Kabala Bir Felsefe Değildir

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Kabala Bir Felsefe Değildir

Eski çağlarda Kabala, büyük beyinlerin anlam arayışına ilham kaynağı oldu. Ancak, “felsefe” denilen dal kısa zamanda başka bir istikamete yönlendi.

Kabalistler’i münzevi hayatı yaşayan ve mum ışığında sihirli kitaplar yazan adamlar olarak hayal ediyor olabilirsiniz. Yirminci yüzyıl sonuna kadar, Kabala gerçekten de gizli tutuluyordu. Bu mahremiyet sebebiyle, Kabala hakkında sayısız masal ve efsane ortaya çıktı. Bu hikâyelerin büyük çoğunluğu doğru olmasa da halen, en dikkatli düşünürlerin dahi kafasını karıştırmaya devam ediyorlar.

Kabala, hep böyle gizli tutulmadı aslında... Hatta ilk Kabalistler toplumlarıyla oldukça iç içe bulundukları gibi bildiklerini paylaşmak konusunda da çok hevesliydiler. Bu Kabalistler genelde milletlerinin lideri konumunda kişilerdi. Tüm bu liderler içinde, muhtemelen en iyi bilineni, hem büyük bir Kabalist hem de büyük bir lider olan Kral Davud’dur.

Kabalistlerin toplumla olan münasebetleri, dönemin âlimlerinin bugün ‘‘Batı Felsefesi’’ olarak bildiğimiz ve modern bilimin de kaynağı olan felsefenin temelini oluşturmalarına olanak vermiştir. Bir antik çağ uzmanı ve hümanist olan Johannes Reuchlin, De Arte Cabbalistica adlı kitabında, bu konuyla ilgili şöyle diyor: ‘‘Felsefenin babası, hocam, Pythagoras, öğretilerini Kabalistler’den aldı... Devrin diğer alimlerinin yabancı olduğu Kabala kelimesini, Yunanca Felsefe kelimesine çeviren Pytagoras’dır... Kabala, belirsizlik içinde yaşamamıza izin vermiyor. Aklımızı bilgeliğin seviyesine yükseltiyor.’’

Ancak, filozofların Kabalist olduğunu düşünmeyin. Çünkü, Kabala çalışmadılar ve Kabala ilminin derinliklerini tam olarak anlayamadılar. Bunun sonucu olarak da kendine has, özel bir şekilde geliştirilmesi ve ele alınması gereken bilgiler, yanlış değerlendirilerek amacından uzaklaştırıldı. Kabala ilminin dünya üzerinde, Kabalistlerin bulunmadığı bölgelere göçü de, farklı yönlerde gelişmesinin bir diğer sebebidir...

Bu şekilde insanlık, hedefinden şaşmış oldu. Batı felsefesi, Kabalistik bilgiden kısımlar içermesine rağmen zamanla tamamen farklı bir yön aldı. Beş duyumuzla algıladığımız maddesel dünyamızı inceleyen bilimleri meydana getirdi. Hâlbuki Kabala, beş duyumuzun algıladıklarının ötesinde neler olduğunu araştıran bir bilimdir. Maddesel dünyanın bu denli üzerinde durulması, insanları, Kabalistik bilginin aksine bir istikamete yönlendirdi. Bu yön değiştirmeyle genel olarak Kabala hakkında yanlış bir kanı oluştu.

alıntı
 

Anahtar

Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ağu 2010
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Selamlar.
Sitenize arama motorlarından ulaştım ve Kabala hakkında sitenizde yer vermiş olduğunuz bilgileri okudum. Buna istinaden size bu maili yollamak istedim.
Bnei Baruch uzun yıllardır Raşbi, Ari, Haim Vital, Baal Şemtov ve son neslin son Kabalistleri Baal HaSulam ve Rabaş’ın bırakmış oldukları kaynakları çalışarak Kabalistlerin oluşturduğu bir çerçeve ve prensiplerde Kabala çalışmaktadır.
Kabala hakkında doğru olmayan bilgilerin kaynağına baktığınızda söz konusu kişilerin Kabalist olmadığını görebilirsiniz. Bunun yanında az önce ismini saydığım Kabalistlerin kaynaklarına baktığınızda bu tip asılsız bilgilerle ilgili tek bir satır geçmez. Bu Kabalistlerin eserleri hala günümüzde ve tüm insanlığa kitapları açılmıştır. Karşılaştırmak, kontrol etmek hiç de zor değildir.
Bnei Baruch ise Kabala Bilgeliğini tüm insanların istifadesine sunmak için herhangi bir ticari amaç gütmeden tüm kaynakları parasız ve din, dil, ırk ayrımı yapmadan çalışmaya devam etmektedir.
Tavsiyemiz; okuyun ve tekrar değerlendirin.

Editör Notu: Sitemizde farklı site linkleri vermek yasaktır. Hangi konu olursa osun. Anlayışınız için teşekkürler.
Yesil Cingene
 

zenithmx

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Haz 2010
Mesajlar
268
Tepkime puanı
17
Konum
Sidre
Saydığınız isimler gayet başarılı çalışmalar yapmıştır. Emin olun o tüm kaynakları kullanarak ticari amaç gütmeyen Bnei Baruch bu ismi sayılı kişilerin ve yine onlara ait kaynakları şu anda ekleme yaparak paylaşıyor. Kabalanın geliştirilmesi söz konusu olamaz üzerine ekleme yapıyorsa ilgilenenlere bunada dikkat etmelerini vurguluyorum ve tavsiyeniz için teşekkürler. Sevgili "aris" in de yazısından anlaşılacağı üzere orjinal kayıtlara da ulaşılması gerçekten zor.
 
Üst