İntihar Vakaları

mwwo89

Kayıtlı Üye
Bugün is yerinden tanıdığımız bir abimiz intihar etti . Hemen hemen hergün görüp sohbet ederdik . Haliyle beni de etkiledi olay.
Dışardan bakınca böyle birşey yapabileceğine ihitmal dahi vermezsin ama...
Hemen hemen hergün gazetelerde intihar vakaları çoğalır oldu . Bulunduğum ilçede de bu sene içinde çok intihar vakası oldu. Artan bu eğilimi neye bağlıyorsunuz?

dünyalı

Kayıtlı Üye
Bu tarz olaylarda düşündüğüm şey insanı kendi canına kıymak isteyecek kadar ne yaşadığıdır. Ve diğer bir hususta eğilimde olan kişilerin çevresi tarafından çogunlukla fark edilmemesidir. Bagzı ruhsal rahatsızlıklar bu eğilimi beraberinde getirirken bagzılarıda yaşanan olaylar neticesinde gelişir.......
.Her iki durumda da kişinin bir batagın içinde oldugu ve bu cendereden kurtuluşun bu oldugunu düşündüğünü söyleyebiliriz. Bazen en sevdiğimizin kaybı bazen maddi ve manevi kayıplar... Ruhsal sağlık. toplumsal baskı. (Cinsel egilim-tecavüz vb. ) gibi sebepler... Ne olursa olsun kişinin bu dünya içerisinde kaldıramayacağı bir yük olarak gördüğü şeyle imtihanıdır aslında......

sabetay

Kayıtlı Üye
İntihar en üzüldüğüm vakaa. İnsan yaşama iç güdüsüyle katil bile olabilen bir varlık ama aynı varlık nası oluyorda kendi hayatına son verebiliyor buna hiç cevap bulamadım.

Şair İsmet Özel'in intiharla ilgili bir sözü var çok beğenirim : ""40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40
yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye
değmeyeceklerini düşünmeye başladım. Bana göre
intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. Bu
mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını
düşününce de intihar etmiyorsun."

Ü

Üye silindi 67799

Bugün is yerinden tanıdığımız bir abimiz intihar etti . Hemen hemen hergün görüp sohbet ederdik . Haliyle beni de etkiledi olay.
Dışardan bakınca böyle birşey yapabileceğine ihitmal dahi vermezsin ama...
Hemen hemen hergün gazetelerde intihar vakaları çoğalır oldu . Bulunduğum ilçede de bu sene içinde çok intihar vakası oldu. Artan bu eğilimi neye bağlıyorsunuz?
Ben de intiharı düşünüyorum ama yapmıyorum hayat çok zor acı çekmek zor ölünce acı biter kurtuluş yani

Talahu

Kayıtlı Üye
Bu gibi durumlarda olan kişilere hayatı varsayılan (anlam, düşünce, duygu ve benzerini yüklemeden) şekilde deneyimlemeyi, zihinlerin bazı durumlarda gereksiz olarak aşırı çalışmasını durdurmayı ve anda olmayı, dramalardan uzak durmayı, özel ve özgür kelimeleri üzerinde çalışarak hayatın genelinin ve kendisinin* ötesine geçmeyi tavsiye ederim.

Çadırcı

Banlı Kullanıcı
İntiharın ana nedenleri: Çaresizlik, boşluğa düşme, kendine çıkar yol bulumama, çevre baskısı, istismar, kabul görmeme gibi nedenler.Burada önemli olan kişinin sığınacak bir liman bulması! Eğer kişi o limanı bulamazsa yukarıda saydığım nedenler ve daha bir çok nedenden dolayı insan canına kıyabiliyor.Burada önemli olan fark etmem ve fark ettirmek. Çünkü çoğu kişi intihar etmeyi düşünmüş ya da intihar girişiminde bulunmuştur.Bunu bir şekilde dışa vurmuş ve destek görerek atlatmıştır.Maalesef giden gitmiş.Mekanı cennet olsun.Gelecektekiler için fark etmek ya da fark edilmek önemli...

4

43887

İntihar vakalarında psikolojik sorunlar, toplumsal olaylar, işsizlik, karşılıksız mutsuz aşk yaşayanlar, bağımlı kişiler, hayatının belli bir döneminde ağır tramva yaşayanlar, ağır depresifler, gittikçe içe kapananlar, belli bir ideolojiyi savunup o yolda ölüme gidenler nedenler arasında sıralanabilir. Hepsinin alt yapısında yatan kişinin ruhsal yapısının ve hayatla mücadele gücünün zayıf olduğu gözlenmektedir. İntihar eden yada intihara meyilli kişi aslında yardım ister. Üstesinden gelemedigi sorunları vardır. Psikologlar intihara meyilli olan kişinin yardım almadığı taktirde krizli zamanlarda tekrarlama olasılığından bahsetmektedir. Ayrıca bir başka sorun kendi canına kıyma niyetinde oldukları için başkalarının canını da hiçe sayma düşüncelerini de mevcut duygularında barındırdıkları işaret etmektedirler. Özellikle cinnet geçirip kendi canına kıydığı gibi, eşini, çocuğunu, aile üyelerinin canına kast edenler bunlara örnek teşkil eder. Bu bilgileri az çok biliyoruz. Ancak ben farklı bir konuya da değinmek istiyorum. İnceledigim intihar eden vakalarda kişilerin doğum haritalarında intihar meyilli olduklarına dair göstergeler olduğudur. Değişmez işaretlerdir. Gerçekleşme zamanı, transit ve ilerletme teknikleri ile de incelenerek bulunabiliyor. Ki şu zamanlar gökyüzünde ağır konfigürasyonlar mevcut.
İntihara meyilliler, kaderi yollarında ilerlerken yaşayacakları durumlar onların sınavı olur. Değiştirilebilir mi.?Bana göre değistirilir. Kişi zayıflığını kabul edip yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmesi ön önemli adımdır. Gökyüzünde transitte olumsuz açılar çok fazla. Neptün Balık burcunda aldığı açılar olumsuz. Neptün Balık kurban psikolojisini de gösterir. Tarottan da örnek vermek gerekirse Neptün-Balık işaret olarak Asılan Adamı gösterir. Özellikle Ay ruhsal alanımız ve Neptün aldığı konumlar kişisel gezegenleri ile yaptığı konfigürasyonlar kişiyi daha çok fazla etkiler. Büyük olasılıkla iş arkadasınızın da kişisel haritasında döngü ağır yaşanmıştır. Karmik olarak yaşamdaki sınavını tam deneyimleyememistir. Yolu ışık olsun. ?