Katil olmak suç mudur değil midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
O halde neden sevgilisine sarkıntılık eden birisini öldürmek hukuksal ve dinsel anlamda suç sayılırken bir asker savaşta vahşice öldürdüğü yüzlerce kişi için madalya ve sevap alıyor?İkiside sevdiği şeyleri korumaya çalışmıyorlar mıydı?Sebep aynı olduğu halde sonuç neden farklıdır?
Sevgilisine,karısına,ailesine sarkıntılık edeni öldürmek namus meselesi olduğu için dinde suç değildir hukukta suçtur.
Savaşta yüzlerce kişiyi,dinine,inancına,mazlumlara saldırıyor diye öldüren kişi hukuksal olarak madalya alır, dinen sevap alır.

ALLAH ın,etinden ve sütünden faydalanalım diye yarattığı hayvanların etini yiyoruz diye buna vahşet,yada suç diyen biri ALLAH ı gücendirmiş olur.Yaratılışlarındaki amaç insanoğluna hizmettir,nimettir..
Bir sekreter görevi dışında bide temizlik ve çay yapıyorsa bundan şikayet eder.Niye? Çünkü sadece sekreterlik için alınmıştır.hizmetçilik için değil.
Bir inek, eti,sütü ve derisi için insanların hizmetine sunulmuşsa buna niye karşı çıkılıyor.
Konuyla pek alakalı değil ama İslamiyetten önceki Türk devletlerinden olan Uygurlar Çinin etkisi altına girip Maniheizm dinini benimsedi ve o dinde et yemek yasak diye sırf ota,bitkiye yöneldiler.Ne oldu? savaşçılık özelliklerini kaybettiler.

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
Benim aklıma takılan bir diğer konuda acaba savaşta barış gibi bir ihtiyaç mıdır?Dostoyevskinin söylediği gibi ''insanların saadete ihtiyacı olduğu kadar felaketede ihtiyacı vardır.'' mı?Çünkü tamamen barışı arzulayan bir türün yapabileceği şeyler değil şu anda yapılan...Hep ruhsal denge diyoruz ama hep mutluluktan bahsediyoruz belki insanın mutluluk kadar üzüntüyede ihtiyacı vardır...Hmm belkide dinlerdeki kurbanın anlamı budur dindeki kişiler insanın içindeki bu canavarı farketmiş olabilir ve kendi gibi başka insanlara zarar vermemesi için bir hayvan kesmeyi önermiştir...Belkide eski devirlerden beri gelen insan kurbanının temelide budur...Öldürmek bir ihtiyaç mıdır?tTartışılır ama fikir için teşekkür ederim düşüneceğim :)

varolan her şey öğrenmeye ilişkin kurgulardır ya da derslerdir; der Kasyopya celseleri, Yan igerçeklik bize bunu yansıtır;
bunu bu ara ben de çok düşünüyorum, Yani savaşın insalığın gerçeğini-çatışmasını-bilinçsizliğini kendisiyle ve diğerleriyle olan uyuşmazlıklarını benzerini yansıttığını, Bütün cevaplarım yok benim de;
Hatta son yıllarım bunu/bunları düşünerek geçti ve geçiyor;
Bizim henüz kütlesel/kitlesel karma gibi kavramlarımız yok, Biz karmayı (salt) bireysel sanıyoruz hala;
Ruh grupları-insanlık-milletler hatta tüm ruh grubu olrak insanlık karmaşık/bileşik karmalarımız ve öğrenmelerimizde olduğunu benzerini düşünüyoruz; VE savaş geçmiş karma-savaş vb. denge unsurlarınında yansıması ise tek yolu şu;
Ya insan özgürce kan ve vahşete doyacak, Tüm arzularını doyuracak, Birbiribirni yiyip kanını içemeye kadar; Ya da bilinç ve bilgi geliştirip bırakacak bu işi, son verecek;
Savaşın çözümü kitlesel bilinçtir ve kitlesel boykottur, İnsan gücüne ve iradesine inanmıyor, Milyararla bileşip eylem ve boykot yapan birlik irade gösteren insanalr savaş ıdurdurabilir ve orduları hatta sınırları yıkaiblir ve alaşağı edebilir;
Bence dünyada yaşanabilirlik olmadan insanların tek eylemi dünyada yaşanabilirlik biçimlemek olmalı, Çalışmak-didinmek olmamalı,
Bence hemen herkes yarın-bugün iş igücü bırakıp durmalı ve dünyayı durdurmalı, ben çok düşündüm bunu,
Evrensel yasalar ve tüm insanların uyduğu yasalar geliştirmek olmalı insanlığın işi,
Dünyada 3-4 milyar insanın birden durdupu ve dur dediği sokağa çıktığı orduları nve parlamentoları nve tankların-topların önüne yürüdüğ ügünler düşündüm, Milyarların filistiene ya da başka yere aktığı günler gerekirse düşündüm;
Örneğinyarın tüm dünyada benzin tüketilmiyor
Örneğin yarın tüm dünyada kola tüketilmiyor;
Sosyal ağlar ve internet sağlayabilir bunu;
bi gün insalar barış için işe gitmiyor, tüm dünyada milyarlar;
tüketimi durdurun ve sonuçları görün, neler yapabileceğinizi gösterin, gösterin onlara;
üretimi durdurun, siz güçsünüz;

Ama bi yandan savaşı tetikleyen bilinmeyen küresel karanlık güçler var, Dönen bi savaş sanayi ve diğer şeyler de var,,

Kasyopya Celsleri okuyorum ben;
Herkes İsa'yı bi sevgici diğer yüzünü dön'cü bilir;
o celseler dedi ki hayır İsa bi çok kişinin yaşamı birleştirilerek yazılmış bi masal;
Bunlardan en büyüğü ve en önemlisi de Julius SEzar, VE kitlelerin ruhsal birliği için savaştı, Savaşları ve kanı durdurmak için savaştı; bi destan yazdı;

Ben inanın sizin gibi çok sordum ve düşündüm bunları; Belki bazılarını kendiniz cevaplamalısınız
dünyayı güzel bi yer yapmak için onu bozanları öldürümüydüm diye bile sordum kendime;
Ki ben ki, bi kuş öldürüp için için olduğumu bilirim çocukken, günlerce ağladığımı;

insan farkında değil, o da kendinden güçlülerin avı; böyle yazıyor bi çok kaynak; belki de gerçekliğin yapısı bu
yalnızca fiziksel olarak beslenmiyorlar bizimle,
bi tür enerjisel-psişik beslenmeden söz ediliyor ve negatif duygularımızla beslediğimiz üst boyutsal varlıklardan söz ediliyor;
hatta birbirimizin psişik enerjisini çalıp birbirimizden beslendiğimizden söz ediliyor;
duygusal enerjisel beslenme ve fizik beslenme;

gerçek her neyse bulup almak ve aydılnlatmak ve aydınlanmak olursa insanın işi çözer bunları

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
tüm bunları yapmıyorsa insan,
eylem göstermiyorsa; kötülüğüe dur demiyor ve susuyorsa;
kendine inanmıyorsa;savaşa rağmen (dünyada savaşa rağmen) savaşsız ve barışlı olduğunu düşündüğü yalan hayatını yaşıyorsa;
bunu yapmayız, başka güçler var diyorsa,
barış barış ya da neden savaş demesin, demesin, dememeli;

savaş benim evimde değil demek saçmalık,
savaşlar ve bombalar benim evime gelmez-düşmez demek saçmalık;
ne zaman her ev benim ve bizim diyeceğiz, o zaman insan olacağız;

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
çocukken insan türüyle tuhaf bi yakınlık ve bağ hissederdim;
canım acırdı, acırdım;
yani beni ben yapan neydi,
beni afrika da aç bi çocuk yapmayan neydi,
yani ben afrika da aç bi çocuk olarakta doğabilirdim tüm bunlara tanrı karar veriyorduysa;
yani tanrı beni afrikada aç bi çocuk ya da ortadoğu da bi savaş çocuğu yapabilirdi;
ya da tanrı beni başka bi dinden milletten bi insanda yapabilirdi, o tanrı
yani tanrı ve
başkalarının acıları ne kadar benimdi;
bana o hayatı yaşatmayan neydi, neden ben bu hayatı yaşıyordum sorardım;

şimdi düşünüyorumda ben afrika da aç bi çocuk olsam ya da ortadoğu da bi savaş çocuğu olsam diğer çocuklar beni düşünür müydü?
benim için bi şey yapar mıydı?
bırakır yaşamını işini gücünü benim için ne yapardı?
galiba hiç bi şey yapmazdı,
büyüyüp unutur giderdi bunları;
unutulmuş ve yalnız bi savaş çocuğu ve insanlık çocuğu hatta insanlık suçu olurdum ben,
bilgisizlik ve cahillikle suçlanırdım, o acılar benim acılarım- o kader benim kaderim olurdu,
onlar bilmezdi beni ve bunu,kendilerini avutmak yalandan yapıyormuş gibi yapan tepkiler göösteriridi,
sonuç doğurmayan bi şeyleri değiştiremyen yalancı eylemler yaparlardı
duyarlı numarası yapıp kendi ruhlarını avuturlardı,
sonra ben başka bi hayata mı doğardım, onların ben, benim onlar olduğu? daha çocuk yaşta bombalarla ölmüşken;
belki biri de bamam olurdu o duyarlı duyarsızın, peki ben ne yapmalıyım o zaman;

Faros

Kayıtlı Üye
Bu konuda söylenecek çok var. Ancak yaşı küçük üyeleri ve site kurallarını ihlal etmekten korkarım.
Hayvanların canı varsa bitkilerin de var. Sudan başka bişey tüketemeyiz bu kadar hassas olursak.
Duyarlı geçinip vejeteryan olanlar, marul, maydonozun da bir canı olduğu gerçeğini önemsemezler.
Et yiyenlere zalim, düşüncesiz gözüyle bakarlar. O yüzden bu tavırlarını samimi duymuyorum.
Biz duyamıyoruz ama o bitkiler belki bağırıyor. Belki hayvanlar gibi acı çekerek ölüyor olabilirler.
Sevgilisi için cinayet işleyecek adam, sizin aşkınız bir candan daha mı önemli?
Duyan da Leyla ile Mecnun sanacak. Dünyada birsürü kadın var. Çekip gitsin yoluna başkasını bulsun.

Savaşa giden adam, savaşa gitmeyi kaç kişi kendi seçer? Çoğu savaşlara zorunlu olarak gitti.
Zevkine gideyim, kan dökeyim diyen de o kişinin kendi hisleriyle, karanlık yanıyla ilgili.
Toplumda herkes aynı , zararsız olamaz. Anormal tipler çıkar.

Öldürme kısmının kötü yanı devamını istetmesi.
O duyguyu bir kere yaşayınca, o içindeki hissi tadınca tekrar yapılması isteniyor.
Sigara içki içmek gibi özletir. Açlık duygusu gibi gelir arada.
Bence demonic üyemizin asıl aradığı cevap bu.

İnsanlar öldürme açlığı çekmeye ve zevk başlarsa bu sefer tekrarlanır.
Bitki hayvanla başlayıp, daha sonra insana gelebilir. Topluma zararlı olur.
Kasaplar hayvan kesmekten hoşlanıyor mu? Kendilerine sorsak galiba hayır derler.
Genelleme yapmayayım ancak hoşlanmayan buna devam edemezdi gibime geliyor.
Vicdan azabıyla elinde olmadan bırakırdı gibime geliyor. Yanılıyor olabilirim. Kimse üstüne alınmasın.

Doktorlar insan eti kesmekten,dikmekten, vücudu açıp kapamaktan hoşlanıyor mu?
Kendilerine sorsak hayır. Ancak yine bana kalırsa hoşlanıyorlar. Hoşlanmayan bırakırdı, yapamazdı.
Hissizleşiyorlar. Normalleşiyor. Yine yanılıyor olabilirim. Kimse üstüne alınmasın.

Sorun normalleşmek. Vahşetin normalleşmesi. İnsanın karanlık tarafını ve isteklerini normalleştirmesi.
Konu dinle alakası yok. Konu çoğunluğu korumak, düzeni korumak.

Genel olarak insanların neyi neden yaptığını halen anlayamadım. Birsürü saçma gelen şey var bana.
Ancak insanların bizim istediğimiz gibi davranmalarını istemek de onlara saygısızlık olur.
Ben bu hakkı kendimde görmem. Benim istediğim gibi melekler, cici insanlar olsun. Peki ben kimim ki.

Kusura bakmayin ama vatan için savasmaya ve oldurmeye giden adam korkuyorsa, o adam vatan haini demektir. Sevdigini koruyamayan adama ben degil erkek insan bile demem. Oldurmek bazi durumlarda zaruridir bence.

demonic

Kayıtlı Üye
Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim bütün yorumları oturup düşünüyorum.
@MeHDİX:Öncelikle teşekkür ederim ben sevgilisini tehdit eden bir kişiyi ortadan kaldırmayı günah olarak biliyordum yanlış biliyormuşum.Peki sevgilisini tehdit eden kişiyi öldürmek sevap getirir mi?Çünkü savaşta sevdiği değerleri korumaya çalışan kişi öldürdüğü adam başına sevap alıyorsa diğer adamında alması gerekir.Ayrıca savaştaki asker neden sevap kazanır?Dinine,inancına,mazlumlara...Tek tek açıklayayım
Zaten din ile inançtan kastınızın aynı şey olduğunu düşünüyorum.Eğer dini tehdit eden kişileri ortadan kaldırmak sevap ise o halde müslüman olmayan herkesi öldürmek sevaptır çünkü müslüman olmayan herkes kendi dinine diğer dinden kişileri çekme çabasında olduğu için potansiyel bir dini tehdittir.
Eğerki mazlumları korumak ise size göre sevap o halde şu anda israil müslüman ve filistin yahudi olsa idi ve bu ikisi şu anki gibi savaşta olsa idi israilli bir ''müslüman asker''öldüğü zaman sevap alamayacak mıydı?Çünkü kendisi güçlü devlet konumundadır.Mazlum...Kime göre mazlum?
@DreamDuality:Yani bana diyorsunuz ki öldürmek bir ihtiyaçtır ve tekrarlanması gerekir.O zaman aklıma şu soru geliyor eğer öldürmek bir ihtiyaçsa yani açlıksa o halde insan öldürmenin hiç bir şekilde suç ve günah olmaması gerekir.Çünkü her metabolizmanın bir maddeye duyduğu ihtiyaç aynı oranda olmayabilir.Örneğin siz 2 tabak yemek yersiniz doyarsınız ben 5 tabak yemek yerim anca doyarım.Bu açlığı bastırması için kişinin artık kendi gibi bir varlığı öldürmesi gereken bir doymazlık ortaya çıkmışsa?Hangimiz besin ihtiyacını gidermek için kendisinden daha fazla miktarda besin tüketen birisine kızıyoruz ki bu psikolojik açlığı bastırma ihtiyacını karşılamak için bizden daha büyük birşey öldürenlere kızalım?

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Savaş durumunda insanlarin amacı birilerini öldürmek değil amaç vatanını ve vatandaslarını korumak bütünlüğü ve toprağını korumak çocuk ve sivilleri korumak. En az zararla atlatmak. Bir bakıma bir mecbur kalış olarak görüyorum. Ama tabi ki hoş bir durum değil. İnsan öldürmek ve savaşı aynı kefeye koyamam. Ne olursa olsun bilerek isteyerek bir cana kıymak affedilir gibi değil korkunç. Birine can veremezsin o halde alamazsın da. Telafisi olan bir durum değil bu. Hele ki bunu bir kıskançlık vs icin yapmak... Belki o katledilen insan bir hastalığın devasını bulacaktı. O yüzden bir insan öldürmek bircok insan öldürmekten farksız.

demonic

Kayıtlı Üye
Savaş durumunda insanlarin amacı birilerini öldürmek değil amaç vatanını ve vatandaslarını korumak bütünlüğü ve toprağını korumak çocuk ve sivilleri korumak. En az zararla atlatmak. Bir bakıma bir mecbur kalış olarak görüyorum. Ama tabi ki hoş bir durum değil. İnsan öldürmek ve savaşı aynı kefeye koyamam. Ne olursa olsun bilerek isteyerek bir cana kıymak affedilir gibi değil korkunç. Birine can veremezsin o halde alamazsın da. Telafisi olan bir durum değil bu. Hele ki bunu bir kıskançlık vs icin yapmak... Belki o katledilen insan bir hastalığın devasını bulacaktı. O yüzden bir insan öldürmek bircok insan öldürmekten farksız.
Aynı bantıkla o insan belkide bir kitle imha silahıda yapabilirdi.1 kişiyi öldürdüğüm için 1 milyon kişi kurtulursa o halde bu bütün insanları öldürmek midir?Savaş durumunda ise yanılıyorsunuz.Savaş durumunda bir istek söz konusudur.Asker vatanını savunmak isterken aynı zamanda karşı tarafın ölmesinide arzular çünkü korumak için karşıdakinin ölmesi gerekir bunu kimse yalanlayamaz...

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Aynı bantıkla o insan belkide bir kitle imha silahıda yapabilirdi.1 kişiyi öldürdüğüm için 1 milyon kişi kurtulursa o halde bu bütün insanları öldürmek midir?Savaş durumunda ise yanılıyorsunuz.Savaş durumunda bir istek söz konusudur.Asker vatanını savunmak isterken aynı zamanda karşı tarafın ölmesinide arzular çünkü korumak için karşıdakinin ölmesi gerekir bunu kimse yalanlayamaz...
Ama o ölen insanın akıbetini kesin olarak bilemeyiz zaten. Zekasını iyiye ya da kötüye kullanmak onu bağlar. Onu katletmekle ondan doğacak nesli de olmadan yok ediyorum. Böyle olunca da toplu bir yok ediş söz konusu. Kısacası bence herkes kendi vicdanından mesul bir diğerinin yaşam sınırına müdahale etmeye hakkımız yok. Savaşa sebep olan cephelerde savaşıp kendilerini ve sevdiklerini korumaya calısan insanlar değil sonuçta.Ama kısmen haklısınız savaş zorla yaptırım gibi kazananı yok iki taraflı kayıp söz konusu. Bu durumda savaşa sebep olan her kimse hangi düsünce ya da gruplarsa suçu onlarda aramak lazım sanırım. Yasayan insanların da hayatlarından calma söz konusu.

cassiopaea

Kayıtlı Üye
İş
Kasyopya Celseleri
savşata her şey gibi gerçeklikte gözlemlenen bir karmaşa; gerçeklik ögesi ve bi şeylerin yansımasıdır;
en basit çıkarımda; insanların ortak ve birlik yasaları olmadığını, insan gruplarının yasalaşmış toplumların birbirilerinin sınırlarına ve yasalarına hatta varlıklarına saygısı olmadığını gösterir; Açıkça bi arada incitmesizce yaşama iradesi taşımadığımızı göterir, sonuç olarak

bir sınır koruma ama sınıra neden saldırı var? neden saldırısızlık yok? neden sınırsızlık yok ve başka şeyler,
bilim üreten ve uzaya giden insanlık, atom parçalamayı deneyen ve kuantumla uğraşan insanlık bunu ve bunları mı çözemiyor? çözmüyor mu?
dünyanın bi tarafında insanlar cenneti yaşarken deneyimlerken diğer tarafında insanlar cehalet-bilgisizlik ve cehennemi yaşıyor;
kanı emilen ulusların/insanların sivrisineğinin beslediği nesiller o kanın nereden geldiğini sormuyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...