin. Ve yine bileceksin ki senin batınında dört sıfat vardır: Hayvalar sıfatı, yırtıcılar sıfatı, şeytanlar sıfatı ve melekler sıfatı. Senin hakikatin hangisidir, sende bulunanların hangisi asıl ve hangisi emanettir. Sen fiilen bunları bilmedikçe, kendi saadetini bilmeye müktedir olamazsın. Çünkü her birinin ayrı gıdası ve ayrı saadeti vardır.
Örneğin: Hayvanların gıdası ve saadeti yem yemek, uyumak ve çiftleşmektir. Yırtıcılar için saadet: Öldürmek, hiddetmek ve intikamdır.
Seytanların gıda ve saadeti: Hile, aldatmak, bedbahtlıktır. Meleklerin saadeti ve gıdası. Allah´u Teala' nın cemalini müşhade etmektir. Meleklerde hiç bir surette hayvanların, yırtıcıların sıfatları mevcut değildir. O halde eğer sen meleklerin sıfatında insan isen uğraş, çalışTaki sen Allah Teala'yı tanıtan yola gidesin ve o yolla Allah'ın cemalini görmeye vasıl olasın. Hikmet gözüyle, ibret nazarıyla bak: Sendeki bu sıfatlar, sana hakim olup seni kendi hizmetlerinde çalıştırmak için mi yaratılmıştır? Yoksa vaki olan yolculuğunda, angar yanı yapmak, sana binek hayvanı ve sana silah olmak için mi yaratılmıştır? Bu dünya konağında bir kaç gün ihtiyacını tedarik edip bunlarla geçici saadetini temin et ancak asıl saadetin hasıl olduğuna, onları bırakıpasıl vatanına yüz cevir. O vatan havas (seçilmiş kullar) için Allah´ın cemali avam için cennetdir.O halde bu manaların hepsini bilmen lazımdır. Böylece kendini biraz bilmiş olursun. Bunları bilmeyen dinin hakikatini bilmekten mahrumdur.

Alinti: Internet
 

ecringül

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eki 2008
Mesajlar
63
Tepkime puanı
5
İş
muhasebe
güzel bir noktaya deyinmissin. paylasimin, anlamli ve düsündürücü :rolleyes:
haklisin insanoglu hayvansal veya seytani yada maalesef her ikisininin karekteristik özelliklerine sahiplene biliyosa, kendini biraz zorladiginda, gözlerini acip, heves ve hirs denilen gafletten silkelenip uyanip, insan olmasinin, yaratilisinin maksatini düsünüp, meleklerin sifatina yakin bir sifata sahip olabilir. itiraf ediyorum, kendi sahsima konusuyorum, zor:( intikam ve kin maalesef insani meleklikden hatta ve hatta bazen de "insanlikdan" uzaklastiriyor.
ii olursun saf ve temiz olursun mütavazi olursun (lütfen bagisliyin ama) aptal, enâyi derler. e gel de simdi ii kal, ol! hadi olduk, ii bir insaniz diyelim, dedirtelim:rolleyes: hic ii birakirlar mi? bütün caba zaten ii kalabilmek:eek::)
hem nefsinle hem cevreyle mücadele etmek zorundasin:cool: Allah dogru yoldan sasirtmasin insallah:)
 
Üst