İslam’da 40 günün anlamı

Onurr

Kayıtlı Üye
Merhabalar
Sevgili forum kullanıcıları size epeydir merak ettiğim bir konu hakkında Bilgi almak istiyorum.
İslam’da 40 günün anlam ve önemi nedir.
Ölüler için 40 ı çıkmalı
Çocuk için 40 ı tamamlanmalı
Büyü veya Muska işlerinde 40 gün süre var deniyor.
Neden hep 40 gün deniyor?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ü

Üye silindi 58480

40 günün anlamı ruhun olgunluğu ve tekamül sürecindeki bir kozmik treni yakalamak gibi düşünülebilir. Bizim kendi takvimimiz haricinde kozmik takvimler de vardır. Kozmik takvimler insanın biyolojik ve ruhsal iç takvimleri ile 40 gunde kesisir. 40 gun hangi gun baslarsaniz baslayin kozmik bir tesiri ya basinda ya ortasinda ya sonunda kesin olarak yakalama garantisi veren bir kolaylik olabilir.

Hz. Musa 30 gun ibadet ediyor. Ve Allah ona 10 gun daha ekledik ve 40a tamamladik diyor Ayette.

Bu tamamen ruhun dinamigi /algoritmasi baz alinarak verilmis ve bir ruhsal eşik atlama ile alakalı oldugu cok acik.

ziavkurvick

Kayıtlı Üye
İş
Ahiret için
  1. Müslüman olduğunu söyleyen toplumlarda kuran dan ve sünnetten uzaklaştıkça onun yerine bir takım yanlışlar sapıklıklar kuranda ve sünnette olmayan haller ve yollar çıkmaya başladı bir müslüman öldükten sonra her mülüman gibi onunda hayıra ihtiyacı var kuran okunup sevebını bağışlamaya kurban kesip göndermeye ihtiyacı var ama sevap göndermek için hayır göndermek için ölülerin ruhuna hediye etmek için hiçbir kitapta kuranda kitapta sünnette hadiste bir gün talimi yoktur yapılmamıştır şimdi diyeceksiniz genel halk yani bizler yapıyoruz ezelden beri ama bunu Allah tayin etmemiştir 6000.. bin hadisi şerifi inceleyin böyle bir şey yok bunlar simsarların çıkarcıların sapıkların menfaatçilerin koyduğu bir şey ben düşündüm böyle uygun gördüm tarzı düşünceye sahip bir düşünce. yapsak ne olur sanki derseniz de bekleyip bekleyip de yapacağınız hayırı sadece 7si 40 ı 50 sinde yapılıyormuş aman kaçırmayalım ha yoksa boşa gider diye sadece o günlerde yaparsanız vallahi billahi ölünün üstüne hayır yerine azap yağar hz muhammed musatafa s.a.v yapmadığını yapmak azaptır bunu islamın şartıymış gibi zorunlu,farzmış gibi görmek yanlıştır

1. Hz musa 30 gün ibadetin üstüne 10 gün daha ekledik olayı şu şekilde gerçekleşiyor
  2. Hz. Musa (as) zilkade ayında otuz gün oruç tutmakla emrolundu. Otuz günü tamamladıktan sonra, ağzının kokusunun iyi olmadığını düşünerek, ağzını misvakla temizledi. Ancak, bu temizlikle oruçtan dolayı var olan güzel kokusu bozuldu ve melekler de bundan şikayetçi oldular. Bunun üzerine Allah, -nezd-i uluhiyetinde oruçlu kimsenin ağzından gelen kokunun miskten daha güzel olduğunu hatırlattıktan sonra- on gün daha oruç tutmasını emretti. Böylece kırk gün oruç tutmuş oldu.gibi daha çok örnekleri var
Diyarbakır merkez Sur İlçe Müftüsü Dr. Hasan Yakut, İslam dinindeki 40'ların hikmetlerini araştırmış doğruluğu konusunda sorumluluk ona aittir !

40 sayısı hakkında bazı bilgiler buldum evet

Hz Muhammed 40 yaşında peygamber oldu
Hz Adem'in hamuru 40 gün bekletilmiş
Allah Hz. Adem'i yarattıktan 40 yıl sonra göklere çıkartmış
Deccal'in dünyada kalma süresi 40 gündür
Hz. Nuh'un gemisinde 40 erkek 40 kadın ve 40 hayvan vardı
Gemi tufandan 40 gün sonra Cudi dağına oturdu
Hz. Adem hayattayken Allah, Hz. Havva'ya 40 öz evlat vermiştir
Müslümanların sayısı 40'ı bulduktan sonra Hz. Muhammed İslamı aleni bir şekilde ilan etmiştir
Hz. Yunus balığın karnında 40 gün kalmıştır
Hz. Davut'un 40 gün 40 gece yemek yememesi ve 40 yıl ağlaması
İnsanın aklı kemale 40 yaşında girer
40 Müslümanın arasında bir veli bulunur
5 vakit namaz, sünnetleri ile birlikte 40 rekâttır

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Bu pi sayısının neden 3.14159... şeklinde bir sayı olduğunu sormak gibi. Pi sayısını herkes farklı alsa, ortaya evrensel bir çember çıkmaz.
Bunun gibi, evrensel denklemin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Zaten pi sayısı ezoterizmde nümerolojik anlam ifade eden bir sayı. Diğer pek çok sayı gibi.

aggin

Kayıtlı Üye
Dostum 40 gün olayı eski Türkler (şamanizm ) den kalma bir terimdir islam dininde gecmez