İslam İnancında Şeytan ile ilgili...

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar ,
Dün bir arkadaşımız Lucifer başlığı altında Şeytanın aslında islam inancına göre bir cin olduğu konusunda büyük ısrarda bulundu Fakat ben bir müslüman olmadığım halde Şeytanın sizlerinde bildiği gibi islam inancında itaat etmeyen bir melek olduğunu kanıtlamak amacı ile birkaç delil sunacağım ;

-Nihayet Allah'tan su hitap geldi: In oradan! Orada büyüklenmek sana düsmez, defol!...
Sen alçagin birisin! Defol oradan. Sen artik kovulmus meleksin. Dogrusu hesap gününe kadar lànet sanadir.
(el-A'raf, 7/13; el-Hicr, 15/34-35; Sàd, 38/77-78)

-Ve meleklere: “Âdem (A.S)'a secde edin!” dediğimiz zaman iblis hariç hemen secde ettiler. (İblis): “Ben, senin topraktan yarattığın kimseye mi secde edeyim?” dedi.
( İşra 61 )

-Hani Rabbin meleklere demişti ki: ‘Ben kupkuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan bir insan yaratacağım. Ona şekil verdiğim ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın!’ Demişti. Bunun üzerine meleklerin hepsi de hemen secde ettiler. Fakat İblis hariç! O, secde edenlerle beraber olmaktan kaçındı.”(Hicr, 15:28-31; Bakara, 2:34; İsra, 17:61; Kehf, 18:50; Sâd, 38:71-74.)

Şimdi görüldüğü üzere kuranda şeytanın oluşumu ile ilgili olan ayetler bunlardır sanırım açıklayıcı olmuştur. Birde diğer semavi dinlerin kitaplarından örnek gösterelim :

- zaman gökte bir savaş koptu. Mikael+ ve melekleri ejdere karşı savaştı. Ejder de kendi melekleriyle birlikte onlara karşı savaştı, 8 fakat yenildi. Artık gökte onlara yer yoktu. 9 Böylece, bütün dünyayı saptıran+ eski yılan,+ İblis+ ve Şeytan+ denilen büyük ejder+ aşağı atıldı. Evet, yeryüzüne atıldı+ ve melekleri de onunla birlikte atıldılar. ( Vahiy 7 )

- Şeytan’ı Tanrı yaratmadı; Tanrı’nın yarattığı meleklerden biri sonradan Şeytan haline geldi. İsa peygamberin sözlerinden İblis de denilen Şeytan’ın bir zamanlar hakikat yolunda ve suçsuz olduğunu anlıyoruz. Demek ki Şeytan başlangıçta Tanrı’nın sadık meleklerinden biriydi (Yuhanna 8:44’ü okuyun).

-Bir melek Tanrı’ya karşı gelmeyi seçti ve ilk insan çiftini de aynısını yapması için kışkırttı. Böylece o kendi kendini İblis (İftiracı) ve Şeytan (Karşı Gelen) haline getirdi (Başlangıç 3:1-5 ve Vahiy 12:9’u okuyun).

-Şeytan haline gelen bu melek, Tanrı’nın yarattığı diğer zekâ sahibi varlıklar gibi doğruyla yanlış arasında seçim yapmakta özgürdü, fakat o kendisine tapınılmasını istedi. Onun ihtişam elde etmek için duyduğu arzu, Tanrı’yı memnun etme arzusundan daha güçlüydü (Matta 4:8, 9 ve Yakup 1:13, 14’ü okuyun).

Umarım semavi dinlere mensup arkadaşlarım için faydalı bir yazı olmuştur.
İyi Forumlar...

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Syn erost sizin wiccan olduğunuzu profil fotoğrafınızdan anlıyorum o konuyada yazmıştım ama ısrar edenler hep tek tek düştü ben kimseyi dini inancı, veya ırkı için yargılamam kim neye inanıyorsa ona inanır kimse kimseye karışmaz, Şeytan dediğin asla bi cinni veya cin değildir veyahutta yarı melek yarı cin'de değildir onun isimleride bir çoktur ve hepsi farklı öğretliler tarafından takılmıştır, Asla kimse bilmedi gerçek ismini onların ayeti var onunda var ama al sana örnek veriyim. Yaratmışken Tanrı, melek ve Şeytan'ı, insan için kötülük ve azap da istememiştir İblis. Kovmaya da gücü yetmez Şeytan'ı herhangi bir krallıktan; şayet varolsaydı bile -asla varolmayan- hayali cennetten. Evet belki secde etmedi onun hakkında çok hikaye okudum ama son nefesimi verirken bile onu savunacağım çünkü bi bildiğim var ki onu savunuyorum insanlar asla at gözlüklerinin ötesini göremez ve görmek istemez kural ve şeriatlarla yaşarlar bu beni üzmez veya onu üzmez kim ne yapıyorsa kendine yapar. Biliyorsa Şeytan'ın kötülük yapacağını ve yetiyorsa bilgisi İblis'in içini bilmeye ve her şey onun bilgisi dahilindeyse, kendi dediği gibi. Ama gücü yetmiyorsa Şeytan'ın kötülüğünü engellemeye ve onu değiştirmeye ve insanları korumaya ve dünyada fesat çıkartmamaya, o zaman değil midir bu herşeye güya gücü yeten tanrı, acizlerin acizi?

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Syn erost sizin wiccan olduğunuzu profil fotoğrafınızdan anlıyorum o konuyada yazmıştım ama ısrar edenler hep tek tek düştü ben kimseyi dini inancı, veya ırkı için yargılamam kim neye inanıyorsa ona inanır kimse kimseye karışmaz, Şeytan dediğin asla bi cinni veya cin değildir veyahutta yarı melek yarı cin'de değildir onun isimleride bir çoktur ve hepsi farklı öğretliler tarafından takılmıştır, Asla kimse bilmedi gerçek ismini onların ayeti var onunda var ama al sana örnek veriyim. Yaratmışken Tanrı, melek ve Şeytan'ı, insan için kötülük ve azap da istememiştir İblis. Kovmaya da gücü yetmez Şeytan'ı herhangi bir krallıktan; şayet varolsaydı bile -asla varolmayan- hayali cennetten. Evet belki secde etmedi onun hakkında çok hikaye okudum ama son nefesimi verirken bile onu savunacağım çünkü bi bildiğim var ki onu savunuyorum insanlar asla at gözlüklerinin ötesini göremez ve görmek istemez kural ve şeriatlarla yaşarlar bu beni üzmez veya onu üzmez kim ne yapıyorsa kendine yapar. Biliyorsa Şeytan'ın kötülük yapacağını ve yetiyorsa bilgisi İblis'in içini bilmeye ve her şey onun bilgisi dahilindeyse, kendi dediği gibi. Ama gücü yetmiyorsa Şeytan'ın kötülüğünü engellemeye ve onu değiştirmeye ve insanları korumaya ve dünyada fesat çıkartmamaya, o zaman değil midir bu herşeye güya gücü yeten tanrı, acizlerin acizi?

Kusura bakmayın da nedir bu hiddetiniz ? Ben size bir tanrıyı veyahut şeytanı savunmadım ben sadece semavi dinlere mensup arkadaşlar için şeytanın ne olduğunu kutsal kitaplarından örnek vererek açıklığa kavuşturdum. Yani sizin durduk yerde sinirlenmenizi gerektirecek veyahut bana şeytan yada tanrıyı savunmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.
İyi Forumlar...

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Syn erost size karşı bi lafım olmadı tanrıyı savunmadım sinirlenmedimde kutsal kitaplarda yazan şeylere inanmıyorum size karşı bi hiddetim yok, ben gördüğüme duyduğuma işittiğime inanıyorum sadece gerisi teferrühat'dır sadece tartışmada yaratmıyorum asla parapsikoloji platformundayız öyle birşey olmaz zaten buraya üye olurken bile kurallar ile üye olduk semavi dinlere mensup olan arkadaşlar kural ve şeriatlarla yaşar asla gerçeği göremez ben şahsi fikrimi yorumumu yaptım. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar.

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
semavi dinlere mensup olan arkadaşlar kural ve şeriatlarla yaşar asla gerçeği göremez ben şahsi fikrimi yorumumu yaptım. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar.

Lütfen kimin gerçeği görüp , kimin görmediğine siz karar vermeyin ve dini ayrıma girmeyin. Boş konuşmanın da bi sınırı var diye düşünüyor ve - gerçeği göremezler - dediğiniz için semavi din mensupları ve tüm üyelerden özür dilemenizi ve daha fazla yorum yapmamanızı isticem.
İyi Forumlar...

angel raphael

Kayıtlı Üye
gerçek adı ebamürre ve lain dir. Kıyamete kadarda görevini yapacagını belirtmiştir. Allah hepimizi vesvesesinden korusun

La-edri

Kayıtlı Üye
Islam inancinda düsmüs melek kavrami yoktur, ve islam inancinda Allah Subhandir, yani bütün eksik sifatlardan münezzeh, hal böyle olunca Allah bir varligi melek yaratip akabinde onun hakindan gelemeyip onun seklini degistirecek kadar aciz degil. O zamandan ve mekandan münezzeh bilmezmiydi seytanin secde etmeyisini, gelin görünki bir seytanda lazim oldu Adem'in imtihanina.

Bahsettiginiz Kur'an ayetleri zaten ayni olayi dile getirmistir, fakat Allah'in bütün eksik sifatlardan münezzeh oldugunu bir cok farkli anlatim olay ve ayetlerde cokkez bldirmistir.

Nasil bir mantik ile bakiyorsunuz bilmiyorum tabiki Kur'an a.

Seytan ve melekler secde emri yüzünden ayni kefeye konulmustur fakat bu emir onlarin türlerini ayni olusunun bir isbati degildir.
Kaldiki neyin isbati ve cabasi pesindesiniz ki, dileyen diledigi gibi inanir ve tassaruf eder, kimine göre seytan melektir baskasina göre ilah.
Ama islam dini böyle bir seyi barindirmaz, melekler nurdan iradesi cinsi olmayan varliklar iken seytan atesten secme hakki olan bir varliktir.