Kalp Kırmak

Dolunays

Moderator
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Kalb, Allahü teâlânın komşusudur. Allahü teâlâya kalbin yakın olduğu kadar hiçbir şey yakın değildir. Mümin olsun, asi olsun, hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Çünkü, asi olan komşuyu da korumak lazımdır. Sakınınız, sakınınız, kalb kırmaktan pek sakınınız! Allahü teâlâyı en ziyade inciten küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günah yoktur. Çünkü, Allahü teâlâya ulaşan şeylerin en yakın olanı kalbdir. İnsanların hepsi, Allahü teâlânın köleleridir. Herhangi bir kimsenin kölesi dövülür, incitilirse, onun efendisi elbette gücenir. Her şeyin biricik Maliki, sahibi olan efendinin şanını, büyüklüğünü düşünmelidir. Onun mahlukları, ancak izin verdiği, emir eylediği kadar kullanılabilir. İzni ile kullanmak, onları incitmek olmaz. Hatta, onun emrini yapmak olur. (C.3, m.45)

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin vasiyetnamesinin son satırı ise şöyledir:
Hiç kimsenin kalbini incitmeyin.

Sual: Kalb kırmanın Kâbe’yi yetmiş defa yıkmaktan daha büyük günah olduğu hadiste bildiriliyor. Biz belki yüzlerce insanın kalbini kırıyoruz. O zaman bizim halimiz ne olacak? Binlerce Ehl-i sünnet kitabı dağıtıyorum, namazlarımı kılıyorum. Bu hizmet ve ibadetlerim boşa mı gidiyor?
CEVAP
Büyük zatlar, (Tek bir kalb kırmak, kazanılan bütün sevabları yok eder) buyuruyorlar. Büyük günahlar, çoğaldıkça, birçok sevabımızı alıp götürür. Dinimizde günahtan kaçmak, sevab kazanmaktan önce gelir. Bir farzı işlerken haram da işlenecekse, o farz yapılmaz, tehir edilir. Mesela bir kadının mahremsiz hacca gitmesi haramdır. Hacca gitmek de, ona farz iken, yaptığı hacdan sevab alamaz. Bu bakımdan, âhirette iflas etmiş duruma düşmemek için, günahlardan, özellikle kalb kırmaktan çok sakınmalıdır.

Hiç kimseyi incitmemelidir. Değil müminin kalbini, kâfirin kalbini bile incitmeye hakkımız yoktur. Kâfir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırmamalıdır. Çünkü kalb kırmak, Allahü teâlâyı incitmek demektir...

Hz. Pir kalp kıranları şu sözüyle öyle bir uyarıyor ki, düşündüğünüzde tüyleriniz diken diken olabilir, pişmanlıktan gözleriniz dolabilir.

“Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa? Bilemezsin. Bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın.”

Farklı farklı kaynaklardan Alıntıdır

Seraphine

Kayıtlı Üye
Farklı bir inançtan geliyor olsa bile, vermek istediği ana mesaj gerçekten hoşuma gitti. Bu tür değerler kolay kazanılmaığı gibi hemencecik eriyiveriyor toplum içinde. Aslolan bunu sadece bilmek midir yoksa dinin kurallarına uyup yaşam felsefesine eklemek midir? Orası daha ayrı bir ikilem gibi.
“Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa? Bilemezsin. Bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın.”
Özellikle bu kısma bayıldım ?

Dolunays

Moderator
Harikulade bir söz. Güzel paylaşım keyifli ve okuması güzel. Teşekkürler.
Teşekkür ederim ☺
Farklı bir inançtan geliyor olsa bile, vermek istediği ana mesaj gerçekten hoşuma gitti. Bu tür değerler kolay kazanılmaığı gibi hemencecik eriyiveriyor toplum içinde. Aslolan bunu sadece bilmek midir yoksa dinin kurallarına uyup yaşam felsefesine eklemek midir? Orası daha ayrı bir ikilem gibi.

Özellikle bu kısma bayıldım ?
Seraphine? kalp insanın ana merkezidir. O bozulur ise tüm vucud sistemi bozulur.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Tanrı kalbimizi korusun diyelim öyleyse ? Duyguları yok saymak cidden çok kötü bir şey aslında. İnsanlar kendi aileleri içinde bile yıllarca küs kalıyor bazen. Yani bilmiyorum ya.. Benim bildiğim eğer bir inanca sahipseniz, onun tüm kurallarını ve gerekliliklerini benimsemeye çalışırsınız değil mi? Buradan insanların ne kadar sahiplendikleri din ile iç içe olduğunu anlayabiliyoruz. Yoksa sözde herkes bir şeye inanır.

Konunuzu okumak kafamda bu tür sorular oluşturdu, iyi de oldu.

Dolunays

Moderator
Tanrı kalbimizi korusun diyelim öyleyse ? Duyguları yok saymak cidden çok kötü bir şey aslında. İnsanlar kendi aileleri içinde bile yıllarca küs kalıyor bazen. Yani bilmiyorum ya.. Benim bildiğim eğer bir inanca sahipseniz, onun tüm kurallarını ve gerekliliklerini benimsemeye çalışırsınız değil mi? Buradan insanların ne kadar sahiplendikleri din ile iç içe olduğunu anlayabiliyoruz. Yoksa sözde herkes bir şeye inanır.

Konunuzu okumak kafamda bu tür sorular oluşturdu, iyi de oldu.
Müslüman lık hep iyiyi emreder hep. Hiç kötü bir şey i yok